کریپتو کده

شبکه Skale چیست؟ معرفی پلتفرم اسکیل و توکن کاربردی SKL

Skale یک شبکه لایه دوم و زنجیره جانبی در شبکه اتریوم است که محیطی با بازدهی بالا، تاخیر کم و هزینه پایین برای توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز (Dapp) ایجاد می‌کند. با پیشرفت فضاهای بلاک چین و دیفای، بلاک‌چین‌های محبوبی مانند اتریوم با سرعت بسیار بالایی گسترش می‌یابند. شبکه اتریوم میزبان بسیاری از Dappهاست؛ اما سرعت شبکه مشکل‌ساز است و با وجود نودهای بسیار زیاد در این شبکه، باز هم سرعت و موثر بودن مناسب را ندارد. اینجاست که پروتکل اسکیل وارد می‌شود. اما پروتکل Skale چیست؟ در این مقاله به معرفی این شبکه، نحوه کارکرد، ساختار، توکن SKL، رودمپ با نقشه راه، تیم توسعه دهنده، همکاران و سرمایه‌گذاران این پلتفرم و نحوه خرید و نگهداری این رمز ارز می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

شبکه Skale‌ چیست؟

شبکه Skale‌ چیست؟

اسکیل یک شبکه بلاکچینی انعطاف‌پذیر است که با اکوسیستم اتریوم همکاری می‌کند. این شبکه در سال ۲۰۲۰ توسط Skale Labs و راه حلی لایه دوم برای ارتقاء مقیاس پذیری، سرعت، موثر بودن و تجربه کاربری بهتر طراحی شده است. Skale از زنجیره‌های جانبی (Sidechain) منعطف، که به عنوان بلاکچین‌های مستقل برای هر برنامه غیرمتمرکز عمل می‌کنند، استفاده می‌کند. هر Dapp بلاک چین و نودهای ولیدیتور خود را از استخر اتریوم خواهد داشت. این موضوع باعث بهبود سطح امنیت اتریوم، سرعت بیشتر و کارمزد کمتر می‌شود. کسب و کارها می‌توانند این سایدچین‌ها را به همراه نودهای اعتبارسنج آنها اجاره کنند و این نودها به جای این که کل اطلاعات بلاکچین را پردازش کنند، بخشی از آن را که تنها مختص به بیزینس یا Dapp مربوطه است را پردازش می‌کنند.

Skale متکی به حاکمیت غیرمتمرکز است و دارندگان توکن SKL به گروه‌های مجزایی تقسیم می‌شوند و به عملکردهای مختلفی مثل سیستم پاداش‌دهی و توسعه پروتکل رای می‌دهند. همچنین رای‌دهندگان می‌توانند قدرت رای دهی خود را از طریق استیک کردن یا ارائه نمایندگی، به دیگر دارندگان SKL منتقل کنند.

اسکیل به دنبال برطرف کردن کارمزدهای بالاست، که یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی است که در بازار کریپتو وجود دارد. اتریوم بزرگ‌ترین پروتکل در دنیای دیفای است، که نیازمند پرداخت کارمزدهای گس بسیار بالا برای هر تراکنش است. این مسئله باعث ایجاد محدودیت برای توسعه دهندگانی می‌شود که از این شبکه استفاده می‌کنند.

هدف و نحوه کارکرد پروتکل اسکیل

هدف Skale این است که به Dappها اجازه دهد تا به زنجیره‌های مختص به خود دسترسی داشته باشند. به عبارتی دیگر، زنجیره‌های جانبی مخصوص هر برنامه غیرمتمرکز به همراه ولیدیتورهای آن، قابل خریداری و اجاره است.

نحوه کارکرد شبکه اسکیل

در واقع اسکیل به عنوان “اتریوم به عنوان یک سرویس” در نظر گرفته می‌شود. یک Dapp کارمزد بخش‌های مختلف (مانند محاسبات، ذخیره‌سازی و پهنای باند) را می‌پردازد، تا بتواند از آنها به صورت مستقل استفاده کند.

در واقع می‌توان گفت که Skale شبکه‌ای است درون یک شبکه دیگر (اتریوم). تمام عملکردهای این شبکه از طریق مجموعه‌ای از قراردادهای هوشمند انجام می‌شود، که با نام Skale Manager شناخته می‌شوند.

این زنجیره‌ها از طریق قرارداد هوشمند Skale Manager به اتریوم متصل می‌شوند، که به عنوان نقاط ورود و خروج شناخته می‌شود. برنامه‌های غیرمتمرکز توکن‌های خود را در اسمارت کانترکت Skale Manager واریز می‌کنند و توکن‌های مربوط به زنجیره خاص خود را تولید می‌کنند.

زنجیره‌ها امنیت خود را از قرارداد هوشمند Skale Manager تامین می‌کنند که این قراردادها نیز توسط استخری از ولیدیتورهای تصادفی تامین می‌کند. این پروتکل از تمام استانداردهای اصلی شبکه اتریوم مانند ERC20، ERC721، ERC777 و دای پشتیبانی می‌کند.

شبکه Skale یک کلاینت ماشین مجازی اتریوم (EVM) را اجرا می‌کند، که مبتنی بر کلاینت Aleth است. بریج یا پل Ethereum – Skale که با نام نماینده پیام رسانی بین زنجیره‌ای (IMA) شناخته می‌شود، قابلیت انتقال انواع توکن‌ها با استانداردهای مختلف اتریوم را، در بین این دو شبکه می‌دهد. اسکیل از زبان برنامه‌نویسی سالیدیتی و ماشین مجازی اتریوم پشتیبانی می‌کند. شما می‌توانید از همان ابزارها، کیف پول‌ها و استانداردهایی که در شبکه اتریوم وجود دارد، در اسکیل نیز استفاده کنید.

پروتکل Skale‌ می‌تواند تعداد بی‌شماری از زنجیره‌هایی که برای برنامه‌های وب ۳ تولید می‌شوند، ارائه دهد. یک زنجیره وب ۳، منابع را در بین ۱۶ نود تصادفی تقسیم می‌کند؛ این کار باعث موثر شدن پردازش در شبکه می‌شود و همچنین به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا ذخیره‌سازی اطلاعات خود را بر روی همان زنجیره اسکیل انجام دهند.

ساختار شبکه Skale چگونه است؟

شبکه اسکیل از سایدچین‌های منعطف استفاده می‌کند. این بلاک‌چین‌های کوچک مستقل، از نودهای شبکه اتریوم از طریق الگوریتم اجماع گواه اثبات سهام (PoS) استفاده می‌کنند و به منظور به خطر نیافتادن امنیت، این نودها به صورت تصادفی انتخاب می‌شوند و توسعه دهندگان می‌توانند برای برنامه‌های غیرمتمرکز خود، امکان مخلوط کردن یا چرخشی کردن نودهای زیرمجموعه (Subnod) مجازی را فعال کنند تا هر بار نودهای جدیدی عملکردهای Dapp را پردازش کنند.

این شبکه دو جزء اصلی دارد:

 • Skale Manager: این قراردادهای هوشمند بر روی شبکه اصلی اتریوم قرار دارند و اکوسیستم Skale را کنترل می‌کنند. این عملکردها شامل همه چیز از جمله ساخت و نابود کردن زنجیره‌های جانبی و مدیریت نودها می‌شود، تا انتقالات توکن SKL و پاداش‌های این توکن را مقیاس پذیر کند.
 • نودهای بدون نیاز به اجازه اسکیل: این گره‌ها یا نودها بر مبنای میزان توکن‌های SKL سپرده‌گذاری شده و پیش‌نیازهایی که شبکه تعیین کرده، تولید یا رد می‌شوند. اگر یک نود پذیرفته شود، به نودهای همتای خود ارجاع داده می‌شود، تا فعالیت آن را بررسی کنند. این نودها می‌توانند از نوع نود کامل (Full Node) یا نود کوچک (Fractional Node) باشند. نودهای کامل تمام ۴ منبعی که در یک سایدچین وجود دارد را در اختیار دارند؛ در حالی که نودهای کوچک می‌توانند در چند زنجیره جانبی مشارکت کنند.
ساختار شبکه Skale

زمانی که یک کسب و کار می‌خواهد در یک سایدچین منعطف سرمایه‌گذاری کند، پرداخت خود را به Skale Manager انجام می‌دهد. قابلیت‌های هر سایدچین بنا به نیازها، بودجه و مدت‌زمان سرویس هر کسب و کار، متفاوت است. اما برای اطمینان از موثر بودن، امنیت و سرعت شبکه، یک Sidechain از حداقل ۱۶ نود زیرمجموعه استفاده می‌کند و بعد، تصمیم گرفته می‌شود که چه تعداد از نودها برای این زنجیره جانبی مورد نیاز است.

ساختار شبکه Skale

امکانات شبکه اسکیل

این شبکه ۳ سرویس اصلی دارد: سایدچین‌های انعطاف‌پذیر، استخر نودهای ولیدیتور و رول‌آپ‌های BLS. در ادامه به توضیح هر کدام از این خدمات می‌پردازیم.

 • زنجیره‌های جانبی منعطف

زنجیره‌های منعطف بدین معنی هستند که توسعه‌دهندگان می‌توانند مشخصات فنی شبکه (بزرگ‌‌، متوسط، کوچک) را به همراه توان عملیاتی، فضای ذخیره‌سازی و منابع دیگر را نسبت به نیازهای خود، تعیین کنند.

 • استخر نودهای اعتبارسنج

برای تقویت و ارتقاء عملکرد شبکه و کاهش تاخیر شبکه، سایدچین‌های سنتی از تعداد نودهای تاییدکننده کمتری استفاده می‌کنند، که این باعث به خطر افتادن امنیت شبکه می‌شود. در شبکه Skale یک استخر نودهای ولیدیتور وجود دارد که شامل تعداد زیادی Node است. این گره‌ها به طور تصادفی انتخاب می‌شوند تا امنیت هر زنجیره را بهبود ببخشند.

 • رول‌آپ‌های BLS

ایده اصلی BLS Rollups این است که تراکنش‌ها را فشرده کند. فشرده کرده تراکنش‌های اتریوم، از طریق یک الگوریتم رمزنگاری شده به نام “امضاهای BLS تجمیع شده” انجام می‌شود. برای مثال، پس از این که یک تراکنش ۱۰۰ بایتی اتر از طریق تکنولوژی رول‌آپ‌های BLS پردازش می‌شود، تبدیل به یک تراکنش ۱۲ بایتی می‌شود. به این صورت، BLS Rollups باعث افزایش توان محاسباتی شبکه و کاهش شدید کارمزد گس می‌شود.

آپگرید Denali در پروتکل Skale چیست؟

دنالی آخرین آپدیت شبکه Skale است که در آوریل ۲۰۲۱ (اردیبهشت ۱۴۰۰) راه اندازی شده است. این آپدیت، فاز جدید فریم‌ورک ماژولار اسکیل است که شامل معماری مختص هر اپلیکیشن توسعه دهندگان است که قابلیت پیکربندی Dappها را تقویت می‌کند. برای این کار، Denali از سیستمی استفاده می‌کند که عملکردهای بلاکچینی برنامه‌های غیرمتمرکز را (بدون نیاز به کدنویسی‌های اضافی) تسهیل می‌کند.

همچنین این سیستم به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد که توکن‌های NFT خود را بر روی بلاکچین‌های خود بدون هزینه و امنیتی بالا بسازند. آپدیت دنالی همچنین از سرویس‌های زنجیره‌های شخص ثالث و بومی مانند ذخیره‌سازی اطلاعات، پیام‌های داخل زنجیره، اوراکل‌ها و رول‌آپ‌ها پشتیبانی می‌کند.

با وجود این ارتقا، سرعت Dappهایی که بر روی این شبکه ساخته شده‌اند، افزایش می‌یابد. این برنامه‌های غیرمتمرکز می‌توانند از توان محاسباتی بالا و بلاک‌هایی که در کمتر از نیم ثانیه ساخته می‌شوند، استفاده کنند. همچنین کارمزد تراکنش‌ها در آپدیت Denali نزدیک به صفر است.

آپگرید Denali در شبکه اسکیل

توکن SKL چیست؟

SKL یک توکن ERC-777 است، که به صورت وسیع به توسعه‌دهندگان توزیع می‌شود تا آنها را تشویق به توسعه و رشد این شبکه کند. سرمایه‌گذارانی که این توکن را خریده‌اند نیز برای دریافت پاداش‌های بیشتر، باید رمز ارزها را به صورت بلندمدت نگهداری کنند.

این ارز دیجیتال در بین نودهای ولیدیتور نیز توزیع می‌شود. درصد زیادی از توکن‌های SKL برای این نودها اختصاص داده شده، تا برای تایید تراکنش‌ها تشویق شوند و شبکه را امن نگه دارند. در تصویر زیر، نحوه توزیع توکن‌های SKL‌ را مشاهده می‌کنید.

توزیع توکن‌های SKL
توزیع توکن‌های SKL

رمز ارز اسکیل کاربردهای اقتصادی و حاکمیتی در پروتکل Skale دارد. این کاربردها شامل موارد زیر هستند:

 • امنیت و سپرده‌گذاری: دارندگان این توکن می‌توانند رمز ارزهای خود را با ولیدیتورها Stake کنند. این ولیدیتورها بلاک‌ها را می‌سازند، قراردادهای هوشمند را اجرا می‌کنند و امنیت شبکه را تامین می‌کنند. این اعتبارسنج‌ها نیز در ازای کاری که انجام می‌دهند، پاداش خود را به صورت توکن SKL دریافت می‌کنند.
 • پرداخت: توسعه‌دهندگان از این رمز ارزها برای پرداخت کارمزد زنجیره‌های جانبی استفاده می‌کنند.
 • پاداش: هم نمایندگان (Delegator) و هم ولیدیتورها توکن SKL دریافت می‌کنند. این رمز ارزها همان کارمزدهایی است که توسعه‌دهندگان می‌پردازند.
 • حاکمیت و رای‌دهی: ارز دیجیتال اسکیل برای رای‌دهی روی زنجیره، که تمام پارامترهای اقتصادی شبکه را می‌سنجد، به کار می‌رود.

به گزارش میهن بلاکچین عرضه کل این رمزارز ۴,۵۰۴,۷۸۸,۳۸۸ واحد بوده که از این میزان ۱,۲۴۵,۱۸۳,۶۲۲ توکن SKL در بازار در گردش است. رمزارز اسکیل در حال حاضر رتبه ۱۷۵ را در میان همه ارزهای دیجیتال دارد. ارزش کل بازار توکن این پروژه ۳۴۲,۴۲۳,۵۴۷ دلار و حجم معاملات ۲۴ ساعته آن ۲۸,۴۶۱,۸۳۶ دلار است. قیمت Skale در زمان نوشتن این مقاله ۰.۲۷ دلار است. این توکن در تاریخ ۳ دی ۱۳۹۹ با کمترین قیمت ۰.۰۶ دلار و در تاریخ ۲۲ اسفند ۹۹ با بیشترین قیمت ۱.۲۲ دلار معامله شده است.

رودمپ شبکه Skale

شبکه اصلی محدود اسکیل (که توسط ولیدیتورهایی که در شبکه آزمایشی فعالیت می‌کردند) در تاریخ ۱ جولای ۲۰۲۰ (۱۱ تیر ۹۹) راه اندازی شد و امکان استیکینگ و نمایندگی نیز در تابستان همان سال راه اندازی شد.

 • فصل اول سال ۲۰۲۱:

راه اندازی نسخه اول زنجیره‌های اسکیل

انتشار نسخه اول بتای نماینده پیام رسانی بین زنجیره‌ای (IMA). IMA اجازه انتقال توکن‌های ERC20، ERC721 و کوین اتر را در بین شبکه‌های اتریوم و اسکیل امکان‌پذیر می‌کند.

ادغام نمودارها، که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد که از نمودارهای فرعی در سایدچین‌های اسکیل استفاده کنند.

زنجیره‌های اسکیل که توسط جامعه سرمایه‌گذاری می‌شود.

سیستم حاکمیت جامعه

 • سه ماهه دوم ۲۰۲۱:

راه اندازی زنجیره‌های جانبی که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا IMA و زنجیره‌های خود را به راحتی راه اندازی کنند.

همکاری اسکیل با چین لینک

راه اندازی سیستم خارج کردن مبالغ از ولیدیتورها. این به Delegatorها امکان می‌دهد تا مقداری از وجوه خود را با یک ولیدیتور و مقداری را به یک اعتبارسنج دیگر بسپارند.

تقویت امنیت پروتکل

 • فصل سوم ۲۰۲۱:

راه اندازی سیستم نظارتی خودکار بر روی عملکرد ولیدیتورها

ایجاد امکان ارائه وکالت گروهی Delegatorها به ولیدیتورها

 • سه ماهه چهارم ۲۰۲۱:

رابط کاربری توسعه‌دهندگان

ارتقاء فرآیند پاداش‌های استیکینگ

تیم توسعه دهنده اسکیل

تیم سازنده شبکه Skale شامل افراد معتبری است که در ادامه به معرفی آنها می‌پردازیم.

 • جک اوهلرن (Jack O’Holleran): مدیرعامل و هم‌بنیان‌گذار این شبکه است. او بنیانگذار چندین شرکت بزر در سیلیکون ولی، در زمینه‌های یادگیری ماشین، هوش مصنوعی، امنیت و بلاک چین است. او همچنین به مدت دو سال در توسعه کسب و کار شرکت موتورولا نیز مشارکت داشته است.
 • استن کلاکدو (Stan Klakdo): کلاکدو دارای مدرک دکترای فیزیک است و یکی دیگر از بنیانگذاران شبکه اسکیل است. او سابقه ۲۰ ساله در رمزنگاری تکنولوژی‌های زیرساخت شرکت‌ها دارد. او یکی از اعضای کلیدی تیم ماشین مجازی جاوا (JVM) بود و اکنون در کنار اسکیل، بنیان‌گذار Crypto Lab نیز هست.

دفاتر شرکت Skale Labs در سان فرانسیسکو و کیِف اوکراین قرار دارد.

همکاران و سرمایه‌گذاران پروژه Skale

همکاران و سرمایه‌گذاران پروژه Skale

شرکت‌های بزرگی با شبکه اسکیل همکاری می‌کنند و بر روی آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند. این شرکت‌ها شامل Arrington Capital، Acrew، بلاک‌چنج، BoostVC، Canaan، گلکسی دیجیتال، Hashed، هش‌کی، مولتی‌کوین کپیتال، Spartan و Winklevoss Capital هستند.

توکن SKL را از کجا خریداری کنیم؟

رمز ارز اسکیل را می‌توان از صرافی‌های زیر خریداری کرد:

 • بایننس (Binance)
 • کوین بیس (Coinbase)
 • هیوبی (Huobi)
 • FTX
 • کوکوین (Kucoin)
 • Gate.io
 • نسخه دوم یونی‌سواپ (Uniswap V2)
 • زیرو اکس (0X)
 • وان اینچ (1Inch)

ارز اسکیل را در کدام کیف پول‌ها نگهداری کنیم؟

این شبکه از کیف پول‌های مختلفی پشتیبانی می‌کند. این ولت‌ها شامل بیتسکی (Bitsky)، فورماتیک (Formatic)، پورتیس (Portis)، متامسک (Metamask)، توروس (Torus) و تراست ولت هستند.

جمع‌بندی

شبکه Skale چیست؟ اسکیل یک شبکه لایه دوم و زنجیره جانبی در شبکه اتریوم است که محیطی با بازدهی بالا، تاخیر کم و هزینه پایین برای توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز ایجاد می‌کند. این پروتکل با اختصاص دادن نودهای ولیدیتور تصادفی به هر زنجیره، باعث امنیت، مقیاس‌پذیری و کاهش کارمزد تراکنش‌های شبکه اتریوم می‌شود. همچنین افرادی که می‌خواهند Dappهای خود را بر روی این شبکه تولید کنند، می‌توانند این سایدچین‌ها را به همراه نودهایی که به صورت تصادفی انتخاب می‌شوند، اجاره کنند با آنها را خریداری کنند. در این مقاله به معرفی این شبکه، نحوه کارکرد، ساختار، توکن SKL، رودمپ با نقشه راه، تیم توسعه دهنده، همکاران و سرمایه‌گذاران این پلتفرم و نحوه خرید و نگهداری رمز ارز اسکیل پرداختیم.

منبع
skale

آرن امیریان

من آرن امیریان هستم و از سال ۲۰۲۰ در بازار رمزارزها و تکنولوژی بلاکچین فعالیت می‌کنم. از همان زمان اعتقاد داشتم که این تکنولوژی می‌تواند در آینده‌ای نزدیک، سیستم‌های مالی و بانکداری سنتی را متحول کند. پس از مدت کوتاهی که در میهن بلاکچین مشغول به کار شدم، به این حوزه گسترده بسیار علاقمند شدم. اکنون حوزه مطالعاتی من راهکارهای لایه ۲، بلاکچین‌های لایه ۱، DAGها، شبکه‌های حریم خصوصی و آدیت کردن کدهای پروژه‌هاست.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا