اخبار بلاکچین

بالاترین میزان کارمزد در شبکه اتریوم به صرافی یونی سواپ تعلق دارد

صرافی غیر متمرکز یونی سواپ، بیشترین گس مصرف شده روی شبکه اتریوم را در اختیار دارد. در ۲ روز گذشته این صرافی غیرمتمرکز آغازگر حدود ۳۰٪ از تمامی تراکنش‌های موجود در شبکه بوده است.

از تاریخ ۱۳ نوامبر (۲۳ آبان) تا به امروز صرافی Uniswap در میان تمام برنامه‌های غیرمتمرکز توانسته است بالاترین میزان کارمزد در شبکه را به خود اختصاص دهد. جایگاه دوم این لیست در زمان مشابه با حدود ۱۱% از کارمزدهای شبکه اتریوم به تتر تعلق دارد. تتر سال گذشته بر بستر بلاکچین اتریوم عرضه شد.

منابع محاسباتی در شبکه اتریوم توسط واحد گس محاسبه می‌شود و کاربران کارمزد آن را با ارز اصلی شبکه یعنی اتر پرداخت می‌کنند. از زمان آغاز به کار نسخه دوم صرافی یونی سواپ در ماه مارس (اسفند ۹۸)، کاربران این برنامه غیر متمرکز حدود ۲۴۰۰۰۰ اتر کارمزد پرداخت کرده‌اند. این تعداد ارز دیجیتال با قیمت کنونی در زمان نگارش این خبر تقریبا معادل ۱۴۸ میلیون دلار است.

اگر بخواهیم دقیق‌تر نگاه کنیم این کارمزدها برای سرویس روتر یونی سواپ است که به کاربران اجازه می‌دهد توکن‌های بر پایه اتریوم خود را به یکدیگر تبدیل کنند. UNI توکن حاکمیتی این صرافی و سیستم توزیع توکن یونی سواپ دو جزء دیگر شناخته شده این برنامه غیر متمرکز هستند .این اجزا به ندرت توسط کاربران استفاده می‌شوند و به ترتیب ۳% و ۱% از تراکنش‌های ایجاد شده توسط روتر یونی سواپ را شامل می‌شوند.

مصرف گس یونی سواپ نشان دهنده فعالیت‌های این صرافی است

Uniswap به عنوان یک صرافی غیر متمرکز حدود ۲۴۰۰۰ بازار مختلف را به وجود آورده است. حدود ۱۰۰۰۰۰ کاربر به صورت هفتگی از این برنامه استفاده می‌کنند. فردریک هاگا (Fredrik Haga) موسس شرکت Dune Analytics به کوین دسک گفت با توجه به این آمار و ارقام، جای تعجب نیست که یونی سواپ نسبت به سایر برنامه‌های غیر متمرکز روی شبکه اتریوم از مصرف گس بالاتری برخوردار است.

بازارهای یونی سواپ

هاگا در ایمیلش نوشته است ” ترید کردن کاری است که کاربران مداوم انجام می‌دهند و نیاز به تعامل زیادی دارد. از طرفی استفاده از سیستم‌های لندینگ برخلاف تریدینگ، نیاز به تعامل زیادی ندارد.”

فاکتورهای دیگری مانند گس مصرف شده می‌تواند در مقایسه نحوه عملکرد و دسته بندی برنامه‌های غیرمتمرکز بر اساس کاربردهایشان کمک کند.

اگرچه TVL یا همان ارزش کل قفل شده، محبوب ترین پارامتر برای اندازه گیری رشد و فعالیت برنامه‌های دیفای است، اما تصویر کاملی از چگونگی شروع برنامه های غیرمتمرکز روی اتریوم اراده نمی‌دهد. ایلیا آبوگوف (Ilya Abugov) تحلیلگر DappRadar در مصاحبه‌اش با کوین دسک گفت:

“تکمیل کردن TVL با سایر فاکتورها تا جایی که امکان داشته باشد بسیار مهم است. گرایش زیادی به استفاده از ارزش کل قفل شده (TVL) به عنوان پارامتر اصلی رتبه بندی برنامه‌های غیرمتمرکز وجود دارد. عمدتا به خاطر سادگی و کارآمدی آن است. اما این سادگی و ظرافت بعضی از حقایق را مبهم می‌کند.”

منبع
coindesk

تیم تولید محتوا

تیم تولید محتوای میهن بلاکچین متشکل از جمعی از نویسندگان، محققان، تحلیلگران و مترجمان حوزه بلاکچین و رمزارزهاست. این تیم همواره در تلاش است تا مطالب به‌روز و کاربردی حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال را در اختیار کاربران خود قرار دهد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا