اخبار خارجی

۱۲۰ میلیون دلار در یک ایردراپ ؛ هدف استلار از این طرح چیست؟

بنیاد توسعه شبکه استلار (SDF) تصمیم به برگزاری ایردراپ (Airdrop) جدیدی با توکن های XLM کرده است؛ که میتوان این ایردراپ را بزرگترین توزیع رایگان توکن از زمان فعالیت شبکه استلار قلمداد کرد. استلار قصد دارد توکن XLM را به ارزش ۱۲۰ میلیون دلار؛ بین کاربران Keybase توزیع کند. اما سوال اینجاست که هدف از این ایردراپ چیست؟ آیا استلار قصد دارد با این کار شبکه خود را گسترش دهد؟

ایردراپ بزرگ استلار

اپلیکیشن پیام رسان Keybase به صورت رسمی اعلام کرده است که قصد دارد با همکاری بنیاد توسعه استلار (SDF)؛ حدود ۲ میلیارد توکن XLM را از طریق اپلیکیشن خود بین کاربران توزیع کند. در حال حاضر این پیام رسان ۳۰۰ هزار کاربر فعال دارد که با توجه به مقدار ایردراپ؛ ماهانه حدود ۱۰۰ میلیون توکن XLM بین کاربران توزیع خواهد شد. طبق بیانیه ای که توسط کمپانی Keybase منتشر شده است؛ ۳ ماه ایردراپ متوالی به طور قطعی وعده داده شده است و ادامه طرح بستگی به نتیجه ایردراپ و واکنش کاربران خواهد داشت.

مدیر بنیاد توسعه استلار؛ دنل دیکسون (Denelle Dixon)؛ اعتقاد دارد این طرح یک قدم مهم برای سرمایه گذاری روی پیام رسان Keybase و به اشتراک گذاری نقطه نظرات کاربران این اپلیکیشن با استلار است. او در ادامه این صحبت ها افزود:

اگر تعداد ماه های ایردراپ تا ۲۰ ماه طول بکشد؛ مقدار توکن های اختصاص یافته برای ایردراپ منطقی تر به نظر می رسد. این طرح کاملا نشان میدهد که ما اعتقاد داریم این فرصت خوبی برای کاربران اپلیکیشن Keybase است تا با ما آشنا شوند. کاربران پیام رسان Keybase با ارزهای دیجیتال غریبه نیستند.

اپلیکیشن رمزنگاری شده Keybase میتواند یکی از گزینه های جایگزین برای برنامه هایی مانند واتساپ و تلگرام باشد. با این ایردراپ جدید؛ حدود ۶.۱ میلیون دلار بین کاربران ماهانه توزیع می شود تا در نهایت ۲ میلیارد توکن XLM بین همه واریز شود.

تیم The Block آمار جدیدی راجع به کیف پول های استلار منتشر کرده است که طبق آن ۴۱.۴ درصد از کل توکن های XLM متعلق به بنیاد توسعه استلار است؛ ۲۲.۷ درصد برای همکاری های تیم؛ ۱۴.۶ درصد برای بخش عملیاتی بنیاد استلار و فقط ۱.۵ درصد از کل توکن ها در اختیار کابران است.

همانطور که میبینید تقریبا بیشتر توکن ها در اختیار خود تیم است و به نظر می رسد تیم استلار قصد دارد فضای شبکه خود را غیرمتمرکز تر کند و توزیع توکن ها بین جامعه میتواند به این موضوع کمک کند.

استلار به سمت غیرمتمرکزسازی قدم برمیدارد

این اولین بار نیست که تیم استلار این چنین ایردراپ بزرگی را راه اندازی میکند؛ در نوامبر سال ۲۰۱۸ این شبکه با همکاری Blockchain.com چیزی حدود ۱۲۵ میلیون توکن XLM را بین کابران خود توزیع کرد. در آن زمان نیز هدف از برگزاری این چنین ایردراپ بزرگی؛ غیرمتمرکز سازی هرچه بیشتر و سازگار کردن جامعه کریپتوکارنسی ها با شبکه استلار نامیده شد.

در بین ارزهای دیجیتال؛ رقیب جدی استلار؛ شبکه ریپل است. از زمان فعالیت این دو تیم؛ کمپانی استلار بارها تیم ریپل را متهم به متمرکز بودن کرده است و گفته ۶۰ درصد از توکن های XRP متعلق به خود تیم است و برای اهداف شرکت از آنها استفاده می کند. اما تا امروز هر دو شبکه تا حدود زیادی از جهت متمرکز بودن شبیه به یکدیگر بودند و به نظر می رسد استلار با این ایردراپ های بزرگ قصد دارد مجموعه خود را به سمت غیرمتمرکز بودن سوق دهد و نسبت به ریپل مزیت رقابتی ایجاد کند.

 

منبع
usethebitcoin

نوشته های مشابه

4 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا