کریپتو کده

شبکه Pocket چیست؟ آشنایی با پاکت نتورک و ارز دیجیتال POKT

استفاده از سرورهای متمرکز همچون سرویس وب آمازون (AWS) هم با ذات تکنولوژی بلاکچین در تناقض و هم هزینه‌ بالایی دارد. شبکه پاکت (Pocket Network) یک سرویس‌دهنده غیرمتمرکز و کم هزینه است و با هر شبکه بلاکچینی سازگار بوده و با انگیزه‌بخشی از طریق اقتصاد توکنی، یک بازار پایدار را برای برنامه‌های غیرمتمرکز (به‌عنوان طرف تقاضا) و نودهای سرویس‌دهنده (به‌عنوان طرف عرضه‌کننده) ایجاد می‌کند. در این مقاله به این می‌پردازیم که شبکه Pocket چیست، چطور کار می‌کند، چه خدماتی ارائه می‌دهد، ارز دیجیتال POKT چیست و در ادامه به نقشه راه، تیم توسعه‌دهنده، سرمایه‌گذاران پروژه پاکت و بازارهای معاملاتی و کیف پول‌های رمزارز Pocket می‌پردازیم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

شبکه Pocket چیست؟

شبکه Pocket چیست
Source: blog.pokt.network

شبکه پاکت (Pocket Network) یک پروتکل زیرساختی و میان‌افزار وب ۳ است که پهنای باند نودهای شبکه را تجمیع می‌کند. این پروتکل در سال ۲۰۱۷ در پاسخ به تمرکزگرایی توسط ارائه‌دهندگان داده همچون آمازون وب سرویس ساخته شد. شبکه پاکت یک زیرساخت تسهیل‌گر غیرمتمرکز است که به‌منظور اتصال هر نوع دستگاه به هر اپلیکیشن یا هر بلاکچینی طراحی شده است.

شبکه پاکت سیستم تعادل و انگیزه را بین ۳ المان کلیدی اپلیکیشن‌ها، نودها و لایه شبکه ایجاد می‌کند. Pocket Network در واقع زیرساختی برای نودها و یک پروتکل چندزنجیره‌ای و تسهیل‌گر است که به نودهای RPC امکان ارائه دسترسی توقف ناپذیر به برنامه‌های غیرمتمرکز و کاربران را می‌دهد. پاکت قابلیت کار با هر گونه شبکه و بلاکچین (زنجیره‌های رله) که از استاندارد RPC استفاده می‌کند را دارد. از جمله این شبکه‌ها می‌توان به الگورند، آوالانچ، بایننس اسمارت چین، اتریوم و بوبا اشاره کرد. فهرست کامل زنجیره‌های رله شبکه پاکت را می‌توانید در این لینک مشاهده کنید.

شبکه Pocket چطور کار می‌کند؟

 شبکه Pocket چطور کار می‌کند؟
Source: pokt.network

شبکه پاکت از ۳ جزء تشکیل شده است: برنامه‌ها، نودها و لایه شبکه. پیش از پرداختن به این اجزاء، ابتدا باید مفهوم رله (Relay) و زنجیره رله (Relay Chain) در شبکه پاکت را توضیح دهیم.

رله به درخواست و پاسخ API بلاکچین گفته می‌شود که از طریق شبکه پاکت منتقل می‌شود. درخواست رله به سه بخش بارگذاری درخواست، متادیتا و اثبات رله و پاسخ رله به دو بخش بارگذاری پاسخ و امضای سرویس‌دهنده تقسیم می‌شود. درخواست‌ها توسط کلاینت برنامه امضا و پاسخ‌ها را اعتبارسنج شبکه امضا می‌کند. زنجیره رله (Relay Chain) هم به یک پایگاه داده واحد مانند بلاکچین گفته می‌شود.

اپلیکیشن رله‌ها یا درخواست‌های API را باید به پایگاه داده عمومی هر نود مسیردهی شوند را درخواست می‌کند. نودها با ثبت درخواست‌ها در پایگاه داده عمومی و ارسال پاسخ (در صورت وجود) به اپلیکیشن‌ها به رله‌ها سرویس‌دهی می‌کنند. 

لایه شبکه نیز از قوانین، پروتکل‌ها و فضای ذخیره‌سازی نهایی تشکیل می‌شود (مانند پیکربندی، ردیابی تراکنش، مکانیسم‌های حاکمیتی و سیاست‌های اقتصادی شبکه) که مثابه ستون فقرات تعامل بین برنامه‌ها و نودها عمل می‌‌کند.

به مکانیسمی که شبکه برای تنظیم تعامل میان اپلیکیشن‌ها و نودها استفاده می‌کند سشنز (Sessions) یا جلسات معین گفته می‌شود. سشنز ساختارهای داده‌ای هستند که طی الگوریتم تولید سشن ایجاد شده که یک برنامه را با مجموعه‌ای نودها گروه‌بندی کرده و برای مدت زمان محدودی به آن‌ها سرویس‌دهی می‌کند.

شبکه پاکت از مکانیسم اجماع گواه اثبات سهام (PoS) از نوع  Tendermint BFT استفاده می‌کند. کاربران می‌توانند POKTهای خود را در یک استخر نود استیک کرده یا نود خود را راه‌اندازی کنند. برای راه‌اندازی نود ولیدیتور خصوصی، حداقل مبلغ استیکینگ ۱۵ هزار عدد POKT و حداقل زمان استیکینگ ۲۱ روز است.

آشنایی با خدمات پاکت نتورک

لایه سرویس‌دهی شبکه پاکت از دو عملگر تشکیل می‌شود؛ اپلیکیشن‌ها یا برنامه‌ها که درخواست رله یا درخواست‌های API را ثبت می‌کنند و سرویس‌دهندگان که با انتقال درخواست رله به زنجیره رله و فوروارد پاسخ به اپلیکیشن به برنامه سرویس‌دهی می‌کنند. این تعامل میان برنامه و سرویس‌دهنده، اصلی ترین سرویس Pocket Network است. اما نحوه عملکرد پایه‌ای این سرویس‌ها چگونه است؟

به‌منظور ثبت نام در یک زیرساخت غیرمتمرکز، یک اپلیکیشن باید کوین بومی POKT را در شبکه استیکینگ یا سپرده‌گذاری کند. میزان توان عملیاتی اختصاص‌داده شده (به‌ ازای هر درخواست) با توجه به مبلغ استیکینگ برنامه در شبکه مشخص می‌شود. سرویس‌دهنده هم به‌منظور خدمات‌دهی باید POKT را در شبکه استیک کنند.

پس از تکمیل فرآیند استیکینگ، یک اپلیکیشن با سرویس‌دهنده جفت می‌شود. طی مدت زمان خدمات دهی، سرویس‌دهنده متناسب با توان عملیاتی رمزارز POKT را دریافت می‌کند.

همانطور که احتمالا تاکنون هم متوجه شدید Pocket Network به‌ دنبال جایگاه در رقابت شبکه‌های مقیاس‌پذیر از طریق زمان ساخت بلاک کمتر یا TPS بالای ۱۰۰۰۰ و تسهیل تراکنش‌های مستقیم نیست. اکثر تراکنش‌های پاکت در واقع استیکینگ کوین توسط توسعه‌دهندگان برنامه‌ها و سرویس‌دهندگان، فرآیند اثبات رله توسط نودهای سرویس‌دهنده و پاداش ساخت بلاک است. بنابراین این سیستم عملکردی متفاوت از شبکه‌های لایه یک دارد که عمدتا بر کارمزد معاملات متکی هستند. پاکت یک بازار معاملاتی ساده دراد که در آن متقاضیان (برنامه‌ها) POKT را می‌سوزاند و عرضه‌کنندگان (نودهای سرویس‌دهنده) با ساخت بلاک، پاکت جدید که طی مکانیسم تورمی ایجاد می‌شود را دریافت می‌کنند. چنین سیستمی امکان انتقال ارزش را بدون نیاز به کارمزد مستقیم و تحمیل هزینه‌های مضاعف می‌دهد.

ارز دیجیتال POKT چیست؟

ارز دیجیتال POKT چیست
Source: Cointelegraph

پاکت (POKT) رمزارز کاربردی شبکه Pocket است که اقتصاد پروتکل را شکل می‌دهد. نودها و توسعه‌دهندگان به‌ منظور مشارکت در شبکه پاکت باید رمزارز POKT را در شبکه استیک کنند. نودها برای پاسخگویی به درخواست‌های API به ازای اجرای هر درخواست، کوین POKT دریافت می‌کنند.

به گزارش میهن بلاکچین عرضه کل این رمزارز ۱,۲۳۰,۹۲۰,۱۸۱.۲۹ واحد است. ارز دیجیتال POKT رتبه ۲۰۹ را از نظر ارزش بازار دارد. ارزش کل بازار رمزارز پاکت ۱۷۷,۹۴۱,۰۸۷ دلار و حجم معاملات ۲۴ ساعته آن ۶۱۷,۳۱۰ دلار است. قیمت POKT در حال حاضر ۰.۱۶ دلار است. توکن Pocket در ۹ خرداد ۱۴۰۱ کمترین قیمت ۰.۱۵ دلار و در ۲۶ دی ۱۴۰۰ بیشترین قیمت ۳.۱۱ دلار را به ثبت رسانده است.

نقشه راه پروژه پاکت نتورک

سپتامبر ۲۰۱۷

 • آغاز همکاری و تشکیل شرکت Pocket Network Inc توسط مایکل اورورک (Michael O’Rourke) و لوئیس سی دی لئون (Luis C. de Leon)

آوریل ۲۰۱۸

 • عرضه ورژن ۰.۱ شبکه پاکت

مه ۲۰۱۸

 • عرضه ورژن ۰.۲ شبکه پاکت

آگوست ۲۰۱۸

 • انتشار نسخه ۰.۱ وایت پیپر پاکت
 • آوریل ۲۰۱۹
 • راه‌اندازی نرم‌افزار Pocket Core MVP برای اجراکنندگان نود

نوامبر ۲۰۱۹

 • عرضه نسخه ۰.۳ شبکه پاکت

ژانویه ۲۰۲۰

 • برگزاری دوره جذب سرمایه اولیه

فوریه ۲۰۲۰

 • انتشار مدل اقتصادی شبکه پاکت

جولای ۲۰۲۰

 • راه‌اندازی شبکه اصلی Pocket

آگوست ۲۰۲۰

 • عرضه بلاک اکسپلورر شبکه
 • عرضه کیف پول مبتنی بر وب Pocket

ژانویه ۲۰۲۱

 • برگزاری راند اول فروش خصوصی

مارس ۲۰۲۱

 • عرضه رپد توکن پاکت (wPOKT) در شبکه اتریوم

ژانویه ۲۰۲۲

 • برگزاری راند دوم فروش خصوصی

معرفی اعضای تیم شبکه Pocket

مایکل پی اورورک (Michael P O’Rourke) بنیان‌گذار و مدیر اجرایی پاکت نتورک است.

مدیر ارشد تکنولوژی پاکت، لوئیس رامون کوریا د لئون (Luis Ramon Correa de Leon) نام دارد. او مهندس سیستم و کارآفرین است و بیش از ۱۲ سال سابقه کار در توسعه نرم‌افزار و تکنولوژی را دارد.

متخصص پروتکل شبکه پاکت، دنیل اولشانسکی (Daniel Olshansky) به عنوان مشاور پاره‌وقت به تیم پاکت اضافه شده و هم‌اکنون در سمت سرپرست تحقیق و توسعه فعالیت می‌کند.

سرمایه‌گذاران پروژه Pocket Network

شبکه Pocket با برگزاری ۸ دوره ۲۰.۱ میلیون دلار سرمایه جذب کرده است. آخرین دوره جذب سرمایه Pocket در ۶ ژانویه ۲۰۲۲ از یک سرمایه‌گذار خطرپذیر بوده است. منابع مالی Pocket Network توسط ۱۵سرمایه‌گذار تامین می‌شود که از آن‌ها می‌توان به سرمایه‌گذاران زیر اشاره کرد:

 • CoinShares
 • Dominance Ventures
 • Arrington XRP Capital
 • Decentral Park Capital
 • Digital Asset Capital Management
 • Republic Capital
 • RockTree Capital
 • C2 Vntures
 • Leland Ventures
 • TRGC

رمزارز POKT را در کدام صرافی‌ها خرید و فروش کنیم؟

ارز دیجیتال شبکه پاکت را می‌توانید در صرافی‌های متمرکز گیت، هیوبی، بای بیت، MEXC، اوکی کوین، پیونیکس و BTCEX معامله کنید. در حال حاضر پاکت در صرافی‌های غیرمتمرکز لیست نشده است.

کیف پول‌های سازگار با کوین Pocket

تنها کیف پول رسمی که در حال حاضر توسط شبکه Pocket اعلام شده، Pocket Wallet است.

جمع‌بندی

بکه پاکت (Pocket Network) یک پروژه زیرساختی وب.۳ است که سیستم‌های توزیع‌شده را به‌منظور بازیابی داده‌های بلاکچین برای توسعه‌دهندگان نرم‌افزار به ارمغان می‌آورد. هدف این پروژه تبدیل شدن به مدل غیرمتمرکز سرویس وب آمازون است. Pocket Network با ایجاد مدل اقتصادی مبتنی بر بلاکچین قصد ایجاد یک بازار غیرمتمرکز و بی‌نیاز از اعتماد را برای ارائه خدمات و ایجاد انگیزه به‌وسیله کوین بومی پاکت در نودهای سرویس‌دهنده دارد.

نظر شما درباره شبکه Pocket چیست؟ آیا در درازمدت می‌تواند نیازهای توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز را برطرف کند؟

منبع
pokt.network

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا