اخبار بیت کوینتحلیل اقتصادی

بلاتکلیفی قیمت بیت کوین؛ این اتفاقات می‌توانند بازار را تکان دهند

قیمت بیت کوین بعد از دست دادن حمایت ۲۲,۷۰۰ دلار اکنون در بلاتکلیفی به سر می‌برد و در محدوده کوچکی نوسان می‌کند. معامله‌گران انتظار دارند تا امروز عصر با بازگشایی بازار سهام آمریکا، تمایل بازار به تعیین جهت بعدی حرکت قیمت را متوجه شوند. در این بین رویدادهای اقتصادی پیش رو می‌توانند تعیین کننده برای بازارهای مالی باشند.

این در حالی است که رویدادهای اقتصادی موجب شده است تا در بازه‌های مختلف قیمت BTC با شاخص‌های مختلف همگرا یا واگرا شود. ۳ شاخص اصلی برای بررسی، همگرایی شاخص دلار (DXY)، شاخص S&P500 و قیمت طلا بوده است. که هر کدام از آن‌ها نیز عمدتا به نرخ تورم و بهره آمریکا و چین واکنش داشته‌اند. به طور مثال در چند ماه گذشته قیمت بیت کوین با شاخص DXY همگرایی معکوس داشت اما در مقطع کوتاهی در اواخر ماه فوریه همگرایی مثبت با آن پیدا کرد.

رویدادهای پیش‌روی اقتصادی و همچنین فاکتورهای فاندامنتال موثر بر بازار در آینده نزدیک عبارتند از:

  • سه‌شنبه ۱۶ اسفند ساعت ۱۸:۳۰ به وقت تهران: سخنرانی جروم پاول در خصوص سیاست‌های پولی نیمه سال فدرال رزرو. اعلام نکته‌ای مبنی بر شدیدتر شدن سیاست انقباضی کار را برای BTC سخت‌تر می‌کند.
  • جمعه ۱۹ اسفند ساعت ۵ صبح به وقت تهران: اعلام نرخ بهره چین. پیش‌بینی می‌شود این نرخ برابر ۲.۳٪ اعلام شود. بازگشایی مجدد بازارهای سنتی چین پس از موج بعدی کرونا در این کشور، خبر خوبی برای اقتصاد دنیا محسوب می‌شود که می‌تواند به بهبود رکود منجر شود. به سامان شدن اقتصاد چین می‌تواند موجب بالا رفتن SPX و کاهش قیمت طلا شود.
  • جمعه ۱۹ اسفند ساعت ۱۷ به وقت تهران: انتشار امار بیکاری ایالات متحده. پیش‌بینی این دوره برابر ۳.۴٪ است در صورت انتشار آمار پایین‌تر از این نرخ می‌توان شانس افزایش بیشتر بهره را از سمت فدرال رزرو محتمل دانست که برای قیمت BTC مضر است.
  • جمعه ۱۹ اسفند: آزادسازی BTCهای مربوط به جریان هک صرافی MT.GOX که با توجه به حجم ان می‌تواند فشار فروش در بازار ایجاد کند.
  • سه‌شنبه ۲۳ اسفند ساعت ۱۶ به وقت تهران: انتشار نرخ CPI فوریه آمریکا. انتظار می‌رود نرخ سال به سال ۶.۲٪ اعلام شود. در صورت اعلام نرخی بالاتر از این عدد احتمالا شاهد کاهش قیمت BTC خواهیم بود.
  • چهارشنبه ۲ فرودین ساعت ۲۱:۳۰ به وقت تهران: اعلام نرخ بهره توسط فدرال رزرو. انتظار افزایش بهره به ۵۵ را داریم. در صورت اعلام نرخی بالاتر از این عدد احتمالا شاهد کاهش قیمت BTC خواهیم بود.
  • بدون تاریخ، آماده‌باش نظامی چین: در صورت بالا گرفتن تنش میان آمریکا و چین بر سر تایوان احتمالا شاهد افزایش قیمت طلا و ریزش بازارهای سهام و شاخص DXY خواهیم بود و BTC باید تصمیم بگیرد با کدام همگرا شود.
  • بدون تاریخ، ورشکستگی بانک سیلورگیت: احتمال ورشکستگی بزرگترین بانک کریپتویی می‌تواند دومینویی از اختلال در سرویس‌ها به وجود اورد که به ضرر BTC تمام خواهد شد. کما اینکه امروز صرافی بایبیت خدمات انتقال بانکی خود را به حالت تعلیق درآورد.

وضعیت قیمت بیت کوین

قیمت بیت کوین ۴ ناحیه تاثیرگذار را در کوتاه‌مدت دارد. شکستن هر کدام از آن‌ها راه را برای افزایش یا کاهش قیمت BTC تا سطح بعدی هموار می‌کند. که هر کدام از رویدادهای قسمت قبل می‌تواند محرکی برای شکستن این نواحی باشد. این ناحیه‌ها با خط بنفش در نمودار زیر قابل مشاهده هستند و عبارتند از : حمایت ۲۱,۶۰۰ دلار، حمایت ۱۸,۴۰۰ دلار، مقاومت ۲۳,۸۰۰ دلار، مقاومت ۲۵,۲۰۰ دلار.

نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم روزانه منبع: تریدینگ ویو
نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم روزانه منبع: تریدینگ ویو

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

3 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا