متوسط مقالات

بررسی واقع گرایانه وعده های وب ۳ و مشکلات پیش روی آن

وب ۳ یا نسل سوم وب این پتانسیل را دارد که انقلابی در نحوه تعامل ما با اینترنت ایجاد کند، اما این فناوری هنوز در مراحل اولیه است و به پتانسیل کامل خود نرسیده است. باید از ریسک‌ها و چالش‌های وب ۳ آگاه باشیم تا بتوانیم به درک صحیحی از محدودیت‌های تکنولوژی بلاک چین و برنامه‌های غیرمتمرکز برسیم. برای تصمیم‌‌گیری صحیح درباره آینده دنیای دیجیتال، لازم است به‌طور کامل درک کنیم که سیستم انقلابی وب ۳ چه کارهایی را می‌تواند برای ما انجام دهد و چه کارهایی را نمی‌تواند. همچنین باید اطلاعات خود را درباره پیشرفت‌ها و توسعه‌های وب ۳ به‌روز نگه داریم تا بتوانیم جامعه کاربری را پیش ببریم و وب ۳ را به پتانسیل کامل خود برسانیم. در این مقاله از میهن بلاکچین، به بررسی وعده های وب ۳ و مشکلات پیش روی این فناوری می‌پردازیم.

وب ۳ چیست؟

وب ۳ چیست
منبع: nexbloc

وب ۳ می‌تواند نحوه تعامل آنلاین و اینترنتی ما، نحوه تعامل شرکت‌ها با مشتریان و حتی ماهیت خود شرکت‌ها را تغییر دهد. با توجه به امنیت، حریم خصوصی و مالکیت داده که به‌همراه این فناوری می‌آید، فرصت‌های نامحدودی برای وب ۳ وجود دارد. ممکن است روزبه‌روز برنامه‌های غیرمتمرکز بیشتری بر بستر فناوری بلاک چین ساخته شود و با افزایش قدرت وب ۳ به‌طور کامل از متمرکز بودن، به‌سمت تمرکززدایی برویم.

وب ۳ دارای سه مولفه اصلی است: شبکه‌سازی یا نتورکینگ همتا به همتا، یک مکانیسم اجماع توزیع‌شده و سیستم انتقال فایل بین سیاره‌ای (IPFS). وب ۳ یک اینترنت غیرمتمرکز است که کنترل و مدیریت را از دست شرکت‌های بزرگ گرفته و آن را به‌دست کاربران می‌سپارد.

با استفاده از این ۳ ویژگی، وب ۳ می‌تواند به‌طور مستقل و بدون نیاز به سرویس‌های شخص ثالث مثل گوگل و فیسبوک، کار خود را پیش ببرد. اپلیکیشن‌های ساخته‌شده بر بستر وب ۳ توسط یک سازمان واحد مدیریت نمی‌شوند و در نتیجه نمی‌توان آن‌ها را متوقف یا حذف کرد. به این برنامه‌های غیرمتمرکز، Dapp گفته می‌شود.

وعده های وب ۳؛ وب ۳ چه کاری برای ما انجام خواهد داد؟

وعده های وب ۳
منبع: Unsplash

وب ۳ قدم بعدی در تکامل اینترنت است. طبق وعده های وب ۳، این فناوری می‌تواند نحوه تعامل ما در اینترنت و ماهیت شرکت‌ها را تغییر دهد یا حتی کل این صنعت را به نفع خود دگرگون کند.

ممکن است روزبه‌روز برنامه‌های غیرمتمرکز بیشتری بر بستر فناوری بلاک چین ساخته شود همه چیز از متمرکز به غیرمتمرکز تبدیل شود. چون برنامه‌های غیرمتمرکز توسط یک سازمان واحد کنترل نمی‌شوند و امکان توقف یا حذف آن‌ها وجود ندارد. این برنامه‌ها بر بستر شبکه اتریوم اجرا می‌شوند که کسی مالک آن نیست و هیچ وقت خاموش نمی‌شود.

افزایش امنیت و حریم خصوصی، افزایش مالکیت داده و تمرکززدایی سیستم‌های مهم جزو مزایای اصلی وب ۳ هستند. نسل سوم وب می‌تواند با ارائه تراکنش‌های همتا به همتا، نحوه تعامل شرکت‌ها و مشتریان را نیز متحول کند.

چالش‌های وب ۳؛ وب ۳ چه کارهایی را انجام نخواهد داد؟

درست است که دلایل مختلفی برای داشتن هیجان درباره وب ۳ وجود دارد، اما نباید از این حقیقت غافل شویم که هنوز فاصله زیادی با درک پتانسیل کامل وب ۳ داریم.

بلاکچین‌ها و برنامه‌های غیرمتمرکز هنوز در مراحل اولیه خود هستند و هنوز مسائل زیادی وجود دارند که قبل از به جریان افتادن این فناوری باید حل شوند. یکی از مهم‌ترین مسائلی که باید به آن بپردازیم، موضوع مقیاس پذیری است. در حال حاضر برای مثال بلاک چین اتریوم تنها توانایی انجام ۱۵ تراکنش در ثانیه را دارد. این یک مشکل بزرگ است؛ چون اتریوم تنها از ۲۰ میلیون کاربر پشتیبانی می‌کند. برای بلاکچین‌های عمومی یک چالش بزرگ است که بتوانند به مقیاس پذیری مطلوب رسیده و توسط غول‌های فناوری مثل فیسبوک یا اوبر (Uber) استفاده شوند، چه برسد به اینکه هدف بلاک چین ارائه پهنای باند برای تمام افراد جهان باشد.

البته مقیاس پذیری تنها مشکل این حوزه نیست. با اینکه تاریخچه فناوری بلاک چین به چندین سال می‌رسد، هنوز افراد کمی نحوه کار آن را درک می‌کنند. در حال حاضر، سوئیس یکی از پیشرفته‌ترین کشورها از نظر فناوری بلاک چین است، اما باز هم تعداد زیادی از شهروندان سوئیسی بلاک چین را به طور کامل درک نکرده‌اند. آموزش و درک ناکافی از هر فناوری جدید، یکی از موانع پذیرش گسترده آن است.

مشکلات برنامه‌های غیرمتمرکز فعلی

یکی از مشکلات برنامه‌های غیرمتمرکز فعلی، کاربر پسند نبودن آن‌ها است. یعنی استفاده از آن‌ها سخت است و اغلب به دانش فنی نیاز دارد. در نتیجه اکثر افراد نمی‌توانند از مزایای آن‌ها بهره‌مند شوند.

مسئله دیگر در رابطه با Dappهای فعلی، مقیاس پذیری کم آن‌ها است. یعنی این برنامه‌ها نمی‌توانند تعداد زیادی تراکنش را در لحظه انجام دهند و این منجر به تاخیر و کندی در شبکه می‌شود.

در نهایت، مشکل آخر این است که برنامه‌های غیرمتمرکز فعلی چندان خصوصی نیستند. یعنی هر کسی که بخواهد می‌تواند به داده‌های این برنامه‌ها دسترسی داشته باشد و این باعث بروز مشکلاتی مربوط به حریم خصوصی می‌شود.

آینده وب ۳؛ این فناوری تا کجا پیش خواهد رفت؟

آینده وب ۳
منبع: swissborg

همان‌طور که قبل‌تر اشاره شد، هنوز فاصله زیادی با درک پتانسیل کامل وب ۳ داریم، اما این نباید بهانه‌ای برای توقف در خلق و توسعه باشد. خب، قدم بعدی چیست؟ اطلاعات دقیقی از آینده در دسترس نیست اما مواردی وجود دارد که ممکن است باعث ایجاد تداخل در آینده این صنعت شود. برای مثال، اگر محاسبات کوانتومی برجسته‌تر شود، فناوری بلاک چین چند شاخه خواهد شد. همچنین ممکن است الگوریتم‌های اجماع جدیدی مثل اثبات کاربرد (Proof-of-use) و اثبات زمان (Proof-of-time) برای حل مشکلات مقیاس پذیری خلق شوند.

دیدن چگونگی تکامل وب ۳ و غلبه بر مشکلات مسیرش، جالب خواهد بود. تنها زمان می‌تواند نشان دهد که آینده این فناوری چه خواهد شد. البته برخی از متخصصان به‌شدت درباره وب ۳ خوش‌بین هستند.

چگونه در وب ۳ مشارکت داشته باشیم؟

یکی از بهترین روش‌های مشارکت و حمایت از وب ۳، استفاده از برنامه‌های و شبکه‌های آن است. این باعث می‌شود که توسعه‌دهندگان وب ۳ برنامه‌های بهتری در آینده بسازند و فناوری بلاک چین ‌به‌صورت گسترده مورد پذیرش قرار بگیرد.

روش دیگر، استفاده از ارزهای دیجیتالی است که بر بستر وب ۳ هستند. این باعث می‌شود که برخی از موانع فنی تکنولوژی بلاک چین برداشته شود و در نتیجه پذیرش این فناوری در آینده بیشتر شود.

نهایتا، آخرین روش برای حمایت از وب ۳ مشارکت در توسعه آن است. بسیاری از پروژه‌های متن باز به دنبال افرادی با مهارت‌های مختلف هستند. می‌توانید در این پروژه‌ها مشارکت کنید.

چه فرصت‌هایی برای وب ۳ وجود دارد؟

فرصت‌های مختلفی برای نسل سوم وب وجود دارد که باید به آن‌ها توجه شود. یکی از این فرصت‌ها، خلق برنامه‌های غیرمتمرکزی است که توسط یک نهاد کنترل نمی‌شوند. این منجر به شکل‌گیری یک اینترنت دموکراتیک‌تر می‌شود که کاربران کنترل بیشتری بر محتوا خود دارند.

فرصت دیگر، استفاده از فناوری بلاک چین برای خلق روش‌های جدید و نوآورانه برای مدیریت تراکنش‌ها است. این منجر به شکل‌گیری یک سیستم مالی بهتر و امن‌تری خواهد شد که به سرویس‌های شخص ثالث وابسته نیست.

در نهایت، وب ۳ امکان خلق بازارهای آنلاین جدید بدون سانسور و بدون مقررات را فراهم می‌کند. این باعث آزادتر و عادلانه‌تر شدن اقتصاد می‌شود که خریداران و فروشندگان آن می‌توانند مستقیما با یکدیگر معامله کنند.

جمع‌بندی

وب ۳ هنوز در مراحل اولیه خود است، اما پتانسیل بالایی دارد و هر روز بیشتر رشد می‌کند. این فناوری هنوز در حال توسعه، آزمایش و بهبود توسط توسعه‌دهندگان در سراسر جهان است. در حال حاضر وب ۳ پتانسیل کافی برای تغییر نحوه استفاده ما از اپلیکیشن‌ها و سیستم‌ها را دارد. در نتیجه با توجه به رشد روزافزون اثرات وب ۳ بر تکنولوژی، آگاهی از آینده نسل سوم وب برای ما جالب است.

نکته مهم در مسیر تکامل وب ۳، زمان است. اینترنت نسل بعد غیرمتمرکز و برای همه آزاد خواهد بود. اینترنت نسل بعد روش‌های جدیدی برای تعامل افراد معرفی خواهد کرد که در آن‌ها نیازی به دخالت و سانسور سرویس‌های شخص ثالث نیست. همچنین، این اینترنت باعث عادلانه‌تر شدن و آزاد شدن سیستم‌های اقتصادی از محدودیت‌ دولت‌ها خواهد شد. در مطلب فوق وعده های وب ۳ و مشکلات پیش روی آن را از یک دیدگاه واقع‌گرایانه بررسی کردیم. شما درباره آینده وب ۳ چه فکری می‌کنید؟ دیدگاه‌ها و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع
medium

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا