اخبار خارجی

چهره زشت بانکداری سنتی در ترکیه، هنگ کنگ و هند!

هفته گذشته جهان چهره زشت بانکداری سنتی را مشاهده کرد هنگامی که ترکیه ناگهان میلیون ها حساب بانکی را مسدود کرد و دستگاه های خود پرداز در هنگ کنک خالی از پول نقد شدند. حوادثی از این دست، مردم را از همه اقشار اجتماعی تشویق می کند که ذخیره های امن تر ارزش (SOV) را در نظر بگیرند، که در این صورت بیت کوین اولین گزینه است.

ترکیه بیش از ۳ میلیون حساب بانکی را مسدود کرد

روز پنجشنبه، رسانه محلی Sözcü Gazetesi گزارش داد که صدها هزار شهروند ترکیه اطلاعیه سلب مالکیت الکترونیکی را دریافت کردند که به آنها اطلاع می داد که حساب های بانکی آنها در روز دوشنبه مسدود می شود.

Nedim Türkmen کارشناس امور مالیاتی محلی می گوید، پورتال رسانه ای اعلام كرد كه حدود ۲/۵  میلیون مالیات دهنده و ۸۰۰ هزار شركت كه نتوانسته اند بدهی های خود را پرداخت كنند، این اطلاعیه ها را دریافت کرده اند. در مجموع حدود ۳/۳ میلیون حساب بانکی مسدود شده است که بدهی نهادهای آن معادل ۲۶ میلیارد دلار است.

تصمیم ترکیه شوکه کننده بود زیرا بدهکاران انتظار داشتند دولت در پرداخت بدهی ها به آنها کمک کند. در واقع وزیر خزانه دارای و دارایی ترکیه Berat Albayrak قول چنین کمکی را داده بود. روز دوشنبه، Albayrak سیاست های جدید اقتصادی را اعلام کرد، اما به چنین تغییری در  ساختار بدهی اشاره ای نداشت.

دستگاه های خود پرداز در هنگ کنگ خالی شدند

در اوایل امروز، ما گزارش دادیم که دستگاههای خودپرداز محلی در آخر هفته خالی می شوند. کاربران رسانه های اجتماعی تصاویر و فیلم هایی از صف های طولانی مردم منتشر کردند که برای گرفتن پول خود عجله دارند. اما ممکن است اوضاع بدتر شود، زیرا شهروندان هنگ کنگ نگران مسدود شدن حساب های بانکی خود توسط دولت هستند. طبق گفته های Kyle Bass، مدیر ارشد فناوری موسسه مدیریت سرمایه Hayman، چنین سناریویی واقع بینانه است:

بانک ها در حال حاضر در سراسر هنگ کنگ دایر هستند اما دستگاه های خود پرداز خالی شده اند اما مهم ترین مساله این است که رهبر شکست خورده Carrie lam هم اکنون می تواند رسماً حساب های بانکی و دارایی ها را بدون حق مراجعه مصادره کند. سیستم حقوقی هنگ کنگ اساساً از بین رفته است.

 

براساس داده های Google Trends، در ماه سپتامبر تعداد جستجو برای اصطلاح بیت کوین به بیشترین تعداد خود از ماه ژوئن در هنگ کنگ رسیده است. از طرف دیگر، مشکل دستگاههای خودپرداز تنها به هنگ کنگ مربوط نمی شود، زیرا ۱۰ درصد از آنها کار نمی کنند.

طبق گزارش ها، ۱۰ درصد از خودپردازها به حدی آسیب دیده اند که حتی دیگر کار نمی کنند و ۵ درصد دیگر در هنگ کنگ خالی از پول نقد هستند.

در همین حال، حجم معاملات بیت کوین به حد جدیدی می رسد.

بیت کوین یک طرح سریع برای ثروتمند شدن نیست،  اما یک طرح رایگان است.

بانک PMC در هند حساب های بانکی را مسدود می کند

بانک PMC در هند در معرض اتهام یک رسوایی کلاهبرداری قرار دارد. این بانک متهم است که وام بزرگی به موسسه ورشکسته توسعه مسکن HDIL می دهد و ۷۰ درصد از کل اعتبارات خود را به HDIL منتقل می کند. با ادامه تحقیقات، بانک مرکزی هند (RBI) محدودیت شش ماهه ای را برای بانک PMC در نظر گرفت .بنابراین، PMC نه می تواند وام دهد، نه سپرده بپذیرد و نه سرمایه گذاری کند. از همه بدتر، مشتریان می توانند فقط تا ۱۰۰۰ روپیه (معادل ۱۴ دلار) از حسابهای خود برداشت کنند. اعتماد عمومی به بانک ها پس از بحران مالی در سال ۲۰۰۸ رو به بهبودی بود اما احتمال اینکه این اعتماد از بین برود وجود دارد و این مسئله ای جدی برای بیت کوین محسوب می شود.

منبع
bitcoinist

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا