مبتدی مقالات

مروری بر رگ‌تک (Regulation Technology)؛ این فناوری چطور به خدمات مالی کمک می‌کند؟

اطاعت و فرمانبرداری دشوار است. رگ‌تک (regtech) یا فناوری نظارتی دارای راه حل‌هایی است که برای کم کردن فشار از شرکت‌های خدمات مالی طراحی شده‌اند. این شرکت‌ها مجبورند مطابق قانون‌های نظارتی سخت‌گیرانه عمل کنند.

رگ‌تک چیست؟

رگ‌تک به نوعی فناوری گفته می‌شود که برای کمک به شرکت‌های مالی طراحی شده است تا این شرکت‌ها بتوانند بر طبق استاندارد‌هایی مالی عمل کنند که توسط نهاد‌هایی مانند کمسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا تنظیم شده‌اند. رگ‌تک زیرمجموعه فین‌تک است. منظور از فین‌تک، استفاده از فناوری در حیطه امور مالی است.

راه حل‌های رگ‌تک معمولا بر اساس هوش مصنوعی هستند و با استفاده از فناوری یادگیری ماشینی ساخته شده‌اند. این راه حل‌ها، عملکرد‌ها و مقاصد زیادی دارند که از جمله آنها می‌توان به شناخت مشتری، مدیریت ریسک و غیره اشاره کرد. رگ‌تک قانون‌گذاری را به معنای واقعی کلمه به حیطه فین‌تک وارد می‌کند. از بحران سال ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ به بعد، حجم تغییرات نظارتی ۵۰۰ درصد افزایش یافته است.

بسیاری از این تغییرات قانونی و نظارتی نتیجه سهل انگاری شرکت‌های مختلف در گذشته هستند. پیشرفت‌هایی که در زمینه فین‌تک صورت گرفته است، یک جهان نظارتی کاملا در حال تغییر را ایجاد کرده است. راه حل‌های فناوری مالی باعث تقویت نظارت و بهبود امور قانون‌گذاری می‌شود و بنابراین می‌توان گفت که رگ‌تک پتانسیل تقلیل هزینه‌ها را در زمینه قانون‌گذاری و اجرای قانون دارد.

تحولات دیجیتال هر صنعتی را تحت تاثیر خود قرار می‌دهند و نهاد‌های قانونی هم در این میان مستثنی نیستند. در صنایعی که شدیدا نیاز به قانون‌گذاری است، فناوری نظارتی به اجرای قانون کمک شایانی خواهد کرد. عمل بر طبق قانون، دشواری‌های زیادی دارد و نیازمند هزینه است. به همین دلیل است که تلاش می‌شود که با استفاده از هوش مصنوعی کارایی را در این زمینه بالا برد. رگ‌تک نیز در این میان کاربرد‌هایی برای کاربران دارد که از جمله آنها می‌توان مدیریت ریسک، مدیریت هویت و شناسایی جرایم مالی را نام برد.

قوانین شناخت مشتری و مبارزه با پول‌شویی

رگ‌تک

قوانین شناخت مشتری و مبارزه با پول‌شویی برای موسسه‌های مالی بسیار پیچیده و پر‌هزینه هستند. تحقیقات نشان می‌دهند که ۱۵ تا ۲۰ درصد از هزینه‌های عملکردی این موسسات صرف مدیریت، ریسک و انطباق با قانون می‌شود که شناخت مشتری و مبارزه با پول‌شویی در این میان بخش عظیمی را تشکیل می‌دهند.

مبارزه با پول‌شویی

مبارزه با پول‌شویی هزینه بسیار زیادی برای سازمان‌های مالی دارد و رگ‌تک در این میان می‌تواند بسیار مفید باشد. فناوری نظارتی با استفاده از هوش مصنوعی می‌تواند تراکنش‌ها و فعالیت‌های مشکوک را شناسایی کند و همکاری حائز اهمیتی را در این زمینه به عمل آورد.

هر زمان که تراکنش مشکوکی روی دهد، این سیستم‌ها اخطار می‌دهند و شرکت مورد نظر به بررسی این هشدار می‌پردازد. البته حدود ۹۰ درصد این هشدار‌ها در نهایت درست از آب درنمی‌آیند و این به معنی اتلاف هزینه می‌باشد.

شناخت مشتری

رگ‌تک

این قانون در سال ۲۰۱۲ اعمال شده است و سازمان‌های مالی را ملزم به مدیریت نحوه رفتار خود در قبال مشتریان می‌کند. شناخت مشتری به معنی دریافت داده‌هایی از مشتری است که این داده‌ها باید قبل از فراهم کردن سرویس‌ها برای مشتری مورد نظر، دریافت شوند. سرویس‌های مالی معمولا تلاش‌های زیادی در جهت منافع مشتریان خود به عمل می‌آورند که طبیعتا بعضی از مشتریان سزاوار برخورداری از این سرویس‌ها نیستند.

انواع رگ‌تک

هدف نهایی راه‌ حل‌های رگ‌تک، کم کردن هزینه‌ها در زمینه اطاعت از قانون است و این به معنی خودکار‌سازی فرآیند‌ها تا حد امکان است. تعدادی از راه حل‌های فناوری نظارتی به شرح زیر هستند:

  • مدیریت ریسک

رگ‌تک در این حوزه به شناسایی خلا‌ءها در فرآیند‌های تجاری می‌پردازد و بر خطرات قانونی احتمالی تاکید می‌کند. این راه حل‌ها برای کسب و کار‌هایی که رفتار پر‌ریسک دارند، بسیار موثر است.

  • نظارت بر تراکنش و گزارش آن

این راه حل رگ‌تک عمدتا به فرآیند مبارزه با پول‌شویی مربوط می‌شود و به پیگیری تراکنش‌ها و استفاده از هوش مصنوعی برای تشخیص تراکنش‌های مشکوک و غیر‌قانونی می‌پردازد.

  • احراز هویت مشتری و مبارزه با پول‌شویی

احراز هویت مشتری گام مهمی در عمل به قانون است. قوانین شناخت مشتری و مبارزه با پول‌شویی، رگ‌تک را بسیار تحت تاثیر خود قرار داده‌اند و باعث ایجاد راه حل‌هایی شده‌اند که به طور خاص قانون‌گذاری در این زمینه را مخاطب قرار داده‌اند.

  • هوش نظارتی

راه حل‌هایی که این حیطه از فناوری نظارتی را مخاطب قرار داده‌اند، شرکت‌ها را در مورد همه توسعه‌های نظارتی مربوطه به روز نگه می‌دارند. قوانین به سرعت در حال تغییر هستند و اطمینان از اینکه نرم افزار و خدمه شما توانایی وفق‌پذیری را دارند، حائز اهمیت است.

چرا رگ‌تک اهمیت دارد؟

رگ‌تک برای شرکت‌های مالی که سالانه مبلغ زیادی را خرج نرم افزار و خدمه می‌کنند، بسیار اهمیت دارد. هرچه این راه حل‌ها بهتر و موثر‌تر باشند، هزینه بیشتری برای شرکت صرفه‌جویی خواهد شد. فناوری نظارتی خوب به شرکت کمک می‌کند که هزینه‌های مربوط به اجرای قانون را تقلیل دهد، به روز باقی بماند، ریسک را کاهش دهد، مشتری را برای مدت بیشتری نگه دارد و به ساده و موثر کردن فرآیند‌ها بپردازد.

افزایش روز افزون سرمایه‌گذاری در رگ‌تک نشان از اهمیت این بخش و آینده درخشان آن دارد. سرمایه‌گذاری در فناوری نظارتی در سال ۲۰۱۸ بسیار پیشرفت کرد و هدف شرکت‌ها برای سرمایه‌گذاری در این بخش، اجتناب از دریافت جریمه از جانب نهاد‌های قانونی است. این شرکت‌ها می‌خواهند همواره از تغییرات قوانین مطلع باشند و گرفتار جریمه و محدودیت نشوند. فناوری نظارتی همچنان در حال پیشرفت است و شرکت‌های مالی هم چاره‌ای جز پیوستن به آن ندارند. نظر شما چیست؟ استفاده از این فناوری چه کمک‌های دیگری به شرکت‌ها می‌کند؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
learn.g2

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا