اخبار اتریوم

ویتالیک بوترین راهکارهای جدیدی را برای افزایش سرعت تراکنش‌های اتریوم پیشنهاد داد

ویتالیک بوترین‌ (Vitalik Buterin)، بنیانگذار اتریوم در آخرین پست وبلاگی خود روش‌های جدیدی را برای افزایش سرعت تایید تراکنش‌ها در شبکه اتریوم معرفی کرده است. به گفته بوترین، در حال حاضر کاربران باید مدت طولانی برای تایید تراکنش‌هایشان در بلاکچین اتریوم صبر کنند که چندان خوشایند نیست.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، در پست اخیر بوترین رویکرد جدیدی پیشنهاد شده که به الگوریتم اجماع تندرمینت (Tendermint) شباهت دارد و در آن، هر بلاک قبل از ایجاد بلاک بعدی نهایی می‌شود؛ بدین ترتیب تایید تراکنش‌ها در بلاکچین اتریوم تسریع شده که باعث بهبود تجربه کاربران می‌شود.

پیشنهاد بوترین برای افزایش سرعت تراکنش‌های اتریوم

در سالیان گذشته اتریوم هرگز از نظر سرعت تراکنش‌ها عملکرد خوبی را در مقایسه با سایر رقبایش به نمایش نگذاشته است. اگرچه پس از بروزرسانی مرج، زمان تایید تراکنش‌ها به ۵ تا ۲۰ ثانیه کاهش یافته است، سایر رقبا با سرعت به مراتب بالاتری تراکنش‌ها را انجام می‌دهند.

بر اساس گزارشی که کوین گکو در ماه می منتشر کرد، اتریوم حتی در بین ۱۰ شبکه بلاکچینی سریع جهان نیز قرار ندارد. در این رتبه‌بندی، سولانا، سویی و زنجیره هوشمند بایننس در رتبه‌های نخست قرار دارند.

رتبه‌بندی بلاکچین‌ها از نظر پردازش تراکنش‌ها در ثانیه - منبع: CoinGecko
رتبه‌بندی بلاکچین‌ها از نظر پردازش تراکنش‌ها در ثانیه – منبع: CoinGecko

به منظور برطرف کردن این مشکل، حالا بوترین روش جدیدی به نام نهایی شدن تک اسلات (single-slot finality) را پیشنهاد کرده است. در حال حاضر، با اجماع گسپر (Gasper) شبکه اتریوم حدود ۱۲.۸ دقیقه طول می‌کشد تا تراکنش‌ها نهایی شوند اما با استفاده از رویکرد نهایی شدن تک اسلات، فرآیند تایید تراکنش‌ها تسهیل شده و زمان انتظار تا حد زیادی کاهش خواهد یافت.

روش نهایی‌سازی سینگل اسلات - منبع: vitalik.eth
روش نهایی‌سازی سینگل اسلات – منبع: vitalik.eth

بوترین در این رابطه نوشته است:

در طول دو سال گذشته، رویکرد فعلی ناراحتی زیادی برای ما ایجاد کرده است. دلایل اصلی این است که اولا این رویکرد پیچیده است و باگ‌های تعاملی زیادی در مکانیسم رای‌گیری اسلات به اسلات و ایپاک (Epoch) به ایپاک وجود دارد، ثانیه مدت تایید ۱۲.۸ دقیقه بسیار طولانی است و هیچ‌کس نمی‌خواهد اینقدر معطل شود.

با توجه به نزدیک شدن به آغاز به کار صندوق‌های قابل معامله در بورس اتریوم (ETF) در آمریکا، به نظر می‌رسد نیاز به بهبود سرعت تراکنش‌ها بیش از پیش احساس می‌شود.

بوترین همچنین در این پست بر استفاده از راهکارهای لایه ۲ که تراکنش‌ها را سریع‌تر پردازش می‌کنند نیز تاکید کرد. استفاده از این راهکارها به شبکه اصلی اتریوم اجازه می‌دهد تا بر روی فانکشن‌های اصلی خود از جمله ثبات، مقاومت در برابر سانسور و امنیت تمرکزکند. وظیفه شبکه‌های لایه ۲، ارائه تجربه کاربری بهتر، سرعت بخشیدن به تراکنش‌ها و انطباق با نیازهای مختلف کاربران است.

با این حال، از آنجایی که کاربران همچنان خواهان تسریع تراکنش‌ها هستند، شبکه‌های لایه ۲ روز به روز سیستم‌های جدیدی را معرفی می‌کنند؛ فرآیند پیچیده‌ای که بوترین آن را به ساختن یک لایه کامل بلاکچین تشبیه می‌کند.

یکی دیگر از پیشنهادهای بوترین برای افزایش سرعت تایید تراکنش‌ها، امکان پرداخت کارمزد اضافی توسط کاربران است. بوترین در این باره می‌گوید:

ایده اصلی ایجاد یک پروتکل استاندارد است که کاربر می‌تواند در ازای تضمین فوری مبنی بر اینکه تراکنش او در بلاک بعدی گنجانده می‌شود، کارمزد اضافی ارائه کند. اگر این اتفاق به هرنحوی اتفاق نیفتد، اعتبارسنج جریمه خواهد شد.

بوترین در پایان پست خود این تغییرات را «قابل اجرا» و «دست‌یافتنی» خواند اما خاطرنشان کرد آنها همچنان در حد ایده هستند و هیچ زمان مشخصی برای اجرای آنها وجود ندارد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا