کریپتو پدیا

هدر بلاک (Block Header) در شبکه بلاک چین بیت کوین چیست؟

بیت کوین دنیایی است که در چند سال گذشته و از زمانی که ارزهای دیجیتال به سطح پذیرش بی سابقه‌ای رسیده‌اند، موضوع صحبت همگان شده است. بیت کوین با ارزش‌ترین و مهم‌ترین رمز ارز  و اختراعی خارق العاده از ذهن انسان است و به همه ما روشی برای کنترل و مدیریت پول خودمان ارائه می‌دهد بدون آنکه شخص ثالث به آن دسترسی داشته باشد. در این مقاله به یکی از مفاهیم بلاک چین اولین رمز ارز جهان، به نام هدر بلاک بیت کوین اشاره خواهیم کرد.

دلیل آنکه چرا بیت کوین مهم بود و هم چنان مهم است کاملا واضح است: بیت کوین رمز ارز غیرمتمرکز است و به همه امکان می‌دهد در چند ثانیه پول خود را از مکانی به مکان دیگر انتقال دهند و هیچ بانک، موسسه یا دولتی نمی‌تواند آن را کنترل کند.

آنچه در این مطلب می‌خوانید

هدر بلاک بیت کوین چیست؟

هدر بلاک (Block Header) بیت کوین

بیت کوین شامل فناوری‌ای است که به اندازه ارز دیجیتال از اهمیت ویژه ای برخوردار است. با وجود اینکه ممکن است هنوز بلاک چین کاملا شناخته شده نباشد، اما احتمالا مهم‌ترین اختراع بیست سال اخیر است. بلاک چین بخشی از فناوری کاملا مرتبط با زمان ما است که با گذشت هر روز، بیشتر و بیشتر جای خود را در صنایع مختلف باز می‌کند. همانند تمام فناوری‌های مدرن، مباحث فنی بسیار زیاد و جنبه‌ها و نکات کوچک ولی مهمی وجود دارد که ممکن است از دید و توجه عموم مردم پنهان بماند. در این مقاله به موضوعی خواهیم پرداخت که اغلب اوقات از آن چشم پوشی شده است اما ویژگی بسیار مهم بلاک چین بیت کوین می‌باشد: هدر بلاک.

برای آنکه دقیقا متوجه شوید هدر بلاک چیست باید ابتدا بلاک چین را بشناسید. بلاک چین که در سال ۲۰۰۸ توسط ساتوشی ناکاموتو و با معرفی بیت کوین ،اختراع شده است، دفترکل عمومی تراکنش‌ها و فهرست سابقه تراکنش‌ها است که با استفاده از رمزنگاری محافظت می‌شود. بلاک چین، ساختار داده‌ای است که برای ذخیره تراکنش‌ها در مجموعه‌ای از بلاک های متصل به هم طراحی شده است.

بلاک چین بیت کوین شامل مجموعه ای از بلاک‌های مختلف است که برای ذخیره اطلاعات مرتبط با تراکنش‌هایی استفاده می‌شود که بر بستر شبکه بلاک چین صورت می‌گیرند. بلاک شامل هدر منحصر به فرد است و هر بلاک با هش هدر بلاک خود مشخص می‌شود.

هدر بلاک در شبکه بیت کوین برای شناسایی بلاکی خاص در کل بلاک چین استفاده می‌شود و برای ایجاد گواه اثبات کار برای جایزه ماینینگ، مکررا هش می‌شود.

موضوعات بسیار زیادی وجود دارد که می‌توان در رابطه با آنها صحبت کرد زیرا بلاک چین فناوری پیچیده و بسیار جالبی است، اما در این مقاله سعی ما بر آن است تا به ساده ترین شکل توضیح داده شوند. هر بلاک در بلاک چین بیت کوین ، فهرستی از تراکنش ها را داخل خود دارد. در واقع ساختار بلاک شامل دو عنصر اصلی است: هدر بلاک و فهرست تراکنش ها.

ساختار هدر بلاک

محتوای هدر بلاک دارای شناسه منحصر به فردی با نام هش هدر بلاک است. هر هدر بلاک در شبکه بیت کوین شامل ۳ بخش اصلی است: هش بلاک قبلی، ثبت زمان، سختی و نانس، ریشه درخت مرکل.

شماره نسخه برای پیگیری بروزرسانی‌ها و تغییر در پروتکل بیت کوین استفاده می‌شود. هش هدر قبلی محتوایی است که به بلاک قبلی متصل شده و باعث ایمن شدن زنجیره می‌شود.

هش بلاک مسئول شناسایی بلاک در بلاک چین بیت کوین است. به طور خلاصه، هر بلاک در بلاک چین توسط هش هدر بلاک خود مشخص می‌شود. هر بلاک به طور منحصر به فرد توسط شماره هش مشخص می‌شود که این شماره هش با هشینگ دوباره هدر بلاک با استفاده از الگوریتم SHA256 به دست می‌آید. یکی از نکات مهم این است که هش هدر در ساختار بلاک ذخیره نمی‌شود. در عوض، توسط هر نود محاسبه می‌شود زیرا بلاک از طریق شبکه دریافت می‌شود.

سختی مورد نظر بلاک، تعداد صفرهایی است که باید هنگام هشینگ هدر بلاک بیت کوین پیدا شود تا به سطح تعیین شده گواه اثبات کار برسد. نانس مقداری است که توسط ماینرها تغییر می‌کند تا به منظور دستیابی به سطح سختی مورد نظر بتوانند جایگشت‌های مختلف را امتحان کنند.

درخت مرکل احتمالا پیچیده‌ترین بخش هدر بلاک است. درخت مرکل یک درخت باینری است که شامل هش‌های رمزنگاری شده در برگ‌های خود است. در مورد بیت کوین ، درخت مرکل از جفت هشینگ مکرر نودها ایجاد می‌شود تا زمانی که یک هش با نام ریشه مرکل تعیین شود.

اطلاعات بیشتر درباره هدر بلاک

می‌توان اینطور در نظر گرفت که هدر بلاک نوعی متادیتا یا فراداده بر بستر بلاک تراکنش‌ها است. هدر در واقع زنجیره ای به طول ۸۰ بایت است که شامل شماره نسخه بیت کوین به طول ۴ بایت، هش بلاک قبلی به طول ۳۲ بایت، ریشه مرکل به طول ۳۲ بایت، ثبت زمان بلاک به طول ۴ بایت، سختی مورد نظر به طول ۴ بایت و نانس مورد استفاده ماینر به طول ۴ بایت است.

به طور مثال، هدر بلاک برای بلاک ۱۲۳,۴۵۶ بیت کوین به شرح زیر است:

“010000009500c43a25c624520b5100adf82cb9f9da72fd2447a496bc600b0000000000006cd8623703

95dedf1da2841ccda0fc489e3039de5f1ccddef0e834991a65600ea6c8cb4db3936a1ae3143991″

نتیجه گیری

هدر بلاک محتوای بسیار مهم هر بلاک در بلاک چین بیت کوین است. اگرچه هدر بلاک اهمیت ویژه‌ای برای اکوسیستم بیت کوین دارد اما اغلب به آن کم توجهی شده است. با این حال، اگر واقعا در صدد دانستن نحوه کار بلاک چین هستید باید یادگیری هرچه بیشتر در خصوص آن در صدر اولویت‌های شما باشد.

آخرین بروزرسانی: ۱۳۹۹/۸/۱

منبع
coindoo

زهرا فرامرزی

علاقه‌ام به نویسندگی باعث شد وارد حوزه تولید محتوا بشم. تو سال ۲۰۱۷ با بیت کوین آشنا شدم و حریم خصوصی و غیرمتمرکز بودن بیت کوین، علاقه من رو به این کریپتوکارنسی بیشتر کرد. دوست دارم دوره‌ای رو ببینم که سازمان‌های متمرکز دیگه کنترلی روی زندگی ما نداشته باشن.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا