اخبار بیت کویناستخراج

افزایش فعالیت ماینرهای بیت کوین علی‌رغم کاهش درآمد؛ نشانه‌ای برای صعود بازار یا تهدیدی برای شبکه؟

در حالی که نرخ هش شبکه بیت‌کوین به 414 EH/s افزایش یافته است، درآمد ماینرها به ازای هر تراهش به پایین‌ترین حد خود نزدیک می‌شود. از این رو، ماینرهای بیت کوین در بحبوحه سقوط شدید سودآوری با افزایش فعالیت خود در تلاش هستند تا سرپا بمانند.

به نقل از کوین تلگراف، در حالی که نرخ هش (Hash Rate) به بالاترین حد خود رسیده است، درآمد استخراج بیت‌کوین یا «قیمت هش (Hash Price)» به سطوحی کاهش یافته است که از زمان فروپاشی صرافی FTX در نوامبر ۲۰۲۲ (آذر ۱۴۰۱) مشاهده نشده است. قیمت هش به صورت درآمد دلاری به ازای هر TH/s در هر روز بیان می‌شود.

در هفته گذشته، نرخ هش شبکه بیت کوین در ۱۸ آگوست (۲۷ مرداد) به ۴۱۴ اگزاهش در ثانیه (EH/s) رسید که سقف جدیدی را برای این متریک رقم زد.

بر اساس گزارش بلاکچین داتکام (Blockchain.com)، نرخ هش برای رسیدن به این سقف جدید ۵۴٪ نسبت به ابتدای سال ۲۰۲۳ و ۸۰٪ در ۱۲ ماه گذشته افزایش یافته است.

نرخ هش و قیمت بیت کوین در یک سال اخیر
نرخ هش و قیمت بیت کوین در یک سال اخیر؛ منبع: Blockchain.com

با این وجود، در حالی که شبکه از نظر امنیت خوب به نظر می‌رسد، برای ماینرهای بیت کوین اوضاع چندان هم بر وفق مراد نیست؛ زیرا درآمد آنها به شدت کاهش یافته و به سطوحی رسیده است که بیت کوین در نوامبر ۲۰۲۲ (آذر ۱۴۰۱) به پایین‌ترین سطح چرخه بازار در حدود ۱۶٬۵۰۰ دلار سقوط کرد.

بر اساس داده‌های هش پرایس ایندکس (HashPriceIndex)، درآمد ماینرها تنها ۰.۰۶۰ دلار به ازای هر تراهش در ثانیه در روز است؛ یعنی تقریبا نیمی از درآمد در اوایل ماه می، زمانی که جنون بیت کوین اردینالز باعث تقاضای زیادی برای فضای بلاک شده بود.

دیلن لیکلر (Dylan LeClair) تحلیلگر بازار، در مورد کاهش درآمد و رکورد جدید نرخ هش اظهار داشت:

تولید ریگ‌های جدید کارآمدتر ادامه خواهد یافت، اما تقریبا زمان آن رسیده است که قیمت بیت کوین افزایش یابد، به این معنی که قیمت‌ها باید صعودی شوند تا ماینینگ در این سطوح نرخ هش سودآور باقی بماند.

درآمد ماینرها به ازای هر تراهش
درآمد ماینرها به ازای هر تراهش (نمودار قرمز)؛ منبع: گلس‌نود

طبق گزارش‌ها، استخراج‌کنندگان بیت‌کوین به سرمایه‌های حاصل از فروش سهام خود در سه ماهه دوم متکی بوده‌اند تا بتوانند در طول بازار نزولی دوام بیاورند.

در ۲۴ آگوست (۲ شهریور)، بلومبرگ گزارش داد که ۱۲ ماینر بزرگ سهامی عام حدود ۴۴۰ میلیون دلار از طریق فروش سهام خود در سه ماهه دوم به دست آوردند.

در یک حساب توییتری اشاره شده است که ماینرهای بزرگ بیت کوین در مسیر هاوینگ با مشکل بزرگی روبرو هستند.
آنها برای جلوگیری از فروش ۹۰۰ میلیون دلار بیت کوینی که انباشت کرده‌اند، به بدهی و رقیق کردن سهم سهامداران متکی بودند.

اکنون آن مسیرها دیگر جوابگو نیستند. به زودی تنها گزینه آنها فروش بیت کوین‌ها در بازار خواهد بود.

توییت در مورد ماینرها
منبع: توییتر

مارک جفتوویچ (Mark Jeftovic)، مدیر خبرنامه بیت کوین کاپیتالیست (Bitcoin Capitalist)، گفت:

بعضی از شرکت‌های ماینینگ برای جبران هزینه‌های خود رقیق کردن سهم سهامداران را با سرعت بیشتری نسبت به افزایش قیمت بیت کوین انجام می‌دهند که راه به جایی نخواهند برد.

رکورد هش ریت منعکس‌کننده بولران ماینری است

آیا ماینرهای بیت کوین می‌توانند تا پایان سال روزنه امیدی برای گاوها فراهم کنند؟

به نقل از کوین تلگراف، بر اساس یک تئوری پیش‌بینی می‌شود ماینرها در سه ماهه چهارم جهت آماده شدن برای هاوینگ در آوریل ۲۰۲۴، قیمت بیت کوین را بالا برده تا بتوانند ۵۰٪ کاهش پاداش به ازای هر بلوک استخراج شده را جبران کنند.

آنها باید در انجام این کار به «پول هوشمند (Smart Money)» بپیوندند و شایعات مخصوص خود و همهمه‌ای را در مورد هاوینگ به راه بیندازند.

نمودار هش ریت بیت کوین
نمودار هش ریت بیت کوین؛ منبع: توییتر جیمز استراتن

در ادامه، جیمز استراتن (James Straten)، پژوهشگر و تحلیلگر داده در شرکت کریپتو اسلیت (CryptoSlate)، خاطرنشان کرد که نرخ هش بیت کوین در حال حاضر به سمت قلمروی ناشناخته‌ای حرکت می‌کند:

نرخ هش بیت کوین برای اولین بار به ۴۰۰ TH/s رسید. این موضوع با توجه به مسائل کمبود انرژی در تگزاس و افزایش هزینه برق در سرتاسر جهان شگفت‌آور است.

این بولران ماینری است که پیش‌زمینه هاوینگ سال آینده می‌شود. مانند رشد انفجاری نرخ هش که پیش از هاوینگ سال ۲۰۲۰ اتفاق افتاد.

نرخ هش تخمینی از قدرت پردازش اختصاص داده شده به فرآیند استخراج است و اگرچه اندازه‌گیری دقیق آن غیرممکن است، ارقام شرکت تحلیل آنچین گلس نود (Glassnode) نه تنها رکوردهای جدیدی را برای ثبت کرده است، بلکه مجموعه‌ای از نشانه‌های صعود قیمت را نشان می‌دهد که با عملکرد فعلی محدود به رنج یا حتی نزولی بیت کوین در تضاد است.

هفته گذشته، علی رغم کاهش قیمت بیت کوین، سختی استخراج آن حدود ۶٪ افزایش یافت.

ماهرخ شیرودی

خیلی تصادفی وارد دنیای کریپتو شدم، اما آنچه که باعث شد در این حوزه فعالیت کنم سرعت بالای نوآوری و پیشرفت در صنعت کریپتو و بلاکچین بود. علاقه زیادی به یاد گرفتن دارم. تحلیل تکنیکال و فاندامنتال از زمینه‌های مورد علاقمه و بازی کردن با کلمات و انتقال مفاهیم پیچیده در قالب جملات ساده رو دوست دارم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا