کریپتو کده

پلتفرم پلی مث چیست؟ آشنایی کامل با Polymath و توکن POLY

در دنیای ارزهای دیجیتال دو گروه از کوین‌ها و توکن‌ها وجود دارد. دسته اول آن‌هایی هستند که به‌عنوان وسیله‌ای برای انتقال ارزش یا دسترسی به شبکه‌های غیرمتمرکز مانند بیت کوین، اتریوم و ریپل استفاده می‌شوند. گروه دوم توکن‌های مبتنی بر دارایی هستند که نماینده میزان سهام از دارایی‌های مالی به‌حساب می‌آیند. این دسته از توکن‌ها را توکن‌های اوراق بهادار (Security Token) می‌نامند یا اصطلاح توکنیزه کردن (Tokenization) اوراق بهادار را برای آن‌ها استفاده می‌کنند. پلتفرم پلی مث (Polymath) بستری برای ایجاد توکن‌های اوراق بهادار است و می‌خواهد پلی میان بازار سهام سنتی و ارزهای دیجیتال باشد. در این مقاله قصد داریم با معرفی اهداف، نحوه کارکرد، خدمات، بنیان‌گذاران، توکن POLY و نقشه راه این پلتفرم دریابیم که پلتفرم پلی مث چیست. با ما همراه باشید.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

پلتفرم پلی مث چیست؟

پلتفرم پلی مث چیست

پلی مث یک پلتفرم برای توکن‌های اوراق بهادار است که با رعایت مقررات دولتی، هنگام انتشار اوراق بهادار دیجیتال اطمینان خاطر ایجاد کند. Polymath یک پلتفرم مانند اتریوم است، اما با این تفاوت که به‌جای ایجاد توکن‌های کاربردی و انجام عرضه اولیه کوین (ICO)، توکن‌های اوراق بهادار یا همان سهام شرکت‌ها را در پلتفرم خود ایجاد می‌کند. به عبارت دیگر Polymath پلی میان بازار سرمایه و ارزهای دیجیتال است.

شرکت‌ها می‌توانند برای جذب سرمایه، سهام خود را به‌صورت دیجیتال در این پلتفرم عرضه کنند؛ درست مانند همان‌کاری که در بورس و بازار سرمایه انجام می‌شود. تفاوت ICO و عرضه توکن‌های اوراق بهادار (STO) در میزان سرمایه‌ای است که نزد شرکت‌ها باقی می‌ماند. سهام یک شرکت به عملکرد آن بستگی دارد؛ اما قیمت یک کوین یا توکن به عوامل متعددی مانند شرایط بازار رمزارزها بستگی دارد.

عقیده تیم پلی مث این است در صورتی که اوراق بهادار توکن باشند، عملکرد بسیار بهتری خواهند داشت؛ زیرا امکان تبادل آن‌ها به صورت شبانه‌روزی و بدون نیاز به بانک، وجود خواهد داشت. همچنین با توجه به نقدینگی بلاکچین‌ها امکان تسویه حساب فوری و پرداخت کارمزدهای کم نیز محقق می‌شود. استفاده از توکن‌های اوراق بهادار نیز برای جمع‌آوری سرمایه کریپتویی به منظور استفاده شرکت‌ها و کسب‌وکارها، در جهان امروز بسیار مفیدتر و هوشمندانه‌تر است.

مشکلاتی که تاسیس‌کنندگان این پروژه را به سمت ایجاد یک شبکه برای توکنیزه کردن اوراق بهادار سوق داد، عدم وجود اکوسیستم مشخص، زمان‌بر و گران بودن توکنایز کردن و امتناع صرافی‌ها از تبادل این نوع از توکن‌ها بوده است.

پلی مث یک پایگاه کامل برای توکن‌های اوراق بهادار است. این شبکه بستری برای ساخت و تبادل اوراق بهادار توکنیزه شده است. این پروژه در نظر دارد همان کاری را که اتریوم برای کوین و توکن‌های کاربردی انجام داده است، برای کوین‌ها و توکن‌های اوراق بهادار انجام دهد. پلی مث قصد دارد توکن شبکه خود یعنی POLY را وسیله پرداخت کارمزد تراکنش‌ها قرار دهد. همچنین پروژه‌ها و افرادی که بخواهند توکن‌های اوراق بهادار خود را روی این شبکه ایجاد کنند، باید از استاندارد ST20 استفاده کنند.

اهداف پلتفرم پلی مث چیست؟

هدف پلتفرم Polymath فراهم کردن شرایط مناسب برای دسترسی همه افراد به بازارهای دیجیتال است. این پلتفرم معتقد است شرکت‌ها با استفاده از امکانات پلی مث می‌توانند به بازاری از مشتریان دست پیدا کنند که حساب بانکی ندارند، اما می‌خواهند در بازارهای مالی فعالیت کنند.

پلتفرم Polymath قصد دارد بازارهای مالی را به یکدیگر نزدیک‌تر کند و میان بازار سرمایه و بازار ارزهای دیجیتال ارتباط برقرار کند. این شبکه با خدمات و ابزاری که در اختیار مشارکت‌کنندگان می‌گذارد به‌دنبال تسهیل ساخت و مدیریت اوراق بهادار توکنیزه شده است.

پلتفرم Polymath چگونه کار می‌کند؟

پلی مث به دنبال ایجاد یک استاندارد جدید برای ساخت توکن به نام ST20 بوده است که اکنون آن را با استاندارد ERC-1400 می‌شناسند. بر اساس این استاندارد، فقط سرمایه‌گذاران مجاز و شناخته شده می‌توانند توکن‌های اوراق بهادار را معامله یا نگهداری کنند.

پلتفرم Polymath از سرمایه‌گذاران، صادرکنندگان (Issuer) توکن، رگولاتوری‌ها و شرکت‌های حقوقی در سیستم خود استفاده می‌کند. در این سیستم صادرکنندگان توکن‌ها به تمام مراجع قانونی و سرویس‌های رگولاتوری لازم متصل می‌شوند که از صحت اعتبار توکن اوراق بهادار صادر شده، اطمینان حاصل شود.

سرمایه‌گذاران در ابتدا باید توسط طرف سومی احراز هویت (KYC) شوند و طبق قوانین ضد پولشویی (AML) مورد بررسی و در نهایت مورد تایید قرار بگیرند. برای تایید سرمایه‌گذاران باید سوابق مالی و میزان ثروت خود را به طرف سوم اعلام کنند. تایید اعتبار سرمایه‌گذاران به صورت قراردادهای هوشمند به شبکه ارسال می‌شود و آن‌ها مجوز لازم برای معامله توکن‌های ST20 را کسب می‌کنند. باید به این موضوع توجه داشت که پلتفرم Polymath به هیچ عنوان به‌طور مستقیم مجوزی مبنی بر تایید یا عدم تایید اعتبار صادر نمی‌کند.

صادرکنندگان توکن‌ها که برای دارایی‌های خود به دنبال سرمایه‌گذار هستد، باید قبل از اینکه بتواند توکن خود را در شبکه Polymath به ثبت برساند، مانند سرمایه‌گذاران تایید اعتبار شوند. صادرکنندگان باید اطلاعاتی مانند وضعیت شرکت، مشخصات دارایی که توکن برای آن صادر خواهد شد، اطلاعات شغلی فرد درخواست دهنده و غیره را در اختیار طرف سوم که مسئولیت بررسی اعتبار توکن‌ها را بر عهده دارد، قرار دهند. پس از بررسی، در صورت تایید اعتبار، مجوز صدور توکن به شرکت‌ها داده خواهد شد.

نکته حائز اهمیت در اینجا این است که تاییدیه هر کدام از طرفین در کشورهایی که ثبت درخواست کرده‌اند، اعتبار دارد. با توجه به این موضوع که کشورها قوانین خاص خود را برای معامله و سرمایه‌گذاری دارند، فردی که در کشور «الف» می‌تواند به سرمایه‌گذاری بپردازد، الزاما شرایط لازم را برای سرمایه‌گذاری در کشور «ب» نخواهد داشت.

محصولات پلتفرم Polymath

پلتفرم پلی مث بستری برای ساخت، مدیریت، عرضه و تقاضای توکن‌های اوراق بهادار است. شرکت‌های و کسب‌وکارها می‌توانند در این شبکه، سهام خود را در قالب توکن عرضه کنند؛ درست همان کاری که در بورس انجام می‌دهند و از این طریق، سرمایه مورد نیاز خود را جذب کنند. کاربران نیز می‌توانند با مشارکت در پلتفرم Polymath و خرید اوراق بهادار توکنیزه شده، از افزایش قیمت آن کسب درآمد کنند.

پلتفرم پلی مث برای سهولت طرفین بازار، برنامه‌ای با نام “Polymath Token Studio” در اختیار کاربران قرار داده است که از نظر سادگی و راحتی در کار، به آن برنامه سلف سرویس می‌گوید. این برنامه به صادرکنندگان اجازه می‌دهد که با چند کلیک تنظیمات مربوط به تقسیم‌پذیری، مالکیت، محدودیت‌های انتقال و غیره را برای توکن خود مشخص کنند.

برنامه Token Studio در ابتدا روی بلاکچین اتریوم فعالیت می‌کرد اما با گذشت زمان و استقبال بیش از ۲۰۰ پروژه برای توکنیزه کردن اوراق بهادارشان، پلتفرم پلی مث به فکر راه‌اندازی بلاکچین هدفمند خود با نام پلی مش (Polymesh) افتاد. این بلاک چین با استفاده از قراردادهای هوشمند به درخواست‌های کاربران رسیدگی می‌کند. از مراحل احزار هویت تا ثبت درخواست خریدوفروش توکن‌ها، همگی با استفاده از قراردادهای هوشمند انجام می‌شود.

بنیان‌گذاران پلتفرم پلی مث چه کسانی هستند؟

پلتفرم پلی مث توسط دو کانادایی به نام‌های ترور کوورکو (Trevor Koverko) و کریس هاوسر (Chris Housser) تاسیس شد. 

کوورکو که خود را عاشق اقتصاد به‌خصوص مکتب اتریش می‌داند، سابقه فعالیت در چندین شرکت فین‌تک را دارد. او در سال ۲۰۱۵ وارد دنیای رمزارزها شد و به تحقیق و مطالعه در این زمینه پرداخت. علاوه بر پلی مث Koverko سابقه مدیریت اجرایی “Digital Assets International” را که یکی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری در حوزه رمزارزها است، در کارنامه خود دارد.

هم‌بنیان‌گذار Polymath، ترور کوورکو همراه با چارلز هاسکینسون (هم‌بنیان‌گذار اتریوم و کاردانو) در کنفرانس Consensus 2019 نیویورک اعلام کردند که هاسکینسون بخشی از مسئولیت طراحی معماری پلی مث را بر عهده می‌گیرد.

هاوسر دیگر بنیان‌گذار پلتفرم Polymath که اکنون مدیرعامل موقت آن است، قبل از مشارکت در راه‌اندازی این پروژه حدود چهار سال در زمینه‌های مالی و حقوقی فعالیت کرده است.

معرفی توکن POLY

توکن POLY یک توکن ERC-20 است که برای پرداخت کارمزد در شبکه پلی مث استفاده می‌شود. در یک فروش خصوصی توکن، بیش از ۵۹ میلیون دلار برای پلتفرم Polymath جمع‌آوری شد. این پلتفرم در اولین عرضه خود، به میزان ۲۴۰ میلیون توکن به کسانی که تا ۱۰ ژانویه ۲۰۱۸ ثبت‌نام کرده بودند، ایردراپ کرد.

مقدار عرضه کل توکن POLY یک میلیارد عدد خواهد بود و در حال حاضر (یک مهر ۱۴۰۰) حدود ۶۲۵ میلیون از این توکن در بازار عرضه شده است. این توکن با ارزش بازار بالغ بر ۳۸۴ میلیون دلار در رتبه ۱۴۵ بازار ارزهای دیجیتال قرار دارد و قیمت POLY برابر با ۰.۶۲۵۰۱۹دلار است.

نقشه راه پلی مث

پلتفرم پلی مث در سایت خود اقدام به انتشار نقشه‌ راهش تا سه ماهه سوم سال ۲۰۲۱ کرده است.

  • شروع پروژه (۲۰۱۷)
  • اولین قرارداد هوشمند روی اتریوم (ژانویه ۲۰۱۸)
  • راه‌اندازی استاندارد ST20 روی شبکه آزمایشی اتریوم (می ۲۰۱۸)
  • نسخه اول ST20 (آگوست ۲۰۱۸)
  • پیش‌نویس ERC1400 (سپتامبر ۲۰۱۸)
  • اعلام بلاک چین پلی مش (می ۲۰۱۹)
  • آپدیت STO (نوامبر ۲۰۲۰)
  • اجرای پلی مش روی شبکه آزمایشی (سه ماهه دوم ۲۰۲۰)
  • راه‌اندازی پلی‌مش روی شبکه اصلی (سه‌ ماهه سوم ۲۰۲۱)

پروژه‌های مشترک Polymath

پروژه‌هایی که پلتفرم پلی مث در آن‌ها مشارکت داشته در زمینه توکنیزه کردن اوراق بهادار و انجام فرایندهای حقوقی برای دریافت تاییدیه سرمایه‌گذاران و صادرکنندگان بوده است. از پروژه‌های مشترک برجسته این پلتفرم می توان به موارد زیر اشاره کرد.

OpenFinance Network: یک پلتفرم معاملاتی است که با همکاری Polymath قصد دارد در کنار دارایی‌های دیگر، امکان معامله اوراق بهادار توکنیزه شده را فراهم کند.

Trustroot: یک پروتکل بلاکچینی است که هویت و اعتبار کسب‌وکارهای مختلف بلاکچین را تایید می‌کند. تراست روت امیدوار است بتواند خدمات خود را برای صادرکنندگان در پلتفرم Polymath ارائه کند.

QRC Group: گروه QRC یکی از موسسه‌های مشاوره‌ای قدرتمند در زمینه STO در شرق آسیا است. این شرکت هنگ کنگی قصد دارد با استفاده از پلتفرم پلی مث، عملکرد بهتری در کمپین‌های جمع‌آوری سرمایه از طریق عرضه اوراق بهادار توکنیزه شده، داشته باشد. تیم Polymath معتقد است این اتفاق به تقویت حضور این پلتفرم در کشورهای دیگر و گسترش آن کمک خواهد کرد.

Blockpass: بلاک پس یک سیستم تایید احراز هویت آنلاین است که در هنگ کنگ فعالیت می‌کند. این شرکت در همکاری خود با پلی مث، قرار است روش‌های ساده‌ای برای تایید هویت کاربران پلتفرم Polymath ارائه دهد.

Leadbest: لیدبست یک شرکت تایوانی در زمینه مدیریت دارایی بلاکچین است. ایده این شرکت اتصال صادرکنندگان (Issuers)، سرمایه‌گذاران و پروژه‌های مرتبط با بلاکچین در کشورهای مختلف است. هدف مشارکت Leadbest با پلتفرم پلی مث، گسترش اکوسیستم توکن این مجموعه است.

شرکت‌های دیگری مانند SelfKey ،IdentityMind و BnkToTheFuture از دیگر سازمان‌هایی هستند که در زمینه احزار هویت با پلی مث همکاری می‌کنند.علاوه بر این Corl Financial Technologies ،SeriesX و Ethereum Capital سه بلاکچینی هستند که بر پلتفرم پلی مث، توکن اوراق بهادار ایجاد کرده‌اند.

در چه صرافی‌هایی می توان توکن POLY خرید و فروش کرد؟

صرافی‌های مختلفی مانند بایننس، کوین بیس، هیوبی، Gate.io، یونی سواپ، سوشی سواپ، کوینکس و هات بیت توکن POLY را برای خرید و فروش، موجود دارند.

کیف پول‌های مناسب برای نگهداری توکن POLY

از آنجایی که توکن POLY یک توکن ERC-20 است، تمام کیف پول‌هایی که از این استاندارد پشتیبانی می‌کنند را می‌توان برای نگهداری POLY انتخاب کرد. کیف پول‌های لجر، تراست ولت و متامسک گزینه‌های مناسبی برای این کار به‌حساب می‌آیند.

سخن پایانی

هرچه زمان بیشتری از پیدایش تکنولوژی بلاکچین می‌گذرد، کاربردهای جدیدی از این فناوری در زندگی روزمره پدیدارمی‌شود. تبدیل روش‌های سنتی و انطباق آن‌ها با شیوه‌های نوین یکی از مزیت‌های بلاک چین است. در این مقاله سعی کردیم با معرفی پلتفرم Polymath، اهداف، نحوه کارکرد پلتفرم ، توکن POLY و بنیان‌گذاران آن دریابیم این پروژه چگونه می‌خواهد آینده بازار سهام باشد. اکنون توانستیم با پاسخ به این پرسش که پلتفرم پلی مث چیست، به احتمال زیاد با یکی از کاربردی‌ترین پلتفرم‌های شبکه بلاکچین آشنا شویم.

به نظر شما راه‌اندازی و گسترش چنین بلاکچین‌هایی برای توکنیزه کردن اوراق بهادار، چه مزایایی به‌دنبال خواهد داشت؟

منبع
polymath

علیرضا جعفری

از خبرنگاری اقتصادی شروع کردم چون درس‌خونده اقتصادم و خیلی به این حوزه علاقه دارم. اقتصاد سنتی زیربنای ماجراست؛ ولی اقتصاد دیجیتال چیزیه که الان دنبالشم، چون الان عصر اقتصاد دیجیتاله؛ برای همین وارد دنیای بلاکچین و کریپتوکارنسی شدم. کمیابی نه فقط تو حوزه اقتصاد و کریپتو، بلکه تو حوزه محتوای غنی کریپتویی هم به‌شدت به‌چشم می‌خوره. یکی از اهدافم انتقال بهترین مطالب به بهترین شکل به کساییه که دنبال محتوای خوب می‌گردن.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا