اخبار کوتاه

چالش «Fee Switch»؛ آیا هولدرهای UNI در کارمزد یونی سواپ سهیم می‌شوند؟

میان جامعه کاربران صرافی غیر متمرکز یونی سواپ، تغییری کوچک در مکانیزم کارمزد به نام «سوئیچ کارمزد (Fee Switch)» مناقشه‌برانگیز شده است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از decrypt، در حال حاضر صرافی یونی سواپ برای هر معاوضه حدود ۰.۳٪ کارمزد می‌گیرد و این کارمزد اندک بین ارائه‌دهندگان نقدینگی (Liquidity Provider یا LPها) توزیع می‌شود. اما در صورت فعال شدن سوئیچ کارمزد، از این مقدار ۰.۲۵٪ به ارائه‌دهندگان نقدینگی و ۰.۰۵٪ به دارندگان توکن UNI تعلق می‌گیرد.

صرافی یونی سواپ حجم معاملات چشمگیری دارد و اگر ۰.۰۵٪ کارمزد به هولدرهای یونی تعلق بگیرد، با فرض ۸۳ میلیون دلار متوسط حجم معاملات روزانه، تقریبا ۴۱٬۵۰۰ دلار به صورت روزانه بین هولدرهای یونی توزیع می‌شود. اما این تمام ماجرا نیست. ارائه‌دهندگان نقدینگی که تمام عملکرد و موفقیت یک صرافی غیرمتمرکز به آن‌ها وابسته است، از دیدن اینکه درصد کارمزد بسیار کمی که دریافت می‌کردند در حال کمتر شدن نیز هست، بسیار ناراضی هستند و این موضوع ممکن است باعث خروج نقدینگی آن‌ها از یونی سواپ شود. این موضوع می‌تواند Uniswap را که طی ماه‌های اخیر عملکرد بسیار موفقی داشته، با تهدید مواجه کند چرا که یک صرافی غیرمتمرکز فقط به اندازه عمق استخرهای نقدینگی خود ارزشمند است.

قیمت توکن UNI از ۲۰ ژوئن (۳۹ خرداد) تا امروز رشد چشمگیر ۷۵٪ را تجربه کرده است و مطابق داده‌های میهن بلاکچین قیمت آن در زمان نگارش خبر ۶.۹۹ دلار است. باید دید در صورت تصویب پیشنهاد سوئیچ کارمزد، توکنومی جدید باعث ترس معامله‌گران در مورد UNI می‌شود و روند صعودی قیمت آن را متوقف می‌کند یا خیر.

منبع
decrypt

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا