متوسط کریپتو پدیا

عرضه اولیه ولیدیتور (IVO) یا عرضه اولیه نماینده (IDO) چیست؟

در این مقاله با یک ابزار منحصر به فرد جذب سرمایه آشنا می‌شوید. در ابتدا نگاهی اجمالی به روش‌های جذب سرمایه اولیه مثل StakeDrops و ICOها می‌اندازیم و سپس وارد جدیدترین روش جذب سرمایه تحت عنوان عرضه اولیه ولیدیتور می‌شویم.

در سال ۲۰۱۹، یک توسعه جدید در جذب سرمایه پروژه‌های ارزهای دیجیتال به نام عرضه اولیه ولیدیتور (IVO) به وجود آمد، که توسط تیم Kira Finance معرفی شد. افزایش محبوبیت تکنولوژی استیکینگ یا سهام گذاری، به توسعه مفهوم جدید جذب سرمایه توسط توکن‌ها که از مکانیزم Staking استفاده می‌کند، کمک کرده است. در ادامه به معرفی کامل IVO یا IDO و توضیحات اجمالی درباره پروتکل Kira Finance می‌پردازیم.

عرضه اولیه ولیدیتور یا نماینده چیست؟

عرضه اولیه ولیدیتور یا نماینده چیست؟

IDO سبکی از جذب سرمایه است که کاربران توکن‌های خود را برای مبادله با توکن دیگر، با استفاده از یک شبکه POS منتقل می‌کنند. به این روش “ماینینگ درون زنجیره‌ای” می‌گویند. این روش بر خلاف ICO است که سرمایه گذار باید دارایی خود را برای خرید یک توکن دیگر خرج می‌کرد. به عبارتی دیگر، در طول یک IDO، سرمایه گذار نمایندگی دارایی‌های خود را به یک ولیدیتور می‌دهد و به ازای هر بلاک استخراج شده، پاداش دریافت می‌کند؛ اما به جای دریافت همان دارایی که سرمایه گذار نمایندگی را به تاییدکننده داده، او توکن پروژه را دریافت می‌کند.

عرضه اولیه نماینده، به سرمایه گذاران اجازه می‌دهد تا کنترل تمامی دارایی‌های خود را در اختیار داشته باشند و در عین حال، توکن‌های جدید را با استفاده از استخراج درون شبکه‌ای تولید کنند. نکته مثبت این است که پروژه‌هایی که با برگزاری IDO به جذب سرمایه می‌پردازند، باید به تعهدات خود عمل کنند و اگر سرمایه گذار پیشرفتی در پروژه نبیند، می‌تواند دارایی‌های خود را به پروژه‌ دیگری منتقل کند. به بیانی ساده، سازندگان پروژه‌های جدید، مثل پروژه‌های ICO فرصت ندارند جذب سرمایه کنند و بعد فرار کنند.

IVO یک روش جذب سرمایه است که سرمایه گذاران دارایی‌ها یا توکن‌های خود را با استفاده از یک یا چند شبکه POS استیک می‌کنند تا با توکن خود به استخراج درون زنجیره‌ای به جای تامین نقدینگی برای تولید توکن جدید بپردازند.

دارایی جدیدی که توسط این پروسه به دست می‌آید، به ارزش همان توکن استیک شده است؛ بنابراین هر ۱ سنتی که توسط ولیدیتور IVO به دست می‌آید، سرمایه گذار نیز به همان مقدار توکن جدید دریافت می‌کند.


اگر می‌خواهید با الگوریتم PoS آشنا شوید، این مقاله را مطالعه کنید: گواه اثبات سهام (PoS) چیست؟


عرضه اولیه ولیدیتور یا نماینده چیست؟

نکات مهم IVO ها

 • می‌توانید در پروژه‌های کریپتو شرکت کنید، بدون این که دارایی‌های خود را خرج کنید.
 • کنترل ۱۰۰ درصدی سرمایه در اختیار شماست و می‌توانید در هر زمانی دارایی‌های خود را خارج کنید.
 • نقدینگی خود را به طور کامل حفظ می‌کنید، ترید می‌کنید و همزمان در دیفای مشارکت می‌کنید.
 • ریسک نوسانات بازار کاهش می‌یابد؛ زیرا نیازی نیست که توکن‌های خود را برای خرید دیگر توکن‌ها بفروشید.
 • ریسک شما بسیار ناچیز است و همچنین استارتاپ‌ها نیز فرصت زیادی برای سودآوری و نوآوری دارند.

معایب روش‌های جذب سرمایه اولیه

معایب روش‌های جذب سرمایه اولیه

مفهوم فروش توکن چیز جدیدی نیست و از جولای سال ۲۰۱۳ وجود دارد. در این سال، مسترکوین (MasterCoin) اولین ICO‌ را برگزار کرد و پس از آن نیز در سال ۲۰۱۴، اتریوم عرضه اولیه کوین خود را برگزار کرد و در ۱۲ ساعت اولیه توانست ۳۷۰۰ بیت کوین سرمایه جذب کند. با رشد نمایی ICOها، صنعت ارزهای دیجیتال رشد زیادی کرد و دلیل اصلی روند صعودی سال ۲۰۱۷ شد. این روند تا سال ۲۰۱۸ ادامه یافت؛ اما بعد از آن با ورود قانون گذاران به این حوزه، ICO قدرت خود را از دست داد. پروژه‌های کلاهبردار این مفهوم را تخریب کردند، قیمت بیتکوین ریزش کرد و ریسک سرمایه گذاران ICO نیز افزایش یافت.

معایب ICO

 • نیاز به مبادله توکن‌ها یا ارزهای فیات برای خرید توکن جدید بود.
 • در صورت شکست پروژه، سرمایه نمی‌توانست خارج شود.
 • نوسانات بازار تاثیر زیادی بر روی قیمت توکن ICO داشت.
 • کمبود امنیت و ریسک سرقت هویت وجود داشت.

از سال ۲۰۱۸ مفهوم ICO‌ و ایجاد راه بهتر برای توزیع توکن‌ها، باعث شد که پروژه Edgeware‌ سیستم Lockdrops و برخی پروژه‌ها مثل Keep Network‌ نیز سیستم Stakedrops را پیشنهاد کنند. این سیستم مفهوم قفل زمانی برای دارایی‌ها به منظور توزیع توکن‌های جدید در یک شبکه را معرفی کرد. این ایده‌ها با این که یک سیستم جایگزین برای مکانیزم توزیع توکن بودند، اما نتوانستند با ICO رقابت کنند.

معایب روش Stakedrops

 • پروژه‌هایی که از Lockdrops استفاده می‌کردند، نتوانستند مکانیزم تشویقی مناسبی برای کاربران ایجاد کنند.
 • روند نزولی بازار فشار زیادی به ماینرهای Lockdrops وارد می‌کرد.
 • توکن‌های قفل شده در طول نوسانات بازار نمی‌توانستند برداشت شوند.

در سال ۲۰۱۹ یک ایده منحصر به فرد توسط Kira Network به وجود آمد؛ عرضه اولیه ولیدیتور (IVO) یا عرضه اولیه نماینده (IDO). با رشد صنعت استیکینگ و افزایش تعداد شبکه‌هایی که از مکانیزم اجماع DPOS استفاده می‌کردند،‌ بالاخره امکان ایجاد یک روش جدید جذب سرمایه با استفاده از مکانیزم سهام گذاری ایجاد شد.

ریسک، ریوارد و جریان پول در IVO

عرضه اولیه ولیدیتور نیز همانند دیگر مکانیزم‌های سرمایه، دارایی ریسک برای شبکه و سرمایه گذار IVO است.

ریسک سرمایه گذار مانند روش Lockdrops است و دارایی در زمان نوسانات قفل می‌شود و ممکن است در این زمان کاربران متضرر شوند. ریسک شبکه نیز این است که ممکن است شبکه دچار تمرکز دارایی‌ها (ضعف امنیت) شود که در نتیجه آن، یک ولیدیتور اختیار بخش زیادی از قدرت رای دهی را در دست می‌گیرد.

ممکن است بپرسید که اگر کاربران هیچ پولی خرج نمی‌کنند، پس پروژه‌ها چگونه سرمایه جذب می‌کنند؟ پاسخ این است که در بیشتر مواقع، اکثر سرمایه‌ها از پاداش بلاک‌ها تامین می‌شود و عرضه توکن را کاهش می‌دهد؛ بسته به مدل رسیدگی و تشویق شبکه، سرمایه جمع شده توسط ولیدیتورهای IVO، می‌توانند از کارمزدهای پرداخت شده توسط کاربران برای اجرای قراردادهای هوشمند یا ثبت تراکنش‌ها نیز دریافت شوند.

اکنون چند چالش برای شبکه‌های POS وجود دارد که باید حل شوند تا مکانیزم IVO بتواند در فضای کریپتوکارنسی‌ها جای خود را پیدا کند. هدف تیم Kira نه تنها کم کردن این مشکلات است، بلکه حتی گامی به جلوتر نیز برداشته و آن را تبدیل به یک جایگزین معتبر در جذب سرمایه از استارتاپ‌های غیرکریپتویی کرده است. به بیانی دیگر، این پلتفرم IVO را تبدیل ابزاری کرده، که می‌تواند صنایع کریپتویی و غیرکریپتویی را با هم یکپارچه کند.

پروتکل Kira اولین پروژه Proof of Stake است که امکان استیکینگ امن را در ارزهای دیجیتال و دارایی‌های غیرکریپتویی ایجاد کرده است. این پلتفرم یک الگوریتم اجماع گواه اثبات سهام چند وثیقه‌ای (MBPoS) معرفی کرده، که حفره‌های امنیتی را می‌پوشاند و تمام دارایی‌های استیک شده، نقدینگی کامل خود را حفظ می‌کنند. این پروتکل از استیکینگ شناور استفاده می‌کند و دسترسی به تمام دارایی‌های دیجیتالی را امکان پذیر می‌سازد. با سهام گذاری شناور، کاربران می‌توانند هر گونه دارایی دیجیتال را استیک کنند.

الگوریتم MBPoS با عرضه اولیه ولیدیتور چه ارتباطی دارد؟

گواه اثبات سهام چند وثیقه‌ای به سرمایه گذاران IVO اجازه می‌دهد تا به صورت امن و بدون نیاز به اعتماد، رمز ارزهای باارزشی مثل Bitcoin و البته پول فیات دیجیتالی یا کالاها را سهام گذاری کنند، بدون این که محدودیتی در نقدینگی خود داشته باشند. بدین معنا که کاربران می‌توانند در جذب سرمایه جمعی (Crowdfunding) استارتاپ‌ها یا سازمان‌های غیرانتفاعی، بدون نیاز به متقاعد کردن سرمایه گذاران برای تبدیل دارایی‌های باارزش خود به دیگر توکن‌ها، مشارکت کنند.

در کنار MBPoS، قدم بعدی برای گسترش عرضه اولیه ولیدیتور، اتوماسیون کامل روی زنجیره IVO توسط ایجاد برنامه‌های بلاک چینی (ماژول یا قرارداد مونتاژ وب) است، که امکان توزیع شفاف و بدون نیاز به اعتماد توکن را فراهم می‌کند.

الگوریتم MBPoS با عرضه اولیه ولیدیتور چه ارتباطی دارد؟

یکی از اهداف پروتکل Kira Finance این است که مکانیزم IVO‌ را با MBPoS یکپاره کند تا به پروژه‌های جدید درون زنجیره‌ای کمک کند تا از امنیت شبکه تضمین شده بهره ببرند؛ مخصوصا زمانی که بحث جذب سرمایه از طریق ماینینگ درون زنجیره‌ای پیش می‌آید. برای این منظور، شبکه Kira‌ به پیشرفت‌هایی در زمینه ایجاد یک شبکه غیرقابل توقف برای جذب سرمایه پروژه‌های جدید از طریق IVO‌ رسیده است. این پروتکل امیدوار است که از طریق این مکانیزم و با وارد کردن جریان دارایی‌های غیرکریپتویی، که اکنون عرضه آنها در اکوسیستم ارزهای دیجیتال بسیار محدود است، بتواند صنعت رمز ارزها را به سطح بی سابقه‌ای برساند.

جمع بندی

عرضه اولیه ولیدیتور یا نماینده، بهترین موارد از هر دو روش جذب سرمایه ICO‌ و Lockdrop را با هم ترکیب می‌کند و سیستم مشوق قوی و امنیت بسیار بالایی دارد. اولین پروتکلی که از روش IVO استفاده کرد، Kira Finance است که از استیکینگ دارایی‌های دیجیتال مختلف پشتیبانی می‌کند. این پروتکل از استیکینگ شناور و الگوریتم اجماع گواه اثبات سهام چند وثیقه‌ای استفاده می‌کند.

بزرگ‌ترین مانع برای پذیرش عموم، خودِ این تکنولوژی نیست؛ بلکه آموزش و انتشار دانش برای آگاهی از روندهای جدیدی است که می‌توانند آینده فضای کریپتو را تغییر دهند.

منبع
mediummedia.kyrrexboxmining

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا