آموزشیکریپتو پدیا

تورم چیست و آیا بیت کوین ضد تورم است؟ + ویدیو

تورم در واقع به روند افزایشی سطح قیمت کالا یا خدمات طی یک دوره می گویند. زمانی که قیمت ها به طور فزاینده بالا روند و قیمت ثابتی وجود نداشته باشند در واقع تورم رخ داده است. تورم بدین صورت است که قیمت کالا مدام افزایش یافته و در نتیجه قدرت خرید افراد کاهش می یابد. همچنین هنگامی که قیمت کالا ها مدام در حال افزایش باشد تورم رخ داده است. می توان نمونه تورم را به خوبی در کشور خودمان مشاهده کنیم. نخست قیمت دلار، سپس طلا و در ادامه قیمت همه کالا ها و خدمات در کشور افزایش یافت. تورم قدرت خرید هر واحد ارزی را کاهش می دهد. برای مثال می توان قیمت ریال طی ۱۰ سال را مقایسه کرد.

نرخ تورم نیز به درصد افزایش یا کاهش قیمت ها طی یک دوره زمانی مشخص می‌گویند. این دوره زمانی معمولا یک ماهه یا یکساله است. اگر نرخ تورم ماهانه بیش از ۵۰ درصد باشد، اَبَر تورم رخ داده است. اگر تورم و رکود همزمان رخ دهد، به این حالت تورم رکودی می‌گویند. افزایش قیمت دارایی ها نظیر مسکن، طلا یا بورس را تورم دارایی می‌گویند. برای شناخت بهتر تورم ویدیو زیر را مشاهده کنید:

کاربران گرامی میهن بلاکچین، در صورتی که ویدیوی این مطلب برای شما به‌نمایش درنمی‌آید، VPN خود را خاموش کرده و سپس صفحه را رفرش کنید. بعضی ویدیوهای سایت آپارات برای IPهای خارج از ایران به نمایش درنمی‌آیند.

چه چیزی باعث تورم می شود؟

رایج ترین دلیل تورم، افزایش تقاضا می‌باشد. این موضوع هنگامی رخ می‌دهد که تقاضا از عرضه کالا یا خدمات بیشتر شود. خریداران تشنه خرید محصول هستند به طوری که حاضر به پرداخت قیمت بیشتر می‌باشند. هنگامی که کالایی با کاهش روبرو شود و جوابگوی تقاضای موجود برای آن کالا نباشد تورم به وجود می آید. در واقع می توان گفت عدم توازن میان عرضه و تقاضا باعث ایجاد تورم می شود. در واقع وقتی حجم پول در گردش با میزان کالای مورد نیاز توازن نداشته باشد عاملی است تا باعث ایجاد تورم شود. یکی از مثال های ملموس در این زمینه قیمت دلار در ایران می باشد. با افزایش قیمت دلار روز به روز تقاضا برای دلار در کشور افزایش یافت و از آنجایی که تقاضا بیشتر از عرضه بود فاصله قیمتی میان دلار و ریال افزایش یافت تا جایی که شاهد هستیم قیمت دلار در عرض ۱ سال ۵ برابر شد.

کاهش عرضه نیز دلیل دوم و کمتر رایج است. این موضوع هنگامی است که عرضه محدود و تقاضا نامحدود است. این مورد زمانی است که به عنوان مثال به دلایل متفاوت تولید ماشین کم می شود در حالی که تقاضا برای آن بسیار زیاد است. عدم توازن در این بین باعث ایجاد تورم می شود.

بعضی از منابع می‌گویند که افزایش موجودی پول در گردش نیز یکی از دلایل تورم است. این موضوع، تفسیر اشتباهی از نظریه اصالت پول است. این نظریه بیان می‌کند که دلیل اصلی تورم، چاپ میزان پول بسیار زیاد توسط دولت است. در نتیجه، سرمایه بسیار زیاد و کالاهای بسیار کم به وجود می‌آید. این شرایط با فعال کردن افزایش تقاضا یا کاهش عرضه باعث ایجاد شدن تورم می‌شود.

یکی دیگر از عوامل تورم، چاپ پول توسط دولت ها می باشد. چاپ پول بسیار زیاد یکی از عوامل رشد تورم است زیرا سرمایه کشور افزایش می یابد اما کالا در مقابل آن کم است. این شرایط با فعال کردن افزایش تقاضا یا کاهش عرضه باعث ایجاد شدن تورم می‌شود. شرایطی که در کشورهای زیمبابوه و ونزوئلا شاهد آن هستیم. به طوری که تورم در آن کشورها تبدیل به ابر تورم شده است و ارز فیات این کشورها در برابر دلار بسیار بی ارزش می باشد.

عامل دیگری که موجب تورم در کشور می شود این است که میان درآمد و هزینه های دولت تعادلی وجود نداشته باشد. وقتی هزینه هایی که دولت متحمل می شود از درآمد سالانه آن بیشتر باشد، دولت با عامل کسری بودجه مواجه می شود. دولت برای رفع کسری بوذجه اقدام به دریافت وام و یا قرض از بانک مرکزی می کند. با اینکار پایه پولی که دولت وارد اقتصاد کشور می کند افزایش می یابد و با اینکار نقدینگی کلی در اقتصاد افزایش می یابد. افزایش نقدینگی نیز باعث ایجاد تورم می شود.

آیا بیت کوین ضد تورم است؟

بسیاری بیان می کنند که بیت کوین و ارزهای دیجیتال ضد تورم می باشند، به نظر می رسد تورم در مورد ارزهای فیات رخ می دهد زیرا این ارزها متمرکز و تحت کنترل دولت ها می باشند، آنها به راحتی با چندین اشتباه کوچک می توانند این تورم ها را به وجود آورند. اما بیت کوین کاملا غیرمتمرکز می باشد و تحت کنترل هیچ سازمانی نیست و هیچ دولتی نمی تواند چاپ آن را کم یا زیاد کند. این امر که قیمت بیت کوین ثابت نمی باشد تنها به دلیل افزایش تقاضا است و هیچ ارتباطی با تورم ندارد. همانطور که در تاریخچه بیت کوین مشاهده کرده ایم افزایش تقاضا برای بیت کوین باعث افزایش قیمت این کوین شده است و تورم نقشی در آن نداشته است.

همانطور که می دانید تنها ۲۱ میلیون بیت کوین در دنیا وجود دارد و این عامل کاملا مشخص خواهد کرد که هیچ دولت یا سازمانی نمی تواند آن را صادر کند و تنها این ۲‍۱ میلیون بیت کوین در دسترس مردم خواهد بود. این عرضه کلی باعث می شود بیت کوین در برابر کاهش قیمت و همچنین در برابر تورم نیز مقاوم باشد. مردم این آگاهی را دارند که بیت کوین به مقدار کمی در جهان وجود دارد و آن را برای هر موردی خرج نمی کنند. این امر در طولانی مدت باعث بر هم زدن تعادل میان عرضه و تقاضا بیت کوین می شود و باعث افزایش قیمت بیت کوین می شود.

در واقع می توان گفت ساتوشی ناکاموتو چه یک فرد باشد و یا چه یک گروه، به درستی تمام عوامل را در نظر گرفته و کوینی را به دنیا عرضه کرده است که به تنهایی می تواند در برابر تمام ارزهای فیات ایستادگی کند و مانعی در برابر آنها باشد.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا