اخبار بلاکچین

اپلیکیشن سولانا (SolChat) تماس‌‌های صوتی را به بلاکچین می‌آورد؛ افزایش قیمت توکن CHAT

شبکه سولانا با سرعت بسیار بالایی در حال پیشرفت است و یکی از دپ‌های (DApp) آن به نام SolChat تماس‌های صوتی را وارد پروتکل بلاکچین کرده است. این ویژگی‌ می‌تواند سایر شبکه‌های بلاکچین را به چالش بکشد.

به گزارش میهن بلاکچین، یک ویژگی نوآورانه جدید در SolChat سولانا امکان ارتباط منحصر به فردتری را بین کیف پول‌های مختلف فراهم می‌کند.

ظهور ارتباطات جدید P2P رمزگذاری شده در سولانا

اپلیکیشن SolChat سولانا یک ویژگی تماس صوتی را به خدمات خود اضافه کرده است که امکان برقراری ارتباط کیف پول به کیف پول را فراهم می‌کند. آناتولی یاکوونکو (Anatoly Yakovenko)، یکی از بنیانگذاران سولانا لبز (Solana Labs)، قبلا به این ویژگی جدید در پلتفرم X اشاره کرده بود:

آیا شبکه بلاکچین شما می‌تواند با شما تماس بگیرد؟

این ویژگی از WebRTC، یک برنامه کامپیوتری رایگان و متن باز استفاده می‌کند که ارتباطات آنی را برای وب تسهیل می‌کند. دقیقا به همین صورت، WebRTC ارتباط از طریق صدا، متن و ویدیو را امکان‌پذیر می‌کند.

کاربران اپلیکیشن غیرمتمرکز SolChat (DApp) اکنون می‌توانند از مکالمات همتا به همتا (P2P) رمزگذاری شده با دوستان خود لذت ببرند. استفاده از WebRTC اتصال مستقیم بین مرورگرها و کیف پول‌ها را آسان‌تر می‌کند. لازم به ذکر است برای برقراری یا دریافت تماس از طرف دیگر، هر دو کاربر باید همزمان آنلاین باشند.

استاندارد رمزگذاری WebRTC که به طور خاص برای ویژگی‌های صوتی SolChat استفاده می‌شود، دیتاگرام امنیت لایه انتقال (DTLS) نام دارد. DTLS پروتکلی است که برای برنامه‌ها و سرویس هایی که به تاخیر حساس هستند مناسب بوده و امنیت و حریم خصوصی بالایی را ارائه می‌دهد. همچنین، از استراق سمع، دستکاری یا جعل پیام جلوگیری می‌کند.

کشمکش قدرت بین شبکه‌های بلاکچین

توییت یاکوونکو در اپلیکیشن X وعده‌های زیادی را در مورد این ویژگی جدید نشان می‌دهد و چالش بزرگی را برای سایر شبکه‌های بلاکچین‌ ایجاد می‌کند.

کتی وود (Cathie Wood)، مدیر عامل شرکت ARK Invest نیز مدتی پیش پس از اینکه سولانا سود بالایی را به ثبت رساند، این شبکه را تحسین کرده بود. وی به این موضوع اشاره کرد که سولانا حتی سریع‌تر و مقرون به صرفه‌تر از اتریوم است.

گفتنی است توکن این پروژه CHAT نام دارد که در ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۱۰۰٪ رشد داشته است.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا