کریپتو کده

پروژه fetch.ai چیست؟‌ معرفی پروژه هوش مصنوعی فِچ و توکن FET

هم‌اکنون هوش مصنوعی از بزرگ‌ترین و پیچیده‌ترین پروژه‌های در حال توسعه در دنیای فناوری است. ابعاد متنوع این فناوری، قابلیت گسترش به زمینه‌های متعددی را دارد و فناوری بلاکچین یکی از مهم‌ترین حوزه‌های این همکاری است. پلتفرم fetch.ai با راه‌اندازی این طرح به‌دنبال ایجاد یک شبکه هوشمند از اطلاعات برای کاربران است تا این شبکه بتواند در هر زمینه‌ای به‌طور مستقل تصمیم‌گیری کند. در این مقاله با زیرساخت‌هایی آشنا می‌شویم که پروژه fetch.ai قصد دارد با ایجاد آن‌ها ما را یک گام دیگر به جهان غیرمتمرکز نزدیک‌تر کند. با میهن بلاکچین همراه باشید.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی
این مطلب در تاریخ ۲۵ بهمن ۱۴۰۱ به‌روزرسانی شده است.
نکات مهم مقاله:

🔵 پروژه fetch.ai درصدد ترکیب قابلیت‌های فناوری بلاکچین با هوش مصنوعی، اینترنت اشیاء و یادگیری ماشین است.

🔵 fetch.ai یک آزمایشگاه هوش مصنوعی واقع در دانشگاه کمبریج است. این آزمایشگاه در حال ساخت و توسعه یک پلتفرم یادگیری ماشین مبتنی بر دفتر کل توزیع‌شده (Distributed Ledger) است.

🔵 از گستره کاربردهای این پروژه می‌توان به صنعت حمل‌ونقل، زنجیره تامین، صنایع غذایی، مرسولات، توریسم و غیره اشاره کرد.

🔵 توکن FET در بستر سه شبکه بایننس اسمارت چین، اتریوم و کازموس قرار دارد. قیمت fet هم‌اکنون ۰.۴۳ دلار است.

🔵 اخبار سرمایه‌گذاری در پروژه‌های هوش مصنوعی به ویژگی مدل‌های زبانی همچون ChatGPT بر قیمت FET تاثیر می‌گذارد.

پروژه fetch.ai چیست؟

پروژه fetch.ai چیست
منبع: cryptokopen.nl

پروژه fetch.ai سعی دارد یک راه‌حل جامع و ترکیبی از فناوری‌های هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، یادگیری ماشین (Machine Learning) و بلاک چین را ارائه کند. نکته قابل توجه در خصوص این پلتفرم، قابلیت رشد و فعالیت در مقیاس جهانی است. این پلتفرم به کمک قراردادهای هوشمند، کاربران خود را به منبعی از اطلاعات و عامل نرم‌افزاری (Software Agent) متصل می‌کند – عامل‌ نرم افزاری قسمتی از یک نرم‌افزار است که به عنوان یک نماینده یا Agent عمل می‌کند و وظیفه دارد اطلاعات جمع‌آوری شده را در اختیار کاربر بگذارد و کاربران نیز قدرت تصمیم‌گیری را در موارد از پیش تعیین شده به این نمایندگان واگذار می‌کنند – این ساختار باعث می‌شود تا آنان بتوانند از خدمات این پلتفرم در کسب‌وکار یا زندگی روزمره خود بهره ببرند.

این پروژه از ابزار منبع باز (Open-Source Tool) استفاده می‌کند و این ابزار را در اختیار کاربران می‌گذارد. ابزار متن‌ باز (Open Source) ابزاری نرم‌افزاری است که بدون در نظرگیری هیچ حق اشتراک یا مجوز تجاری در دسترس تمامی توسعه‌دهندگان و برنامه‌نویسان قرار می‌گیرد تا آن‌ها بتوانند بر حسب نیاز خود از این ابزار استفاده کنند. با این تمهید، این امکان برای کاربران فراهم می‌شود تا زیرساخت‌های اکوسیستمی متنوعی را طراحی کنند و مدل‌های تجاری نوینی را پیاده‌سازی کنند. از ویژگی‌های این پلتفرم می‌توان به پویایی، مجموعه‌ای از مهندسین بین‌المللی پیشرو و محققین آینده‌نگر در حوزه فناوری اشاره کرد. این تیم چند شاخه‌ای، در حال کار روی ارتباط و همگرایی بلاکچین با هوش مصنوعی و سیستم‌های چندعاملی هستند.

ایده و هدف پروژه fetch.ai چیست؟

این اعتقاد وجود دارد که گسترش این پلتفرم، نحوه ارتباط افراد را با یکدیگر آسان‌تر می‌کند و فرصتی را برای شنیدن صدای افراد، سازمان‌ها و اشیا (از طریق اینترنت اشیا) فراهم می‌کند و به‌ طور موثر فضای یک جامعه را دموکراتیک‌تر و زندگی شهروندان را آسان‌تر می‌کند.

این پروژه توانایی این را دارد که ابزار و زیرساختی برای دستیابی به یک اقتصاد دیجیتال و غیرمتمرکز باشد. اما اینکه تا چه اندازه بتواند به اهداف و ساختار مدنظر دست یابد، تماما وابسته به همکاری‌های سازمانی و تصمیماتی است که در این راستا اتخاذ می‌کند.

 fetch.ai یک آزمایشگاه هوش مصنوعی واقع در دانشگاه کمبریج است. این آزمایشگاه در حال ساخت و توسعه یک پلتفرم یادگیری ماشین مبتنی بر دفتر کل توزیع‌شده (Distributed Ledger) است. این به این مفهوم است که هر عامل نرم افزاری می‌تواند تمامی اطلاعات ثبتی خود را بر روی یک دفتر کل توزیع‌شده به اشتراک بگذارد تا امکان اتصال و تراکنش برای هر داده‌ای در مقیاس جهانی فراهم شود. 

پلتفرم fetch.ai به کمک فناوری Machine Learning در حال توسعه زیرساخت‌های هوشمند پیرامون اقتصاد غیرمتمرکز و دیجیتال است. یعنی عامل‌های نرم افزاری به تنهایی قابلیت این را پیدا کنند تا بر اساس آمار و تحلیل‌های به‌دست آمده تصمیم‌سازی کنند. بدین ترتیب دخالت‌های سودجویانه مانع تغییرات در یک سیستم نمی‌شوند.

ویژگی‌های پلتفرم fetch.ai

از ویژگی‌های این زیرساخت می‌توان به دسترسی باز، غیرمتمرکز بودن و اقتصاد توکنی اشاره کرد. شبکه fetch.ai مبتنی بر فناوری متن باز (open-source) است که هر کاربری را قادر می‌سازد به مجموعه‌ای از داده‌های به دست آمده از طریق فناوری هوش مصنوعی در مقیاس جهانی متصل شود. در این شبکه مجموعه‌ای از عامل‌های نرم‌افزاری، ارائه‌دهنده خدمات به کاربران این شبکه هستند و یک هسته مرکزی قدرت، در تصمیم‌گیری‌ها دخالت نمی‌کند.

طبیعی است که گسترش این پلتفرم در میان شاخه‌های متفاوت تکنولوژی و بسترهای متفاوت کسب‌وکار منجر به گسترش دایره اطلاعاتی این شبکه می‌شود. در نتیجه به مرور زمان سرویس‌های تحلیلی و خدماتی این شبکه بهینه‌تر و کارآمدتر می‌شود. این امر در نهایت یک سود متقابل برای کاربران و ارائه دهندگان خدمات است. 

این سیستم ظرفیت گسترده‌ای در زمینه‌های متعدد دارد. کاربران خدمات مالی می‌توانند مبادلات خود را کارآمدتر و پربازده تر کنند، شبکه‌های حمل و نقل عمومی می‌توانند زیرساخت‌های خود را بازسازی کنند. شهرها می‌توانند به‌طور هوشمندانه خود را با نیاز شهروندان مطابقت دهند. کسب‌وکارهای کوچک می‌توانند چارچوب‌های فعلی خود را بازسازی کنند و شبکه‌های هوشمند انرژی نیز می‌توانند به‌وجود بیایند.

سرویس‌ها و کاربردهای شبکه

این فناوری ظرفیت ایجاد تحول گسترده در بسیاری از صنایع را داشته و با بهبود بهره‌وری، سیستم‌های موجود را بهینه‌سازی می‌کند. به اشتراک‌گذاری داده‌های هوشمند، یادگیری ماشین و هوش مصنوعی بسیاری از از مشکلات روزمره را مرتفع می‌کند. در ادامه برخی سرویس‌ها و کاربردهای این پلتفرم را بیان می‌کنیم.

📌 تحویل مرسولات و تاکسی اینترنتی

شبکه تحویل مرسولات غیرمتمرکز ارزش و گردش مالی را به اقتصادهای محلی و کسب‌وکارهای کوچکتر باز می‌گرداند. سطح بالایی از حریم خصوصی را ارائه می‌دهد و به‌ شیوه غیرمتمرکز اطلاعات شما را نگهداری می‌کند. پلتفرم fetch.ai با همکاری خود با زیرساخت‌های حمل و نقل در کشور انگلستان، سازوکاری نوین را طراحی کرده است. در این سازوکار جابجایی مسافرین توسط تاکسی‌های اینترنتی نیز غیرمتمرکز می‌شود و دیگر این پلتفرم‌ها در اختیار سازمان‌های متمرکز قرار ندارد. 

📌 آژانس‌های مسافرتی مستقل بر پایه هوش مصنوعی

ویژگی اصلی این آژانس مسافرتی مستقل و غیرمتمرکز که از دیگر آژانس‌های فعلی آن را متمایز می‌کند، برقراری ارتباط مستقیم بین مشتری و خدمات‌دهنده است. در حالت سنتی اطلاعات تمامی کسب‌وکارهای مرتبط با این حوزه به صورت متمرکز در یکجا جمع‌آوری می‌شد و در اختیار یک سازمان متمرکز قرار می‌گرفت. اما به کمک فناوری بلاک چین زیرساختی قابل راه اندازی است تا کاربران اطلاعات مورد نیاز خود را از یک پایگاه متمرکز دریافت نکنند. با حذف واسطه‌ها صرفه‌جویی قابل‌توجهی نیز برای هر دوطرف انجام می‌شود.

📌 مبادلات فلزات و خدمات مالی غیرمتمرکز

این پلتفرم سطح جدیدی از فناوری را برای فعالین حوزه بازارهای سرمایه و بورس‌های کالا ایجاد می‌کند و ابزار جدید و کارآمدتری را در زمینه مدیریت دارایی و مدیریت ریسک در اختیار معامله‌گران قرار خواهد داد. به کمک فناوری هوش مصنوعی معاملات الگوریتمی جدیدتری در دسترس کاربران قرار می‌گیرد و مدیریت سرمایه فعالین این بازار به شیوه کارآمدتری پیاده می‌شود. 

📌 راهنمایی و رانندگی

علائم راهنمایی‌ و رانندگی به کمک اینترنت اشیا توانایی اتصال به وسایل نقلیه را پیدا خواهند کرد و ارتباط تازه‌ای در حمل‌ونقل شهری ایجاد می‌شود. با ثبت اطلاعات استخراج شده از این سازوکار در دفترکل توزیع شده، مدیریت ترافیک و مدیریت شهری گام جدیدی را برداشته است.

📌 زنجیره‌های تامین

بلاک‌چین و هوش مصنوعی به شرکت‌ها و واحدهای تولیدی این امکان را می‌دهد تا الگوهای رفتاری فعلی مشتریان خود را تحلیل کنند و الگوهای آتی را نیز پیش‌بینی و طراحی کنند. بخش عمده‌ای از بازاریابی شرکت‌ها بستگی به طراحی الگوی مصرف کاربران دارد. به کمک فناوری بلاک چین رفتار مشتریان بیش از پیش قابل ثبت و تحلیل است.

📌 حمل‌ونقل ریلی

پلتفرم fetch.ai امکان نظارت آنلاین و لحظه‌ای تمامی قطارها و ایستگاه‌ها را برای شما فراهم می‌کند و تمامی سفرهای درحال انجام را با دقت بالایی رصد می‌کند و درصورت وقوع اتفاق‌های پیش‌بینی نشده، بهترین تصمیم جایگزین و عملیاتی را اتخاذ می‌کند.

📌 پارکینگ هوشمند و حل مشکل ترافیک

به کمک این پلتفرم، طرح‌ریزی و اجرای یک ساختار تمام هوشمند برای پارکینگ خودروهای شخصی امکان‌پذیر است. این قابلیت به شما این امکان را می‌دهد که قبل از رسیدن به مقصد پارکینگ مورد نظر خود را شناسایی و رزرو کنید. به هنگام خروج از پارکینگ نیز هزینه توقف خودرو شما را محاسبه و قابلیت پرداخت آسان این تراکنش را فراهم می‌کند.

📌 نظارت آنلاین بر دماسنج‌ها

جابجایی مواد غذایی فاسد شدنی توسط خودرو‌های حمل بار همیشه یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های عرضه‌کنندگان و مشتریان مواد غذایی بوده است. ارسال و دریافت این مواد در بهترین شرایط ممکن، نیازمند نظارت دقیق و کامل بر دمای موجود در خودروهای حامل آن‌ها است. این پلتفرم با میسر کردن امکان نظارت لحظه‌ای بر دمای این خودروها دغدغه مهمی را برطرف می‌کند.

همکاری‌های پلتفرم fetch.ai

پارتنزها و همکاری‌های پروژه Fetch.ai
منبع: twitter.com/Fetch_ai

💼 BOSCH: پلتفرم fetch.ai در حال همکاری با شرکت مطرح لوازم خانگی بوش برای آماده‌سازی یک شبکه بلاک‌چین کابردی است. هدف اصلی این پروژه مهندسی ایجاد یک مفهوم تازه با نام اقتصاد اشیا (Economy of Things) است. همچنین شرکت بوش در نظر دارد به کمک این همکاری بتواند نسل آتی لوازم خانگی متصل به اینترنت و عضو اقتصاد اشیا را به بازار عرضه کند. 

💼 Telekom: بزرگترین شرکت مخابراتی در اروپا (Telekom) با انعقاد یک تفاهم‌نامه با آزمایشگاه تحقیقاتی fetch.ai، در حال تحقیق و پژوهش بر روی نسل آتی اینترنت با تمرکز بر روی اینترنت اشیا هستند.

💼 WBS: دانشگاه Warwick در انگلستان که یکی از برترین دانشگاه‌ها در زمینه اقتصادی و بازرگانی است، از آغاز همکاری خود با fetch.ai خبر داد. از اصلی‌ترین اهداف این همکاری می‌توان به بهینه‌سازی انرژی به کمک یادگیری ماشینی است.

💼 بایننس (Binance): پلتفرم fetch.ai با هدف انتقال ارزش در شبکه خود و پرداخت کارمزد تراکنش‌های صورت‌گرفته در بستر خود توکن FET را منتشر کرده است و همکاری گسترده‌ای با صرافی‌های معتبر نیز دارد. یکی از مطرح‌ترین این صرافی‌ها، صرافی بایننس است. بایننس علاوه بر لیست کردن این توکن در لیست صرافی خود، همکاری اصلی خود با این پروژه را در قالب یکپارچه سازی شبکه اصلی پلتفرم fetch.ai انجام می‌دهد. در ادامه این متن، توضیحاتی را در خصوص توکن FET و نحوه خرید آن از صرافی‌ها را ارائه خواهیم داد. 

توکن FET چیست و چه کاربردی دارد؟

توکن FET چیست
منبع: binancegate.com

توکن FET کلید ورود به اکوسیستم fetch است. این توکن برای ساخت عوامل اقتصادی مستقل ضروری است و قراردادهای هوشمند، اوراکل‌ها و تراکنش‌ها به آن نیاز دارند تا نسل جدید از اقتصاد دیجیتال را به ارمغان آورد. عامل اقتصادی مستقل به مجموعه‌ای از قوانین گفته می‌شود که پس از اجرایی شدن برای تصمیم گیری نیازی به اجازه مستقیم مالک خود دیگر ندارد.این توکن هم‌اکنون روی ۳ شبکه اتریوم، BSC و کازموس قرار دارد.

سه کاربرد اصلی را برای این توکن می‌توان تصور کرد:

 • ساخت و اتصال عوامل به شبکه: با استفاده از توکن FET، شما می‌توانید عامل نرم افزاری خود را بسازید و گسترش دهید و آن را به شبکه متصل کنید.
 • پرورش و گسترش عامل شما در شبکه fetch.ai: توسعه‌دهندگان با پرداخت مقدار کمی توکن FET می‌توانند به خدمات مبتنی بر یادگیری ماشینی این شبکه دسترسی پیدا کنند تا یک عامل خودگردان را پرورش دهند و یک هوش جمعی را در شبکه توسعه دهند.
 • اوراکل ها و خدمات اعتماد محور: در فرآیند استیکینگ یا سپرده‌گذاری شرکت کنید تا خدمات شبکه را اعتبارسنجی کنید. با استیکینگ توکن FET شما تبدیل یک نود اعتبارسنج می‌شوید.

قیمت FET در ۲۵ بهمن ۱۴۰۱، معادل ۰.۴۳ دلار بوده و تعداد کل توکن‌های عرضه شده آن ۱.۲ میلیارد عدد است و در حال حاضر ۶۸۸ میلیون توکن در گردش دارد. این توکن ارزش بازاری بیش از ۶۱۵ میلیون دلار داشته و این توکن در تابستان امسال بالاترین میزان قیمت خود را با قیمت ۱.۱۹ دلار ثبت کرد.

نحوه استیکینگ و کسب درآمد از توکن FET

مکانیسم استیکینگ پلتفرم fetch.ai‌ بر اساس الگوریتم اجماع اثبات سهام نمایندگی شده بدون مجوز (PoS-uD‌)‌ است. 

 • شما در هر زمانی و به هر مقدار دلخواه می‌توانید توکن‌های Fet خود را استیک کنید.
 • زمانی که برای نخستین بار شما فرایند استیکینگ را آغاز می‌کنید قرارداد دریافت پاداش شما منعقد می‌شود و تا زمانی که شما توکن‌های استیک شده خود را در شبکه باقی گذاشته‌اید، این پرداخت به‌طور پیوسته با نرخ ۱۰ درصد سالیانه به شما انجام خواهد شد.
 • پس از گذشت سه هفته از آغاز فرایند استیکینگ، توکن‌های شما از حالت قفل خارج خواهند شد و شما می‌توانید به مقدار دلخواه درخواست تسویه حساب کنید.
 • شما در هر زمان مجاز به افزایش تعداد توکن‌های خود در فرایند استیکینگ هستید.
 • توکن‌های استیک شده به شما این امکان را می‌دهد با مشارکت در شبکه‌های آزمایشی برای پروژه‌های آتی نیز پاداش دریافت کنید. 
 • شما قادر هستید برای دریافت پاداش بیشتر به اعتبارسنج تبدیل شوید.

همچنین این امکان وجود دارد که هولدرهای توکن FET با مشارکت در طرح‌‌های MTLX و ATMX به کسب درآمد بپردازند.

طرح MTLX

 پروژه Mettalex‌ یک صرافی غیرمتمرکز است که تمرکز خود را بر روی کالاهای توکنیزه شده قرار داده است و این بازار امکان مبادله ۲۴ ساعته این توکن‌ها در ۷ روز هفته را فراهم کرده است. توکن مورد استفاده در این صرافی MTLX‌ نام دارد.

طرح ATMX

پروژه ATOMIX‌ یک پلتفرم وام‌دهی است که بخش گسترده‌ای از سختار آن بر روی بلاک چین پیاده‌سازی شده است. این پلتفرم دارایی‌های موجود در دنیای واقعی را تبدیل به توکن کرده و با استفاده از استیبل کوین‌ها این دارایی‌ها را تبدیل به یک وثیقه بانکی برای دریافت وام می‌کند.  

نحوه خرید، فروش و نگهداری توکن FET

برای مبادله این توکن که اکنون در رتبه ۱۲۶ لیست ارزهای دیجیتال از لحاظ ارزش بازار قرار دارد، می‌توانید از صرافی‌های Coinbase، Binance، kucoin و Bitmax اقدام به خرید و فروش این توکن کاربردی کنید. اگر قصد خرید توکن fet از بازارهای متمرکز را دارید، حتما ویدیوی بهترین جایگزین صرافی بایننس برای ایرانیان را تماشا کنید. از صرافی‌های غیرمتمرکز محل خرید FET هم می‌توان به یونی‌ سواپ (ورژن ۳) و پنکیک سواپ (ورژن ۲) اشاره کرد. 

اکر قصد نگهداری از توکن‌های پلتفرم fetch.ai را دارید، پس از خرید توکن‌ FET از صرافی‌هایی که در بالا به آن اشاره شد، شما می‌توانید این توکن را در کیف‌پول‌های متامسک، تراست ولت و اتمیک ولت نگهداری کنید.

معرفی تیم توسعه‌دهنده fetch.ai

👤 همایون شیخ (Humayun Sheikh):‌ مدیرعامل و بنیانگذار شرکت fetch.ai که پیش‌تر سابقه بنیانگذاری شرکت itzcompany را در کارنامه خود دارد در تابستان ۲۰۱۷ پلتفرم fetch.ai  را تاسیس کرد.

👤 توبی سیمپسون (Toby Simpson):‌ هم‌بنیان‌گذار این شرکت پیش‌تر تجربه موفقیت آمیز ساخت و توسعه سری بازی‌های کامپیوتری a-life creatures‌ را در کارنامه خود دارد و میان سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ سرپرست تیم نرم‌افزاری DeepMind‌ بوده است. 

👤 توماس هاین (Thomas Hain): هم‌بنیان‌گذار و مدیر ارشد علمی پلتفرم fetch.ai، پروفسور دانشگاه شفیلد انگلستان محقق و نوآور در مکانیسم‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشین است.

👤 جاناتان وارد (Jonathan Ward): مدیر ارشد فناوری، محقق در حوزه بلاکچین و علاقه‌مند به پیاده سازی سیستم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی و دارای مدرک Phd از دانشگاه UCL است.

آخرین اخبار پروژه fetch.ai (آپدیت بهمن ۱۴۰۱)

⚡ انتشار خبر سرمایه‌گذاری گوگل در رقیب ChatGPT، قیمت توکن‌های هوش مصنوعی را افزایش داد. این خبر که ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ منتشر شده است عنوان می‌کند که گوگل در شرکت آنتروپیک ۴۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری کرده است. به دنبال انتشار این خبر، قیمت FET طی یک روز ۲۷ درصد رشد کرد و به ۰.۴۲ دلار رسید. 

⚡ طبق خبری که روز گذشته در ۲۴ بهمن ۱۴۰۱ منتشر شد، قیمت توکن FET موفق به رد مقاومت ۰.۴۷ دلاری نشده و در حال اصلاح شدن است و ممکن است به ۰.۲۷ دلار هم برسد.

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
 • ارز FET چیست؟
  ارز FET رمزارز بومی پلتفرم Fetch.ai است. فچ یک پلتفرم بلاکچینی غیرمتمرکز مبتنی بر هوش مصنوعی و یادگیری ماشین است. از کاربردهای این ارز می‌توان به مبادله، استیکینگ در پلتفرم، پرداخت کارمزد سرویس‌های فچ و ساخت نرم‌افزارها و سرویس‌های هوش مصنوعی کاربرد دارد.
 • آینده ارز FET چگونه است؟
  طبق پیش‌بینی‌های فعلی، قیمت fetch.ai در کوتاه‌مدت افزایش می‌یابد و این امر به‌خاطر اخبار سرمایه‌گذاری در پروژه‌های هوش مصنوعی است.

جمع‌بندی

پروژه Fetch.ai یک پلتفرم بلاکچینی مبتنی بر هوش مصنوعی و یادگیری ماشین است. این پروژه سرویس‌ها و خدمات هوش مصنوعی ارائه می‌دهد. کاربران با کمک این سرویس‌ها می‌توانند برنامه‌های همتابه‌همتا را به کمک اتوماسیون و هوش مصنوعی (با استفاده از بلاکچین یا بدون آن) بهینه کنند. از پلتفرم fetch.ai می‌توان برای بهینه‌سازی حوزه‌هایی مانند شهر هوشمند، زنجیره تامین، حمل‌ونقل، پارکینگ هوشمند، انرژی و خانه‌های هوشمند استفاده کرد. نظر شما درباره هایپ پیرامون توکن‌های هوش مصنوعی چیست؟ آیا می‌توان به این رمزارزها به چشم سرمایه‌گذاری بلندمدت نگاه کرد؟

منبع
fetch.ai

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا