اخبار خارجی

اوراکل غیرمتمرکز آمبرلا (Umbrella) بر بستر اتریوم عرضه شد

راهکار اوراکل غیرمتمرکز لایه دوم شبکه آمبرلا (Umbrella Network) به طور رسمی بر بستر شبکه اصلی اتریوم عرضه شد. این خبر روز جمعه در بلاگ رسمی این شرکت منتشر شد.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از نیوز بی‌تی‌سی، شبکه آمبرلا یک شبکه اوراکل لایه دوم است که اطلاعات را به صورت دسته‌بندی‌شده درمی‌آورد تا ارائه اطلاعات به صورت ارزان، مقیاس‌پذیر و ایمن انجام شود. این شبکه از فناوری درخت مرکل پیشرفته به منظور نوشتن اطلاعات در یک تراکنش درون زنجیره‌ای بهره می‌برد و اطلاعات را دسته‌بندی می‌کند تا قراردادهای هوشمند دقیق‌تر و مقرون‌ به‌صرفه‌تر شوند. شبکه اوراکل آمبرلا معتقد است یک راهکار اوراکل مبتنی بر جامعه برای ایجاد سیستم مالی کاملا غیرمتمرکز ضروری است.

اوراکل چیست؟

اکثر زنجیره‌های بلوکی دارای رمزارزهایی هستند که به منظور انتقال ارزش و امکان‌پذیر ساختن فعالیت پروتکل مورد نظر مورد استفاده قرار می‌گیرند. بعضی از بلاکچین‌ها دارای قراردادهای هوشمند نیز هستند.

قرارداد هوشمند یک برنامه رایانه‌ای یا پروتکل تراکنشی است که در صدد اجرا، کنترل یا ثبت خودکار اتفاقات و اقدامات مربوطه طبق مفاد قرارداد یا توافقنامه است. هدف قراردادهای هوشمند کاهش نیاز به واسطه‌های مورد اعتماد، هزینه‌ها، ضررهای ناشی از کلاهبرداری و هم‌چنین کاهش اتفاقات خرابکارانه است.

هرچند باید روشی وجود داشته باشد تا بلاکچین‌ها و قراردادهای هوشمند بتوانند از اطلاعات خارجی و برون زنجیره‌ای استفاده کنند تا کاربرد واقعی داشته باشند.

طبق گفته Ethereum.org، اوراکل یک پل بین بلاکچین و دنیای واقعی است. اوراکل‌ها به عنوان API های درون زنجیره‌ای عمل می‌کنند تا بتوانید اطلاعات را وارد قراردادهای هوشمند خود کنید. این اطلاعات می‌تواند هرچیزی نظیر اطلاعات قیمت تا گزارش آب‌وهواشناسی باشد. اوراکل‌ها می‌توانند دوطرفه باشند و برای ارسال اطلاعات به دنیای واقعی نیز استفاده شوند. برای درک بهتر اوراکل‌ها توصیه می‌کنیم مقاله زیر را مطالعه کنید.

تراکنش‌های بلاکچین نمی‌توانند مستقیما به اطلاعات برون زنجیره‌ای دسترسی داشته باشند. در عین حال، اتکا به یک منبع اطلاعاتی، ایمن نیست و با غیرمتمرکزسازی قراردادهای هوشمند در تضاد است. به این موضوع، مشکل اوراکل گفته می‌شود.

می‌توان با استفاده از اوراکل غیرمتمرکزی که اطلاعات خود را از چندین منبع دریافت می‌کند از این مشکل اوراکل اجتناب کرد. در این صورت، اگر یکی از منابع اطلاعاتی هک شود، قرارداد هوشمند هم‌چنان طبق هدفی که دارد به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

آمبرلا مدعی است شبکه غیرمتمرکز آن، راهکاری برتر در مقابل رقبای خود است. این شبکه سریعترین و کمترین اطلاعات قیمتی را ارائه می‌دهد. آمبرلا هم‌چنین گفته است نسبت به سایر اوراکل‌های اکوسیستم اتریوم، اطلاعات بیشتری در خصوص جفت ارزها ارائه می‌دهد. در حال حاضر این تعداد برابر با ۱۲۰۰ جفت ارز است که تا پایان سال ۲۰۲۱ به بیش از ۱۰,۰۰۰ جفت ارز می‌رسد.

طبق گزارش کوین تلگراف، به نظر می‌رسد نیاز به اطلاعات قیمت معتبر در حال افزایش است، زیرا فناوری قرارداد هوشمند در حال تبدیل به فناوری رایج و گسترده‌تری است. برای مثال، بازار بورس برزیل در صدد بررسی روش‌هایی برای ارائه اطلاعات به پروژه رمز ارز بانک مرکزی (CBDC) این کشور است.

عرضه شبکه اصلی آمبرلا بر بستر اتریوم

عرضه شبکه اصلی آمبرلا بر بستر اتریوم بدان معنا است که قراردادهای هوشمند در بلاکچین اتریوم را پیاده‌سازی کرده است. این موضوع نیز به معنای آن است که برنامه‌های غیرمتمرکز بر بستر اتریوم می‌توانند با کد شبکه آمبرلا در محیطی پویا و همزمان به تعامل بپردازند و درخواست دریافت اطلاعات معتبر، جامع و مقرون به‌صرفه را داشته باشند.

قیمت اتریوم - اوراکل غیرمتمرکز لایه دوم شبکه آمبرلا
نمودار قیمت اتریوم

سم کیم (Sam Kim) هم‌بنیانگذار آمبرلا در خصوص عرضه شبکه اصلی گفته است:

ما از این دستاورد مهم به شدت هیجان‌زده هستیم. ما اکنون می‌توانیم با اوراکل‌های غیرمتمرکز خود به نیاز جامعه دیفای پاسخ دهیم و به چالش‌های مهمی در خصوص هزینه‌های زیاد و دسترسی محدود و اندک به اطلاعات که جامعه با آنها مواجه است رسیدگی کنیم.

شرکت آمبرلا در ماه‌های اخیر مشغول خرید و توسعه محصولات جدید بوده است. در ماه می، این شبکه بر بستر بایننس اسمارت چین عرضه شد. شبکه آمبرلا هم‌چنین بیان کرده است که در ماه‌های آتی برنامه‌هایی برای تعامل بین زنجیره‌ای با پالیگان، سولانا، کاردانو و آوالانچ دارد. این شبکه به توسعه و ارائه Token Bridge خود در هفته آینده اشاره کرده است که انتقال یکپارچه توکن UMB بین بلاکچین‌های تحت پشتیبانی آمبرلا را ممکن می‌سازد.

منبع
newsbtc

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا