متوسط مقالات

آیا سرمایه گذاری بانکها روی بیت کوین ، باعث ایجاد روند صعودی می‌شود؟

بانک‌های آمریکایی اکنون مجازند کلید‌های رمزنگاری شده‌ را نگهداری کنند؛ یعنی بانک‌ها از این پس می‌توانند دارایی‌های دیجیتال مثل بیت کوین (Bitcoin) و اتریوم و غیره را ذخیره کنند. به گفته تحلیلگران، این خبر تاثیر به شدت مثبتی بر ارزهای دیجیتال خواهد داشت.

یکی از تحلیلگران می‌گوید که چنین اقدامی از طرف بانک‌های آمریکا برای سرمایه‌گذاری در بیت کوین ، با این که قرار است فقط از یک درصد دارایی‌هایشان استفاده کنند، اما همین باعث می‌شود این بازار سر به فلک بکشد.

تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران وال استریت اعلام کردند که بعد از مشاهده روند مثبت بیت کوین، به عنوان ابزار حفظ سرمایه از آن استفاده می‌کنند. البته بیشتر معاملات آن‌ها حجم کمی دارد و تقریبا ۱ تا ۳ درصد پرتفوی آن‌ها را تشکیل می‌دهد.

بیت کوین قیمت بیت کوین هاوینگ سرمایه گذاری بانکداری

شاید این مقدار سرمایه زیاد به نظر نرسد اما یک تحلیلگر در Crypto Twitter بیان کرده است که این احتمال وجود دارد که این مقدار سرمایه بسیار بیشتر شود.

قیمت بیت کوین چطور بیش از دو برابر خواهد شد؟

طبق صحبت‌های Charles Edwards مدیر دارایی‌های دیجیتال:

اگر فقط یک درصد از دارایی‌های بانک‌های آمریکا به هر طریقی روی بیت کوین سرمایه‌گذاری شود، قیمت آن بیش از دو برابر افزایش می‌یابد.

او این نظر را با توجه به اطلاعات منتشر شده توسط فدرال رزرو از دارایی‌های بانک‌های تجاری آمریکا داد که در حدود ۲۰ ترلیون دلار برآورد می‌شود.

البته این یک سناریو فرضی است؛ ولی به گفته Edwards و با توجه به حجم بیتکوین در Grayscale، پیش‌بینی چنین اتفاقی کار سختی نیست.

بیت کوین قیمت بیت کوین صرافی متمرکز mt. gox هک رشد قیمت

این وضعیت روانی مثبت بازار با افزایش سرمایه‌گذاران همراه است و انتظار می‌رود که قیمت بیت کوین از لحاظ فنی و کلان به سمت ۲۰ هزار دلار حرکت کند. Mike McGlone تحلیلگر ارشد کالا در بلومبرگ در ماه ژوئن گزارش داد:

بیت کوین در حال تکرار روند سال ۲۰۱۶ به سمت اوج قیمت است. در آن سال هم آخرین هاوینگ رخ داده بود و در سال سوم به اوج قیمت رسید. حالا ۴ سال گذشته و دو سال بعد از سال ۲۰۱۸، قیمت تا ۷۵ درصد هم کاهش داشت. اما اگر روند سال ۲۰۱۶ را طی کند، از نظر ما امسال به رکورد ۲۰ هزار دلار خواهد رسید.

مساله بزرگی که تا به حال گفته نشده

این طبیعی است که سرمایه‌گذاران بیت کوین از قیمت ۲۰ هزار دلاری استقبال می‌کنند و در آن صورت میلیاردها دلار سرمایه به سمت بازار بیت کوین سرازیر می‌شود که قیمت را بیش از دو برابر تکان خواهد داد.

تحلیل‌گران متوجه شدند که هر زمان یک دلار توسط یک سرمایه‌گذار وارد بازار بیت کوین شود، ارزش کل بازار بیشتر از یک دلار افزایش پیدا می‌کند. به این پدیده تقویت فیات (fiat amplifier) ‌و یا ضرب فیات (fiat multiplier) گفته می‌شود که تاثیر جانبی در این بازار نوپا به حساب می‌آید.

معامله‌گر معروف، Alex Kruger در ارتباط با اثر تقویت فیات در اوایل سال ۲۰۱۹ گفت:

سرمایه‌گذاری با حجم زیاد روی یک دارایی کوچک (به ارزش دلار) در حالی که بیشتر این سرمایه‌ها نقد نباشند، باعث افزایش شدید قیمت آن دارایی می‌شود. ثابت بودن مقدار عرضه باعث کمتر شدن این اثر می‌شود. یعنی برای مثال اگر کسی بخواهد ۱۰۰۰ بیت کوین را در بازاری مثل Coinbase‌ بخرد، باید شکاف قیمتی (bid-ask spread) موجود را پوشش دهد که حدود ۱۰ درصد هزینه اضافی را شامل می‌شود.

بحث‌های زیادی در ارتباط با تقویت‌کننده وجود دارد که قیمت بیت کوین را دقیقا تا چند برابر افزایش می‌دهد. طبق محاسبات JP Morgan در سال ۲۰۱۸،‌ این مقدار می‌تواند از ۲ برابر تا ۱۱۷ برابر اتفاق بیوفتد.

اگر فرض کنیم که قیمت بخواهد ۵ برابر شود، با تزریق ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه به بازار بیت کوین، این بازار وارد محدوده ترلیون دلاری می‌شود. در نتیجه باعث می‌شود قیمت هر کوین به بالای ۶۰ هزار دلار برسد. با این صحبت‌ها اگر فرض را روی ۱۰ برابر شدن بگذاریم، خواهیم دید که قیمت هر کوین از ۱۰۰ هزار دلار هم عبور می‌کند.

نظر شما چیست؟ آیا این خبر تاثیر شدیدی روی قیمت بیت کوین خواهد داشت یا بعد از یک افزایش قیمت احساسی، مجدد روند ثابت خود را در پیش خواهد گرفت؟

منبع
bitcoinist

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا