اخبار آلتکویناخبار بیت کویناخبار عمومی

اردوغان: لایحه رمز ارزها به مجلس ترکیه ارسال می‌شود

رجب طیب اردوغان، از مدل اقتصادی جدید ترکیه و پیش‌نویس قانون رمزارزها خبر داد. این قانون قرار است به زودی به مجلس این کشور فرستاده شود.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کریپتوپوتیتو، رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه در کنفرانس مطبوعاتی گفت که انتظار دارد کشورش با مدل جدید اقتصادی، جهشی رو به جلو داشته باشد و در اولین قدم، قانونی برای ترویج استفاده درست از رمز ارزها ارائه خواهد داد.

مدل اقتصادی جدید ترکیه

اردوغان در این کنفرانس از علاقه خود به موضوع رمزارزها خبر داد و در ادامه گفت که لایحه‌ای توسط مقامات برای ارزهای دیجیتال آماده شده است و در اسرع وقت، به مجلس این کشور فرستاده خواهد شد.

وی در این رابطه گفت:

ما با ارسال آنی و بدون تاخیر این لایه به مجلس، در این زمینه اقداماتی انجام خواهیم داد. ترکیه با مدل اقتصادی جدید خود جهشی رو به جلو خواهد داشت و ارزش این را دارد تا ریسک‌ کنیم.

پیش‌نویس مذکور هنوز در دسترس عموم قرار نگرفته و رییس جمهور ترکیه نیز جزئیات بیشتری در رابطه با محتوای آن ارائه نکرد. بااین‌حال، به نظر می‌رسد یکی از نکات کلیدی این لایحه، تمرکز بر نقش بانک مرکزی به عنوان نهادی نظارتی برای تراکنش‌های رمزارزی و ایفای نقش برای حضانت ایمن رمز ارزها است.

اردوغان افزود:

شهروندان می‌دانند که امنیت پول آنها توسط بانک مرکزی، ضامن خزانه کشور تضمین شده است.

اگرچه هیچ اشاره‌ای به پذیرش بیت کوین به عنوان ارز قانونی نشده است، این لایحه احتمالا دریچه‌ای را به سوی صنعت کریپتو و خدمات بانکی مرتبط با رمزارز باز خواهد کرد. مطلبی که با توجه به تعطیلی دو صرافی ترکیه‌ای Thodex و Vebitcoin اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده است.

لایحه‌ای برای رمزارزها

تصمیم ترکیه مبنی بر ارائه قانونی برای استفاده از رمزارزها در حالی که این کشور در گذشته چندان طرفدار رمزارزها و صنعت کریپتو نبوده کمی غافلگیرکننده است.

در ماه سپتامبر، اردوغان در کنفرانس مطبوعاتی اظهار داشت که تصمیمی بر ترویج پذیرش رمزارزها ندارد. نظرات اردوغان کاملا مطابق با مواضع بانک مرکزی ترکیه است که در آوریل سال جاری از ممنوعیت استفاده از رمزارزها به عنوان ابزار پرداختی خبر داد. متن اعلامیه ممنوعیت رمزارزها در ترکیه بسیار واضح بود و در آن در رابطه با خسارات جبران‌ناپذیر افرادی که ریسک استفاده از رمزارزها را به جان می‌خرند هشدار داده شده بود:

ارائه‌دهندگان خدمات پرداختی نمی‌توانند مدل‌های تجاری خود را به گونه‌ای توسعه دهند که دارایی‌های دیجیتال به طور مستقیم و یا غیرمستقیم در ارائه خدمات پرداخت و صدور پول الکترونیکی استفاده شوند.

با این حال، روی دیگر سکه واقعیت اقتصادی ترکیه را نمایش می‌دهد و بدین شکل تغییر ناامیدانه ترکیه را توجیه می‌کند. در چند وقت اخیر، لیر ترکیه یکی از بدترین سقوط‌ها در تاریخ خود را متحمل شده و علیرغم تلاش دولت برای ترویج استفاده از لیر و محدود کردن پذیرش دلار و استفاده از رمزارزها (به عنوان راهی برای حفظ ارزش دلاری پول)، ترک‌ها همچنان لیر خود را به دلار و یا رمزارز تبدیل می‌کنند.

به نظر می‌رسد با توجه به اینکه روابط دیپلماتیک ترکیه با آمریکا در بهترین حالت خود قرار ندارد، استفاده از جایگزینی غیرمتمرکز برای دلار به منظور بهبود اقتصاد چندان هم کار اشتباهی نباشد.

منبع
cryptopotato

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا