مبتدی استخراج

استخرهای ماینینگ چگونه کار میکنند و چطور باید استخر ماینینگ مناسبی انتخاب کرد؟

ابتدا به تعریف خلاصه از استخر ماینینگ می‌پردازیم و سپس نحوه انتخاب آن را بررسی می کنیم. استخر ماینینگ بستری برای گروهی از ماینرها است تا با همکاری یکدیگر، استخراج کوین ها را تسهیل ببخشند.

استخر ماینینگ یکی از رویکردهای استخراج است که چندین کلاینت در تولید بلاک شرکت می‌کنند و سپس بر اساس توان پردازشی که در اختیار می‌گذارند، جایزه بلاک بین ماینرها تقسیم می‌شود. این نوع ماینینگ، پراکنده بودن جایزه تولید بلاک را به طور موثری کاهش می‌دهد و آن را مناسب تر توزیع می‌کند.

از اینرو، استخرهای ماینینگ بیت کوین روشی برای ماینرهای آن است تا منابع و توان هشینگ خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند و بر اساس سهمی که در حل کردن بلاک ها دارند، جایزه دریافت کنند.

استخر ماینینگ به گونه ای ماینرها را هماهنگ می‌کند. این استخر درست همانند استخر لاتاری یا بخت آزمایی است. شانس برنده شدن شما در لاتاری بسیار کم است، بنابراین با مجموعه ای از افراد دیگر یک تیم تشکیل می‌دهید و توافق می‌کنید که جایزه را بین خود تقسیم کنید. این امر باعث می‌شود شانس بردن شما افزایش یابد اما مقدار جایزه ای که دریافت می‌کند کاهش می‌یابد.

استخر ماینینگ در حقیقت هماهنگ کننده تمام اقدامات شرکت کنندگان در استخر است که این اقدامات عبارتند از:

استفاده از هش اعضای استخر

جستجوی جایزه بلاک ها

ثبت میزان کاری که تمام شرکت کنندگان انجام می‌دهند

اختصاص جایزه بلاک به شرکت کنندگان

ماینرها با اجرای نرم‌افزار استخر، روش استخراج متفاوتی نسبت به استفاده از کلاینت های بیت کوین اتخاذ می‌کنند.

اپراتور استخر ماینینگ

اپراتور استخر به صورت تصادفی، بخش کوچکی از کار ثبت شده توسط هر یک از اعضای استخر را تایید می‌کند. ماینرها نمی‌دانند کدام یک از کارهای ثبت شده آنها مورد بررسی و تایید قرار خواهد گرفت، از اینرو نمی‌توانند تقلب کنند. اگر هر از چند گاهی تقلب کنند ممکن است بتوانند اپراتور را فریب دهند، اما در بلند مدت بالاخره این موضوع مشخص خواهد شد.

استخرها به ماینرها واحدهای کاری می‌دهند که کل محدوده صفر تا 294,967,295, 4 نانس ها را پوشش می‌دهد. هنگامی که کار ماینر تمام می‌شود، واحد کاری جدید با نانس اضافی متفاوت (یا آدرس پرداخت) درخواست می‌کند. ماینرهای مختلف نیز واحد‌های کاری با جزییات متفاوت دریافت می‌کنند.

استخرها به منظور کاهش بار به سمت شرایطی پیش می‌روند که خود ماینرها بتوانند جزییات تولید تراکنش و محاسبه ریشه درخت مرکل را تغییر دهند تا بتوانند بدون نیاز به دریافت وظیفه جدید از جانب استخر، تا مقداری که می‌خواهند کار کنند.

ماینرها در استخر چگونه سود کسب می‌کنند؟

به طور کل دو روش برای کسب سود ماینر استخرها وجود دارد. روش اول داشتن کیف پول و ارسال سود به ماینرها از طریق کیف پول است.

روش دوم، که استخرهای eligius.st و p2pool استفاده می‌کنند، بررسی و رصد میزان سهم دریافتی ماینرها و تنظیم تراکنش برای پرداخت مستقیم جایزه بلاک به ماینرها است. مزیتی که این روش دارد آن است که دیگر بیت کوینی در سرور استخر باقی نمی ماند و نگرانی دزدیده شدن آن را ندارید.

مدل های رایج پرداخت استخرها

 • پرداخت به ازای سهم یا PPS هر سهم ثبت شده، مقدار مشخصی بیت کوین می‌ارزد. روش PPS با کارمزد صفر درصد می‌تواند تا ۵۰ بیت کوین کارمزد داشته باشد. این روش برای اپراتورهای استخرها ریسکی و خطرناک است زیرا بیشترین کارمزد را دارد.
 • حداکثر پرداخت به اشتراک گذاشته شده به ازای سهم یا SMPPS. همانند روش PPS است اما پرداخت های آن هرگز بیشتر از سود به دست آمده توسط استخر نمی‌شود.
 • حداکثر پرداخت به اشتراک گذاشته شده برابر به ازای سهم یا ESMPPS. همانند روش SMPPS است اما پرداخت ها به صورت عادلانه بین تمام ماینرها تقسیم می‌شود.
 • پرداخت دارای محدودیت به ازای سهم با بازپرداخت اخیر یا CPPSRB.
 • روش نسبی یا Prop. هنگامی که بلاک تولید شود، جایزه بین تمام ماینرها به نسبت سهمی که هرکدام تولید کرده‌اند، توزیع می‌شود.
 • پرداخت به ازای N سهم اخیر یا PPLNS. همانند روش Prop است اما به جای تعداد سهم در هر دوره، فارغ از محدودیت های دوره ای به N سهم اخیر می‌پردازد.
 • سیستم امتیاز محور یا Score. همانند روش Prop است اما بر اساس زمان ثبت بلاک می‌باشد. هر سهم ثبت شده از زمان شروع دوره فعلی، در تابع زمان t ارزش بیشتری دارد. برای هر سهم، امتیاز مورد نظر با فرمول (score+=exp(t/C به روز رسانی می‌شود. این امر باعث می‌شود که سهم های آتی بیشتر از سهم های اولیه ارزش داشته باشند بنابراین ماینرها به محض اینکه از ماینینگ در استخر دست بردارند، امتیاز آنها از بین می‌رود. جایزه ها به نسبت امتیازات (و نه سهم) محاسبه می‌شود.

سهم هر ماینر چگونه محاسبه می شود؟

سهم، هشی کوچکتر از بلاک هدف با سختی یک می‌باشد. احتمال اینکه هر هش ایجاد شده، سهم مورد تایید باشد، یک در ۴ میلیارد است. اگر بخواهیم مقایسه کنیم، اگر سختی شبکه ۲ میلیون باشد، یافتن سهم ۲ میلیون بار آسانتر از هش معتبر برای بلاک است و به طور میانگین یافتن هش معتبر برای بلاک، ۲ میلیون سهم به طول می‌انجامد.

سهم ها ارزش واقعی ندارند و در شبکه بیت کوین بی ارزش می‌باشند. تنها هش که ارزش دارد، هشی است که کوچکتر از هدف باشد.

چرا سختی استخرها نسبت به سختی بلاک چین متفاوت است؟

زیرا هدف پیگیری و رصد کار انجام شده به شیوه قابل تایید است. اگر استخری از سختی برابر با سختی بلاک استفاده کند، فقط یک سهم در یک بلاک یافت و ایجاد می‌شود و این امر توسط ماینری صورت می‌گیرد که بلاک را حل کند. تمام جایزه به دارنده سهم می‌رسد و دوره پیچیده و طولانی در ارتباط با روش ماینینگ انفرادی به وجود می آید.

برخلاف باور عموم مردم، ماینینگ چیزی نیست که در آن پیشرفت وجود داشته باشد. تمام هش ها شانس برابری برای هش بلاک معتبر دارند. اگر خوش شانس باشید هش بعدی شما همان هش معتبر است. هیچ پیشرفتی حاصل نمی‌شود. هنگامی که در شبکه با سختی کمتری استخراج می‌کنید شانس اینکه هش شما کمتر از شبکه باشد بیشتر می‌شود. با وجود هش کافی، ماینر بالاخره هشی را می‌یابد که کمتر از مقدار هدف شبکه باشد و آن هش نیز کمتر از هدف استخر خواهد بود. هدف های بالاتر فقط برای رصد کسانی است که واقعا کار انجام می‌دهند هم چنین مقدار کار انجام شده توسط آنها می‌باشد، بنابراین پرداخت خوبی به آنها صورت می‌گیرد.

چه چیزی باعث جلوگیری ماینرها از تقلب در ماینینگ می‌شود؟

استخر، الگوی بلاکی که قصد دارید روی آن کار کنید را به شما ارسال می‌کند. باید بلاکی را پیدا کنید که مطابق همان الگویی باشد که استخر برای شما ارسال کرده است، یعنی فقط نانس مطابق با سختی گواه اثبات کار معتبر است زیرا با الگو هماهنگ است. از آنجایی که الگوی بلاک نیز شامل تراکنش می‌باشد و جایزه را به اپراتور استخر انتقال می‌دهد، نمی‌توانید جایزه را سرقت کنید.

ماینینگ انفرادی و استخر ماینینگ

ماینینگ یا استخراج

ماینینگ کاملا به کارمزد استخر بستگی دارد. اگر به صورت انفرادی استخراج کنید و انتظار دریافت ۵ بیت کوین در روز را داشته باشید به این معنا خواهد بود که به طور میانگین هر ده روز ۵۰ بیت کوین استخراج خواهید کرد. هرچند این امر کاملا تصادفی است. می‌توانید هر روز دو بلاک استخراج کنید و سه هفته متوالی بلاکی استخراج نکنید.

اگر در استخر ماینینگ به استخراج بپردازید مهمترین نکته این است که کارمزد استخر می‌دهید. کارمزد ۳ درصدی استخر به این معناست که ۳ درصد کمتر به دست می‌آورید. هم چنین اکثر استخرها کارمزد تراکنش نمی‌پردازند. اما از طرف دیگر درآمد شما قابل پیش بینی تر است. به شما به صورت منظم پرداخت انجام می‌شود و این پرداخت زیاد نخواهد بود.

یکی از معایب استخر ماینینگ متمرکزسازی آن است. امروزه اکثر استخرها نودهای مرکزی دارند که می‌توانند مورد حمله DDOS واقع شوند و اگر هنگام حمله DDOS به درستی تنظیم نشوند، ماینرها به جای انتقال به استخر دیگر یا ماینینگ انفرادی، بدون فعالیت خواهند بود.

پس به نظر می رسد بهترین گزینه این است که در استخر به استخراج بپردازید مگر آنکه توان محاسباتی بسیار زیاد (نظیر چندین اسیک) داشته باشید.

چگونه می‌توان استخر ماینینگ خود را ایجاد کرد؟

 • استخرهای P2Pool و Pushpool گزینه های مناسبی برای ایجاد استخر ماینینگ است.
 • این دو استخر خدمات پشتیبانی ارائه می‌دهند و رابط کاربری گرافیکی را باید با ویژگی های مورد دلخواه خود ایجاد کنید.
 • استخر P2Pool در حال حاضر تقریبا بلا استفاده می‌باشد هرچند در مقابل حملات نظیر حملات DDOS مقاوم تر است.
 • اگر در نظر دارید استخر ماینینگ ایجاد کنید به سرور با پهنای باند بسیار زیاد نیاز دارید زیرا ترافیک بسیار زیادی استفاده می‌کند.
 • جذب کاربر ممکن است دشوار باشد اما با وجود ماینینگ ترکیبی، سود حاصل از چنین اقدامی افزایش می‌یابد.

چگونه می‌توان استخر ماینینگ مناسب انتخاب کرد؟

 

برای انتخاب استخر ماینینگ مناسب باید چه معیارهایی را در نظر بگیرید؟ اکثر معیارهای زیر نظیر کارمزد، اعتبار استخر و سابقه آنها منطقی به نظر می‌رسد.


اپراتور قابل اطمینان استخر

به اعتبار استخر توجه می‌کند. نمی‌خواهید برای افرادی استخراج انجام دهید که از شما کلاهبرداری کنند و پا به فرار بگذارند. این موضوع احتمالا مهم ترین معیاری است که باید بررسی کنید. تحقیقات خود را در اینترنت انجام دهید، در جامعه های کریپتو و ماینینگ سوال بپرسید و ببینید که آیا نظر منفی یا تجربه های شخصی نامناسبی در خصوص استخر مورد نظر وجود دارد یا خیر.


کارمزد منطقی

کارمزدها خود گویای همه چیز هستند. هر چه کارمزد کمتر باشد، پول بیشتری برای شما باقی می‌ماند. استاندارد موجود برای کارمزد استخرها حدود یک درصد می‌باشد بنابراین رقم های نزدیک به یک درصد منطقی هستند.


میزان هش ریت در اختیار استخر

هنگامی که می‌خواهید به استخری بپیوندید قطعا نمی‌خواهید بخشی از استخری باشید که فقط مقدار کمی توان هش بیشتر از شما دارد. شما استخری می‌خواهید که هش ریت زیادی داشته باشد تا مطمئن باشید که بلاک های بسیار زیادی را استخراج خواهد کرد و سودتان منظم باشد.


دوره فعال بودن و مکان سرورها

مکان سرورها به دلیل تاخیر یا لتنسی بسیار مهم است. پس از یافتن بلاک باید در انتشار خبر آن سریع عمل کنید، به ویژه هنگامی که کوینی با هش ریت و سختی ماینینگ زیاد استخراج می‌کنید.


بازه زمانی فعال بودن استخر

دوره فعال بودن نیز موضوع مهمی است. درست همانند وبسایت های معمولی، اگر هنگامی که سرور آفلاین باشد کاربران پول خود را از دست می‌دهند. اگر استخر آفلاین باشد، ماینرها به دلیل آنکه نمی‌توانند چیزی را به بلاک چین اطلاع دهند، پول خود را از دست خواهند داد.


زمانبندی پرداخت

زمانبندی پرداخت نیز یکی از عوامل کم‌اهمیت تر است. این مورد به نظر خود ماینر بستگی دارد. بعضی افراد تعداد پرداخت های کمتر ولی با رقم بیشتر را می‌پسندند و بعضی از افراد نیز پرداخت هایی با مبلغ کم اما تعداد بیشتر را انتخاب می‌کنند. اگر باید یکی از این دو را انتخاب کنید، حالت دوم را ترجیح دهید زیرا ممکن است اتفاقی برای استخر بیافتد و در این شرایط پول زیادی از دست ندهید.


روش های پرداخت

طرح های پرداخت نیز باید مورد توجه قرار گیرد. روش های پرداخت پرشماری وجود دارد که بعضی از آنها رایج تر می‌باشند و در ابتدای مقاله به آن اشاره شد.

منبع
captainaltcoin

ساناز وفی

از بچگی گیمر بودم و دنیای بازی برام جذاب بود. بزرگتر که شدم با همون نگرش دنیای فانتزی، مهندس هوافضا شدم و همیشه دنبال کشف دنیاهای جدید بودم. بر خلاف خیلی از اهالی کریپتو، سال ۲۰۱۶ با اتریوم وارد دنیای بلاکچین شدم و یکی از اصلی‌ترین مباحث مورد علاقه من اکوسیستم اتریوم، اتریوم و لایه‌دوم‌ها ست.

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا