اخبار آلتکویناخبار خارجیاخبار عمومی

مقامات آمریکایی استفاده از یوان دیجیتال در المپیک پکن را خطرناک می‌دانند

اگرچه میلیون‌ها نفر در سراسر جهان روز جمعه به تماشای مراسم افتتاحیه المپیک نشستند، اما پت تومی سناتور آمریکایی نظر متفاوتی درباره این بازی‌ها دارد. وی این مسابقات را شروع به کار یوان دیجیتال خوانده است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از فوربز، سناتور پت تومی (Pat Toomey) در نامه ۳ فوریه (۱۴ بهمن) خود به جنت یلن وزیر خزانه‌داری آمریکا، نگرانی‌هایش در خصوص عرضه و آغاز به کار یوان دیجیتال (e-CNY) را بیان کرد.

یوان دیجیتال همراه با پول نقد و کارت‌های اعتباری ویزا، تنها ابزارهای پرداخت پذیرفته‌شده در دهکده المپیک امسال هستند. اگرچه ۲۶۱ میلیون کاربر چینی از زمان عرضه یوان دیجیتال در سال ۲۰۱۹ تاکنون برای کیف پول‌های این رمزارز ثبت‌نام کرده‌اند، اما المپیک امسال اولین رویدادی است که تراکنش‌های یوان دیجیتال در دسترس شهروندان غیرچینی خواهد بود.

سناتور تومی با اشاره به پتانسیل e-CNY برای خنثی کردن تحریم‌های آمریکا و بهبود قابلیت‌های نظارتی دولت چین، از وزارت خزانه‌داری درخواست کرده است که عرضه و شروع به فعالیت CBDC کشور چین در مسابقات المپیک را با دقت مورد بررسی قرار دهد. به رمز ارز بانک مرکزی، CBDC گفته می‌شود که یوان دیجیتال را می‌توان مهم‌ترین CBDC حال حاضر محسوب کرد.

نامه سناتور تومی ۶ ماه پس از آن منتشر شده است که مارشا بلکبرن (Marsha Blackburn)، راجر ویکر (Roger Wicker) سینتیا لومیس (Cynthia Lummis) سناتورهای آمریکا نگرانی‌های مشابه با دیدگاه سناتور تومی را به کمیته المپیک آمریکا بیان کرده و از این کمیته درخواست کرده بودند که استفاده از یوان دیجیتال در بین ورزشکاران آمریکایی را ممنوع کنند. بر اساس نامه این سناتورها، یوان دیجیتال ممکن است برای نظارت در سطح بی‌سابقه بر شهروندان چینی و کسانی که از این کشور بازدید می‌کنند استفاده شود و به دولت این کشور امکان دهد تا جزییات دقیق خرید و تراکنش‌های شهروندان را به دست آورند.

اگرچه دولت چین هدف e-CNY را «برطرف کردن تقاضای عموم مردم برای پول نقد در عصر اقتصاد دیجیتال» عنوان کرده است، اما نهادهای نظارتی نظیر « Carnegie Endowment for International Peace» اذعان داشته‌اند که بهبود کنترل و نظارت دولت چین بر تراکنش‌های مالی، انگیزه و هدف اصلی پیشرفت و عرضه این رمزارز است. این نکته قابل ذکر است که سپتامبر سال گذشته، دولت چین تمام رمزارزها را ممنوع اعلام کرد و شبکه سرویس مبتنی بر بلاک چین تحت کنترل دولت (BSN) را عرضه کرد که هدف آن، تبدیل شدن به تنها شبکه زیرساخت جهانی است که توسط نهادهای چینی اداره می‌شود.

به نظر می‌رسد خواسته سناتور تومی در خصوص نظارت بر e-CNY در مسابقات المپیک، تحت تاثیر این هدف است که آمریکا در عرصه رمزارزها نیز پیشگام باشد. تومی در نامه خود بیان کرده است که کشور چین توانسته است مزیت اول بودن در زمینه عرضه CBDC را به دست آورد و خواهان این است که به آمریکا کمک کند تا در عرصه رمزارزها و نوآوری‌های دیجیتال به رتبه اول دست یابد. تومی قبلا نیز حمایت خود از CBDC آمریکا را اعلام کرده بود. فدرال رزرو عرضه CBDC را مدنظر قرار داده است اما برنامه رسمی در این خصوص اعلام نکرده است.

فارغ از نگرانی‌های تومی، به نظر می‌رسد پذیرش e-CNY در المپیک پکن محدود است. اکثر ورزشکاران خارجی هم‌چنان از کارت‌های اعتباری استفاده می‌کنند.

منبع
forbes

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا