اخبار بیت کوین

مارکوس تیلن: قیمت بیت کوین برای رسیدن به ATH جدید به «شاخص تورمی CPI» وابسته است + تحلیل تکنیکال

به گفته مارکوس تیلن (Markus Thielen)، حرکات قیمت بیت کوین ممکن است تصادفی به نظر برسد، اما محرک‌‌های مهمی مانند «تورم» همان چیزی است که باعث حرکت آن می‌شود. از این رو، شاخص CPI نقشی تعیین‌کننده در روند آتی بیت کوین خواهد داشت.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، به گفته این تحلیلگر کریپتو، برای اینکه بیت کوین در ماه آینده بتواند بالاترین سقف تاریخی (ATH) خود در ماه مارس را به دست آورد، باید تورم ایالات متحده کاهش یابد.

بیت کوین برای ثبت ATH به «CPI حدود ۳.۳٪ یا کمتر» از آن نیاز دارد

مارکوس تیلن، محقق ارشد 10x Research، در گزارشی در ۲۹ می (۹ خرداد) پیش از انتشار شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) که قرار است در ۱۲ ژوئن (۲۳ خرداد) توسط اداره آمار کار ایالات متحده (BLS) منتشر شود، گفت:

اگر تورم ۳.۳٪ یا کمتر باشد، بیت کوین می‌تواند به بالاترین سقف تاریخی (ATH) خود برسد.

این امر نشان‌دهنده ۰.۱٪ کاهش نسبت به نتیجه قبلی CPI است که در ۱۵ می (۲۶ اردیبهشت) به ۳.۴٪ رسیده بود. تیلن معتقد است در این دو هفته قبل از انتشار نتایج CPI ماه می، ورودی‌ سرمایه به ETFهای اسپات بیت کوین «قوی» باقی خواهد ماند.

اما، اگر نتایج CPI بالاتر از پیش‌بینی‌ها باشد، همانطور که در اوایل سال جاری مشاهده شد، شتاب ورود سرمایه به این صندوق‌ها ممکن است ضعیف شود.

قیمت بیت کوین بر اساس تحرکات CPI تغییر می‌کند
قیمت بیت کوین بر اساس تحرکات CPI تغییر می‌کند؛ منبع: 10x Research

طی دو هفته گذشته، از ۱۳ می (۲۴ اردیبهشت)، ورودی بیت‌کوین ETFها که توسط داده‌های فرساید (Farside) ردیابی می‌شود، به صورت روزانه مثبت بوده و بالاترین میزان ورودی متعلق به تاریخ ۲۱ می (۱ خرداد) با ۳۰۵.۷ میلیون دلار بوده است.

استدلال تیلن این است که هیچ حرکت «تصادفی» در قیمت بیت کوین وجود ندارد. همه اینها به محرک‌های مهم برمی‌گردد که محرک فعلی تورم است.

تاکنون در طول سال شاهد چندین مورد بودیم که قیمت بیت کوین به دنبال نتایج CPI بالاتر از پیش‌بینی‌ها کاهش یافته است.

در ۱۰ آوریل (۲۲ فروردین)، CPI با رقم ۳.۵٪ اعلام شد که فقط ۰.۱٪ بالاتر از پیش‌بینی‌ها بود. تنها چند هفته بعد در ۱ می (۱۲ ادیبهشت)، قیمت بیت کوین با ۶.۶۷٪ کاهش به ۵۶٬۵۰۰ دلار رسید.

تیلن خاطر نشان کرد وقتی ETFهای اسپات بیت کوین در ۱۱ ژانویه راه‌اندازی شدند، علیرغم ورود ۶۱۱ میلیون دلار در روز اول، بقیه ورودی‌های ماه ژانویه ناامیدکننده بود. به نظر او دلیل اصلی این امر این است که نتایج CPI «بالاتر» از پیش‌بینی‌‌ها اعلام شده بود:

CPI به ۳.۴٪ رسید، بالاتر از رقم مورد انتظار ۳.۲٪ و بالاتر از ماه قبل که ۳.۱٪ اعلام شد.

وی افزود:

تصادفی نیست که بیت کوین در ماه ژانویه ضعیف و در ماه مارس قوی‌تر بود، اما برای دو ماه تثبیت شد.

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین

شکست گاوها در پیشبرد و حفظ قیمت بالای ۷۰٬۰۰۰ دلار، بیت کوین را به سمت میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی در نمودار پایین، ۶۷٬۱۶۹ دلار) کشانده است.

نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم روزانه
نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم روزانه؛ منبع: تریدینگ ویو

حرکات قیمت در چند روز گذشته یک الگوی مثلث متقارن را تشکیل داده است. اگر قیمت به زیر الگوی مثلث شکسته شود، نشان می‌دهد که برتری در اختیار خرس‌ها قرار دارد. در این صورت، ممکن است قیمت به ۶۴٬۶۰۰ دلار و در نهایت به ۵۹٬۶۰۰ دلار کاهش یابد.

در مقابل، اگر قیمت بیت کوین از خط حمایت این الگو بالا رفته و مثلث را بشکند، نشان می‌دهد گاوها دست بالا را دارند. در این صورت، بیت کوین تلاش خواهد کرد تا به ۷۳٬۷۷۷ دلار صعود کند. اگر گاوها بر این مقاومت غلبه کنند، این رالی صعودی می‌تواند قیمت را به ۸۰٬۰۰۰ دلار برساند.

منبع
کوین تلگراف

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا