پیشرفته کریپتو پدیا

منظور از استیکینگ شناور چیست و چه کاربردی در فضای دیفای دارد؟

گواه اثبات سهام (PoS) و دیفای ذاتاً برای سازگاری با یکدیگر طراحی نشده‌اند. در واقع ، استیکینگ کاربران را ملزم می‌کند که به دارایی‌های متعهد باشند، تا پاداش‌هایی را برای تأمین امنیت شبکه اساسی به دست آورند. این باعث می‌شود آنها نتوانند به اکوسیستم Defi دسترسی پیدا کنند. علاوه بر این، پروتکل‌ها دوره‌های انتظار را برای کاربرانی که می خواهند توکن سهام گذاری شده خود را پس بگیرند اعمال می‌کنند، که این امر باعث می‌شود سرمایه‌گذاری سریع این توکن‌ها غیرممکن باشد و این موضوع، به معنی از دست دادن درآمد تاییدکنندگانی است که نمی‌توانند دارایی استیک شده خود را در فرصت‌های سودآور سرمایه‌گذاری، استفاده کنند؛ برای حل این مشکل، اخیرا استیکینگ شناور (Liquid Staking) به وجود آمده، که در واقع پروتکلی است که دارایی‌های سهام گذاری شده را توکنیزه می‌کند. دارایی‌های توکنیزه شده که بعضاً به عنوان مشتقات استیک نیز خوانده می‌شود، به کاربران متعهد این اختیار را می‌دهد تا به امور مالی غیرمتمرکز دسترسی پیدا کنند و موقعیت‌های آنها را به روشی انعطاف پذیرتر و بدون نیاز به شخص ثالث مدیریت کنند.

در حال حاضر ، دی فای هنوز بسیار کوچک‌تر از فضای گواه اثبات سهام (PoS) است، اما این امکان را دارد که به آن متصل شود. فضای Defi حول سرمایه‌گذاری و سود طراحی شده است و در نتیجه، ممکن است در نهایت گواه اثبات سهام را تحت تأثیر قرار دهد.

استیکینگ شناور چیست و چرا محبوب شده است؟

استیکینگ شناور چیست و چرا محبوب شده است؟

به طور سنتی، مشارکت در پروژه‌های مبتنی بر پروتکل PoS، در مورد قفل کردن دارایی‌های فرد در یک پروژه برای مدت طولانی و انتظار پاداش ثابت و از پیش تعیین شده در ازای آن بوده است. با این که سود این دارایی‌ها مانند اوراق قرضه تضمین شده است، اما فرصت کسب سود بالاتر از آن دارایی‌ها را با استفاده از اکوسیستم دیفای محدود می‌کند. اگر تمام دارایی‌های کریپتوی خود را استیک کرده‌اید، اساساً در بحران نقدینگی به سر می‌برید و نمی‌توانید در صرافی‌ها از جفت ارزهای دیجیتال سودآور برای سرمایه‌گذاری یا ترید استفاده کنید. Liquid staking به عنوان راه حلی برای این مشکل پدید آمده است و به معنی ساده، یعنی شما می‌توانید از دارایی‌های سهام گذاری شده خود نیز استفاده کنید.

همانطور که گفتیم، استیکینگ شناور امکان استفاده از دارایی‌های استیک شده را در معاملات تجاری یا فرصت‌های سرمایه‌گذاری به شما می‌دهد، تا از هر دو فضا هم سود دریافت کنید و هم پاداش دارایی‌های سهام‌گذاری شده خود را کسب کنید. این مفهوم همچنین اجازه می‌دهد که از فرصت‌های جدید ترید/سرمایه‌گذاری که مشاهده می‌کنید، بهره ببرید. این کار با توکنیزه کردن دارای Stake شده انجام می‌شود؛ بنابراین ذینفعان می‌توانند از آنها به عنوان وثیقه در سایر برنامه‌های مالی استفاده کنند. این توکن‌ها می‌توانند به صورت آزادانه در بین کاربران، مکان‌ها و حتی بلاک چین‌های مختلف معامله شود.

به همین دلیل است که اخیرا Liquid Staking محبوبیت زیادی پیدا کرده است. تعدادی از پروژه‌های جدید با این ویژگی در اکوسیستم امور مالی غیرمتمرکز عرضه می‌شوند و دارندگان دارایی‌های کریپتو نیز از آنها استفاده می‌کنند از دارایی استیک شده خود درآمد کسب کنند. در ادامه با یکی از این پروژ‌ه‌ها و نحوه کار آن بیشتر آشنا می‌شویم.

TosDis Finance ؛ پروتکل جدید سهام گذاری شناور

TosDis Finance ؛ پروتکل جدید سهام گذاری شناور

TosDis با هدف ایجاد انقلابی در اکوسیستم دیفای از طریق توکنیزه کردن دارایی استیک شده کاربران برای کسب درآمد از دارایی‌های سهام گذاری شده خود و ایجاد حداکثر بازده ممکن از طریق هر یک از فرصت‌های جدید ایجاد شده است. آنها برای این کار دو پلتفرم توسعه داده‌اند و ما در اینجا نگاهی به آنها خواهیم انداخت.

EasyStake

پلتفرم اصلی تیم TosDis، پلتفرم EasyStake است که از همه پروژه‌های ERC20 پشتیبانی می‌کند و امکان استیکینگ شناور در همه آنها را فراهم می‌کند. هر گاه شخصی از طریق بستر EasyStake هر دارایی ERC20 را در پلتفرم سهام گذاری کند، توکنی با پشتوانه دارایی خود به نسبت ۱:۱ دریافت می‌کند که می‌تواند به عنوان وثیقه برای سرمایه‌گذاری یا تجارت در هر پلتفرم دیگری که مورد نظر خود است، استفاده کند. همه پروژه‌های ERC20 می‌توانند با قرارداد اصلی TosDis ارتباط برقرار کنند تا این امر را امکان پذیر کنند.


استاندارد ERC20 چیست؟


سرویس ییلد فارمینگ (Yield Farming)

تنها سرویس TosDis سرویس Liquid Staking نیست؛ این پروژه همچنین به پروژه‌های رمزنگاری اجازه می‌دهد تا با کمک Yield Farming به عنوان یک سرویس، خدمات استخراج نقدینگی (Liquidity Mining) را به دارندگان خود ارائه دهند. هر کسی می‌تواند با استخراج توکن‌های ERC20 موجود در بستر EasyStake سود کسب کند.

مزایای Liquid Staking

مزایای Liquid Staking

هر مفهوم جدیدی که به وجود می‌آید، طبیعتا دارای معایب خاص خود است و البته به دلیل وجود مزایایی آن را طراحی و ارائه می‌کنند. سیستم استیکینگ شناور هم از این قاعده مستثنی نیست.

یکی از مزایای اصلی در مورد Liquid Staking، استفاده از دارایی‌های استیک شده به عنوان وثیقه در سایر برنامه‌های مالی است. به همین خاطر، این امکان فضای زیادی برای انجام کارهای دیگر ایجاد می‌کند. به عنوان مثال، به جای قفل شدن یک دارایی در بلاک چین، آن دارایی می‌تواند در پروتکل‌های دیگر ادغام شود و سهامداران را قادر می‌سازد ریسک پذیری خود را مدیریت کنند و بازده بیشتری از دارایی‌های سهام گذاری شده خود بدست آورند. در نتیجه، توکن‌ها قادر به حرکت آزادانه در میان کاربران، صرافی‌ها یا حتی زنجیره‌های مختلف خواهند بود.

چنین ترکیب‌پذیری از ویژگی‌های اساسی دیفای است و ثابت شده که باعث تقویت نوآوری در اکوسیستم اتریوم می‌شود. به عنوان مثال، با استفاده از پروتکل کامپوند، می‌توان از استیبل کوین DAI برای وام‌گیری و وام دهی استفاده کرد. این توانایی به نوبه خود به تولید برنامه‌های دیگر منجر خواهد شد تا تعاملات خودکار بین دو پروتکل برای بهینه سازی بازده و کاهش خطرات برای دارندگان توکن که درگیر این تراکنش‌ها هستند، به صورت خودکار انجام شود.

به طور خلاصه، استفاده از توکن‌های دارایی‌های استیک شده، به کسانی که این توکن‌ها را دارند آزادی بیشتری در مدیریت توکن خود خواهد داد و نوآوری‌های دیفای را تسریع می‌کند.


بیشتر بخوانید: معرفی کامل توکن COMP و پروتکل شگفت‌انگیز کامپوند !


معایب و ریسک‌های استیکینگ شناور

گواه اثبات سهام و دیفای به همان اندازه که مربوط به امور مالی هستند، در مورد بلاکچین نیز هستند و مانند هر کار سودمندی، ریسک‌هایی نیز دارند. از زمان تولد ارزهای دیجیتال، ریسک همیشه در مرکز بحث بوده است. پس در مورد استفاده از این روش جدید نیز ریسک‌های زیادی وجود دارد.

تمامی مراحل مربوط سهام گذاری شناور در پروژه‌های مختلف، بر اساس قراردادهای هوشمند و مرتبط با پروژه‌های دیفای است و همانطور که می‌دانید فضای Defi و استفاده از دارایی، ریسک‌های بزرگی نیز است. پس قبل از این که از این سیستم استفاده کنید، با خطرات فضای دیفای و قراداد‌های هوشمند آشنا شوید. حتما پروژه‌هایی که این خدمات را ارائه می‌دهند را بشناسید و در مورد آن بسیار تحقیق کنید و حتما برای آزمایش ابتدا با مقدار کمی سرمایه از آن استفاده کنید.

نتیجه‌گیری

مشارکت در الگوریتم PoS مزایای خود را دارد؛ اما نکات منفی مانند عدم نقدینگی دارایی، می‌تواند سرمایه گذاران بالقوه را بترساند. با افزایش محبوبیت Liquid Staking ، کاربران این امکان را دارند تا بدون هیچ محدودیتی از کلیه مزایای دارایی‌های استیک شده خود بهره‌مند شوند. از طریق توکنیزه کردن دارایی‌های سهام گذاری شده، کاربران اکنون می‌توانند آزادانه به دیفای دسترسی پیدا کنند و موقعیت‌های خود را به روشی انعطاف پذیرتر و بدون نیاز به شخص ثالث مدیریت کنند و هم از طریق Staking و هم از دیفای درآمد کسب کنند.

اما به خاطر داشته باشید که استیکینگ شناور برای همه مناسب نیست و نیاز به دانش کافی در زمینه سهام گذاری، دیفای و قرادادهای هوشمند دارد. این یک مقوله کاملا جدید است که استفاده از آن ریسک‌هایی زیادی نیز در بر خواهد داشت.

منبع
mediumhackernoon

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا