اخبار عمومی

آمریکا به دنبال کاهش اختیارات SEC روی ارزهای دیجیتال لایحه مهمی را تصویب کرد

قانونگذاران دموکرات و جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان ایالات متحده به تصویب لایحه نوآوری و فناوری مالی برای قرن بیست و یکم رای دادند. لایحه‌ای که مشخص می‌کند چه رگولاتوری باید روی کریپتو نظارت داشته باشد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، اکثریت اعضای مجلس نمایندگان ایالات متحده به لایحه‌ای برای ایجاد وضوح نظارتی بر دارایی‌های دیجیتال رای مثبت دادند.

قانونگذاران مجلس با ۲۷۹ رای موافق در مقابل ۱۳۶ رای مخالف در تاریخ ۲۲ می (۲ خرداد)، لایحه H.R.4763 یا همان مصوبه نوآوری و فناوری مالی برای قرن بیست و یکم (FIT21) را تصویب کردند. اگر این لایحه توسط مجلس سنا تصویب و به یک قانون تبدیل شود، نقش کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) و کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC) در نظارت بر روی دارایی‌های دیجیتال را روشن می‌کند. ۷۱ نماینده دموکرات به همراه ۲۰۸ جمهوری‌خواه به این لایحه رای مثبت دادند.

پس از تصویب FIT21 در مجلس نمایندگان چه می‌شود؟

FIT21 تا حد زیادی کنترل ارزهای دیجیتال را به کمیسیون معاملات آتی کالا واگذار می‌کند. صنعت کریپتو CFTC را رگولاتور آرام‌تری نسبت به همتای اوراق بهادار آن می‌بیند.

با این حال، SEC بر روی ارزهای دیجیتالی که به اندازه کافی غیرمتمرکز نیستند، قدرت نظارتی خواهد داشت. FIT21 همچنین به ارزهای دیجیتال طبقه‌بندی شده به عنوان اوراق بهادار اجازه می‌دهد تا به عنوان کالا فروخته شوند.

نماینده پاتریک مک‌هنری (Patrick McHenry)، پیش از رای‌گیری در مجلس نمایندگان، گفت:

متاسفانه، چارچوب قانونی فعلی ما مانع از رسیدن نوآوری در دارایی‌های دیجیتال به پتانسیل کامل خود می‌شود. SEC و CFTC در حال حاضر با یکدیگر برای کنترل این طبقات دارایی مبارزه می‌کنند.

نتیجه رای‌گیری برای FIT21. منبع: مجلس نمایندگان ایالات متحده
نتیجه رای‌گیری برای FIT21. منبع: مجلس نمایندگان ایالات متحده

نماینده ماکسین واترز (Maxine Waters) نیز که قبل از این رای‌گیری سخنرانی کرد و گفت که قصد دارد با این لایحه مخالفت کند. او ادعا کرد که لایحه FIT21 ارزهای دیجیتال را به یک «منطقه نظارتی نامشخص» می‌فرستد و اضافه کرد که این لایحه به شرکت‌های مالی سنتی اجازه می‌دهد بدون نظارت SEC فعالیت کنند.

نماینده واترز گفت:

این [لایحه] شاید بدترین و زیان‌بخش‌ترین پیشنهادی است که در این مدت دیده‌ام. این لایحه مقررات ارز دیجیتال و برخی از اوراق بهادار سنتی را به قدری از بین می‌برد که من و سایر کارشناسان را تا حد زیادی نگران سقوط و رکود بالقوه بازار کرده است.

مجلس آمریکا همچنان قرار است در مورد H.R. 5403، قانون ضد نظارت بر ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) که فدرال رزرو را از صدور دلار دیجیتال از طریق واسطه‌ها منع خواهد کرد، بحث و رأی‌گیری کند. بر اساس گزارشات، رهبری حزب دموکرات در تاریخ ۲۱ می (۱ خرداد) گفت که موافق رأی اعضای این حزب به تصویب H.R. 5403 یا لایحه FIT21 نیست، اما مخالفتی هم با آن ندارد.

آینده FIT21 در سنا بدون وجود یک لایحه همراه و مخالفت یکی از بزرگترین منتقدان رمزارز در آمریکا یعنی الیزابت وارن (Elizabeth Warren)، نامشخص است. با این حال، مجلس سنا هفته گذشته قطعنامه‌ای را تصویب کرد و در آن خواستار لغو قانونی شد که بانک‌ها و شرکت‌های ارز دیجیتال را در کسب و کار خود محدود می‌کند.

ممکن است ماه‌ها طول بکشد تا ۱۰۰ عضو مجلس سنا FIT21 را بررسی کنند و هیچ محدودیت زمانی هم برای اقدامات سناتورها در مورد این لایحه وجود ندارد.

این لایحه در ادامه احتمالاً به کمیته‌ای برای بررسی اجمالی و جلسات استماع اختصاص داده می‌شود. اگر FIT21 از این مراحل جان سالم به در ببرد، اکثریت – ۵۱ سناتور – باید برای تصویب آن رای مثبت دهند.

بخش‌هایی از FIT21 ممکن است تغییر کند و اعضای مجلس نمایندگان و سنا برای رفع هر‌گونه اختلافی در نسخه‌های مربوطه خود از این لایحه با یکدیگر ملاقات خواهند کرد. این لایحه پس از گفتگوهای نمایندگان و سناتورها برای تصویب نهایی به مجلس نمایندگان و سنا ارسال می‌شود.

رئیس جمهور بایدن پس از آن ده روز فرصت دارد تا FIT21 را امضا یا وتو کند. با این حال، دولت او روز گذشته گفت که با تصویب این لایحه مخالف است اما نگفته که آن را وتو خواهد کرد.

حتی اگر بایدن FIT21 را وتو کند، مجلس نمایندگان و سنا می‌توانند با کسب حداقل دو سوم اکثریت آرا در هر دو مجلس این لایحه را به تصویب نهایی برسانند.

واکنش‌ها به تایید FIT21 در مجلس نمایندگان

گری گنسلر (Gary Gensler)، رئیس SEC، روز گذشته به طور علنی با FIT21 مخالفت کرد و گفت که این لایحه «شکاف‌های نظارتی جدیدی» ایجاد می‌کند و ثبات بازار سرمایه را به خطر می‌اندازد. تصویب FIT21 در مجلس توسط بسیاری از افراد به عنوان یک پیروزی اولیه برای ارزهای دیجیتال تلقی شده است.

برایان آرمسترانگ (Brian Armstrong)، مدیرعامل کوین‌بیس (Coinbase)، تصویب این لایحه را به‌عنوان یک «پیروزی کامل» و موفقیتی برای ایجاد «قوانین شفاف ارزهای دیجیتال» توصیف کرد.

آرمسترانگ ادامه داد:

آمریکایی‌ها می‌خواهند بدانند که نمایندگانشان از حقوق آن‌ها برای استفاده از کریپتو محافظت می‌کنند یا خیر. آیا قوانین شفافی برای حمایت از مصرف‌کنندگان ایجاد می‌کنند و اجازه نخواهند داد که فقدان شفافیت توسط تعدادی از فعالان دولت برای از بین بردن غیرقانونی یک صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد یا خیر.

جیک چروینسکی (Jake Chervinsky)، رئیس حقوقی صندوق واریانت (Variant Fund) گفت:

تعداد زیادی از دموکرات‌های منتخب به SEC فعلی رای «عدم اعتماد» دادند.

با این حال، گابریل شاپیرو (Gabriel Shapiro)، وکیل متمركز بر حوزه کریپتو، آب سردی را پیکره افراد خرسند از این اتفاق ریخت و گفت که FIT21 همچنان «قدرت زیادی» به SEC می‌دهد.

او افزود:

FIT21 یک رژیم نظارتی دوگانه را ارائه می‌دهد که بین SEC و CFTC تقسیم می‌شود. این لایحه اختیاراتی را به CFTC می‌دهد که هرگز نداشته، یعنی نظارت بر بازار کالاهای اسپات.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا