کریپتو کده

پروژه Hivemapper چیست؟ بررسی نقشه غیرمتمرکز هایومپر و توکن HONEY

رقیبی غیرمتمرکز برای گوگل مپ که نقشه‌ها و تصاویر را با کمک کاربران تهیه می‌کند و در ازای این کار به آن‌‌ها پاداش می‌دهد. این جمله معرفی کوتاهی بود از پروژه هایومپر که روی بلاکچین سولانا قرار دارد. در این پروژه کاربران با تهیه‌ دوربین مخصوصی به نام Dashcam در تهیه نقشه‌ها مشارکت می‌کنند. دش‌کم به نوعی حکم ماینر شبکه هایومپر را دارد و توکن HONEY پاداش استفاده از آن است. برنامه‌های مختلف نیز می‌توانند از APIهای این نقشه غیرمتمرکز، با هزینه کمتری استفاده کنند. در این مقاله قصد داریم تا بگوییم Hivemapper چیست، چه هدفی دارد و چطور کار می‌کند. همچنین تیم،‌ نقشه راه و توکن این پروژه یعنی HONEY نیز بررسی شده است. با میهن بلاکچین همراه باشید.

پروژه Hivemapper چیست؟

پروژه hivemapper چیست
منبع: moralis.io

میلیاردها نفر در سراسر جهان هر روز از نقشه‌‌ها استفاده می‌کنند و سازمان‌ها و بیزینس‌های مختلفی همچون خدمات املاک، شرکت‌های خدمات حمل و نقل، برنامه‌های مسیریابی و تحویل محصول، سازمان‌های دولتی و … به این نقشه‌‌ها متکی هستند. نقشه‌ها بخش مهمی از زیرساخت‌های فناوری جهان و دارای بازاری به ارزش ۳۰۰ میلیارد دلاری هستند.

Hivemapper پروژه‌ای است که از سال ۲۰۱۵ شروع به کار کرده و می‌خواهد کاربران را در تهیه نقشه‌‌ها مشارکت دهد و در ازای این امر به آن‌ها سود برساند؛ سودی که در قالب توکن شبکه یعنی HONEY خواهد بود. برای این کار دوربین‌های باکیفیت 4K به نام Dashcam ساخته‌اند که در زمان نگارش این مقاله قیمت آن‌ها ۵۴۹ دلار است. افراد با تهیه این دوربین‌ها، اتصال آن‌ها به برنامه و نصب روی شیشه جلو (برای تصویر روبه‌رو) یا شیشه‌های طرفین (برای تصویر کناری) می‌توانند در این پروژه مشارکت کنند. این دوربین‌ها فقط برای نصب روی خودروها مجاز هستند و هر خودرو نهایتا می‌تواند دو دوربین داشته باشد.

علاوه بر تهیه‌کنندگان تصاویر، کنترل‌کنندگان نقشه‌ها،‌ نویسندگان و کنترل‌کنندگان نوشته‌ها همگی با مالکیت در شبکه تشویق به فعالیت درست می‌شوند. به این ترتیب شبکه‌ای از تهیه‌کنندگان و مصرف‌کنندگان نقشه روی بلاک چین به هم متصل شده و در تبادل داده‌های نقشه ارزشمند مشارکت می‌کنند. مصرف‌کنندگان می‌توانند در برنامه‌های مختلف از طریق APIها از نقشه‌ها استفاده کنند. نکته قابل توجه این است که شبکه هاومپر بر بستر بلاکچین سولانا ایجاد شده است.

هایومپر چه هدفی دارد؟

امروزه نقشه‌های جهانی تقریبا توسط چند شرکت کنترل می شوند؛ زیرا ساخت آن‌ها به هزینه زیادی نیاز دارد. این هزینه زیاد و انحصار معایبی را ایجاد می‌کند که عبارتند از:

 • هزینه بالا برای بیزینس‌ها: هزینه APIهای نقشه‌ها به دلیل عدم وجود رقابت همچنان در حال افزایش است.
 • پوشش و به‌روزرسانی نامناسب: این نقشه‌ها به دلیل هزینه‌های زیاد مورد نیاز برای ساخت و نگهداری آن‌ها، آنقدر که باید آپدیت نیستند.
 • استفاده رایگان از داده‌‌های کاربران: نقشه‌های موجود از داده‌های موقعیت مکانی خصوصی و شاید حساس ما برای بهبود نقشه‌های خودشان، بدون پرداخت هزینه‌ای به ما استفاده می‌کنند.
 • مستعد سانسور شدن: شرکت‌های بزرگ فناوری مجموعه گسترده‌ای از کسب‌وکارها را در بسیاری از کشورها اداره می‌کنند و اغلب مجبور می‌شوند نقشه‌های خود را سانسور یا اصلاح کنند تا سیاستمداران و صاحبان زمین‌ها را راضی کنند.

به کمک تکنولوژی بلاکچین، ارزهای دیجیتال و مشوق‌هایی که می‌توان در نظر گرفت،‌ هایومپر قصد دارد تا این مشکلات را با کاهش چشمگیر هزینه‌های نقشه‌برداری در مقیاس جهانی حل کرده و نقشه‌های آپدیت،‌ باکیفیت و بدون سانسور را  برای کاربران فراهم کند.

پروژه Hivemapper چطور کار می‌کند؟

شبکه Hivemapper یک نقشه جهانی غیرمتمرکز روی بلاکچین سولانا، با توکن HONEY است. نتیجه این پروژه یک نقشه پیشرفته و با کیفیت از دنیای ما است که دائما در حال به‌روز‌رسانی است، تمام جهان ما را پوشش می‌دهد و متعلق به مشارکت‌کنندگان در آن است. برای درک بهتر نحوه کار این شبکه المان‌های آن را معرفی می‌کنیم.

Map Tiles

نقشه هایومپر
منبع: Hivemapper.com

همانطور که در عکس فوق می‌بینید،‌ نقشه جهان به ۶ ضلعی‌های کوچکی تقسیم می‌شود که به آن‌ها Map Tile گفته می‌شود که واحد اتمی نقشه به حساب می‌آیند و بر اساس سلول‌های H3 هستند. H3 یک سیستم نمایه‌سازی مکانی است که جهان را به سلول‌های شش ضلعی تقسیم می‌کند. کل نقشه شامل تریلیون‌ها ۶ ضلعی است که مشارکت‌کنندگان برای ایجاد و به‌روزرسانی پوشش منطقه از آن‌‌ها استفاده می‌کنند.

تصاویر 4K در سطح خیابان برای Tileهای نقشه

نقشه هایومپر
منبع: Hivemapper.com

تصاویر 4K در سطح خیابان و متادیتای GPS مرتبط که با دوربین‌های داش‌کم تاییدشده و برنامه Hivemapper جمع‌آوری شده‌اند، به عنوان عناصر خام و اولیه برای نقشه جهانی عمل می‌کنند. این داده‌ها پوششی را برای تایل‌های نقشه فراهم می‌کند که تغییر رنگ آن‌‌ها به صورتی را در عکس فوق مشاهده می‌کنید.

مشارکت‌کنندگان در نقشه

ایجاد یک نقشه جهانی باکیفیت و غیرمتمرکز به یک کار جمعی نیاز دارد. انواع مختلفی از مشارکت‌کنندگان مورد نیاز هستند که عبارتند از:

 • راننده‌‌ها: کسانی‌که با استفاده از داش‌کم و اپلیکیشن HiveMapper، تصاویر را جمع‌آوری می‌کنند.
 • مسئولین کنترل کیفیت تصاویر: تصاویر جمع‌شده توسط راننده‌‌ها را اعتبارسنجی و تایید می‌کنند. 
 • حاشیه‌نویسان نقشه (Annotator): در نقشه جزئیاتی مثل نام و جهت خیابان را می‌نویسند.
 • مسئولین کنترل کیفیت حاشیه‌نویسی‌ها: نوشته‌های حاشیه‌نویسان را اعتبارسنجی و تایید می‌کنند.
 • توسعه‌دهندگان نرم‌افزار: پروتکل و محصول را گسترش می‌دهند و روی ویژگی‌های اصلی و برنامه Hivemapper کار می‌کنند.

دوربین DashCam هایومپر

دوربین هایومپر
منبع: Hivemapper.com

از تابستان ۲۰۲۲ فروش دوربین‌های داش‌کم آغاز خواهد شد. این اولین دوربین مجهز به کریپتو و منبع‌باز است که از طریق اپلیکیشن موبایل هایومپر، با شبکه نقشه‌برداری این پروژه یکپارچه می‌شود. این دوربین‌ها کوچک و سبک هستند و در خودروی شما خودنمایی نخواهند کرد و ویژگی‌هایی دارند از جمله:

 • احراز موقعیت مکانی: چندین لایه امنیتی برای اطمینان از اینکه داش‌کم موقعیت خود را به طور واقعی مکان‌یابی می‌کند وجود دارد.
 • انتقال خودکار داده ها: به طور اتوماتیک داده‌های جمع آوری شده را به شبکه هایومپر از طریق اپلیکیشن موبایلی Hivemapper Contributor منتقل می‌کند. این برنامه دارای ۲ نسخه IOS و اندروید است.
 • جمع‌آوری پویای داده‌ها: به صورت پویا داده‌های مورد نیاز نقشه را مشخص می‌کند و بقیه را نادیده می‌گیرد.

تولیدکنندگان می‌توانند مشخصات داش‌کم‌های هایومپر را در دوربین‌های خود بگنجانند و از بنیاد Hivemapper برای اجرای داش‌کم‌های سازگار خود در شبکه نقشه‌برداری تاییدیه بگیرند. افراد با نصب و استفاده از DashCam می‌توانند توکن شبکه هایومپر یعنی HONEY را ماین کنند. تعداد این توکن دارای سقف محدود و ۱۰ میلیارد واحدی است.

استفاده‌کنندگان از نقشه و مکانیزم سوزاندن و مینت توکن‌ها

مینت و سوزاندن توکن HONEY
منبع: Hivemapper.com

مشتریانی که می‌خواهند از API‌های نقشه Hivemapper را در برنامه‌های خود استفاده کنند، می‌توانند آن‌ها را با Map Credits خریداری کنند. کردیت نقشه با سوزاندن توکن‌های HONEY، قبل از هر گونه استفاده از API های نقشه ایجاد می‌شود. سوزانده‌شدن و کم شدن توکن‌های در گردش، امکان مینت توکن‌های جدید و پرداخت به مشارکت‌کنندگان نقشه به عنوان پاداش را ایجاد می‌‌کند. بنابراین به میزانی که توکن سوزانده می‌شود، توکن جدید مینت شده و به استخر پاداش مشارکت‌کنندگان اضافه می‌شود.

هایومپر چه سرویس‌هایی ارائه می‌کند؟

تا این‌جا در رابطه با نحوه کارکرد نقشه غیرمتمرکز Hivemapper صحبت کردیم و در این بخش قصد داریم تا اشاره‌ای به سرویس‌هایی که این شبکه ارائه می‌کند، داشته باشیم. در حال حاضر می‌توان گفت که این شبکه دو سرویس برای کاربرانش در نظر گرفته است که شامل داشبورد و APIهای نقشه است.

داشبورد

داشبورد جایی است که یک مشارکت‌کننده، محتوای جمع‌آوری‌شده از داش‌کم خود را برای پردازش، بارگذاری می‌کند. پس از اعمال تغییرات مورد نیاز و اضافه‌شدن محتوای کاربر به نقشه جهانی، مشارکت‌کنندگان می‌توانند به ازای هر مشارکتی که انجام داده‌اند، پاداش‌ کسب‌شده را در داشبورد بررسی کنند.

همه داشبوردها ناشناس و عمومی هستند. این یعنی شما هم می‌توانید داشبورد خود و هم داشبورد دیگر مشارکت‌کنندگان را بدون اطلاع از هویت آن‌ها مشاهده کنید. برای مشاهده داشبوردها می‌توانید به این لینک مراجعه کنید.

سرویس‌های API نقشه

شرکت هایومپر APIهای تصاویر نقشه قدرتمندی را ساخته است که توسعه‌دهنده‌ها و سازمان‌های مختلف، می‌توانند با هزینه‌ای مقرون به صرفه از آن‌ها در برنامه‌های خود استفاده کنند. بنیاد Hivemapper تضمین داده است که هر شرکت یا سازمانی می تواند به ساخت و تجاری‌سازی APIها روی هایومپر بپردازد. این API‌ها می‌تواند شامل مسیرهای رانندگی، جستجوی جغرافیایی، ترافیک و غیره باشد.

بررسی تیم پروژه هایومپر

در سایت هایومپر در توصیف تیم این پروژه گفته شده که مجموعه‌ای از ریاضیدانان، فیزیکدانان، دانشمندان کامپیوتر، کارشناسان لجستیک، هنرمندان و طراحانی هستند که برای ایجاد یک شبکه نقشه‌برداری غیرمتمرکز کار می‌کنند. همچنین تیم آن‌ها سابقه ساخت و مقیاس‌پذیری نقشه‌های جهانی و محصولات جغرافیایی را در Yahoo Maps، Scale AI و Mapbox دارد.

آریل سیدمن (Ariel Seidman) یکی از بنیان‌گذاران و مدیرعامل هایومپر است. شروع کار او در حوزه مربوط به نقشه‌ها به بیش از یک دهه پیش باز می‌گردد و از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۰ در یاهو مشغول بوده است. او از همان سال‌ها فکر ایجاد یک نقشه جهانی جدید را در سر داشته است. سیدمن از اواخر سال ۲۰۰۹ Gigwalk را نیز راه‌اندازی کرد که یک شرکت جمع‌آوری داده مبتنی بر لوکیشن است و از موبایل‌ها استفاده می‌کند.

ایوان ماس (Evan Moss) دیگر بنیان‌گذار و مدیر ارشد فناوری هایومپر است. او فارغ‌التحصیل دانشگاه میشیگان در رشته علوم کامپیوتر و اطلاعات است و سابقه کار به عنوان مهندس ارشد نرم‌افزار در EarthX و Minerva را دارد. ایوان قبل از هایومپر به عنوان مهندس محصولات ۳ بعدی در Scale AI مشغول بوده است.

سرمایه‌گذاران و مشاوران هایومپر

سرمایه گذاران هایومپر
منبع: Hivemapper.com

طبق اطلاعات وبسایت کرانچ‌بیس، Hivemapper تاکنون طی سه مرحله ۲۱ میلیون دلار سرمایه جذب کرده است و نام‌های زیر در بین سرمایه‌گذاران آن دیده می‌شود:

 • Spark Capital
 • Multicoin Capital
 • Founder Collective
 • GV
 • Shine Capital
 • Craft Ventures
 • Solana Ventures

هایومپر همکاری نزدیکی با سولانا و هلیوم داشته و از استخراج هلیوم نیز ایده گرفته است. این پروژه از مشاورانی قوی بهره می‌برد که عبارتند از:

 • Raj Gokal از بنیان‌گذاران سولانا
 • Amir Haleem موسس و مدیرعامل هلیوم
 • Spencer Rascoff موسس Pacaso و مدیرعامل پیشین Zillow
 • David Rogier مدیرعامل Masterclass
 • Anatoly Yakovenko مدیرعامل و از بنیان‌گذاران سولانا
 • Bijan Sabet از اعضای سابق هیئت مدیره توییتر و شرکای Spark Capital
 • Elie Seidman سرمایه‌گذار، کارآفرین و مدیرعامل پیشین Tinder 
 • Jaron Waldman مدیر پیشین Apple Maps

نقشه راه هایو مپر

برنامه‌ای که هایومپر برای ادامه راهش در نظر گرفته و ارائه کرده است به شرح زیر است:

 • تست‌نت آلفا شبکه هایومپر (تابستان ۲۰۲۲): در این فاز به مشارکت‌کنندگان در قالب پول نقد پاداش داده می‌شود و همچنین یک دا‌ش‌کم رایگان دریافت خواهند کرد.
 • بنیاد هایومپر (تابستان ۲۰۲۲): تشکیل رسمی این بنیاد انجام خواهد شد.
 • آغاز ارسال DashCamها (تابستان ۲۰۲۲): سفارش‌های اولیه در این زمان ارسال خواهند شد.
 • نسخه بتا مین‌نت شبکه هایومپر (نیمه دوم ۲۰۲۲): توسعه در ۳۰ ناحیه انجام خواهد شد و از این زمان به بعد،‌ پرداخت پاداش‌ها فقط در قالب توکن HONEY انجام خواهد شد.
 • لانچ جهانی شبکه هایومپر (نیمه دوم ۲۰۲۲): گسترش هایومپر و توکن HONEY در مقیاس جهانی انجام خواهد شد.
منطقه های هایومپر
منبع: Hivemapper.com

در مرحله بتا، مشارکت‌کنندگان می‌توانند در هر مکانی نقشه‌برداری و کنترل کیفیت داشته باشند، اما آنها فقط می‌توانند در مناطق خاصی پاداش کسب کنند که در تصویر فوق به آن‌ها اشاره شده است.. 

توکن HONEY چیست؟

HONEY ارز دیجیتال Hivemapper است که روی سولانا ساخته شده و پاداش مشارکت در شبکه نقشه‌برداری است. توکن‌های استخراج شده HONEY ابتدا در کیف پول Hivemapper Web3 در دسترس خواهند بود و پس از آن کاربر می‌تواند آن را به سایر کیف پول‌ها یا صرافی‌ها انتقال دهد. همانطور که اشاره شد توکن HONEY دارای عرضه ثابت ۱۰ میلیاردی است. نحوه توزیع توکن‌ها به شرح زیر است:

 • ۲۰ درصد برای سرمایه‌گذاران اولیه
 • ۲۰ درصد برای تیم پروژه که سیستم‌های فنی و عملیاتی مورد نیاز را می‌سازند.
 • ۱۵ درصد برای شرکت هایومپر که تکنولوژی و امنیت مداوم ارائه می‌کند.
 • ۵ درصد برای بنیاد هایومپر
 • ۴۰ درصد به عنوان پاداش برای مشارکت‌کنندگان
توکن HONEY
منبع: Hivemapper.com

با راه‌اندازی شبکه اصلی هایومپر، فرآیند ماین ‌۴ میلیارد توکن مربوط به مشارکت‌کنندگان آغاز خواهد شد. در ادامه هر دو سال، حداکثر ۴۰ درصد نرخ مینت‌ توکن‌های جدید کاهش پیدا خواهد کرد.

طبق اعلام هایومپر برنامه ذکر شده که در تصویر هم قابل مشاهده است،‌ قطعی نیست و ممکن است دچار تغییر شود. این تغییر به میزان پیشرفت نقشه بستگی دارد. اگر سرعت پیشرفت نقشه در بالاترین حد باشد، مطابق با برنامه بالا پیش خواهند رفت. اگر سرعت پیشرفت پایین باشد، کم‌شدن نرخ مینت توکن‌های جدید، مدت زمان بیشتری طول خواهد کشید.

پیشرفت در هر ناحیه بر اساس سه عامل پوشش، فعالیت و تاب‌آوری اندازه‌گیری می‌شود و برای این‌که پیشروی طبق برنامه کاهش نرخ مینت صورت بگیرد،‌ باید همه منطقه‌ها به حداقل‌‌‌های این سه عامل برسند. برای محاسبه پیشرفت کل نقشه، هر منطقه بر اساس اهمیتی که دارد، دارای یک ضریب خواهد بود. حداقل تعیین‌شده برای پارامترهای هر منطقه در هر هفته به شرح زیر است:

 • پوشش: ۱۰ درصد منحصربه‌فرد از هر منطقه
 • فعالیت: پیمودن ۱۰۰ کیلومتر به طور متوسط توسط هر راننده
 • تاب‌آوری: توسط ۱۰ درصد برتر از مشارکت‌کنندگان، بیش‌تر از ۶۰ درصد پوشش ایجاد نشود. به عبارت دیگر مشارکت‌کنندگان بیشتری دخیل باشند.

صرافی و کیف پول مناسب توکن HONEY چیست؟

در زمان نگارش این مقاله هنوز هایومپر شروع به کار نکرده است و توکن HONEY مینت نشده است. طبق اعلام این پروژه از جولای ۲۰۲۲ ارسال داش‌کم‌ها آغاز خواهد شد. هایومپر گفته است که از لیست‌شدن HONEY در صرافی‌های بزرگ استقبال می‌کند، اما برای این مورد عجله‌ای ندارند. برای نگهداری این رمزارز نیز جز کیف پول خود هایومپر،‌ کیف پول‌هایی که از شبکه سولانا پشتیبانی می‌کنند مناسب هستند.

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین

هایومپر چیست؟
پروژه Hivemapper قصد دارد تا با استفاده از بلاکچین و مشارکت کاربران،‌ یک نقشه متن‌باز،‌ باکیفیت، به‌روز و غیرمتمرکز بسازد و به نوعی رقیبی برای کوکل مپ خواهد بود.

چطور می‌توان در هایومپر مشارکت کرد و پاداش گرفت؟
ابتدا باید دوربین‌های داش‌کم را تهیه و روی خودروی خود نصب کنید، سپس با اتصال به برنامه هایومپر، پیمودن مسیر و ثبت تصاویر می‌توانید پاداش دریافت کنید.

Dashcam چیست؟
دوربین‌هایی با کیفیت 4K که توسط هایومپر ساخته شده و قیمتی حدود ۵۰۰ دلار دارد. این دوربین‌ها به راحتی روی خودروها نصب می‌شود.

توکن HONEY را از کجا تهیه کنیم؟
هنوز این پروژه آغاز به کار نکرده و این توکن در هیچ صرافی وجود ندارد.

جمع‌بندی

هایومپر پروژه‌ای با مشاوران قوی، روی بلاکچین سولانا است که به دنبال ایجاد یک نقشه جهانی باکیفیت،‌ به‌روز و از همه مهم‌تر،‌ غیرمتمرکز است. این پروژه دوربین‌هایی برای خودروها با نام DashCam ایجاد کرده و فروش آن‌ها را به زودی آغاز می‌کند. افراد مختلف می‌توانند با خرید این دوربین، نصب آن روی خودرو و اتصال به برنامه هایومپر،‌ حین رانندگی اقدام به ثبت تصاویر کرده و در تهیه نقشه مشارکت کنند. دوربین‌ها حکم ماینر شبکه را دارند و توکن HONEY پاداش مشارکت افراد در این شبکه است. به جز این با حاشیه‌نویسی و کنترل کیفیت تصاویر و نوشته‌ها نیز می‌توان در شبکه مشارکت کرد. برنامه‌های مختلف نیز با هزینه بسیار کمتری نسبت به پروژه‌های متمرکز مشابه، می‌توانند از APIهای هایومپر استفاده کنند. در این مقاله در رابطه با این که پروژه Hivemapper چیست، هدف و نحوه کار آن صحبت کردیم. هم‌چنین تیم، نقشه راه، سرمایه‌گذاران و مشاوران این پروژه نیز معرفی شدند. بخش انتهایی مقاله نیز به بررسی ارز دیجیتال HONEY اختصاص پیدا کرد. به نظر شما آیا این پروژه می‌تواند پوششی در حد گوگل مپ ایجاد کرده و جای آن را بگیرد؟

منبع
hivemapper

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا