تحلیل اقتصادی

آمار اشتغال ایالات متحده منتشر شد+ واکنش قیمت بیت کوین

امروز، چهارشنبه ۱ می (۱۲ اردیبهشت)، گزارش‌های مهمی از بازار کار و فعالیت‌های اقتصادی آمریکا منتشر شد. در این روز نرخ بهره در ساعت ۲۱:۳۰ در نشست FOMC، داده‌های مربوط به فرصت‌های شغلی و گردش نیروی کار (JOLTS)، شاخص تغییرات اشتغال بخش خصوصی و غیرکشاورزی آمریکا (NFP)، شاخص مدیران خرید (PMI) برای بخش تولید در ساعت ۱۷:۳۰ منتشر خواهد شد.

بررسی شاخص‌های آمار اشتغال

یکی از گزارش‌های مهم، داده‌های فرصت‌های شغلی و گردش نیروی کار (JOLTS) است. این آمار نشان‌دهنده پویایی و تمایل کارفرماها برای استخدام کارمندان جدید را نشان می‌دهد. فرصت‌های شغلی بیشتر و افزایش فعالیت‌های استخدامی نشان‌دهنده بازار کار قوی و رشد کلی اقتصادی است.

این شاخص در دوره گذشته در ۸.۷۵۶ میلیون قرار داشت و برخلاف پیش‌بینی ۸.۶۸۰ میلیونی، به ۸.۴۹ مقدار کاهش پیدا کرد.

گزارش تغییرات اشتغال بخش خصوصی و غیرکشاورزی آمریکا (NFP) معیاری از تغییر ماهانه در مشاغل غیرکشاورزی و خصوصی است که بر اساس داده‌های حقوق و دستمزد تقریباً ۴۰۰٬۰۰۰ مشتری تجاری ایالات متحده است. انتشار این آمار، دو روز زودتر از داده‌های دولت، پیش‌بینی خوبی از گزارش حقوق و دستمزد غیرکشاورزی دولت است. تغییر در این شاخص می‌تواند بسیار پرنوسان باشد.

این شاخص در ماه گذشته در ۱۸۴ هزار قرار داشت و برخلاف پیش‌بینی ۱۷۹٬۰۰۰، به ۱۹۲٬۰۰۰ افزایش پیدا کرد.

بررسی FEDWatch Tool از گروه CME

نشست بعدی کمیته بازار آزاد فدرال نیز امشب برگزار خواهد شد. پیش از انتشار داده‌های اشتغال، ۹۹٪ احتمال وجود داشت در ماه می نرخ بهره ثابت بماند. ۱٪ هم احتمال می‌رفت نرخ بهره به ۵.۵٪ تا ۵.۷۵٪ افزایش یابد. با انتشار داده‌ها این آمار تغییری نکردند.

احتمال تغییر نرخ بهره - منبع: FEDWatch Tools از گروه CME
احتمال تغییر نرخ بهره – منبع: FEDWatch Tools از گروه CME

واکنش بیت کوین و بازار ارز دیجیتال

قیمت بیت کوین در واکنش به خبر انتشار داده‌های شاخص تغییرات اشتغال بخش خصوصی و غیرکشاورزی آمریکا، با اندکی رشد به قیمت ۵۸٬۱۲۱ دلار رسید و اولین کندل آن در تایم فریم ۱۵ دقیقه‌ای به رنگ سبز درآمد. اما این خوشحالی ادامه نداشت و خرس‌ها دوباره کنترل را به دست گرفتند.

امروز بیت کوین این خط حمایت را به پایین شکسته بود. طبق تحلیل‌ها در صورتی که این حمایت حفظ نشود ممکن است بیت کوین تا ۵۲٬۰۰۰ دلار سقوط کند. این سطح حمایت مهمی است که باید حفظ شود و ظاهرا گاوهای بازار قدرت کافی برای مقابله با خرس‌ها را ندارد.

قیمت بیت کوین در واکنش به خبر انتشار داده‌های مربوط به فرصت‌های شغلی و گردش نیروی کار، همچنان نزولی است.

نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم ۱۵ دقیقه
نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم ۱۵ دقیقه؛ منبع: تریدینگ ویو

جلسه FOMC، نرخ بهره و سخنرانی پاول

به نظر می‌رسد بازار منتظر نتیجه نشست FOMC است. در ساعت ۲۲:۰۰ به وقت تهران، سخنرانی جروم پاول شروع می‌شود و وی در این سخنرانی به سوالات خبرنگاران پاسخ خواهد داد.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا