تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین؛ قیمت BTC تا هاوینگ ۲۰۲۴ چه مسیری را طی می‌کند؟

قیمت بیت کوین سال ۲۰۲۳ را با یک رالی صعودی قوی آغاز کرد اما با رسیدن به حوالی ۳۲,۰۰۰ دلار قدرت این روند به شدت تضعیف شد. BTC اکنون برای مدت زیادی است که در حوالی ۳۰,۰۰۰ دلار نوسانات بسیار محدودی را تجربه کرده است و همگان منتظر یک حرکت پرقدرت پس از این سکون هستند. به نظر می‌رسد شانس این حرکت بزرگ در جهت نزولی بیشتر باشد. در این مطلب به تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین خواهیم پرداخت و این قضیه را تشریح خواهیم کرد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

کاربران توجه داشته باشند که این مطلب تنها تحلیل نویسنده آن است و به هیچ عنوان توصیه به خرید و فروش محسوب نمی‌شود.

این اولین قسمت از مجموعه «تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین؛ قیمت BTC تا هاوینگ ۲۰۲۴ چه مسیری را طی می‌کند؟» است. برای مشاهده قسمت دوم به این لینک مراجعه کنید.

قیمت بیت کوین در آستانه تصمیمی بزرگ

نمودار زیر تایم فریم هفتگی بیت کوین را نشان می‌دهد. همان‌طور که مشخص است BTC از ژوئن ۲۰۲۲ تا ژانویه ۲۰۲۳ تحت فشار یک خط روند نزولی (خط سبز) ریزش داشت و قیمت را از کانال ۳۰,۰۰۰ دلار تا کف ۱۵,۵۰۰ دلار کاهش داد. تا اینکه در سومین تلاش، گاوها بالاخره موفق شدند در ژانویه ۲۰۲۳ این خط روند را با موفقیت بشکنند و رالی صعودی بیت کوین شروع شد.

در طرف مقابل خط روند صعودی (قرمز رنگ) را می‌بینیم که در این رالی صعودی از قیمت حمایت کرده است. تاکنون BTC دو بار به این خط روند برخورد داشته و حمایت شده است. همان‌طور که از شکل مشخص است شکست خط روند سبز رنگ حدود ۲۱۷ روز از آغاز روند به طول انجامیده است. اکنون در آستانه برخورد سوم قیمت به خط روند قرمز رنگ هستیم.

اگر مبنا را حرکت متقارن V شکل در نظر بگیریم، اکنون با سپری شدن ۲۰۳ روز از شکل‌گیری روند صعودی، زمان آن رسیده است که با برخرد سوم قیمت بیت کوین به خط حمایتی، شکست به سمت پایین را تجربه کنیم. توجه شود که اگر قرار باشد برای بار سوم نیز حمایت صورت بگیرد، ما خط روندی را خواهیم داشت که با شیب زیاد در طول زمان افزایش خواهد یافت بنابراین برای شروع چرخه صعودی، این شتاب افزایش سطح حمایتی بسیار خطرناک خواهد بود.

به نظر می‌رسد که گاوها هم به خوبی این نکته را می‌دانند و برای افزایش ضریب اطمینان از یک خط حمایتی، به دنبال تشکیل خط حمایتی دیگر با شیب کمتر هستند. پس می‌توانیم نتیجه بگیریم که در روزهای آینده تکلیف این خط روند مشخص شود و قیمت از محدوده رنج خارج شود اما احتمال شکست آن به سمت پایین قوی‌تر است.

نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم هفتگی منبع: تریدینگ ویو
نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم هفتگی منبع: تریدینگ ویو

الگوی کف ۲ قلو رالی صعودی بیت کوین را آغاز خواهد کرد؟

نمودار زیر چگونگی تشکیل کف قیمت بیت کوین در چرخه صعودی گذشته را نشان می‌دهد. همان‌طور که مشخص است قیمت در سال ۲۰۱۸ یک کف در محدوده ۳,۱۰۰ دلار ثبت کرد. در سال ۲۰۲۰ با آغاز همه‌گیری ویروس کرونا قیمت پس از ۴۴۸ روز از کف اول، کف دوم را به صورت شدو (فیتیله) به ثبت رساند اما کلوز کندل هفتگی آن در محدوده ۵,۳۰۰ دلار بود. این موضوع الگوی کف ۲ قلو را در نمودار کامل کرد و پس از آن چرخه افزایشی قیمت تا ۶۹,۰۰۰ دلار ادامه پیدا کرد.

تشکیل الگوی کف ۲ قلو در آن زمان دقیقا همان چیزی بود که گاوها به دنبال آن بودند یعنی یک فرصت طلایی برای ورود و تشکیل یک خط روند صعودی مطمئن. اگر این خط روند را رسم کنیم (خط قرمز) متوجه می‌شویم که ۲ سال بعد این خط دقیقا در ۱۵,۵۰۰ دلار از بیت کوین حمایت کرد که اهمیت موضوع گفته شده را نشان می‌دهد.

حال اگر همان ۴۴۸ روز حد فاصل بین کف اول و دوم را به زمان کنونی بیاوریم، کف دوم چرخه فعلی، مطابق شکل (دایره زرد) احتمالا در حوالی فوریه ۲۰۲۴ اتفاق خواهد افتاد.

اما یک نکته را نباید فراموش کرد که شکست یک خط روند ممکن است به مثابه تشکیل یک خط روند دیگر باشد. در فوریه ۲۰۲۴ خط روند ما (خط قرمز) سطحی حوالی ۲۶,۸۰۰ دلار خواهد داشت. حال اگر خط روند دیگری را از پایین‌ترین قیمت (Low) کندل اول سبزرنگ پس از ثبت کف دوم در سال ۲۰۲۰ رسم کنیم، خط چین قرمز رنگ را خواهیم داشت که در فوریه ۲۰۲۴ سطحی حوالی ۱۴,۰۰۰ دلار خواهد داشت.

در بخش بعدی هر ۲ این حالت‌ها را بررسی میکنیم.

کاربران توجه شود که از چارت لگاریتمی برای تحلیل قیمت استفاده شده است (در تحلیل‌های با تایم فریم بالا استفاده از این چارت به جای نمودار معمولی توصیه می‌شود).

نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم هفتگی منبع: تریدینگ ویو
نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم هفتگی منبع: تریدینگ ویو

حالت اول: خط روند صعودی بیت کوین حفظ شود

فرض را بر این میگذاریم که خط روند اول بیت کوین حفظ شود. در این صورت نیاز است تا فوریه ۲۰۲۴ بالای این خط قرار داشته باشیم. در این صورت قوی‌ترین سناریو این خواهد بود که قیمت یک سقف محلی (ناحیه قرمز) در حوالی ۴۲,۰۰۰ دلار ثبت کند و پس از آن ریزش تا حوالی ۲۶,۰۰۰ دلار ادامه یابد تا کف دوم ثبت شود.

پس می‌توان نتیجه گرفت در این سناریو ما از همین جا به سمت ۴۲,۰۰۰ دلار صعود خواهیم داشت و پس از آن ریزش تا ۲۶,۸۰۰ دلار الگوی کف قیمت بیت کوین را کامل خواهد کرد و وارد چرخه اصلی صعودی خواهیم شد.

نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم هفتگی منبع: تریدینگ ویو
نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم هفتگی منبع: تریدینگ ویو

حالت دوم: خط روند صعودی بیت کوین بشکند

در این حالت مطابق صحبت گفته شده در ۲ بخش قبل، قرار است خط روند جدید (خط چین قرمز) تشکیل شود و خط روند قبلی حمایتی از دست برود. در این حالت محتمل‌ترین سناریو این خواهد بود که قیمت از همین‌جا شروع به ریزش کند و چند ماه در محدوده ۲۱,۰۰۰ دلار تا ۳۰,۰۰۰ دلار نوسان کند. در نهایت احتمالا در اوایل سال ۲۰۲۴ با انتشار یک خبر بسیار ناگوار و طی یک کندل قرمز بلند قیمت تا ۱۴,۰۰۰ دلار ریزش خواهد داشت و کف حمایتی بیت کوین بسته خواهد شد و چرخه صعودی جدید شروع می‌شود.

نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم هفتگی منبع: تریدینگ ویو
نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم هفتگی منبع: تریدینگ ویو

محتمل‌ترین سناریو برای بیت کوین کدام است؟

برای پاسخ دادن به این سوال به یک تایم فریم پایین‌تر (۳ روزه) می‌رویم. همان‌طور که مشخص است مطابق موج شماری الیوت، موج ۵ صعودی به انتها رسیده است و تحرکات محدود ۵۰ روز اخیر را می‌توان به حساب موج اصلاحی a گذاشت. در این صورت باید منتظر موج b باشیم که یک افزایش قیمت موقت را مطابق شکل رقم خواهد زد.

اگر از اندیکاتور RSI نیز استفاده کنیم، می‌بینیم که قیمت در انتهای موج ۵ نسبت به انتهای موج ۳ صعودی دچار یک واگرایی شده است و تا حدی این حباب واگرایی را تخلیه کرده است. حال اگر یک افزایش موقت را در قیمت شاهد باشیم، انتظار می‌رود RSI مجددا در برخورد به خط روند نزولی خود بازگشت بخورد. برای تشکیل واگرایی احتمالا باید یک سقف بالاتر قیمتی (نسبت به انتهای موج ۵) را داشته باشیم که به شدت در RSI واگرایی ایجاد کند.

در این صورت می‌توانیم انتظار داشته باشیم قیمت با اصلاح عمیقی مواجه شود و خط حمایتی RSI نیز شکسته شود. اما نکته مهم اینجاست که برای تشکیل الگوی کف ۲ قلو در این حالت نیاز به ایجاد واگرایی مثبت در RSI در فوریه ۲۰۲۴ هست. پس احتمالا مجددا باید کمی افزایش یافته تا وضعیت RSI را بالا بکشد و در موج نزولی بعدی، RSI به اندازه قیمت افت نکند و خط چین قرمز در اندیکاتور RSI به وجود بیاورد که بدین معنی است که کف قیمتی جدیدی به وجود آمده اما واگرایی صعودی در RSI دیده می‌شود.

این سناریو شبیه به حالت دوم (با اندکی تفاوت در شروع حرکت آن) گفته شده در قسمت قبل است.

نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم روزانه منبع: تریدینگ ویو
نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم ۳ روزه منبع: تریدینگ ویو

جمع‌بندی

با توجه به مطالب گفته شده در مورد تحلیل قیمت بیت کوین، این حالت قوی‌ترین احتمال وقوع را دارد (به ترتیب زمانی):

  1. قیمت از همینجا افزایش یابد (ممکن است حتی تا ۴۲,۰۰۰ دلار پیشروی کند)
  2. ریزش تا حوالی ۱۸,۰۰۰ دلار اتفاق بیفتد
  3. یک افزایش قیمت موقت تا ۲۵,۰۰۰ دلار داشته باشیم
  4. با انتشار یک خبر بسیار ناگوار در حوالی فوریه ۲۰۲۴ قیمت به سرعت تا حوالی ۱۴,۰۰۰ دلار ریزش کند و به سرعت برگردد.
  5. چرخه صعودی بیت کوین آغاز شود.
چرا ایجاد یک کف دیگر برای شروع چرخه صعودی بعدی لازم است؟

عموما چرخه‌های قیمتی چندساله نیاز به یک خط روند دارند تا به سرمایه‌گذاران این اطمینان را بدهند که این حمایت در نهایت می‌تواند از ریزش بیشتر قیمت جلوگیری کند. در صورتی که اکنون کف دومی در تایم فریم هفتگی تشکیل نشود، خط روند تشکیل شده شیب بسیار تندی خواهد داشت و این استرس را به سرمایه‌گذاران خواهد داد که با گذشت زمان هر لحظه ممکن است این حمایت از دست برود. لذا گاوها ترجیح می‌دهند که با تشکیل الگوی کف ۲ قلو این حمایت را با شیب ملایم‌تری تثبیت کنند.

در چه صورت احتمال ریزش قیمت بیت کوین تا ۱۴,۰۰۰ دلار بیشتر می‌شود؟

در صورتی که قیمت بیت کوین توانست مقاومت ۳۲,۰۰۰ دلار را بشکند، اندیکاتور RSI در تایم فریم هفتگی یا ۳ روزه را به شدت زیر نظر بگیرید. اگر این اندیکاتور با رسیدن به سقف خط روند نزولی خود توانست افزایش یابد، می‌توان گفت این سناریو باطل شده است. اما در صورتی که با برخورد به این خط قیمت نیز دچار اصلاح شد، می‌توان گفت واگرایی بسیار بزرگی شکل گرفته است و خطر ریزش بسیار سنگین تا ۱۴,۰۰۰ دلار وجود دارد.

در حال حاضر هر کدام از خط روندهای حمایتی بیت کوین در چه سطح قیمتی قرار دارند؟

خط روند اول که بیت کوین باید در مورد آن در روزهای آتی تصمیم بگیرد، در حال حاضر در حوالی ۲۸,۴۰۰ دلار قرار دارد. خط روند ۵ ساله بیت کوین اکنون در حوالی ۲۱,۵۰۰ دلار قرار دارد و در صورت شکست خط روند بعدی که معتبر می‌شود (خط چین قرمز در نمودار) در حال حاضر در حوالی ۱۲,۰۰۰ دلار است و همه آنها در حال افزایش هستند.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
7 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا