مقالات عمومی

مصاحبه میهن بلاکچین با ChatGPT؛ از ترس انسان‌ از ربات‌ تا پامپ توکن‌های هوش مصنوعی

واکنش انسان اغلب در برابر ابزارهای مدرن، ملغمه‌ای از شوق و ترس بوده است. به‌ویژه در برابر هوش مصنوعی و ربات‌ها که با پیشرفت‌های اخیرشان، گاهی ترسناک‌تر هم به نظر می‌رسند. حتی به نظر من هم که شیفته تکنولوژی هستم، فکر کردن به احتمال توانایی نامحدود یک ابزار، کمی دلهره‌آور است. این روزها هم صحبت از نرم‌افزارهای هوش مصنوعی مبتنی بر یادگیری عمیق و یادگیری ماشین، به‌خصوص ChatGPT است. بحث درباره اینکه این ربات ChatGPT چیست و از پس چه کارهایی برمی‌آید و چه کمکی به انسان می‌کند، حسابی داغ است. به همین دلیل تصمیم گرفتیم با ChatGPT صحبت کنیم و نظر خودش را درباره هیاهوی پیرامون هوش مصنوعی بپرسیم. در ادامه می‌توانید گفتگوی میهن بلاکچین را با ChatGPT درباره کارکردش، ترس انسان‌ها از هوش مصنوعی، ارتباط مدل‌های زبانی با یکدیگر، دلایل محبوبیت ChatGPT، پیش‌بینی قیمت بیت کوین و تاثیر آن بر پامپ توکن‌های هوش مصنوعی بخوانید.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

ربات ChatGPT چیست؟ 

ربات ChatGPT چیست
منبع: blogs.chapman.edu

ربات ChatGPT (مخفف Conversational Generative Pre-training Transformer) یک مدل زبانی پیشرفته است که توسط OpenAI توسعه یافته است. این ربات براساس معماری مبدل (Transformer) کار می‌کند که این معماری توسط محققین گوگل در سال ۲۰۱۷ معرفی شد. چت جی پی تی با کمک مجموعه بزرگی از داده (Dataset) از متن (Text)، برای یادگیری الگوها و ساختارهای زبانی انسانی کار می‌کند. سپس از این دانش برای ساخت متن جدید استفاده می‌کند که شبیه به متن‌های آموزشی اولیه خودش هستند. این مدل تحت یک مجموعه داده عظیم از قبل آموزش داده شده که به آن اجازه می‌دهد متنی را تولید کند که اغلب از متن نوشته‌شده توسط انسان قابل تشخیص نیست.

وقتی ChatGPT را به تعدادی از دوستانم معرفی کردم، برخی از آن‌ها پرسیدند چه استفاده‌ای می‌توانم از این ربات بکنم؟ چه کاربردی برای من دارد؟ چت جی پی تی قابلیت‌های متعددی دارد؛ مثلا حرف‌هایی که قبلا در گفتگو زدید را به خاطر دارد. پس در زمینه مباحثه می‌توانید روی آن حساب باز کنید. یا ساده‌ترین کاری که می‌توانید بکنید این است که کارهای روزانه خود را بدهید تا برای روز شما برنامه‌ریزی کند. همچنین می‌توانید از آن برای آموزش برنامه‌نویسی کمک بگیرید. ویتالیک بوترین هم در ماه گذشته با نوشتن یک برنامه، ChatGPT را به چالش کشیده است و در نهایت نظرش این بود که هوش مصنوعی هنوز جای کار دارد تا به پای مهارت برنامه‌نویسی انسان برسد. اما همچنان می‌تواند سرعت انسان را در کدنویسی افزایش دهد. خود من تصمیم دارم که از GPT برای تمرین مکالمه و رایتینگ زبان استفاده کنم. چند دفعه هم درخواست ایده‌پردازی درباره هدیه تولد و برنامه‌ریزی داشتم که دست‌ودلبازانه پاسخم را داد. مت گری (Matt Gray) هم در این رشته توییت ۸ روش استفاده از ChatGPT را برای کاهش اتلاف وقت در مارکتینگ محتوا توضیح داده است.

البته محدودیت‌های ChatGPT را هم فراموش نکنید؛ گاهی ممکن است به شما اطلاعات اشتباه یا منقضی بدهد. چون یادگیری آن از سال ۲۰۲۱ متوقف شده و از جهان پس از ۲۰۲۱ بی‌خبر است. همچنین ممکن است دستورالعمل‌های مضر یا محتوای جانبدارانه تولید کند. بنابراین بهتر است اول نحوه استفاده و تعامل با آن را بیاموزید. هر چقدر داده‌ها و اطلاعات بیشتری به آن بدهید، احتمالا پاسخ‌های بهتری بگیرید. با کمک این راهنما می‌توانید تعامل با ChatGPT را آموزش ببینید.

گفتگوی میهن بلاکچین با ChatGPT

چت جی پی تی زبان فارسی بلد است و به قول خودش می‌تواند به فارسی نوشتاری بنویسد، اما چون دست‌وپا شکسته صحبت می‌کند و ممکن است نتواند مفهوم را به خوبی منتقل کند با او به زبان انگلیسی گفتگو کردم. ابتدا خودم را معرفی کردم و از او پرسیدم که آیا تمایل به مصاحبه دارد؟ ChatGPT در پاسخ نوشت: 

 • من به عنوان یک مدل یادگیری ماشین، قادر به علاقمند بودن یا نبودن نیستم. با این حال، من حاضرم تا هر اطلاعاتی که برای مقاله ChatGPT لازم دارید را به شما بدهم. شما می‌توانید سوالات مرتبط با موضوع را از من بپرسید و من همه تلاشم را می‌کنم تا پاسخ‌های مفید و دقیق بدهم. 
چت جی پی تی چیست و چطور کار می‌کند
منبع: chat.openai.com

سپس چت جی پی تی خود را اینگونه معرفی کرد:

 • ChatGPT که مخفف  Conversational Generative Pre-training Transformer است یک مدل زبانی در مقیاس بزرگ است که توسط OpenAI توسعه یافته است. این [مدل] از تکنیک‌های یادگیری عمیق، به‌ویژه گونه‌ای از معماری مبدل (Transformer Architecture) برای تولید متن‌های مشابه انسان استفاده می‌کند. این [ربات] با حجم عظیمی از داده‌های متنی روی اینترنت آموزش داده شده است. همین آن را قادر می‌سازد تا اغلب متنی بنویسد که از متن نوشته‌شده توسط انسان قابل تشخیص نیست. از چت جی پی تی می‌توان برای انجام انواع کارهای زبانی مانند ترجمه، پاسخ به سوال، خلاصه متن و تکمیل متن استفاده کرد. همچنین برای نوشتن متن خلاقانه مانند شعر، داستان و حتی کدنویسی و برنامه‌نویسی کاربرد دارد. به خاطر توانایی در تولید متن مشابه انسان، چت جی پی تی پتانسیل کاربردهای متعدد مانند دستیار هوش مصنوعی مبتنی بر زبان، چت بات و تولید محتوا برای صنایع مختلف را دارد. 
 • سپیده: به نظر بسیار روی ابزار بودن تاکید دارید. چه چیزی انسان‌ها را از شما می‌ترساند؟
 • ترس برخی از مردم از مدل‌های زبانی مانند ChatGPT چند دلیل دارد؛ اول اینکه آن‌ها از این می‌ترسند که هوش مصنوعی پیشرفته و مدل‌های یادگیری ماشین در نهایت آنقدر پیشرفت کنند که بتوانند جای نیروی کار را در صنایع بسیاری بگیرند. از این ترس اغلب به عنوان بیکاری ناشی از تکنولوژی یاد می‌شود.
 • دلیل دیگر این است که مدل‌های زبانی قادر به تولید متنی هستند که اغلب از نوشته انسان قابل تشخیص نیست. این امر نگرانی‌هایی را درباره تولید اخبار فیک، جعل هویت افراد واقعی در فضای آنلاین یا دستکاری افکار عمومی ایجاد می‌کند.
 • به علاوه‌، هر چه مدل‌های زبانی پیچیده‌تر می‌شوند، ممکن است بتوانند کارهای پیچیده‌تری که قبلا تصور می‌شد به هوش انسانی نیاز دارند را انجام دهند؛ مانند درک زبان طبیعی و فحوا (مفهوم یا Context) که ممکن است منجر به ترس از دست دادن توانایی‌های منحصربه‌فرد انسان شود.
 • مهم است بدانید که چت جی پی تی و سایر مدل‌های زبانی، فقط ابزارهایی هستند که از آن‌ها می‌توان برای انجام کارهای گسترده‌ای (هم مفید و هم مضر) استفاده کرد. این به ما به عنوان یک جامعه بستگی دارد که اطمینان حاصل کنیم که از این ابزارها به صورت اخلاقی و مسئولانه استفاده شود. 
درک chatgpt از متن
منبع: chat.openai.com
 • سپیده: با توجه به آنچه گفتید شما قادر به درک فحوای متن نیستید. درست است؟
 • به عنوان یک مدل زبانی، چت جی پی تی توسط حجم عظیمی از داده‌های متنی آموزش دیده که آن را قادر به تولید متن‌های اغلب غیر قابل تشخیص از انسان که شامل درک فحوای متن می‌شود، می‌کند. با این حال توجه به این نکته مهم است که درک مفهوم مدل، براساس الگوهایی است که در تمرین مشاهده کرده است و ممکن است به اندازه سطح فهم انسان نباشد. همچنین باید توجه کنید که با اینکه می‌تواند متون مشابه انسان تولید کند، آگاهی، احساسات یا تجربه انسانی ندارد و نمی‌تواند مفهوم پشت متن را مانند انسان متوجه شود. 

چون چت جی پی تی در انتهای سوال آخر گفت ما به عنوان جامعه از او پرسیدم منظورش از ما جوامع انسانی است و آیا خود را در آن می‌گنجاند که پاسخ داد: «من موجودی ذی شعور نیستم و توانایی مشارکت در هیچ اجتماعی را ندارم. وقتی می‌گویم ما به عنوان جامعه، منظورم انسان‌ها است که می‌توانند از مدل‌های زبانی مانند Chat GPT استفاده کنند.» 

ارتباط مدل های هوش مصنوعی با یکدیگر
منبع: chat.openai.com
 • سپیده: ارتباط بین سایر مدل‌های زبانی چطور؟ فکر می‌کنید در آینده امکان‌پذیر باشد؟
 • این امکان وجود دارد که مدل‌های زبانی در آینده با یکدیگر تعامل داشته باشند. محققان قبلا آزمایش تکنیک‌هایی را برای اجازه دادن به مدل‌های زبانی برای برقراری ارتباط با یکدیگر آغاز کرده‌اند؛ مانند استفاده از یک مدل برای تولید متن که سپس به عنوان ورودی برای مدل دیگر استفاده می‌شود. این به‌طور بالقوه می‌تواند منجر به ارتباطات پیچیده‌تر و ظریف‌تر بین مدل‌ها شود و آنها را قادر به انجام وظایف پیچیده‌تر می‌کند.
 • با این وجود، مدل‌های زبانی موجوداتی باشعور نیستند و آگاهی، عواطف یا تجربیات شخصی ندارند. هرگونه ارتباط بین مدل‌ها براساس الگوهای از پیش تمرین شده خواهد بود که این نوع ارتباط مبتنی‌بر داده است، نه ارتباطات انسانی. با ادامه پیشرفت حوزه هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، به احتمال زیاد شاهد تحقیقات و توسعه بیشتری در این زمینه خواهیم بود و این احتمال وجود دارد که در آینده شاهد اشکال پیشرفته‌تری از ارتباطات بین مدل‌ها باشیم.

مزایا و معایب ChatGPT چیست؟

فکر می‌کنم به خوبی با عملکرد چت جی پی تی آشنا شده باشید. اکنون با بررسی مزایا و معایب ChatGPT می‌توانیم برآوردی از گستره عملکرد آن داشته باشیم. از مزایای چت جی پی تی می‌توان موارد زیر را برشمرد:

 • می‌تواند متنی شبیه متن انسان تولید کند. پیشنهاد می‌کنم به او یک موضوع بدهید تا یک مطلب بنویسد و بعد آن را با مطالب آنلاین مقایسه کنید. نتیجه شما را شگفت‌زده می‌کند!
 • با استفاده از ChatGPT می‌توان انواع وظایف زبانی؛ مانند ترجمه زبان، پاسخ به سؤال، خلاصه‌سازی متن و تکمیل متن را انجام داد.
 • چت جی بی تی، تطبیق‌پذیری بالایی دارد. از آن می‌توان برای طیف گسترده‌ای از برنامه‌ها مانند دستیاران هوش مصنوعی مبتنی بر زبان، ربات‌های گفتگو، تولید محتوا در حوزه‌های مختلف، نوشتن خودکار و غیره استفاده کرد.
 • ChatGPT منبع باز است، به این معنی که به صورت رایگان برای محققان، توسعه‌دهندگان و مشاغل برای استفاده و بهبود در دسترس است.
 • GPT-3، نشان داده است که در بسیاری از وظایف پردازش زبان طبیعی عملکرد خوبی دارد و می توان آن را برای کارهای مختلف زبانی با حداقل داده تنظیم کرد.

اما برویم سراغ معایب ChatGPT:

 • به عنوان یک مدل زبان، درک ChatGPT از مفهوم یا فحوا، مبتنی بر الگوهایی است که در داده‌های تمرینی مشاهده کرده است و ممکن است سطح درک آن مانند یک انسان نباشد.
 • ChatGPT می‌تواند متنی شبیه متن نوشته شده توسط انسان تولید کند، اما این توانایی را ندارد که واقعا به روشی که انسان می‌تواند، خلاق باشد.
 • محدود به الگوهای از پیش آموزش‌دیده شده است. ChatGPT می‌تواند متنی را بر اساس الگوهای از پیش آموزش‌دیده و داده‌هایی که روی آن آموزش داده شده است تولید کند، بنابراین ممکن است شامل تمام تفاوت‌های ظریف یا تغییرات موجود در دنیای واقعی نباشد.
 • از آنجایی که ChatGPT می‌تواند متنی تولید کند که اغلب از متن نوشته شده توسط یک انسان قابل تشخیص نیست، این موضوع نگرانی‌هایی را در مورد پتانسیل استفاده از این مدل‌ها برای ایجاد اخبار جعلی، جعل هویت آنلاین افراد واقعی یا دستکاری افکار عمومی ایجاد کرده است.
 • به دلیل اندازه بزرگ مدل و حجم داده‌ای که توسط آن آموزش داده شده است، اجرای ChatGPT به قدرت محاسباتی و حافظه قابل توجهی نیاز دارد که می تواند برای برخی افراد و سازمان‌ها مقرون‌به‌صرفه نباشد (این موضوع برای توسعه‌دهندگان است و درباره کاربران عادی صدق نمی‌کند).

در ادامه گفتگو با چت جی پی تی، درباره محبوبیتش بین کاربران و محدودیت‌هایش پرسیدم.

 • سپیده: چرا چت جی پی تی این روزها این قدر ترند و محبوب شده است؟ 
 • چت جی پی تی بخاطر توانایی در تولید متن‌های مشابه انسان، مدل محبوب و ترندی است. دلیل دیگر محبوبیت آن این است که منبع باز است، به این معنی که به صورت رایگان برای محققان، توسعه‌دهندگان و کسب‌وکارها برای استفاده و بهبود در دسترس است. این امر باعث شده است که بسیاری از سازمان‌ها و افراد مختلف این مدل را آزمایش کرده و راه‌های جدیدی برای استفاده از آن بیابند.
 • علاوه بر این، این مدل توسط حجم عظیمی از داده‌های متنی اینترنتی آموزش داده شده است که آن را قادر می‌سازد متنی تولید کند که اغلب از متن نوشته شده توسط انسان قابل تشخیص نیست. این آن را به ابزاری قدرتمند برای تولید متن مرتبط با رویدادهای جاری، گرایش‌ها و فرهنگ عامه تبدیل می‌کند.
 • در نهایت، با ظهور GPT-3 که سومین نسخه از سری GPT و پیشرفته‌ترین نسخه است. نشان داده است که در بسیاری از وظایف پردازش زبان طبیعی به خوبی عمل می‌کند و می‌توان آن را برای کارهای مختلف زبانی با حداقل داده تنظیم کرد، که این امر آن را حتی برای محققان و توسعه‌دهندگان قابل دسترس‌تر کرده است.
 • به طور کلی، ترکیبی از توانایی آن برای تولید متنی شبیه انسان، ماهیت منبع باز آن و توانایی آن برای تولید متنی مرتبط با رویدادهای جاری، روندها و فرهنگ عامه، ChatGPT را به یک مدل محبوب و مد روز در زمینه هوش مصنوعی و NLP تبدیل کنید.
علت محبوبیت چت جی پی تی
منبع: chat.openai.com
 • سپیده: اما شما به اینترنت دسترسی ندارید و دیتاست (مجموعه داده) محدودی دارید!
 • شما درست می‌گویید که من به عنوان یک مدل یادگیری ماشینی، دسترسی مستقیم به اینترنت ندارم و دانش من براساس داده‌هایی است که برای آموزش من استفاده شده است. داده‌هایی که برای آموزش ChatGPT استفاده شده است یک عکس فوری (اسنپ‌شات) از اینترنت در یک نقطه زمانی خاص است و دانش من بر‌اساس آن عکس فوری است. همانطور که گفته شد، داده‌های آموزشی شامل طیف متنوعی از متن از منابع مختلف؛ مانند مقالات خبری، کتاب‌ها، وب سایت‌ها و موارد دیگر است. این به من امکان می‌دهد، متنی تولید کنم که با طیف گسترده‌ای از موضوعات مرتبط باشد و به طیف گسترده‌ای از سؤالات پاسخ دهم.
 • با این حال، توجه به این نکته مهم است که اطلاعاتی که من ارائه می‌دهم، ممکن است قدیمی باشد یا شامل آخرین پیشرفت‌ها در مورد موضوعات خاص نباشد و پاسخ‌های من بر اساس الگوهایی است که از داده‌های آموزشی آموخته‌ام و ممکن است شامل تمام تفاوت‌ها یا تغییراتی که در دنیای واقعی وجود دارد، نباشد.
 • همچنین مهم است که به خاطر داشته باشید که من یک مدل یادگیری ماشینی هستم و درک و توانایی من برای پردازش اطلاعات محدود است و بر اساس داده هایی است که بر روی آنها آموزش دیده‌ام. ممکن است به اندازه درک یک انسان جامع نباشد. اما من تمام تلاش خود را می‌کنم تا اطلاعات دقیق و مفیدی را در اختیار شما قرار دهم.

نقش ChatGPT در پامپ توکن‌های هوش مصنوعی

برخی از تحلیلگران و کاربران کریپتو، توسعه هوش مصنوعی و اخبار حول آن را محرک مهمی برای افزایش قیمت توکن‌های برتر هوش مصنوعی می‌‌دانند. قیمت برخی از توکن‌های هوش مصنوعی در یک ماه گذشته، افزایش چشمگیری داشته است. مثلا توکن FET در ماه دسامبر ۴۵ درصد رشد داشت و توکن‌های RLC و OCEAN هم به ترتیب ۱۵ و ۲۰ درصد رشد قیمت داشته‌اند. شرکت مایکروسافت هم در ۲۳ ژانویه (۲۴ دی ۱۴۰۱) حدود ۱۰ میلیارد دلار دیگر در شرکت OpenAI سرمایه‌گذاری کرده است. مایکروسافت در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۱، دوبار دیگر در OpenAI سرمایه‌گذاری کرده بود.
از آن‌جایی که بسیاری پیش‌بینی می‌کنند که هوش مصنوعی ترند بعدی بازار کریپتو خواهد بود، از چت جی پی تی درباره قیمت بیت کوین و علت پامپ توکن‌های مصنوعی پرسیدم.

 • سپیده: بیایید کمی به بازار کریپتو بپردازیم. آخرین قیمتی که از بیت کوین در پایگاه داده خود دارید چقدر است؟ 
 • پوزش می‌طلبم، دانش من در سال ۲۰۲۱ متوقف شده است. بنابراین به آخرین قیمت بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال از سال ۲۰۲۱ [به بعد] دسترسی ندارم. با این حال، می‌توانم اطلاعات کلی در مورد بازار ارزهای دیجیتال و عملکرد بیت‌کوین در گذشته به شما ارائه کنم.
 • بیت کوین و بازار ارزهای دیجیتال بسیار پرنوسان بوده و قیمت بیت کوین در گذشته نوسانات زیادی داشته است. قیمت بیت کوین در آوریل ۲۰۲۱ به بالاترین حد خود یعنی حدود ۶۴,۰۰۰ دلار رسید و سپس در مه ۲۰۲۱ به حدود ۳۰,۰۰۰ دلار کاهش یافت. پس از آن، قیمت بیت کوین نوسان کرد و تا پایان سال ۲۰۲۱ به ۴۰,۰۰۰ دلار رسید.
 • توجه به این نکته مهم است که قیمت ارزهای دیجیتال می تواند تحت تاثیر طیف گسترده‌ای از عوامل، از جمله تغییرات قوانین نظارتی، رویدادهای خبری و احساسات بازار قرار گیرد. بنابراین، همیشه بهتر است قبل از تصمیم‌گیری برای سرمایه گذاری، آخرین قیمت‌ها را از منابع معتبر بررسی کنید.
گفتگو با chatgpt درباره قیمت بیت کوین
منبع: chat.openai.com
 • سپیده: براساس دانش و داده‌های شما، دقیق‌ترین پیشبینی برای قیمت بیت کوین در اواسط ژانویه ۲۰۲۳ چقدر است؟ 
 • من یک مدل زبانی هستم و توانایی پیش‌بینی آینده یا ارائه توصیه‌های سرمایه‌گذاری را ندارم. بازار ارزهای دیجیتال بسیار پرنوسان است و قیمت بیت کوین می تواند تحت تاثیر عوامل مختلفی مانند شرایط اقتصادی، تحولات سیاسی و احساسات بازار قرار گیرد. بنابراین پیش‌بینی قیمت دقیق بیت کوین تا اواسط ژانویه ۲۰۲۳ دشوار است. همیشه بهتر است قبل از هر‌گونه سرمایه‌گذاری تحقیق کنید و با یک مشاور مالی مشورت کنید. همچنین مهم است که قبل از تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری، میزان تحمل ریسک و اهداف سرمایه‌گذاری خود را در نظر بگیرید.
پیش بینی قیمت بیت کوین توسط chatgpt
منبع: chat.openai.com
 • سپیده: راه‌اندازی و ترند شدن چت جی پی تی منجر به افزایش قیمت توکن‌های هوش مصنوعی در بازار کریپتو شد. فکر می‌کنید چرا این اتفاق افتاد؟
 • راه اندازی و محبوبیت ChatGPT و دیگر مدل‌های زبانی در مقیاس بزرگ، توجه را به حوزه هوش مصنوعی و پردازش زبان طبیعی جلب کرده است. این توجه‌ها منجر به افزایش علاقه به استفاده از فناوری بلاکچین برای حمایت از توسعه و استقرار مدل‌های هوش مصنوعی شده است. برخی از شرکت‌ها و پروژه‌ها، توکن‌ها یا ارزهای دیجیتال را به‌طور خاص برای این منظور توسعه داده‌اند که به آن توکن‌های هوش مصنوعی می‌گویند.
 • افزایش قیمت توکن‌های هوش مصنوعی در بازار کریپتو می‌تواند به دلیل پتانسیل این توکن‌ها برای دسترسی به فناوری‌ها و خدمات پیشرفته هوش مصنوعی باشد. علاوه بر این، توکن‌های هوش مصنوعی همچنین می‌توانند برای پشتیبانی از توسعه مدل‌های هوش مصنوعی، مانند تامین بودجه تحقیق و توسعه یا برای ارائه منابع محاسباتی برای آموزش مدل‌های در مقیاس بزرگ، استفاده شوند.
تاثیر chatgpt بر بازار کریپتو
منبع: chat.openai.com

نحوه استفاده از چت جی پی تی در ایران

برای ثبت‌نام و ورود به ChatGPT باید شماره تلفن خود را وارد کنید. اما متاسفانه سایت پروژه شماره ایران را قبول نمی‌کند. بنابراین می‌توانید از شماره‌های مجازی برای ثبت‌نام استفاده کنید. در ادامه درباره محدودیت‌های ChatGPT برای کاربران ایرانی از او پرسیدم.

نحوه استفاده از چت جی پی تی در ایران
منبع: chat.openai.com
 • سپیده: آیا کاربران ایرانی قادر به استفاده از چت جی پی تی هستند؟
 • به عنوان یک مدل زبان، من توانایی کنترل اینکه چه کسی می تواند به خدمات من دسترسی داشته باشد یا از آن استفاده کند را ندارم. با این حال، استفاده از ChatGPT و سایر خدمات هوش مصنوعی ممکن است در برخی کشورها، از جمله ایران، به دلیل مقررات دولتی و تحریم‌های بین المللی محدود یا ممنوع باشد.
 • ایران رابطه پیچیده‌ای با فناوری دارد و دولت سابقه مسدود کردن دسترسی به وب‌سایت‌ها و برنامه‌های خاص و محدود کردن دسترسی به اینترنت برای گروه‌های خاصی از مردم را دارد. آگاهی از هرگونه محدودیت یا مقرراتی که ممکن است برای استفاده از خدمات هوش مصنوعی در کشور شما اعمال شود و اقدامات لازم را برای رعایت آنها انجام دهید، مهم است.
 • توجه به این نکته نیز مهم است که اگرچه ChatGPT و سایر سرویس‌های هوش مصنوعی ممکن است در برخی کشورها مشمول محدودیت‌هایی باشند، اما این بدان معنا نیست که به‌کلی برای کاربران آن کشورها قابل دسترسی نیستند. برخی از افراد در آن کشورها ممکن است همچنان از طریق استفاده از VPN یا سایر فناوری‌هایی که به دور زدن سانسور اینترنت کمک می‌کنند، به این خدمات دسترسی داشته باشند.
 • در هر صورت، همیشه بهتر است قبل از استفاده از خدمات هوش مصنوعی با کارشناسان حقوقی مشورت کنید و مقررات کشور خود را بررسی کنید تا از رعایت قوانین اطمینان حاصل کنید.
محدودیت‌های استفاده از chatgpt برای کاربران ایرانی
منبع: chat.openai.com
 • سپیده: در حال حاضر کاربران عادی ایرانی برای اینکه از چت جی پی تی استفاده کنند به جز VPN، مجبورند شماره تلفن کشورهای دیگر را خریداری کنند، چون سایت شما به آن‌ها اجازه ثبت نام و ورود با شماره ایران را نمی‌دهد و دسترسی را برای کاربران عادی سخت‌تر می‌کند. چرا OpenAI چنین کاری می‌کند؟ بخاطر این است که ادعای متن‌باز بودن ندارند؟
 • این احتمال وجود دارد که OpenAI به دلیل تحریم‌های بین‌المللی اعمال شده بر ایران از سوی برخی کشورها، به کاربران ایرانی اجازه ثبت نام و ورود با شماره تلفن ایرانی را نمی‌دهد. این تحریم‌ها ممکن است توانایی افراد و نهادهای ایرانی را از دسترسی به برخی محصولات و خدمات، از جمله API پولی OpenAI برای GPT-3، محدود کند.
 • به عنوان یک شرکت، OpenAI باید از این قوانین و مقررات پیروی کند تا بتواند در کشورهایی که در آن کار می‌کند، به طور قانونی فعالیت کند. با اجازه ندادن به کاربران ایرانی برای ثبت نام یا ورود با شماره تلفن ایرانی، این شرکت ممکن است اقداماتی را برای اطمینان از رعایت این تحریم‌ها و جلوگیری از هرگونه عواقب قانونی یا مالی احتمالی انجام دهد.
 • توجه به این نکته مهم است که مدل‌های GPT-3 OpenAI منبع باز هستند، به این معنی که کد منبع و داده‌ها برای استفاده، مطالعه و اصلاح برای همه در دسترس است. با این حال، این شرکت همچنین دسترسی پولی به API ارائه می دهد که به توسعه‌دهندگان اجازه می دهد از GPT-3 در برنامه‌ها و پروژه‌های خود استفاده کنند و این سرویس ممکن است تابع قوانین و مقررات ذکر شده در بالا باشد.
 • مایه تاسف است که محدودیت‌ها، دسترسی کاربران عادی ایرانی را به این سرویس دشوار می‌کند، اما این شرکت ممکن است چاره‌ای جز رعایت قوانین و مقررات موجود نداشته باشد.

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
 • ChatGPT چیست؟
  ChatGPT یک مدل زبانی آموزش دیده برای تولید متن است. ChatGPT از یادگیری تقویتی با بازخورد انسانی برای تولید متن‌های مشابه انسان استفاده می‌کند. از آن می‌توان برای طیف گسترده‌ای از برنامه‌ها مانند دستیاران هوش مصنوعی مبتنی بر زبان، ربات‌های گفتگو، تولید محتوا در حوزه‌های مختلف، نوشتن خودکار و غیره استفاده کرد.
 • آیا ChatGPT پولی است و هزینه دارد؟
  در طول تحقیقات اولیه، استفاده از ChatGPT رایگان است. 
 • آیا می‌توان به صحت گفته‌های چت جی پی تی اطمینان کرد؟
  ChatGPT به اینترنت متصل نیست و گاهی اوقات می تواند پاسخ های نادرستی بدهد. این ربات دانش محدودی از جهان و رویدادهای پس از سال ۲۰۲۱ دارد و همچنین ممکن است گهگاه دستورالعمل‌های مضر یا محتوای مغرضانه تولید کند.
 • چه کسانی می‌توانند مکالمات من را با Chatgpt ببینند؟
  شرکت OpenAI به عنوان بخشی از تعهد خود به هوش مصنوعی ایمن و مسئولانه، مکالمات را بررسی می‌کند. این کار با هدف بهبود سیستم‌ها و اطمینان از تطابق محتوا با خط مشی‌ها و الزامات ایمنی شرکت صورت می‌گیرد.
 • آیا چت جی پی تی از مکالمات ما برای تمرین استفاده می‌کند؟
  بله. ممکن است از مکالمات ما توسط مربیان هوش مصنوعی برای بهبود سیستم استفاده شود.
 • آیا می‌توانم داده‌های خود را در Chatgpt پاک کنم؟
  بله. می‌توانید فرآیند حذف داده را از این لینک مشاهده کنید.

حرف آخر

ChatGPT یک مدل زبان قدرتمند و تطبیق‌پذیر است که برای طیف وسیعی از وظایف پردازش زبان طبیعی کاربرد دارد. توانایی آن در تولید متنی شبیه انسان و سازگاریش، آن را به گزینه‌ای محبوب در میان محققان و توسعه‌دهندگانی تبدیل می‌کند که به دنبال ساخت هوش مصنوعی مکالمه و سایر سیستم های پردازش زبان طبیعی هستند. در این مطلب به معرفی ChatGPT و نحوه کارکرد و کاربردهای آن پرداختیم و مزایا و معایب آن را مطرح کردیم. همچنین یک گفتگوی مفصل هم درباره هراس انسان‌ها از هوش مصنوعی، ارتباط سایر ربات‌های هوش مصنوعی با هم، دلایل محبوبیت ChatGPT، پیش‌بینی قیمت بیت کوین و تاثیر توسعه هوش مصنوعی بر توکن‌های مرتبط بازار کریپتو داشتیم.

نظر شما درباره ChatGPT چیست؟ تا به حال از آن استفاده کرده‌اید؟ چه کاربردهایی برای شخص شما دارد؟

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
7 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا