مقالات عمومی

چارلز هاسکینسون کیست؟ از آموزش بیت کوین تا بنیانگذاری کاردانو

چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson) یک کارآفرین آمریکایی و متخصص ارزهای دیجیتال است که بیشتر به عنوان یکی از بنیانگذاران اتریوم (ETH)، بنیانگذار کاردانو (ADA)، مدیر عامل IOHK و مدیر پروژه آموزش بیت کوین شناخته می‌شود. پروژه کاردانو که توسط هاسکینسون به وجود آمده، یک پروژه بلاک چین عمومی غیر‌متمرکز و رمز ارز کاملاً متن باز است که توسط شرکت مهندسی بلاک چین یعنی IOHK ساخته شده است. او یکی از ثروتمندترین افراد در جامعه کریپتو به حساب می‌آید. اما چارلز هاسکینسون کیست؟ در ادامه با Charles Hoskinson و مسیر کاری او بیشتر آشنا خواهیم شد.

چارلز هاسکینسون کیست ؟

چارلز هاسکینسون کیست ؟

چارلز هاسکینسون در ۵ نوامبر ۱۹۸۷ در كلورادو (آمریكا) متولد شد و بعد از گذراندن دوران دبیرستان در دانشگاه ایالتی متروپولیتن دنور و دانشگاه كلورادو در بولدر حضور یافت و در آنجا به مطالعه رمزنگاری و ریاضیات پرداخت. در آوریل ۲۰۱۳، هاسکینسون برای راه اندازی یک مدرسه آنلاین برای پروژه آموزش بیت کوین، از برنامه مشاوره خود صرف نظر کرد؛ او در این‌باره گفت :

پدر و مادرم فکر می‌کردند من دیوانه هستم. همه فکر می‌کردند من دیوانه هستم. اما من به آنها گفتم که همه چیز را فهمیدم.

مسیر حرفه‌ای هاسکینسون، توسعه رمزنگاری جهانی و تأسیس چندین شرکت مبتنی بر رمزگذاری است. در تاریخ ۴ جولای سال ۲۰۱۳، پس از انتشار مفهوم ارز پایدار توسط دن لاریمر (Dan Larimer) در یک شبکه غیرمتمرکز، چارلز هاسکینسون به بررسی این ایده و ایجاد یک طرح تجاری کمک کرد؛ سرانجام ، او شرکت Invictus Innovations را بنیانگذار ی کرد، که از طریق همین شرکت و با کمک دن لاریمر، شبکه BitShares را تاسیس کرد و رسما وارد فضای کریپتو شد.

Bitshares یک پلتفرم رمزنگاری است که به عنوان یک سازمان مستقل غیرمتمرکز (DAO) فعالیت می‌کند؛ این اصطلاحی بود که هاسکینسون ابداع کرد. اما اینها تازه نقطه شروع کار هاسکینسون بود چرا که در همین سال با ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) آشنا شد.

مسیر شغلی Charles Hoskinson

مسیر شغلی Charles Hoskinson

در اواخر سال ۲۰۱۳، هاسکینسون پروژه آموزش بیت کوین را شروع کرد، یک مدرسه آنلاین که در آن ویتالیک بوترین را ملاقات کرد. هاسکینسون در اواخر سال ۲۰۱۳ با ویتالیک بوترین به تیم بنیانگذاران اتریوم (یکی از هشت بنیانگذار اصلی) پیوست. بلافاصله بعد از آن، اختلاف نظرهایی در مورد چگونگی ساختار پروژه ایجاد شد. چارلز می‌خواست سرمایه‌های خطر پذیر را بپذیرد و یک نهاد انتفاعی با ساختار حاکمیتی رسمی‌تر ایجاد کند؛ اما بوترین می‌خواست که اتریوم را یک سازمان غیرانتفاعی با یک مدل حاکمیتی متن باز و غیرمتمرکز نگه دارد. و سرانجام هاسکینسون در ژوئن ۲۰۱۴ اتریوم را ترک کرد.

هاسکینسون می‌گوید:

در آن زمان من خیلی عصبانی شده بودم. حجم بازار اتر تا ۱۲۰ میلیارد دلار بالا رفته بود و من نمی‌دانستم که چه باید بکنم.

پس از دوری شش ماهه، که هاسکینسون در آن فکر بازگشت به ریاضیات را داشت، همکار سابقش در اتریوم، جرمی وود (Jeremy Wood) برای ایجاد پروژه جدیدی به نام IOHK به او مراجعه کرد؛ IOHK یک شرکت مهندسی است که رمز ارز و بلاک چین برای شرکت‌ها، نهادهای دولتی و موسسات دانشگاهی می‌سازد.

هاسکینسون در مورد این شرکت می‌گوید:

ما در ابتدا چند صد هزار دلار در آن سرمایه‌گذاری کردیم و شروع به عقد قرارداد برای ساخت ارزهای دیجیتال کردیم. با تمام درآمد خود که به صورت بیت کوین بود، IOHK بازدهی چشمگیری را تجربه کرد. پروژه اصلی IOHK کاردانو بود؛ یک بلاکچین عمومی و پلتفرمی بر اساس قرارداد‌های هوشمند، که میزبان رمز ارز ADA است.

در سپتامبر ۲۰۱۷، چارلز هاسکینسون کاردانو (Cardano) را که نسل سوم بلاک چین محسوب می‌شود، راه اندازی کرد. کاردانو از چند جهت منحصر به فرد است؛ مثلا با زبان Haskell که یک زبان برنامه نویسی کاربردی و مورد استفاده در موسسات مالی و نرم افزارهای دفاعی است، نوشته شده است. توسعه Cardano شامل یک سیستم جهانی همتا به همتا است تا پروژه را صادقانه و غیرمعمول در جامعه رمزنگاری نگه دارد. همچنین با استفاده از الگوریتم اجماع گواه اثبات سهام Ouroboros، به مشکلات مقیاس پذیری، قابلیت همکاری و امنیت می‌پردازد.

با بیش از ۲۱ میلیارد دلار حجم بازار، ADA در حال حاضر چهارمین رمز ارز بزرگ دنیاست و فقط دو رده پایین‌تر از اتریوم است. موقعیت IOHK در آدا بیش از یک میلیارد دلار ارزش دارد. IOHK همچنین اتریوم کلاسیک را اجرا می‌کند که حدود یک میلیارد دلار حجم بازار دارد.

در سال ۲۰۱۷، چارلز هاسکینسون و شرکت IOHK از آزمایشگاه‌های تحقیقاتی با تمرکز بر فناوری بلاک چین در دانشگاه ادینبورگ و موسسه فناوری توکیو حمایت مالی کردند. در سال ۲۰۲۰، هاسکینسون یک پروژه تحقیق در مورد تکنولوژی بلاک چین را در دانشگاه وایومینگ افتتاح کرد.

کاردانو چیست؟

کاردانو یک پروژه مبتنی بر بلاک چین است که توسط چارلز هاسکینسون بنیان‌گذاری شده است. کوین ADA تنها ارزی است که با یک فلسفه علمی و رویکرد تحقیقاتی ایجاد شده است. بلاکچین متن باز این ارز دیجیتال، توسط دانشمندان و برنامه‌نویسان در دانشگاه تحت یک فرآیند دقیق مورد بررسی قرار گرفته است. با این که کریپتوکارنسی‌ها در دو سال گذشته به اوج خود رسیده‌اند، بیشتر آن‌ها مسیرهای رشد بی‌نظمی داشته‌اند؛ شایعات، هک‌ها و عدم توافقی که در هارد فورک اتفاق افتاد، اثرات نامطلوبی در اکوسیستم آن‌ها گذاشته است.

بنیاد غیر دولتی Cardano با گروهی از موسسات دانشگاهی برای تحقیق و بررسی تمام جنبه‌های زنجیره بلوک همکاری کرده ‌است. به عنوان مثال، محققان در دانشگاه لنکستر در حال توسعه یک «مدل خزانه‌داری مرجع» هستند تا راهی پایدار برای توسعه سرمایه‌گذاری در آینده برای کاردانو پیدا کنند.

هدف کاردانو این است که با ایجاد بلاکچین متقاطع، امکان این مبادلات را فراهم کند و در نهایت، پایداری را در ساختارهای حاکمیت ایجاد کند تا انگیزه‌هایی برای ماینرها و سایر ذینفعان در استفاده از این رمز ارز ایجاد کند. علاوه بر این، هدف آن ایجاد چیزی است که سازندگان آن را به عنوان «قانون اساسی» توصیف می‌کنند.

۵ نقل قول معروف از چارلز هاسکینسون

۱. می‌گویند که اتریوم به اثر شبکه دست یافته است، نه .. این دروغ بزرگ فضای ماست

۲. من بهترین رهبر هستم. نقل قول های من در مورد رهبری بیش از من زنده می‌مانند ، اما میراثم نه

۳. واسطه‌ها را از بین ببرید، نیرو را به لبه‌ها فشار دهید و سیستم‌هایی بسازید که کاملاً عادلانه باشد این حداقل چیزی است که از ما برمی‌آید

۴. بهترین رهبران احساس می‌شوند، اما دیده نمی‌شوند. آنها به مردم القا می‌کنند که خودشان در جهت یک مسیر سودمند و متقابل با نوعی استراتژی یا ایدئولوژی در تلاش هستند

۵. کریپتو غیرقابل کنترل است. کریپتو آینده ما است

نکات جالب درباره چارلز هاسکینسون

نکات جالب درباره چارلز هاسکینسون

ثروت

دارایی خالص چارلز هاسکینسون حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون دلار تخمین زده می‌شود؛ از همین رو او به عنوان یکی از ثروتمندترین افراد در جامعه رمزنگاری رتبه بندی می‌شود.

علاقه‌مندی‌ها

شاید جالب باشد که بدانید هاسکینسون به ماهیگیری و شطرنج بسیار علاقه‌مند است. او در مصاحبه‌ای اعلام کرد که به این دو کار، به اندازه برنامه‌نویسی و کار در حوزه رمزنگاری علاقه‌مند است.

Faketoshi

در تاریخ نهم ماه می ۲۰۱۸، پس از اجلاس Transform Africa Summit، چارلز هاسکینسون با انتشار توئیتی تایید کرد کریگ رایت در کنار او نشسته و رایت را “Faketoshi” خطاب کرده است. او در این باره گفت: همین حالا یک پنل را تمام کردم. Faketoshi هم جزو آن بود. اگر می‌دانستم در آن شرکت نمی‌کردم. من کلاهبرداری را تأیید نمی‌کنم.

نتیجه‌گیری

چارلز هاسکینسون یکی از افراد موفق در دنیای کریپتو است. شاید خیلی از افراد، رفتن او از اتریوم را یکی از اشتباهات بزرگ او بدانند؛ اما او ثابت کرده که همیشه تصمیمات درستی درباره مسیر کاری خود گرفته است. کاردانو پروٰژه‌ای که او بنیان‌گذاری کرده، هم‌اکنون یکی از موفق‌ترین پروژه‌ها در دنیای کریپتو است.

هاسکینسون را می‌توان یکی از تاثیر‌گذارترین افراد در دنیای رمزارزها دانست. پروژه‌های فعلی او بر آموزش مردم در مورد ارز رمزنگاری شده، بشارت دهنده برای تمرکززدایی و استفاده آسان از ابزارهای رمزنگاری برای جریان اصلی متمرکز است. در سال ۲۰۲۰، او به طور مداوم برای صنایع رمزنگاری کمپین‌های تبلیغاتی برگزار کرده و دیدگاه مردم در مورد کریپتو را تغییر داده است.

منبع
forbeswikipedia

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا