متوسط مقالات عمومی

تلگرام رسما پشتیبانی از پروژه بلاک چینی شبکه TON را متوقف کرد!

تلگرام اعلام کرد که پروژه شبکه TON و ارز دیجیتال گرام را متوقف می‌کند؛ اما به نظر نمی‌رسد فعالان این حوزه پروژه‌های دیگری در دست اقدام نداشته باشند. تلگرام در ابتدای ماه جولای اعلام کرد که پشتیبانی از شبکه TON‌ را ادامه نمی‌دهد، که این می‌تواند نشانه‌ای از ترک همیشگی پروژه‌های بلاک چین توسط این شرکت باشد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

رها کردن پروژه TON Network و ارز دیجیتال گرام در اثر اختلافات قانونی بود که تلگرام با سازمان بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) داشت و ظاهرا امکان داشت که مبلغ ۱.۷ میلیارد دلاری که در زمان عرضه اولیه حاصل شده بود، در دادگاه به جرم فروش سهام غیرقانونی محکوم شود. آیا این اتفاقات به معنی مرگ شبکه TON‌ و ارز دیجیتال گرام است؟ توسعه‌دهندگان مستقل پروژه TON چنین باوری ندارند.

تلگرام دیگر ارتباطی با شبکه TON‌ نخواهد داشت

شبکه ton ارز دیجیتال گرام تلگرام بلاک چین متن باز

شبکه ‌TON‌ یک پروژه متن باز متعلق به تلگرام بود که کد آن در سپتامبر ۲۰۱۹ در GitHub‌ منتشر شد. این پلتفرم بلاک چین با هدف تسهیل پرداخت‌ها و میزبانی برای اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز با سطوح مقیاس‌پذیری ویزا طراحی شد و قرار بود به همراه توکن خود یعنی ارز دیجیتال گرام ، برای گسترش یافتن بین بیش از ۴۰۰ میلیون کاربر، به پیام‌رسان تلگرام اضافه شود.

تمام این برنامه‌ریزی‌ها در اثر مداخله و بررسی‌های دقیق سازمان SEC کنسل شد و شبکه TON‌ اکنون توسط  عده‌ای از توسعه‌دهندگان مستقل اداره می‌شود. در طول چند ماه گذشته، چندین پروژه روی شبکه TON‌ ایجاد شدند از جمله: Free TON و NewTON و TON Community Blockchain.

اولین پروژه که توسط مجموعه‌ای معتبر در هفتم ماه می به مرحله اجرا رسید، Free TON‌ بود. چند روز بعد اطلاعیه مدیر عامل تلگرام Pavel Durov منتشر شد که کمپانی این پروژه را کنار می‌گذارد. در این اطلاعیه آمده که همکاری تلگرام با پروژه شبکه TON‌ تمام شده است و به نظر می‌رسد این حرف راجع به سایر پروژه‌های بستر این شبکه هم صدق می‌کند. او گفت:

ممکن است سایت‌هایی را دیده باشید که برای تبلیغ پروژه‌هایشان از اسم من یا نماد تلگرام استفاده می‌کنند. هرگز پول و اطلاعات خود را در اختیارشان قرار ندهید و به آن‌ها اعتماد نکنید. هیچ یک اعضای فعلی یا قبلی تیم ما در چنین پروژه‌هایی شرکت نمی‌کنند. ممکن است پروژه‌هایی مبتنی بر تکنولوژی شبکه TON و ارز دیجیتال گرام راه‌اندازی شوند که ما هیچ گونه همکاری با آن‌ها نداریم و بعید است در آینده هم از چنین پروژه‌هایی حمایت کنیم.

از آن زمان به بعد، دو پروژه NewTON و TON Community Blockchain شکل گرفتند که به نظر می‌رسد هر دو از Chinese TON Community نشات گرفته باشند.

افزایش انگیزه توسعه‌دهندگان فورک‌های شبکه TON

با وجود این که تیم رسمی توسعه‌دهنده شبکه TON و ارز دیجیتال گرام اعلام کردند که از اول آگوست دیگر پشتیبانی از این پروژه صورت نمی‌گیرد؛ ولی تاکید کردند که افرادی که در حال کار روی این شبکه هستند، همچنان می‌توانند فعالیت خود را روی پروژه‌های مبتنی بر شبکه TON ادامه دهند. برای راهنمایی بیشتر، تلگرام سه سند در مورد نصب نودهای کامل (full nodes) و تاییدکننده‌ها (Validators) و گرام‌های تست منتشر کرد.

در پاسخ به این سوال که آیا این توسعه‌ها تاثیری روی Free TON خواهد داشت یا نه، سخنگوی بخش ارتباطات پروژه و کارشناس ارشد تجارت آزمایشگاه‌های TON، آقای Ron Millow بیان کرد که بله، تاثیر مثبتی دارد. او در این باره به Cointelegraph گفت:

ما حالا می‌توانیم هدف اولیه خود، یعنی همان چیزی را که TON شروع کرده بودیم به پایان برسانیم. در حقیقت ما این خبر ناراحت کننده را در تمام گروه‌های چت منتشر کردیم، ولی می‌خواهیم که کار را تا انتها به انجام برسانیم.

Millow در ادامه گفت که:

ما همه آلوده ایده شگفت‌انگیز دوروف شده‌ایم.

و همین باعث شد که ما پروژه فورک Free TON را زمانی که دیدم تلگرام به مشکل قانونی برخورد کرده، شروع کردیم.

تفاوت در این است که ما این پروژه را بدون سرمایه‌گذاری دیگران و با اراده و هزینه خودمان راه‌اندازی کردیم.

طبق اطلاعات نماینده Free TON، هم اکنون شبکه تست TON Surf توسط آزمایشگاه‌های TON راه‌اندازی شده که ترکیبی از خدمات مرورگر، کیف پول و چت است.

البته شبکه اصلی هنوز برای استفاده عمومی آماده نیست و فعلا در حال اجرای مرحله‌ای و تستی هستیم.

Millow در همین ارتباط اضافه می‌کند:

ما در حال اجرای تست فشار شبکه، devops و سایر مکانیزم‌های ارزیابی شبکه در شرایط دشوار و حملات هستیم تا بتوانیم همه باگ‌ها و نقطه ضعف‌ها را پیدا کنیم. اینطوری هر زمان که کلید را بزنیم، بدون هیچ تغییری، همه مشکلات و خطاها از بین می‌روند.

به طور مشابه، تیم NewTON هم به نظر می‌رسد نسبت به این خبر جدید غافلگیر نشده باشند. نماینده این پروژه در صحبت با Cointelegraph گفت:

برداشت ما ازین خبر اینطور است که تیم تلگرام می‌خواهد سایر افراد این حوزه روی پروژه شبکه TON کار کنند.

او همچنین اضافه کرد:

هر کسی در صورت نیاز می‌تواند از شبکه تست ما استفاده کند. شبکه تست NewTON از بهار امسال فعالیتش را شروع کرده و انواع مختلف کیف پول‌ و سایر ابزارها در دسترس هستند. ما همچنین در حال کار روی ادغام برنامه‌ها و ربات‌های متن-باز تلگرام با TON هستیم و در آینده خبرهای بیشتری در این زمینه منتشر خواهد شد.

Tooz Wu یک محقق بلاک چین در شهر پکن و بنیان‌گذار مجموعه Chinese TON به Cointelegraph گفت که مجموعه فورک TON که ابتدا در چین اداره می‌شد، حالا پیشرفت زیادی کرده‌ است و شامل توسعه‌دهندگانی از چندین کشور مختلف است. او بیان کرد که:

این پیشرفت خوبی به حساب می‌آید. حالا که پشتیبانی تلگرام رسما قطع شده است، جامعه بلاک چین می‌تواند توسعه‌دهنده‌ها و تاییدکننده‌های بیشتری را به پروژه اختصاص دهد. هدف فعلی پروژه، تست امنیت شبکه TON  است.

Wu در ادامه توضیح داد که Chinese TON Community بعد از برطرف کردن مشکلات شبکه و اطمینان از مسائل امنیتی، پروژه اصلی را راه‌اندازی خواهد کرد. او مثل تمام کسانی که بطور انفرادی روی پروژه‌های مبتنی بر شبکه TON کار می‌کنند، معتقد است که تلگرام خواستار ادامه فعالیت این پروژه‌ها است. این را از پست اخیر Pavel Durov هم می‌توان مشاهده کرد.

اما از نظر برخی اعضای قبلی مجموعه TON، توسعه‌های اخیر مثبت نبوده‌اند. یکی از بنیان‌گذاران مجموعه TON به تازگی به Cointelegraph گفته است که پذیرش یک پروژه مبتنی بر شبکه TON بدون حمایت و بودجه و کاربران تلگرام، کار بسیار سختی خواهد بود.

منبع
cointelegraphgithub

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا