اخبار آلتکوین

شرکت تتر وام‌دهی با USDT را برای مشتریان خود از سر گرفت

بر اساس گزارش وال استریت ژورنال، شرکت تتر، یک سال پس از اینکه وعده داده بود ارائه وام به مشتریانش را متوقف می‌کند، دوباره وام‌دهی در قالب استیبل کوین USDT را آغاز کرده است. وام‌های تضمین شده تتر با توجه به ریسک‌های احتمالی آن و دامیننس بالای USDT در بازار رمزارزها، نگرانی‌های زیادی را در جامعه کریپتو ایجاد کرده است.

به نقل از کوین گیپ، ظاهرا تتر پس از توقفی کوتاه‌مدت، با هدف محافظت از مشتریان قدیمی خود در برابر کمبود نقدینگی یا فروش دارایی‌های آنها، وام‌دهی با استیبل کوین USDT را از سر گرفته است. بنا بر گزارش وال استریت ژورنال، این تصمیم به دنبال چند درخواست دریافت وام کوتاه‌مدت در سه‌ماهه دوم سال جاری گرفته شده است.

در آخرین گزارش سه‌ماهه تتر، میزان وام‌های این شرکت ۵.۵ میلیارد دلار گزارش شده که نسبت به ۵.۳۵ میلیارد دلار در سه‌ماهه قبل افزایش یافته است. شرکت تتر پس از آنکه به پنهان کردن جزییات مربوط به ذخایر خود و نگهداری از دارایی‌های پرریسکی مثل اوراق بهادار کشور چین متهم شد، وعده داد میزان وام‌های تضمین شده خود را به صفر کاهش دهد و سلامت ذخایر خود را در طول سال ۲۰۲۳ بهبود بخشد.

سال گذشته، وام‌دهی در قالب استیبل کوین به یکی از محبوب‌ترین فعالیت‌های شرکت تتر تبدیل شده بود. در این فرآیند، کاربران در ازای قراردادن وثیقه‌های مختلف، USDT دریافت می‌کنند. با این حال این کار به دلیل ابهامات موجود در رابطه با وثیقه‌ها و سلامت ذخایر تتر مدت‌هاست مورد انتقاد جامعه کریپتو قرار گرفته است.

الکس ولش (Alex Welch)، سخنگوی شرکت تتر در واکنش به این خبر وعده داد این وام‌ها تا سال ۲۰۲۴ به صفر خواهند رسید. ولش خاطرنشان کرد این وام‌ها برای افزایش نقدینگی مشتریان و کمک به جلوگیری از نکول وام‌های موجود اعطا شده است.

وال استریت ژورنال قبلا در سال ۲۰۲۲ در گزارشی مدعی شده بود وام‌های تتر به طور کامل وثیقه ندارند و در مواقع بحرانی تتر نمی‌تواند آنها را نقد کرده و اصل پول خود را دریافت کند. در واکنش به این گزارش، تتر مدعی شد این برای این وام‌ها بیش از رقم وام وثیقه دریافت شده است.

در حال حاضر، مارکت کپ USDT از ۸۳ میلیارد دلار فراتر رفته است و از مارکت کپ ۲۶ میلیارد دلاری رقیب خود USDC فاصله زیادی گرفته است. بخشی از دلایل این فاصله سرمایه‌گذاری تتر در بیت کوین و بخش استخراج این ارز دیجیتال است.

اما دامیننس بالای تتر ممکن است برای بازار رمزارزها و وام‌های کنونی مشکل‌آفرین باشد. چند وقت پیش، به دلیل آنکه استخر کرو (Curve) تعادل استیبل کوین‌های خود را از دست داد، موجودی USDT آن به بیش از ۷۲٪ افزایش یافت. این امر باعث شد بسیاری برای استفاده از فرصت آربیتراژ به فروش تتر روی بیاورند. در نتیجه، USDT برای ساعاتی پگ دلاری خود را از دست داد. با توجه به اینکه دامیننس تتر بالاست، هر رویداد ناشناخته‌ای برای شرکت تتر و USDT به طور قابل توجهی بر قیمت سایر ارزهای دیجیتال نیز تاثیر می‌گذارد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا