اخبار بیت کوین

تشدید تنش‌های خاورمیانه قیمت بیت کوین را به مرز ۶۰٬۰۰۰ دلار رساند؛ آیا جای نگرانی هست؟ + تحلیل تکنیکال

قیمت بیت کوین در آستانه هاوینگ به پایین‌ترین سطح ۶۰٬۶۶۰ دلار رسید، زیرا تنش‌ها در خاورمیانه باعث فشار فروش و افزایش لیکویید شدن پوزیشن‌های معاملاتی به ۲ میلیارد دلار شد. سوال این است که آیا این وضعیت می‌تواند نگران‌کننده باشد؟

به گزارش میهن بلاکچین، با تشدید تنش‌های ژئوپولیتیک در خاورمیانه، بازار کریپتو بیش از ۴۳۰ میلیارد دلار از ارزش بازار خود را از دست داده است. با فشار فروش ایجاد شده، ارزش بازار (مارکت کپ) کریپتو با ۲۰٪ کاهش از ۲.۶۴ تریلیون دلار به ۲.۲۱ تریلیون دلار رسید. قیمت اتریوم نیز بیش از ۹٪ کاهش یافت و به زیر ۳٬۰۰۰ دلار رسید. این امر باعث شد آلت کوین‌ها از جمله SOL ،XRP ،ADA ،DOGE ،SHIB و سایرین سقوط خود را به ۲۰ تا ۵۰٪ افزایش دهند. در این میان، واکنش بازار در روز دوشنبه مهم خواهد بود، زیرا سقوط ناگهانی قیمت‌ها اعتماد را از بین می‌برد.

کاهش قیمت بیت کوین در آستانه هاوینگ؛ خوب یا بد؟

این هفته برای بازار کریپتو چندان خوشایند نبود و احساسات منفی را برانگیخت، در حالی که برخی به دلیل پیش‌بینی اصلاحات قبل از هاوینگ بیت کوین مشابه با رویدادهای قبلی، از این واقعه چندان ناراحت نیستند.

به گفته رکت کپیتال (Rekt Capital)، تحلیلگر مشهور، چرخه فعلی بیت کوین در مقایسه با دوره‌های قبلی با سرعت بیشتری عمل می‌کند. وی اظهار داشت:

ثبت بالاترین سقف‌های تاریخی قبل از هاوینگ، نشانه آشکار این موضوع است. اما این حرکت اصلاحی و سپس خنثی (sideway) در محدوده انباشت مجدد دقیقا همان چیزی است که برای کاهش سرعت و کند کردن چرخه فعلی لازم است.

وی افزود:

اصلاحات قیمتی و دوره‌های تثبیت قیمت برای نزدیک‌تر کردن چرخه کنونی و همگام‌سازی مجدد آن با چرخه‌های قبلی لازم است.

واکنش قیمت بیت کوین در آستانه هاوینگ
واکنش قیمت بیت کوین در آستانه هاوینگ؛ منبع: X

واکنش نهنگ‌ها و پیامدهای ریزش اخیر بر بازار دیفای

در حالی که نهنگ‌ها در حال خرید هستند، یک خطر بزرگ در بازار DeFi به وجود آمده است. از آنجایی که قیمت توکن کرو (CRV) به ۰.۴۲ دلار سقوط کرد، مایکل ایگوروف (Michael Egorov)، بنیانگذار Curve، با خطر لیکویید شدن پوزیشن‌های وام‌دهی خود مواجه شده است. مایکل در مجموع ۳۷۱ میلیون CRV (تقریبا ۱۵۶ میلیون دلار) را از طریق ۵ آدرس در ۶ پلتفرم وام‌دهی برای گرفتن ۹۲.۵۴ میلیون دلار استیبل کوین، وثیقه گذاشته است. در حال حاضر، نرخ سلامت این پوزیشن‌ها به حدود ۱.۱ کاهش یافته و در معرض خطر لیکویید شدن قرار دارد.

لیکویید شدن پوزیشن‌های اهرمی

داده‌های کوین گلس (Coinglass) نشان می‌دهد بیش از ۲ میلیارد دلار در بازار ارزهای دیجیتال به خاطر فشار فروش گسترده لیکویید شده است. از این تعداد، نزدیک به ۱.۵ میلیارد دلار پوزیشن لانگ و نزدیک به ۵۰۰ میلیون دلار پوزیشن شورت از روز جمعه لیکویید شده‌اند. روز شنبه، بازار کریپتو شاهد لیکوید شدن ۹۵۰ میلیارد دلار بود.

در ۲۴ ساعت گذشته، بیش از ۲۵۲٬۰۰۰ معامله‌گر با لیکوییدی پوزیشن‌های خود مواجه شدند و بزرگترین پوزیشن لیکویید شده در صرافی ارز دیجیتال بایننس به ارزش ۸.۴۶ میلیون دلار بوده است.

میزان لیکویید شدن پوزیشن‌های لانگ و شورت
میزان لیکویید شدن پوزیشن‌های لانگ و شورت؛ منبع: Coinglass

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین

با توجه به نظریه امواج الیوت، اگر رفتار قیمت بیت کوین در تایم فریم ۱ ساعته را در قالب یک پنج موجی در نظر بگیریم، در صورتی که قیمت نتواند از محدوده ۶۶٬۲۰۰ دلار عبور کند احتمال ریزش مجدد تا محدوده ۵۹٬۰۰۰ دلار وجود دارد.
در مقابل، در صورتی که قیمت بتواند از محدوده ۶۶٬۲۰۰ دلار پرقدرت عبور کند، این دیدگاه نزولی نقض خواهد شد.

نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم ۱ ساعته
نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم ۱ ساعته؛ منبع: تریدینگ ویو

در تایم فریم‌های بالاتر (روزانه) شرایط بیت کوین صعودی است و هدف ۸۰٬۰۰۰ دلار همچنان برای آن در دسترس است.

منبع
کوین گیپ

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا