اخبار آلتکوین

حقیقتی تلخ: احتمالا روزهای کسب درآمد نجومی از آلت کوین‌ها تمام شده است

اگر نگاهی به چرخه‌های گذشته بیندازیم، می‌بینیم بازار صعودی ابتدا قیمت بیت کوین و اتریوم را افزایش داده و سپس به دنبال آن، آلت کوین‌ها رشد خیره‌کننده‌ای را تجربه کرده‌اند. با این حال، به نظر می‌رسد این روند در چرخه فعلی کمی دستخوش تغییر شده و دیگر خبری از رشد آلت کوین‌ها و رکوردشکنی آنها نیست.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، در حالی که اکنون بیت کوین کمی نسبت به اوج خود فاصله گرفته، بسیاری از آلت کوین‌ها فاصله زیادی تا رکوردشکنی دارند و سرمایه‌گذاران خود را ناامید کرده‌اند. با توجه به این شرایط، برخی از تحلیلگران معتقدند دیگر آلت کوین‌ها فرصت سرمایه‌گذاری خوبی ارائه نمی‌دهند.

چرا در حال حاضر خرید آلت کوین‌ها ریسکی است؟

کوین تامپسون (Quinn Thompson)، بنیانگدار صندوق هجینگ لکر کپیتال (Lekker Capital) معتقد است در حال حاضر سرمایه‌گذاران باید از سرمایه‌گذاری روی آلت کوین‌ها دوری کنند. به عقیده وی، ترکیبی از عوامل مختلف از جمله بی‌ثباتی بازار، بالا بودن سود باز قراردادهای فیوچرز و لوریج‌های بیش از حد، عدم خرید تهاجمی سرمایه‌گذاران و راکد بودن عرضه استیبل کوین‌ها باعث شده تا فعلا سرمایه‌گذاری روی آلت کوین‌ها منطقی نباشد.

به گفته تامپسون، در حال حاضر بازار با افزایش فشار فروش، به ویژه فشار فروش صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر که به پول احتیاج دارند مواجه است؛ اتفاقی که باعث می‌شود در سطح بازار فروش بیشتری نسبت به خرید شاهد باشیم. این وضعیت در کنار حجم معاملات تابستانی پایین آلت کوین‌ها را با چالش مواجه می‌کند:

من فکر می‌کنم یک سری خطر دومینو شکل در بازار کریپتو وجود دارد. به ویژه انتظار دارم اکثر آلت کوین‌ها عملکرد خوبی نداشته باشند. به نظر می‌رسد بازار هرگونه توانایی خود برای جهش قیمت‌ها را از دست داده و همزمان، سود باز همچنان بالاست و لوریج بیش از حدی در بازار استفاده شده است.

عمق بازار آلت کوین‌ها - منبع:  Kaiko
عمق بازار آلت کوین‌ها – منبع: Kaiko

این تحلیلگر معتقد است تاثیر ETFهای اسپات بیت کوین و اتریوم و تورم عرضه در آلت کوین‌ها دو دلیل اصلی عملکرد ضعیف این ارزها خواهند بود.

وی در این باره می‌گوید:

معرفی ETFهای بیت کوین و اتریوم ساختار بازار را تغییر داده است. در گذشته، در طول بازار صعودی پول از ارزهای دیجیتال اصلی مثل بیت کوین و اتریوم به سمت آلت کوین‌ها می‌رفت. با این حال، با توجه به بیش از ۵۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در ETFهای بیت کوین، این صندوق‌ها مکانیسم‌های مشابهی را برای سرمایه‌گذاری در آلت کوین‌ها ندارند.

این تغییر بزرگ، سرمایه در دسترس برای آلت کوین‌ها را محدود کرده و در نتیجه، افزایش قیمت آنها را دشوارتر می‌کند. به گفته سامارا اپستین کوهن (Samara Epstein Cohen)، مدیر ارشد سرمایه‌گذاری ETF شرکت بلک راک، در حال حاضر سرمایه‌گذاران سنتی به طور گسترده بر توکنیزه کردن دارایی‌ها در بلاکچین اتریوم متمرکز هستند که می‌تواند فشار بیشتری بر سایر آلت کوین‌ها وارد کند.

ذخایر بیت کوین ETFهای اسپات - منبع: CryptoQuant
ذخایر بیت کوین ETFهای اسپات – منبع: CryptoQuant

در کنار ETFهای اسپات، به نظر می‌رسد عرضه تعداد زیادی آلت کوین و فشار تورمی قابل توجه آنها نیز بر بازار تاثیر گذاشته است. بسیاری این پروژه‌ها مقادیر قابل توجهی توکن را به عرضه در گردش وارد می‌کنند؛ در نتیجه عرضه آنها به شکل قابل توجهی از میزان تقاضای فعلی فراتر می‌رود.

به گفته تامپسون، در حال حاضر میزان تقاضای فعلی نمی‌تواند از تقریبا ۳ میلیارد دلار توکنی که هر ماه طی ۲ تا ۳ سال آینده آنلاک می‌شوند حمایت کند. این تحلیلگر می‌گوید علیرغم عملکرد خوب برخی از آلت کوین‌ها در بازار فعلی،‌ شناسایی این توکن‌های مستعد رشد چالش برانگیز‌تر از سال‌های گذشته شده است:

جریان فروش ثابتی برای آلت کوین‌ها برقرار است. همزمان با ورود به تابستان و حجم معاملات پایین، ترکیب آنلاک‌های توکن قابل توجه و فشار فروش سرمایه‌گذاران خطرپذیر احتمالا تاثیر نزولی زیادی برای اکثر ارزها خواهد داشت.

در همین حال، ویل کلمنته (Will Clemente)، هم‌بنیانگذار شرکت رفلکسیویتی ریسرچ (Reflexivity Research) نیز معتقد است وضعیت بازار نسبت به سال ۲۰۲۰ تغییر زیادی کرده است. به عقیده این تحلیلگر، در سال ۲۰۲۰ سرمایه‌گذاری در آلت کوین‌های با بتای بالا یک استراتژی سودآور بود چراکه عملکرد این ارزها نسبت به بیت کوین بهتر بود. با این حال،‌ در بازار فعلی این رویکرد دیگر جوابگو نیست.

بسیاری از آلت کوین‌ها در ماه‌های اخیر در مقایسه با بیت کوین عملکرد ضعیف‌تری داشته‌اند که نشان می‌دهد پویایی بازار تغییر کرده است:

در سال ۲۰۲۰، سرمایه‌گذاری‌های پرریسک بازدهی بالاتری نسبت به بیت کوین داشت و خرید هر آلت کوینی به سود قابل توجهی منجر می‌شد. این بار اما اوضاع متفاوت است. بسیاری از جفت ارزهای آلت کوین‌ها در برابر بیت کوین در ماه‌های گذشته با افت همراه شده‌اند و دیگر خرید هر آلت کوین به سود هنگفت منجر نمی‌شود.

مایکل فن دی پوپ (Michaël van de Poppe)، تحلیلگر مطرح نیز خاطرنشان کرد در حالی که بیت کوین در نزدیکی اوج خود قرار گرفته، اکثر آلت کوین‌ها فاصله زیادی با رکوردشکنی دارند. این نشان می‌دهد اعتماد سرمایه‌گذاران به آلت کوین‌ها از بین رفته و روزهای سوددهی آسان این ارزها تمام شده است.

منبع
beincrypto

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا