مبتدی کریپتو پدیا

بلومبرگ GPT چیست؟ یک مدل هوش مصنوعی متمرکز بر امور مالی

BloombergGPT یک مدل زبانی مبتنی بر هوش مصنوعی است که برای بخش مالی توسعه یافته است. این مدل زبانی با استفاده از حجم زیادی از داده مالی و تکنیک‌های یادگیری ماشین آموزش داده شده است. کاربر هدف این سرویس مشاوران مالی، متخصصان و سرمایه‌گذارانی هستند که از سرویس‌های مالی شرکت بلومبرگ استفاده می‌کنند. در این مطلب نگاهی می‌اندازیم به بلومبرگ GPT و نحوه کارکرد آن. با میهن بلاکچین همراه باشید. 

خلاصه مطلب:

📌 بلومبرگ جی پی تی (Bloomberg GPT) یک مدل زبانی عظیم مبتنی بر هوش مصنوعی است. این مدل زبانی با کمک طیف گسترده‌ای از داده‌های مالی آموزش داده شده است.

📌 تشخیص تاثیر یک خبر اقتصادی بر چشم‌انداز مالی سازمان، تغییر نام شرکت‌ها به نماد سهام آن‌ها، دانستن نام مدیرعامل شرکت و انتخاب عنوان برای پاراگراف از کارهایی است که این مدل زبانی قادر به انجام آن‌ها است.

📌 این مدل زبانی براساس حجم گسترده‌ای از اسناد مالی که طی سال‌ها توسط شرکت بلومبرگ جمع‌آوری شده‌اند، آموزش داده شده است.

📌 بلومبرگ قصد دارد GPT خود را به محصول ترمینال بیفزاید.

📌 ترمینال بلومبرگ نرم‌افزاری است که توسط سرمایه‌گذاران و متخصصان امور مالی برای دسترسی به داده‌های بازار، اخبار جدید، تحقیقات و تحلیل پیشرفته استفاده می‌شود.

Bloomberg GPT چیست؟

Bloomberg GPT چیست
منبع: mlyearning.org

بلومبرگ جی پی تی (Bloomberg GPT) یک مدل زبانی عظیم مبتنی بر هوش مصنوعی است. این مدل زبانی با کمک طیف گسترده‌ای از داده‌های مالی آموزش داده شده است. هوش مصنوعی اخیرا پیشرفت‌های بسیاری داشته است، اما امور مالی حوزه‌ای پیچیده و منحصربه‌فرد است. این مدل به بلومبرگ کمک می‌کند تا وظایف نیازمند پردازش زبان طبیعی (NLP) مانند تحلیل احساسات بازار، طبقه‌بندی اخبار و پاسخگویی به سوالات را انجام دهد. NLP شاخه‌ای از یادگیری ماشین (Machine Learning) است که بر استخراج معنا از کلمات تمرکز دارد. 
کاربرد NLP در قلمروی فناوری مالی بسیار گسترده و پیچیده است، چون باید از تحلیل احساسات و تشخیص موجودیت‌های اسمی (Named Entity Recognition) برای پاسخگویی به سوالات استفاده شود. این محصول جدید امکان جدیدی برای بلومبرگ فراهم می‌کند تا از داده‌های متنوع ترمینال بلومبرگ (Bloomberg Terminal) به شیوه‌ای موثرتر بهره ببرد. ترمینال بلومبرگ نرم‌افزاری است که اخبار مالی، گزارش‌ها و داده‌های بازار، شرکت‌ها و صنایع را در اختیار سرمایه‌گذاران، بانک‌ها و مدیران مالی قرار می‌دهد.  

بلومبرگ جی چی تی محصول شرکت بلومبرگ است. این شرکت توسط مایکل بلومبرگ (Micheal Bloomberg) در سال ۱۹۸۱ تاسیس شد. او پس از یک دهه فعالیت در بانک برادران سالومون (Salomon Brothers) این شرکت را راه‌اندازی کرد. بلومبرگ اخبار، داده‌ها، گزارش‌های مالی و اقتصادی را از طریق ترمینال بلومبرگ ارائه می‌کند. توسعه BloombergGPT نشان می‌دهد که چطور توسعه‌دهندگان نرم‌افزار در خارج از مرزهای سیلیکون‌ولی، فناوری پیچیده‌ای همچون GPT را به‌عنوان یک پیشرفت فنی می‌بینند و از آن برای خودکارسازی وظایف انسانی استفاده می‌کنند.   

بلومبرگ GPT چطور کار می‌کند؟

تصوری که ما از هوش مصنوعی و مدل‌های زبانی داریم، اغلب مشابه عملکرد ChatGPT است. از GPT شرکت OpenAI اغلب به‌عنوان مدل بنیادین نام‌ برده می‌شود. چون برای انجام کار ویژه‌ای طراحی نشده است. رویکرد بلومبرگ متفاوت است. این مدل زبانی براساس حجم گسترده‌ای از اسناد مالی آموزش داده شده است. این اسناد طی سال‌ها توسط شرکت بلومبرگ جمع‌آوری شده‌اند تا مدلی مسلط بر اطلاعات مالی و اقتصادی طراحی کنند.  

نیمی از داده‌های مورد استفاده در مدل BloombergGPT از منابع غیر مالی در سراسر وب مانند گیت‌هاب، زیرنویس‌های یوتیوب و ویکی‌پدیا جمع‌آوری شده‌اند. بلومبرگ همچنین بیش از ۱۰۰ میلیارد کلمه را از یک مجموعه داده اختصاصی به‌نام FinPile اضافه کرده است. این مجموعه شامل داده‌های مالی از پرونده‌های اوراق بهادار، بیانیه‌های مطبوعاتی، اخبار بلومبرگ و سایر نشریات و جستجو در وب با تمرکز به صفحات اقتصادی و مالی طی ۲۰ سال گذشته است.

بلومبرگ جی پی تی از مجموعه‌ داده‌ای ۳۶۳ میلیارد توکنی، متشکل از اسناد مالی و ۳۴۵ میلیارد توکن از مجموعه داده‌های عمومی استفاده می‌کند. به‌طور کلی بلومبرگ توسط بیش از ۷۰۰ میلیارد توکن آموزش دیده است. برای تجزیه‌وتحلیل یک متن، باید آن را به عناصر معنی و کلمات تقسیم کنیم، به هر یک از این عناصر یک توکن گفته می‌شود.
بلومبرگ GPT همچنین یک مدل زبانی ۵۰ میلیارد پارامتری است. پارامتر یک متغیر پیکربندی‌شده درون مدل است و مدل برای پیشبینی کردن به این پارامترها نیاز دارد و نشان‌دهنده مهارت مدل در حل مشکل است. مثلا GPT-3 یک مدل ۱۷۵ میلیارد پارامتری و Bloom مدلی ۱۷۶ میلیارد پارامتری است.

بلومبرگ GPT چندزبانه نیست و فقط از اسناد انگلیسی برای آموزش آن استفاده شده است؛ بنابراین این مدل، توانایی درک و پردازش به زبان‌های دیگر را ندارد. چت جی پی تی و بلومبرگ GPT دستاوردهای چشمگیری در عرصه هوش مصنوعی داشته‌اند، اما همچنان بر سر توسعه مدلی که محتوای اشتباه یا تخیلی تولید نکند، رقابت می‌کنند. کاربران بلومبرگ هنگام استفاده از این پلتفرم احتمالا با چنین مشکلاتی روبرو شوند. این نرم‌افزار ممکن است گاهی اوقات پاسخ‌های نامربوط تولید کند. همچنین ممکن است محتوای غیر مجاز را پردازش کند. مدل Bloomberg GPT یک مدل متن بسته است و بلومبرگ اطلاعات چندانی به‌جز داده‌های کلی و پارامترهای آموزشی آن، فاش نکرده است. 

بلومبرگ اعلام کرده که GPT آن نتایج امیدبخشی داشته است. این مدل زبانی در حال حاضر می‌تواند کارهای زیر را انجام دهد:

 • تشخیص اینکه عنوان یک خبر اقتصادی چه تاثیری بر چشم‌انداز مالی شرکت می‌گذارد. 
 • تغییر نام شرکت‌ها به نماد سهام آن‌ها
 • شناسایی نام‌های مهم در اسناد مالی
 • دانستن نام مدیرعامل شرکت
 • انتخاب عنوان برای پاراگراف

مثلا همانطور که در تصویر زیر می‌بینید بلومبرگ جی‌پی‌تی طبق محتوای اخبار، با خواندن پاراگراف و تحلیل آن می‌تواند برای آن‌ها عنوان انتخاب کند. برای مثال در اولین Input توضیح داده شده که ارزش بازار مسکن در نیمه دوم سال ۲۰۲۲، ۴.۹ درصد کاهش یافت و از سال ۲۰۰۸ تا به حال این بزرگترین سقوط قیمت مسکن بوده است. همانطور که مشاهده می‌کنید تیتری که BloombergGPT برای این پاراگراف انتخاب کرده «بزرگترین سقوط قیمت مسکن پس از ۱۵ سال» است.

انتخاب عنوان متن توسط بلومبرگ جی پی تی
منبع: arxiv.org

بلومبرگ قصد دارد GPT خود را به محصول ترمینال بیفزاید؛ بنابراین با چت‌باتی مشابه ChatGPT مواجه نیستیم. ترمینال بلومبرگ، نرم‌افزاری است که توسط سرمایه‌گذاران و متخصصان امور مالی برای دسترسی به داده‌های بازار، اخبار جدید، تحقیقات و تحلیل پیشرفته استفاده می‌شود.

مقایسه با سایر مدل‌های زبانی 

طبق آزمایشات انجام‌شده، بلومبرگ می‌تواند نتایج بسیار بهتری را در مقایسه با مدل‌های مشابه ایجاد کند. در تصویر زیر توانایی پاسخگویی و دقت بلومبرگ GPT با مدل‌های GPT-NeoX و FLAN-T5-XXL مقایسه شده است. در این آزمون از هر سه مدل نام چندین مدیرعامل بانک و بنگاه‌های مالی بزرگ پرسیده شده است و هیچکدام از دو مدل دیگر، موفق نشده‌اند با دقت BloombergGPT پاسخ دهند.

مقایسه bloomberggpt با سایر مدل‌های زبانی
منبع: arxiv.org

علاوه‌بر این، BloombergGPT نتایج چشمگیری در عملکرد خود در زمینه‌های مختلف داشته است. طبق تصویر زیر، بلومبرگ جی‌پی‌تی در دو بخش مالی و عمومی ارزیابی شده است و در هر دو بخش نسبت به مدل‌های مشابه، امتیازات بالاتری کسب کرده است.

بخش مالیBloombergGPT GPT-NeoXOPT-66BBLOOM-176BGPT-3
تسک‌های مالی۶۲.۵۱۵۱.۹۰۵۳.۰۱۵۴.۳۵
تحلیل احساسات۶۲.۴۷۲۹.۲۳۳۵.۷۶۳۳.۳۹
بخش عمومیBloombergGPT GPT-NeoXOPT-66BBLOOM-176BGPT-3
MMLU (درک گسترده زبان به‌صورت چندمنظوره)۳۹.۱۸۳۵.۹۵۳۵.۹۹۳۵.۹۹۳۹.۱۳
درک مطلب۶۱.۲۲۴۲.۸۱۵۰.۲۱۴۹.۳۷۶۷.۰
سناریوهای زبانی۶۰.۶۳۵۷.۱۸۵۸.۵۹۵۸.۲۶۶۳.۴
منبع: thenationalnews.com

مزایا و معایب BloombergGPT

قطعا می‌توان بلومبرگ GPT را قدمی مهم در راستای اتخاد هوش مصنوعی در امور مالی به‌شمار آورد. به‌نظر می‌رسد که آموزش مدل‌های زبانی توسط متون تخصصی می‌تواند تحول بزرگی در حوزه‌ها و صنایع مختلف ایجاد کند. از مهم‌ترین مزیت‌های BloombergGPT باید به دسترسی به طیف عظیمی از اطلاعات و داده‌های تخصصی، سرعت و دقت بالا اشاره کرد.

متن‌بسته بودن تکنولوژی BloombergGPT و هزینه احتمالا بالای اشتراک آن، مانع از کاربری توسط عموم مردم می‌شود. این یکی از ایراداتی است که به این مدل زبانی وارد است. البته می‌توان امیدوار بود که در آینده نسخه‌هایی با قیمت پایین‌تر به بازار عرضه شود.

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
 • بلومبرگ GPT چیست؟
  BloombergGPT اولین مدل زبانی مبتنی بر هوش مصنوعی در امور مالی است. این مدل زبانی به نرم‌افزار ترمینال بلومبرگ در درک احساسات بازار، تجزیه و تحلیل وضعیت بازار، طبقه‌بندی اخبار و پاسخگویی به سوالات کاربران کمک می‌کند.
 • آیا در حال حاضر می‌توانم از BloombergGPT استفاده کنم؟
  بلومبرگ قصد دارد بلومبرگ GPT را برای کاربران ترمینال بلومبرگ که مشترک خدمات آن هستند در دسترس قرار دهد. در واقع این مدل به عنوان یک برنامه مستقل برای کاربرانش قابل دسترسی نخواهد بود، اما می‌توان از طریق ترمینال بلومبرگ به آن دسترسی داشت.

جمع‌بندی

مدل‌های زبانی بزرگ که توسط ترابایت‌ها داده متنی آموزش داده شده‌اند، داغ‌ترین موضوع صنعت تکنولوژی هستند. غول‌هایی همچون مایکروسافت و گوگل برای افزودن هوش مصنوعی به محصولات خود تلاش می‌کنند و استارتاپ‌های هوش مصنوعی بیش از یک میلیارد دلار سرمایه جذب کرده‌اند. بلومبرگ GPT اولین مدل زبانی عظیم مبتنی بر هوش مصنوعی برای امور مالی است. بلومبرگ جی پی تی اولین قدم در راستای توسعه و کاربرد مدل زبانی در حوزه اقتصاد است. این مدل زبانی براساس حجم گسترده‌ای از اسناد مالی آموزش داده شده است. این اسناد طی سال‌ها توسط شرکت بلومبرگ جمع‌آوری شده‌اند تا مدلی مسلط بر اطلاعات مالی و اقتصادی طراحی کنند. نظر شما درباره BloombergGPT چیست؟ چقدر می‌تواند در تصمیمات سرمایه‌گذاران موثر واقع شود؟  

منبع
میهن بلاکچین

سپیده برون

از زمانی که یادم هست مشغول نوشتن بودم؛ یک روز داستان، روز بعد فوتبال و گیم، روز دیگر دیجیتال‌ مارکتینگ و IT و الان هم کریپتوکارنسی و بلاکچین. به نظرم کریپتو همان روایت تک‌خطی از رشته‌ای است که همیشه دنبالش بودم؛ کار هیجان‌انگیزی که نه تنها همیشه حرف تازه‌ای برای رو کردن دارد، بلکه پا در کفش بقیه رشته‌ها هم می‌کند و تنها وقتی می‌خوابد که نابود شود. من به بازی کردن، سردرآوردن از خم و چم تکنولوژی، باز هم بازی کردن، اخبار قانون‌گذاری و اقتصاد آزاد و غیر متمرکز علاقمندم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا