اخبار خارجی

تحلیل قیمت بیت کوین؛ تصمیم فدرال رزرو برای افزایش نرخ بهره فردا اعلام می‌شود

معامله‌گران بیت کوین به تصمیم فردا شب کمیته بازار آزاد فدرال رزرو (FOMC) برای تعیین نرخ بهره چشم دوخته‌اند. این در حالی است که کندل هفتگی قیمت بیت کوین زیر میانگین متحرک ۲۰۰ هفته‌ای بسته شد و از دیروز قیمت BTC روند نزولی را از سر گرفته است و حتی در لحظاتی کانال ۲۱,۰۰۰ دلار را نیز از دست داد.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، نشست کمیته بازار آزاد فدرال رزرو برای تعیین میزان افزایش نرخ بهره در آمریکا از امروز آغاز می‌شود و نتیجه آن فردا شب اعلام خواهد شد.

اعلام نتایج این نشست می‌تواند تاثیراتی بر قیمت‌ها در بازارهای مالی داشته باشد. سرمایه‌گذاران در حال حاضر منتظر تصمیم این کمیته هستند. افزایش نرخ بهره قطعی به نظر می‌رسد اما در مورد تخمین میزان افزایش پیش‌بینی‌های مختلفی وجود دارد اما به نظر می‌رسد ۰.۷۵٪ یا ۱٪ به نرخ بهره فدرال رزرو (بانک مرکزی آمریکا) افزوده شود. این در حالی است که میزان تورم سال به سال در ماه ژوئن به رقم کم‌سابقه ۸.۶٪ رسیده است که بالاترین نرخ تورم در ۴۰ سال گذشته ایالات متحده است. میزان این نرخ در روز چهارشنبه ساعت ۲۲:۳۰ به وقت تهران اعلام خواهد شد و ممکن است منجر به نوسانات سنگین به خصوص در بازار رمزارزها و بیت کوین شود.

بسیاری از تحلیلگران انتظار دارند که افزایش نرخ بهره در این بار منجر به کنترل نرخ تورم شود. اکنون بسیاری از فعالان اقتصادی آمریکا اعتقاد دارند اقتصاد این کشور وارد دوره رکود نیز شده است هرچند مسوولان فدرال رزرو تاکنون منکر این قضیه شده‌اند اما آمارها نشان می‌دهد که تولید ناخالص داخلی ایالات متحده (GDP) در ۳ ماهه دوم ۲۰۲۲ به میزان ۱.۶٪ کاهش یافته است که یکی از نشانه‌های رکود است.

بنابرین شرایط رکود تورمی حاکم بر آمریکا موجب شده است تا سرمایه‌گذاران به سمت بازارهای کم ریسک جذب شوند و از بازارهای پرریسک مثل کریپتو فاصله بگیرند. این همان دلیلی است که قیمت بیت کوین همبستگی مستقیم با بازارهای بورس مثل شاخص S&P500 پیدا کرده است و همبستگی معکوس با شاخص DXY و نرخ بهره فدرال رزرو دارد.

تحلیل قیمت بیت کوین؛ هر اتفاقی ممکن است!

بیت کوین در ناحیه‌ای ایستاده است که هر ۲ سناریو افزایش یا کاهش قیمت برای آن محتمل است. در این شرایط حرکت پرقدرت در هر جهتی می‌تواند به همراه شدن سایر معامله‌گران با آن همراه شود و شدت روند صعودی یا نزولی را تقویت کند. بنابرین می‌توان انتظار داشت که بازار با نوسان گسترده همراه شود.

پلتفرم تحلیلی Arcane در گزارشی به جریان فروش بیت کوین از سمت موسسات سازمانی و اقشار تاثیرگذار در بازار مانند ماینرها اشاره کرده است. مطابق این گزارش از تاریخ ۱۲ می (۲۲ اردیبهشت) مصادف با سقوط پروژه ترا تاکنون تعداد ۲۳۶,۰۰۰ BTC توسط این دسته انجام شده است. نمودار زیر توصیف‌کننده فروش این تعداد بیت کوین است.

نمودار فروش بیت کوین از سمت سازمان‌ها منبع: Arcane
نمودار فروش بیت کوین از سمت سازمان‌ها منبع: Arcane

تحلیلگری با نام Root به مقایسه بازارهای خرسی سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۴ با شرایط کنونی پرداخته است. در این بازارهای نزولی قیمت بیت کوین مدتی را زیر قیمت تحقق یافته بیت کوین (realized price) سپری کرده است تا روند کلی بازار صعودی شود. این مدت برای سال ۲۰۱۸ برابر ۱۳۳ روز بوده است و در سال ۲۰۱۴ در ۳ بخش ۶۹، ۱۲۱ و ۸۴ روزه به زیر این شاخص آمده است. در شرایط کنونی و پس از سپری کردن ۳۵ روز در این ناحیه، یا باید قیمت بیت کوین توسط قیمت تحقق یافته حمایت شود یا مجددا به زیر آن سقوط کند که در سال ۲۰۱۴ نیز ۲ بار این اتفاق برای بیت کوین افتاد.

نمودار وضعیت قیمت بیت کوین نسبت به قیمت تحقق یافته منبع: توییتر
نمودار وضعیت قیمت بیت کوین نسبت به قیمت تحقق یافته منبع: توییتر

در تایم فریم ۴ ساعته بیت کوین اکنون در یک کانال صعودی قرار دارد اما حمایت خط میانی کانال خود را از دست داده است و به سمت ضلع حمایتی کانال در حال حرکت است. شکست این حمایت در محدوده ۲۰,۲۰۰ دلار می‌تواند منجر به سقوط عمیق قیمت شود.

نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم ۴ ساعته منبع: تریدینگ ویو
نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم ۴ ساعته منبع: تریدینگ ویو
  • افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو چه زمانی اعلام می‌شود؟

نشست FOMC از امروز آغاز می‌شود اما زمان دقیق اعلام نرخ بهره چهارشنبه شب ساعت ۲۲:۳۰ به وقت تهران خواهد بود.

منبع
coindeskcointelegraph

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا