اخبار آلتکوین

حذف کامل کارمزدها در یونی سواپ؛ آیا این اتفاق شدنی است؟

هیدن آدامز (Hayden Adams)، بنیان‌گذار پروتکل یونی سواپ به تازگی در صفحه X خود با حالتی نیمه رمزآلود به حذف کارمزدها اشاره کرده و شگفتی را در جامعه کریپتو برانگیخته است.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، کارمزدها همیشه مشکل بزرگی برای اتریوم بوده است که بسیاری به همین دلیل از پلتفرم اتریوم دوری می‌کنند. اما اینکه چطور کارمزدها حذف خواهند، سوالی است که هنوز جوابی برای آن وجود ندارد. با این توییت بحث برانگیز هیدن آدامز نیز نشان می‌دهد که Uniswap ممکن است در حال بررسی حذف هزینه‌های گس باشد.
این صرافی بر بستر شبکه اتریوم کار می‌کند که به دلیل افزایش شدید کارمزد شناخته شده است.

حذف کارمزد تراکنش

آدامز در صفحه X خود گفت که نباید هیچ کاربری چیزی در مورد «کارمزد تراکنش» بشنود. این حرف آدامز نشان‌دهنده این است که یونی‌سواپ، به عنوان یه صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال، با کارمزدها و تاثیر آن روی تجربه‌کاربری مشکلاتی دارد.

برای اینکه بدانید کارمزد تراکنش چیست، باید گفت کارمزدی است که برای انجام تراکنش‌ها روی بلاکچین اتریوم در قالب اتر پرداخت می‌شود. مشکل کارمزد تراکنش یکی از نگرانی‌های عمومی است، زیرا ترافیک‌ شبکه معمولاً این کارمزدها را افزایش می‌دهد. به‌روزرسانی Dencun نیز که اخیرا انجام شده است با کاهش هزینه‌های قابل پرداخت در پروتکل‌های لایه ۲ اتریومی بر کاهش کارمزدها تأثیر گذاشته است.

پس از این ارتقا، کارمزد تراکنش اتریوم به پایین‌ترین سطح خود در ۴ سال گذشته رسیده است و در ۶.۸Gwei باقی مانده است. ارتقای پس از Dencun در مورد بلاب (blob)، کارایی شبکه را افزایش داد و منجر به کاهش قابل توجه کارمزدها شد.

به عنوان یکی از بزرگترین صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX)، اگر یونی‌سواپ بتواند کارمزدها را روی پلتفرم خود حذف کند، در نهایت ممکن است موج جدیدی از استقبال را ایجاد کند.

استقبال اکوسیستم اتریوم از چندین ارتقا

اکوسیستم اتریوم در چند ماه گذشته از ارتقاهای دیگری استقبال کرده است. روز جمعه، کریستین کیم (Christine Kim)، معاون تیم تحقیقاتی گلکسی در پلتفرم X اعلام کرد که جدیدترین ماموریت توسعه‌دهندگان اتریوم، ارتقای پکترا (Pectra) است. به گفته کیم، این توسعه‌دهندگان توافق کردند که دامنه ارتقاء پکترا را با گنجاندن EOF و EIP 7702 گسترده‌تر سازند.

ارتقاء الکترا (Electra)، هاردفورک بعدی متمرکز بر لایه اجماع اتریوم نیز به زودی اجرا خواهد شد. قبل از اضافه‌سازی تغییرات به پروپوزال ارتقای پکترا، کیم چهار کد اصلی را که تیم پشتیبان ارتقاء الکترا قصد دارد اضافه کند، شناسایی کرد. توسعه‌دهندگان پروتکل اتریوم در حال ادغام EIP 6110، EIP 7002، EIP 7251 و EIP 7549 در ارتقاء الکترا هستند.

EIP 6110 یک مکانیسم درون پروتکلی برای پردازش واریز در لایه اجماع را امکان‌پذیر می‌کند و مکانیسم رای دادن پیشنهاددهنده را که در حال حاضر استفاده می‌شود، حذف می‌کند.

با وجود این پیشرفت‌های گسترده، توسعه‌دهندگان اتریوم راهی برای حذف کامل کارمزدها، به خصوص در شبکه اصلی، ابداع نکرده‌اند. این که آیا هیدن آدامز می‌تواند ساختار بدون کارمزد را اجرا کند یا نه، هنوز مشخص نیست.

منبع
کوین گیپ

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا