اخبار عمومیتحلیل اقتصادی

ویزا، مسترکارت و پی پال ارائه خدمات به روسیه را متوقف می‌کنند

غول‌های پرداختی ویزا، مسترکارت و پی پال اعلام کردند به دلیل تهاجم روسیه در روزهای اخیر به اوکراین، تمامی فعالیت‌های خود را در این کشور تعلیق و از ارائه خدمات خودداری خواهند کرد.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین دسک، بر اساس بیانیه مطبوعاتی این شرکت‌های پرداختی، شرکت ویزا فرآیند توقف تراکنش‌ها در روسیه را آغاز خواهد کرد و این فرآیند چند روز زمان خواهد برد. مسترکارت نیز تمامی خدمات خود را متوقف خواهد کرد.

در بیانیه ویزا آمده است:

به محض تکمیل فرآیند توقف فعالیتمان، تمامی تراکنش‌های آغاز شده با ویزاکارت‌های صادر شده در روسیه در خارج از این کشور و تمامی ویزاکارت‌های صادر شده توسط موسسات مالی خارجی در روسیه کار نخواهند کرد.

ال کلی، مدیرعامل شرکت ویزا در این بیانیه گفت:

به دنبال تهاجم غیرقانونی روسیه به اوکراین و اتفاقات غیرقابل قبولی که شاهد آن بودیم مجبور به این کار شده‌ایم. ما در رابطه با اثری که این کار بر مشتریان، شرکا، بازرگانان و دارندگان کارت‌هایمان در روسیه می‌گذارد افسوس می‌خوریم. این جنگ و تهدید مداوم صلح، پاسخ ما مطابق با ارزش‌هایمان را طلب می‌کند.

به همین ترتیب، مسترکارت نیز اعلام کرد علاوه بر مسدودسازی برخی از موسسات مالی روسیه، به پشتیبانی از کارت‌های صادرشده توسط بانک‌های روسیه پایان می‌دهد و تراکنش‌های کارت‌هایی که خارج از روسیه صادر می‌شوند اما توسط بازرگانان روسی یا در دستگاه‌های خودپرداز این کشور استفاده شوند مسدود خواهند شد.

اوایل روز شنبه، میخائیلو فدوروف، معاون نخست وزیر اوکراین در توییتی نامه‌ای از دن شولمن مدیرعامل پی پال را به اشتراک گذاشت و از اقدام مشابهی خبر داد.

مسئولین پی پال بلافاصله به این خبر واکنش نشان ندادند، اما بر اساس گزارشات سخنگوی این شرکت به رویترز، توقف فعالیت‌ها همچنان تضمین می‌کند که موجودی حساب‌ها مطابق با قوانین توزیع می‌شوند.

به دلیل حمله روسیه به اوکراین، شرکت‌های مختلف برای تعلیق فعالیت‌های خود در روسیه تحت فشار عمومی قرار گرفته‌اند. با این حال، با وجود درخواست مقامات اوکراینی و قانون‌گذاران سایر کشورها، شرکت‌های فعال در حوزه رمزارز در برابر مسدودسازی حساب کارکنان روسیه مقاومت کرده‌اند.

جسی پاول، مدیرعامل صرافی کراکن در واکنش به این اخبار اعلام کرد این صرافی در صورت الزام قانونی این کار را انجام خواهد داد. مقامات اوکراینی چندی پیش از صرافی‌های کوین بیس، بایننس، هوبی، کوکوین، بای بیت، گیت دات آی‌او، وایت بیت و کونا خواستند تا تمامی حساب‌های متعلق به روسیه را مسدود کنند.

در واکنش به اخبار مربوط به مسدودسازی فعالیت ویزا، مسترکارت و پی پال، بانک مرکزی روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که کارت‌های ویزا و مسترکارت پس از تعلیق این دو شرکت همچنان در روسیه فعال بوده و کار خواهند کرد.

بانک مرکزی روسیه در این رابطه گفت:

عملیات مربوط به این کارها در سامانه ملی پرداختی ساماندهی می‌شوند و تحریم‌ها بر آنها اثری ندارند. وجوه مشتریان در حساب‌های مرتبط با چنین کارت‌هایی کاملا محفوظ و در دسترس است.

البته انتظار نمی‌رود تراکنش‌های فرامرزی مانند گذشته عمل کنند.

منبع
coindesk

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا