اخبار عمومی

رای مجلس آمریکا به لغو دستورالعمل ضدکریپتوی SEC برای بانکداری؛ بایدن قول وتو داد!

مجلس نمایندگان ایالات متحده به لغو دستورالعمل بحث‌برانگیز SEC که بانک‌ها را از نگهداری دارایی‌های کریپتو منع می‌کند، رای داد. این مصوبه با هدف لغو ابلاغ رسمی کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) به بانک‌ها و موسسات مالی در مورد استانداردهای حسابداری برای حضانت ارزهای دیجیتال تصویب شده است. رای مجلس با حمایت قابل توجه جمهوری خواهان و حمایت ۲۱ دموکرات مواجه شد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، هر چند مجلس نمایندگان ایالات متحده به تصویب این لایحه‌ رای داد، اما جو بایدن، رییس‌جمهور آمریکا، هشدار داد که اگر این لایحه جدید به میزش برسد، آن را وتو خواهد کرد.

SAB 121 چیست و چرا باید لغو شود؟

در تاریخ ۸ می (۱۹ اردیبهشت)، مجلس آمریکا به تصویب یک لایحه دو حزبی تحت عنوان H.J. Res 109 رأی داد که بولتن حسابداری ویژه 121 کمیسیون بورس (SEC) با نام اختصاری SAB 121 را لغو می‌کند.

SAB 121 که توسط SEC در مارس ۲۰۲۲ ارائه شد، دستورالعمل‌های حسابداری این کمیسیون را برای مؤسساتی که به دنبال نگهداری دارایی‌های کریپتو هستند، تشریح می‌کند. این دستورالعمل به گونه‌ای نوشته شده است که عملا بانک‌ها نمی‌توانند دارایی‌های کریپتوی مشتریان خود را نگه دارند. بر اساس این بولتن، بانک‌ها ملزم هستند دارایی‌های کریپتوی مشتریان خود را به عنوان بدهی در ترازنامه خود لحاظ کنند. این در حالی است که این الزام در مورد دارایی‌های سنتی مانند اوراق بهادار وجود ندارد. این موضوع بحث‌هایی را برانگیخته است و مخالفان آن معتقدند که این الزام باعث می‌شود حفاظت از دارایی‌های دیجیتال برای مؤسسات مالی بسیار دردسرساز باشد.

به گفته مایک فلاد (Mike Flood)، نماینده حزب جمهوری خواه، SAB 121 برای بانک‌هایی که به دنبال حضانت ارزهای دیجیتال هستند ناعادلانه است، زیرا دارایی‌های حضانتی «همیشه خارج از ترازنامه در نظر گرفته می شوند».

شایان ذکر است، ۲۱ عضو حزب دموکرات به این لایحه رای مثبت دادند که با ۲۰۷ رای جمهوری خواهان، این طرح با ۲۲۸ رای مثبت در مقابل ۱۸۲ رای منفی به تصویب رسید.

رای نمایندگان مجلس آمریکا
منبع: X

مخالفت بایدن و اکثریت دمکرات‌ها

با وجود تصویب این لایحه در مجلس نمایندگان، بایدن اعلام کرد که این لایحه جدید را وتو خواهد کرد.

کاخ سفید، در بیانیه‌ای در ۸ می، اعلام کرد که به شدت با اعضای مجلس نمایندگان که به دنبال لغو SAB 121 هستند، مخالفت می‌کند. در این بیانیه دلیل این مخالفت چنین ذکر شده است:

محدود کردن توانایی SEC برای حفظ یک چارچوب نظارتی مالی جامع و مؤثر برای دارایی‌های کریپتو، بی‌ثباتی مالی قابل توجه و عدم اطمینان بازار را به همراه خواهد داشت.

بیاینه کاخ سفید
منبع: کاخ سفید

دمکرات‌ها معتقدند این مقررات به ارائه شفافیت کمک می‌کند و می‌تواند به جلوگیری از انواع تقلب‌هایی که در سقوط شرکت‌های بزرگ کریپتو دیده شده است کمک کند. همچنین لغو این دستورالعمل می‌تواند توانایی کمیسیون بورس برای صدور دستورالعمل‌های مشابه در آینده را محدود کرده و تلاش‌ها برای نظارت بر بازار رو به رشد کریپتو را تضعیف کند.

در مقابل، استدلال قانونگذاران ایالات متحده و همچنین هیستر پیرس (Hester Peirce)، کمیسیونر SEC، این است که SAB 121 تمایل بانک‌ها را برای عمل به عنوان متولی ارزهای دیجیتال به خطر می‌اندازد و با دارایی‌های کریپتو متفاوت از سایر دارایی‌ها رفتار می‌کند.

کمیته خدمات مالی مجلس نمایندگان آمریکا (HFSC) در بیانیه‌ای در ۸ می گفت:

لغو SAB 121 با حمایت دو حزبی که به دست آورده است، تضمین می‌کند که مصرف‌کنندگان با حذف موانعی که مانع از فعالیت حضانتی موسسات و شرکت‌های مالی برای دارایی های دیجیتال می‌شوند، بیشتر محافظت می‌شوند.

پاتریک مک‌هنری، نماینده مجلس و رئیس کمیته HFSC نیز گفت:

این بولتن یکی از بارزترین نمونه‌های نظارت بیش از حدی است که دوران تصدی گری گنسلر در SEC را به روشنی نشان می‌دهد.

در هر حال، آینده این مصوبه نامشخص است، زیرا به مجلس سنا خواهد رفت و قبل از رأی گیری کامل سنا نیز باید در کمیته بانکداری سنا مورد بررسی قرار گیرد. کاخ سفید نیز قبلا مخالفت خود را با بیانیه‌ای نشان داده است که جو بایدن این قطعنامه را وتو خواهد کرد.

منبع
کوین تلگراف

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا