اخبار خارجی

شاخص CPI آمریکا ۹.۱٪ اعلام شد؛ واکنش بازار و قیمت بیت کوین چه خواهد بود؟

شاخص قیمت مصرف کننده آمریکا (CPI) دقایقی پیش اعلام شد و مطابق با آن تورم سال به سال برابر ۹.۱٪ و تورم ماه به ماه (ژوئن) برابر ۱.۳٪ اعلام شد. این در حالی است که انتظارها بر این بود که نرخ سال به سال برابر ۸.۸٪ و ماه به ماه برابر ۱.۱٪ باشد. در حال حاضر تورم آمریکا به بالاترین نرخ ۴۰ سال گذشته خود رسیده است.

به گزارش میهن بلاکچین، سایت آمار آمریکا دقایقی پیش داده‌های تورمی ماه ژوئن را منتشر کرد. این شاخص مهم‌ترین معیار برای سنجش تورم آمریکا محسوب می‌شود و یکی از مبناهای تصمیم‌گیری فدرال رزرو برای اعلام نرخ بهره بانکی است.

شاخص قیمت مصرف کننده (consumer price index) یا CPI مقیاسی است که به بررسی میانگین وزنی قیمت‌های مجموعه کالا‌ها و خدمات مصرف کننده مانند حمل و نقل، غذا و مراقبت‌های پزشکی می‌پردازد. این شاخص با در نظر گرفتن تغییرات قیمت برای هر گزینه در این مجموعه و میانگین گرفتن از آنها حاصل می‌شود. تغییرات در CPI برای ارزیابی تغییرات قیمت در ارتباط با هزینه زندگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. شاخص قیمت مصرف کننده برای شناسایی دوره‌های تورم و تقلیل قیمت بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ریزش لحظه‌ای قیمت بیت کوین با اعلام این خبر

انتظار می‌رفت که در صورتی که این داده‌ها بالاتر از نرخ مورد انتظار باشند بازارهای پرریسک مانند رمزارزها و فارکس به آن واکنش منفی نشان دهند و با ریزش مواجه شوند. نمودار زیر نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم ۱۵ دقیقه‌ای است. کندل قرمز رنگ بلندی که در انتهای شکل مشخص است بیان‌گر واکنش اولیه بازار به این خبر است. در حال حاضر قیمت بیت کوین با این ریزش در محدوده ۱۹,۰۰۰ دلار قرار دارد و در برخی از صرافی‌ها به کمتر از ۱۹,۰۰۰ دلار رسیده است .

نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم ۱۵ دقیقه‌ای منبع: تریدینگ ویو
نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم ۱۵ دقیقه‌ای منبع: تریدینگ ویو

در حال حاضر تنها دقایقی از اعلام این خبر گذشته است و بازار واکنش هیجانی از خود نشان داده است باید منتظر ماند و دید که بازارهای مالی دیگر چه واکنشی به این خبر خواهند داشت و تاثیر این خبر در چند روز آینده مشخص می‌شود. در صورتی که به دنبال اطلاعات بیشتر در مورد CPI و تاثیر آن بر بازار کریپتو هستید پست «نفت، دلار، رکود و تورم؛ چه چیزی در انتظار قیمت بیت کوین است« را مطالعه نمایید.

داده‌های کوین گلس نشان می‌دهد که حدود ۲۲۳ میلیون دلار در شبانه روز گذشته در صرافی‌ها لیکویید شده است. این عدد برای ۱ ساعت گذشته (زمان انتشار CPI) برابر ۵۶ میلیون دلار بوده است که ۹۱٪ آن مربوط به موقعیت‌های لانگ بوده است.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا