کریپتو کده

پلتفرم Swarm چیست؟ آشنایی با سوارم و توکن BZZ

داده‌های در بستر اینترنت نباید روی یک سرور خاص ذخیره‌سازی شوند. این جمله شاید کوچک‌ترین هدف پلتفرم سوارم (Swarm) باشد. این پلتفرم در واقع یکی از پروژه‌های رسمی شبکه اتریوم است که بر فضای ذخیره‌سازی غیرمتمرکز و تکنولوژی توزیع‌شده، مقابله با سانسور و اپلیکیشن‌های غیرقابل توقف متمرکز است. در ادامه این مقاله به این می‌پردازیم که پلتفرم Swarm چیست، چطور کار می‌کند، چه خدماتی را ارائه کرده و در ادامه با توکن BZZ، تیم توسعه‌دهنده، نحوه خرید، فروش و نگهداری رمزارز سوارم آشنا می‌شویم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

پلتفرم Swarm چیست؟

پلتفرم Swarm چیست

سوارم (Swarm) یک پلتفرم ذخیره‌سازی، سرویس‌دهی و ارتباطی غیرمتمرکز است که برای ارائه زیرساخت بدون نیاز به مجوز و مقاوم در برابر سانسور به‌منظور استقرار برنامه‌های غیرمتمرکز (Dapps) طراحی شده است. هدف این پلتفرم مستقر در پشته وب.۳ شبکه اتریوم، فراهم‌سازی رنج گسترده‌ای از سرویس‌های نسل سوم وب مانند پیام‌رسان، استریم موزیک و ویدیو و میزبانی پایگاه داده است. سوارم به زبان ساده سیستمی متشکل از شبکه‌ای از نودهای همتابه‌همتا است که فضای ذخیره سازی غیرمتمرکز را ارائه می‌دهند.

چشم‌انداز بلندمدت این پلتفرم این است که تبدیل به سیستم‌عامل اینترنت غیرمتمرکز شود و قصد دارد این کار را از طریق بازگرداندن کنترل داده‌ها به کاربران انجام دهد. Swarm که از اتریوم جان می‌گیرد، از امنیت بلاکچین و قابلیت‌ قراردادهای هوشمند و اکوسیستم توسعه‌دهندگان موجود در آن بهره می‌برد. مفاهیم و جزئیات عملکرد سوارم توسط ویکتور تران (Viktor Trón) در کتاب Book of Swarm مستند شده است.

پلتفرم Swarm چطور کار می‌کند؟

هدف شبکه ذخیره‌سازی و ارتباطی که سوارم ارائه می‌کند، در نهایت ایجاد یک زیرساخت لایه پایه‌ای برای راه‌اندازی یک اینترنت کاملا غیرمتمرکز است. پلتفرم Swarm این امر را با سرویس‌های توزیع‌شده دیجیتیالی از طریق شبکه جهانی و گسترده نودها امکان‌پذیر می‌کند. فرانت اند یا رابط کاربری که توسط این پلتفرم ارائه می‌شود، کاملا مشابه شبکه جهانی وب است. وجه تفاوت آن‌ها در بک اند (Backend) است. در واقع داده‌ها در سوارم به‌جای سرورهای متمرکز روی یک زیرساخت همتابه‌همتا میزبانی می‌شوند. این زیرساخت غیرمتمرکز به‌لطف سیستم انگیزه‌بخشی و تشویقی خود به‌گونه‌ای طراحی‌شده که خودپایدار باشد. در واقع، کاربران منابع را برای خدمات شبکه، همچون ذخیره‌سازی و توزیع داده‌ها با پرداخت‌هایی که توسط قراردادهای هوشمند و از طریق پرداخت توکن BZZ (توکن بومی پلتفرم Swarm) مبادله می‌کنند.

سیستم ذخیره‌سازی غیرمتمرکز سوارم از اجزای زیر تشکیل شده است:

  • Chunks: داده‌های ذخیره‌ شده در سوارم به بلاک‌های کوچک‌تر به‌نام چانکز (chunks) که حجم آن‌ها از ۴ کیلوبایت بیشتر نیست، تقسیم می‌شوند. چانکز از طریق هش ۳۲ بایتی محتوای موجود در خود قابل شناسایی هستند.
  • Reference: یک شناسه فایل منحصربه‌فرد که بازیابی داده‌های ذخیره‌شده در چانکز را برای کلاینت‌ها تسهیل می‌کند.
  • Manifest: ساختار داده‌ای که امکان بازیابی محتوای مبتنی بر URL را فراهم می‌کند.

هنگامی که کلاینت از سوارم درخواست محتوا می‌کند، مانیفست از رفرنس منحصربه‌فردی برای شناسایی دیتای مرتبط (در واقع چانکز مربوطه) استفاده می‌کند. سپس این داده‌ها از نودهایی که میزبان آن محتوا هستند، بازیابی می‌شود. به‌طور مشابه، وقتی داده‌ها در سوارم آپلود می‌شود به Chunks تقسیم شده و در سراسر گره‌ها توزیع و به آن‌ها یک برچسب زمانی (Timestamp) اختصاص داده می‌شود. توکن‌های BZZ تشویقی توسط قراردادهای هوشمند مدیریت می‌شود و به نودهای ارائه‌دهنده منابع برای ذخیره‌سازی فایل، پرداخت می‌شوند.

سوارم از سیستم افزونگی درونی بهره می‌برد. افزونگی یا Redundancy، به موازی‌سازی تمام یا بخشی از اطلاعات برای ادامه‌یافتن عملکرد سیستم در صورت بروز اشکال گفته می‌شود. پلتفرم Swarm با این سیستم از دسترسی دائم به داده‌ها، محافظت در برابر خروج نودها از شبکه و جلوگیری از حملات DDOS اطمینان می‌یابد.

خدمات پلتفرم Swarm چیست؟

خدمات پلتفرم سوارم چیست

سوارم به توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌های متمرکز امکان می‌دهد تا داده‌ها و محتوا را برای کاربران بلاکچین به‌نحو ایمن و کارآمد ذخیره و توزیع کنند. معماری لایه پایه سوارم برای ارائه خدمات استریم مدیا، پایگاه داده، پیام‌رسانی گره به گره و کانال حالت (State-Channel) گسترده طراحی شده است.

به‌منظور تشویق برای جذب به شبکه و گسترش اکوسیسستم، سوارم کمک هزینه Swarm Grant Waves را در سال ۲۰۲۰ آغاز کرد. این کمک‌هزینه هم برای پشتیبانی از پروژه‌های در بستر سوارم و هم برای راهنمایی توسعه‌دهندگان بود. در نتیجه این امر، اپلیکیشن‌‌های زیر با سوارم ادغام شدند:

  • اترنا (Etherna): یک پلتفرم ویدیویی غیرمتمرکز و متن‌باز که بر پایداری محتوا، پاداش‌دهی به تولیدکنندگان محتوا و مقاومت در برابر سانسور متمرکز است.
  • زتاسیک (Zetaseek): یک موتور جستجوی مبتنی بر بلاکچین که به‌منظور سازماندهی به فایل‌ها، لینک‌ها و مراجع محتوایی آپلود شده در شبکه سوارم، طراحی شده است.
  • اسکیل اوت (Scaleout): یک پلتفرم ذخیره‌سازی داده که به حریم‌ خصوصی سرتاسری (End-to-End) و کاربرد تکنولوژی DevOps و یادگیری ماشین پیشرفته اختصاص داده شده است.
  • بوما (Boma): یک ابزار ارتباطی و تعاملی متمرکز بر حریم خصوصی است که برای ارائه طیف وسیعی از خدمات از جمله آمار تعامل، عملکرد CMS، گالری‌‌ها و استریم صوتی و تصویری به سازمان‌دهندگان رویدادها طراحی شده است.
  • گیوث (Giveth): یک پلتفرم جذب سرمایه غیرمتمرکز برای سازمان‌های غیرانتقاعی است. گیوث برای تسهیل ارتباط میان جوامع خیرین و خیره‌ها (با پاسخگویی و شفافیت کامل) طراحی شده است.

آشنایی با توکن BZZ

توکن BZZ چیست

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم، توکن بومی پلتفرم سوارم BZZ در بستر شبکه اتریوم است. از این توکن برای پرداخت هزینه‌ها و پاداش‌دهی به نودهای سرویس‌دهنده استفاده می‌شود. در ماه ژوئن ۲۰۲۱، پلتفرم سوارم در جریان ایردراپی، یک میلیون توکن BZZ را بین مشارکت‌کنندگان شبکه آزمایشی خود ایرادراپ کرد. عرضه توکن BZZ ثابت نیست و با منحنی پیوند (Bonding Curve) کاهش یا افزایش می‌یابد. اگر عرضه یک توکن افزایش یابد، قیمت آن در قرارداد هوشمند منحنی پیوند هم افزایش می‌یابد و برعکس. این سیستم باعث می‌شود که ذات BZZ نه تورمی و نه غیر تورمی باشد.

به گزارش میهن بلاکچین عرضه کل این رمز‌ارز ۶۵,۴۹۹,۳۷۶.۲۸ واحد است که همه آن به‌عنوان موجودی در گردش عرضه شده است. در زمان نگارش این مقاله، قیمت Swarm برابر با ۱.۳۷ دلار است. رمزارز پلتفرم Swarm رتبه ۴۶۸ را در میان ارزهای دیجیتال دارد. ارزش کل بازار ارز دیجیتال bzz حدود ۹۰,۱۶۳,۵۵۳ دلار است و حجم معاملات آن در ۲۴ ساعت گذشته، ۸۱۲,۹۹۰ دلار بوده است. این رمزارز در تاریخ ۲۴ اسفند ۱۴۰۰ کمترین قیمت خود یعنی۱.۱۲ دلار و در تاریخ ۱ تیر ۱۴۰۰ بیش‌ترین قیمت خود یعنی ۲۱.۱۱ دلار را ثبت کرده است.

نقشه راه پلتفرم سوارم

پلتفرم سوارم نقشه راه منسجمی را در سایت و وبلاگ خود منتشر نکرده است. اما مطالبی را تحت عنوان آپدیت‌های ماهیانه در وبلاگ مدیوم Swarm منتشر می‌کند.

معرفی تیم توسعه‌دهنده Swarm

پلتفرم سوارم در پاسخ به این سوال که چه کسی پشت بنیاد Swarm قرار دارد و اعضای تیم توسعه این پلتفرم چه کسانی هستند، به این اشاره می‌کند که اعضای تیم بنیاد سوارم تمایل به حفظ حریم خصوصی خود دارند. البته بنیان‌گذاران و لیدرها، بارها به‌صورت عمومی درباره سوارم صحبت کرده‌اند.

البته گفته‌هایی مبنی بر این وجود دارد که سوارم توسط هم‌بنیان‌گذار شبکه اتریوم، یعنی گوین وود (Gavin Wood) راه‌اندازی شده است. گوین وود کار خود را با طراحی معماری نرم‌افزار برای پلتفرم‌های مختلف در سال ۲۰۱۵ آغاز کرد. گوین با حمایت ویتالینک بوترین، به‌دنبال یافتن راه‌حلی برای ذخیره‌سازی و سرویس‌دهی پلتفرم‌های Web.3 مقاوم در برابر سانسور، حملات DDOS و بدون توقف است و ویتالیک بوترین و جفری ولک (Jeffrey wilck) هم از این پروژه حمایت کرده‌اند.

توکن BZZ را از کدام صرافی‌ها بخریم؟

رمزارز BZZ را می‌توانید از صرافی‌های متمرکز گیت، کوین لیست پرو، LBank، کوینکس، هات بیت، هوو، MEXC و OKXتهیه کنید. توکن Swarm هنوز در صرافی‌های غیرمتمرکز معروف اتریومی لیست نشده است.  

توکن BZZ را در چه کیف پول‌هایی نگهداری کنیم؟

از آن‌جایی که BZZ در بستر شبکه اتریوم قرار دارد و با استاندارد ERC20 نوشته شده، می‌توانید آن را در کیف پول‌های نرم‌افزاری مثل متامسک، Rabby Wallet، تراست ولت، اتمیک ولت و اکسدوس و ولت‌های سخت‌افزاری لجر، ترزور و کیپ کی نگهداری کنید.

جمع‌بندی

سوارم در حال تحقیق روی پتانسیل ذخیره‌سازی و برنامه‌های ارتباطی در بستر بلاکچین برای رسیدن به جایگاه لایه زیرساختی است تا بتواند هدف اینترنت غیرمتمرکز را هر چه زودتر محقق سازد. سوارم در واقع شبکه‌ای از نودهای همتا به همتا است که فضای ذخیره‌سازی غیرمتمرکز را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. این پلتفرم زیرساختی با ارائه ابزارهای نوین و سیستم انگیزه‌بخشی با پاداش‌دهی در صدد تشکیل جامعه‌ دیجیتال مستقل است.

نظر شما درباره پلتفرم Swarm چیست؟ چه تفاوت‌هایی با پروژه‌هایی همچون فایل کوین دارد؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
ethswarm

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا