متوسط کریپتو پدیا

پلتفرم Yat چیست؟ ارائه هویت دیجیتال با اموجی + آموزش خرید یت‌ها

یکی از کاربردهایی که هیچ‌گاه از تکنولوژی بلاک چین و دفترکل توزیع شده جدا نبوده است، بحث هویت و حفظ آن به طریقی غیرقابل سانسور و غیرمتمرکز است. هر چند در عمل هنوز شاهد نمونه جهان‌شمول و موفقی از این رویا نبوده‌ایم، اما تلاش‌های متنوع و گسترده‌ای در این خصوص انجام شده است؛ از ارائه دامنه‌های اینترنتی غیرمتمرکز (ENS) تا شبکه‌های اجتماعی غیرمتمرکز و ثبت اسناد دیجیتال به شکل درون زنجیره‌ای. پلتفرم یت (Yat) نیز تلاشی دیگر برای ارائه روشی غیرقابل سانسور به عنوان راهی برای ابراز هویت فردی است. این پلتفرم این کار را با زبانی مشترک و جهانی انجام می‌دهد؛ اموجی! در این مقاله توضیح خواهیم داد که پلتفرم Yat چیست، چه کاربردی دارد و چگونه می‌توان صاحب یک یت شد. با ادامه این مطلب همراه میهن بلاکچین باشید.

پلتفرم Yat چیست؟

پلتفرم یت چیست؟

Yat نامی کاربری است که می‌تواند بدل به هویت جهانی اینترنتی شما شود. شرکت یت لبز (Yat Labs) که توسعه‌دهنده این سرویس است برای چنین هدفی، مدیومی را برگزیده است که به راستی جهان‌شمول است – اهل هر کجا که باشید و با هر زبانی که سخن بگویید، اموجی‌ها، زبانی مشترک و قابل‌فهم است. هدف پلتفرم Yat ساخت بهترین سیستم هویتی ضدسانسور، خودگردان و مستقل است؛ سیستمی که در عین حال اجازه خلق و بروز هویت فردی را فراهم کند.

پلتفرم یت کار خود را به عنوان موجودیتی کاملا متمرکز آغاز کرد – و البته همچنان چنین است – در ابتدا نام‌های کاربری (یت‌ها) حتی به شکلی غیرمتمرکز قابل ذخیره نبودند و می‌بایست به شرکت یت لبز اعتماد کامل می‌کردید. این شرکت قصد دارد که با ساخت اوراکلی (و در نهایت سایدچینی به نام تاری – Tari – در شبکه مونرو، این اطلاعات را به شکلی غیرمتمرکز ذخیره سازند. با این حال کاربران در این لحظه امکان این را دارند تا یت‌های خود را به شکل NFT در شبکه اتریوم مینت کنند.

یت دقیقا چیست؟

یت مجموعه‌ای یک تا پنج عددی از اموجی‌هاست. کاربران می‌توانند از میان ۴۵۲ اموجی مبتنی بر استاندارد یونیکد ۸ و پایین‌تر (به منظور پشتیبانی از حداکثر تعداد دستگاه‌ها و سیستم‌عامل‌ها نسخه‌ای قدیمی‌تر انتخاب شده است)، زنجیره‌ای یک تا پنج عددی را برگزینند. این زنجیره یکتا و منحصر به فرد، می‌تواند کاربردهای مختلفی داشته باشد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. در آخرین نسخه یونیکد، ۱۳۵۴ اموجی و اموتیکان لیست شده‌اند. پلتفرم Yat سعی کرده است تا با در نظر گرفتن حملات فیشینگ، از انتخاب اموجی‌های مشابه خودداری کند. همچنین اموجی‌های انسانی چند جنسیتی حذف شده‌اند؛ اما اموجی‌هایی که شناساگرهای متفاوتی برای رنگ پوست‌های مختلف دارند، حفظ شده‌اند.

این پلتفرم در فوریه سال ۲۰۲۱ (بهمن ۱۳۹۹) توسط ریکاردو اسپانی (Riccardo Spagni) و نوین جین (Naveen Jain) راه‌اندازی شد. این سرویس به سرعت توانست مقبولیت قابل توجهی پیدا کند و با ارائه تجربه کاربری جذاب و بازاریابی گسترده، توجه بسیاری از افراد و حتی سلبریتی‌هایی همچون لیل وین، ویز خلیفه و کشا را جلب نماید.

استفاده از نام کاربری یت در bio توییتر ویز خلیفه
استفاده از نام کاربری یت در bio توییتر ویز خلیفه
 استفاده از نام کاربری یت در bio توییتر کشا
استفاده از نام کاربری یت در bio توییتر کشا

یت (Yat) چه کاربردهایی دارد؟

برخی از Yatهای لیست شده برای فروش در پلتفرم اپن سی
برخی از Yatهای لیست شده برای فروش در پلتفرم اپن سی

حال که با پلتفرم یات آشنا شدیم، برخی از کاربردهای این روش ابراز وجود در دنیای دیجیتال را مرور می‌کنیم. با داشتن یک Yat، می‌توانید آن را به اطلاعات زیر متصل کنید:

  • لینک URL وبسایت‌ها
  • نام‌های کاربری شبکه‌های اجتماعی مختلف
  • آدرس پرداخت ارزهای دیجیتال
  • به عنوان نام کوتاه شده پرداخت
  • داده‌های موقعیت مکانی
  • آدرس ایمیل
  • فیلدهای DNS
  • داده‌های متنی دلخواه

همچنین امکان جذاب دیگر، استفاده از Yat به عنوان راهی برای نمایش مجموعه‌ای از لینک‌های دلخواه با فرمتی جذاب به نام Yat Page (مشابه سرویس Linktree) است.

نمونه‌ای از Yat Page
نمونه‌ای از Yat Page

حال که با استفاده‌های یت‌ها بیشتر آشنا شدیم، بیایید کمی در خصوص قیمت آن صحبت کنیم. در صورت خریداری Yat، مالکیت آن برای همیشه متعلق به شما خواهد بود و نیازی به تمدید آن (مشابه به دامنه‌های اینترنتی) نیست.

در صورتی که مایل به خریداری یت‌هایی شامل یک یا دو اموجی باشید؛ این کار تنها از طریق پر کردن فرم مربوطه و مکاتبه با این پلتفرم ممکن است. حداقل پیشنهادی که می‌توانید برای خرید این یت‌ها ارائه کنید، ۲۰۰ هزار دلار است.

توجه داشته باشید که پلتفرم یت لبز (Yat Labs) به شکل متمرکز اداره می‌شود و طبق قوانین فعالیت در این سرویس، شهروندان کشورهایی که تحت تحریم ایالات متحده آمریکا هستند حق استفاده از خدمات این شرکت را ندارند.

برای یت‌هایی متشکل از سه اموجی و بیشتر، قیمت توسط الگوریتم این شرکت و با توجه به دو عامل نسل (Generation) و امتیاز ریتم (Rhythm Score) محاسبه می‌شود. به یت‌هایی که تا پیش از تاریخ ۳۰ جولای ۲۰۲۱ (۸ مرداد ۱۴۰۰) عرضه شده‌اند، نسل صفر و به آن‌هایی که پس از این تاریخ به بازار آماده‌اند، نسل یک گفته می‌شود.

امتیاز ریتم به عوامل پیچیده‌تری بستگی دارد و فرمول آن توسط پلتفرم یت ارائه نشده است؛ اما طبق توضیحات این پلتفرم میزان محبوبیت اموجی مورد استفاده، میزان تکرار آن (در رشته Emoji) و الگودار بودن آن در تعیین امتیاز موثر است. امتیاز ریتم عددی بین صفر تا صد است و هر چه این عدد بزرگ‌تر باشد، قیمت یت بیشتر خواهد بود. ارزان‌ترین یات را می‌توان با ۴ دلار تهیه کرد. در رویداد حراجی یت، تعداد ۱۸ عدد از یت‌ها به بالاترین قیمت واگذار شد. ترکیب دو اموجی «موشک» و «ماه» که یادآور عبارت پرکاربرد To the Moon در دنیای کریپتو است، با قیمت ۲۰۰ هزار دلار به فروش رفت.

یت To the Moon با امتیاز کمیابی ۹۳
یت To the Moon با امتیاز کمیابی ۹۳

تحقیقات مستقل کاربران بر روی یت‌ها نشان داده است که دو الگوی تکراری بودن (برای مثال سه اموجی یکسان) و الگوی چشم + قلب (یادآور کلمه I Love)، از محبوب‌ترین الگوها بین کاربران هستند.

آموزش خرید یت (Yat)

برای خرید یت، ابتدا به سایت این پلتفرم رفته و بر روی گزینه Log In کلیک کنید.

تصویر صفحه نخست پلتفرم یت
صفحه نخست پلتفرم یت

در صفحه بعد، پس از وارد کردن آدرس ایمیل خود، لینکی یک بار مصرف برای شما ارسال می‌شود.

صفحه ورود آدرس ایمیل در پلتفرم یات
صفحه ورود آدرس ایمیل

پس از کلیک بر روی لینک ارسال شده توسط ایمیل، از شما خواسته می‌شود تا گذرواژه‌ای (حداقل ۸ حرفی) برای اکانت خود برگزینید.

صفحه انتخاب گذرواژه در پلتفرم Yat
صفحه انتخاب گذرواژه در پلتفرم Yat

بلافاصله به صفحه انتخاب یات رهنمون می‌شوید. حداقل ۳ و حداکثر ۵ اموجی انتخاب کنید.

صفحه انتخاب یات
صفحه انتخاب یات

با انتخاب یت، قیمت و Rhythm Score رشته انتخاب شده خود را می توانید مشاهده کنید. در ترکیب گزیده شده توسط ما، این امتیاز ۲۷/۱۰۰ و قیمت ۹ دلار است.

با انتخاب گزینه Buy now for، به صفحه پرداخت هدایت می‌شوید. پیش از انجام پرداخت که به دو به روش کریپتویی و استفاده از کارت اعتباری (Credit Card) ممکن است، از شما خواسته می‌شود که موافقت خود با شرایط استفاده از خدمات را اعلام کنید.

صفحه انتخاب شیوه پرداخت پلتفرم یت
صفحه انتخاب شیوه پرداخت پلتفرم یت

اگر پرداخت با ارزهای دیجیتال مدنظر شماست، این کار به سه شکل ممکن است؛ پرداخت با بیت کوین، اتر و USDC (بر بستر اتریوم). با توجه به کامزد تراکنش شبکه اتریوم، پرداخت با بیتکوین توصیه می‌شود.

صفحه انتخاب ارز دیجیتال
صفحه انتخاب ارز دیجیتال

پس از انتخاب بیت کوین، کد QR و مبلغ و آدرس پرداخت برای شما به نمایش درمی‌آید. پرداخت از طریق درگاه پرداخت تجاری کوین بیس میسر شده است. به محض اینکه پرداخت شما در شبکه تایید شود، یت موردنظرتان، به شما تعلق پیدا خواهد کرد. به وسیله تمامی کیف پول‌های رایج، می‌توانید این پرداخت را انجام دهید. استفاده از QR code را به دلیل کاستن احتمال خطا، در اولویت قرار دهید.

درگاه پرداخت یت
درگاه پرداخت یت

روش دیگر برای خریداری یت، استفاده از پلتفرم اوپن‌سی است. در این روش شما می توانید یت‌هایی که پیش‌تر خریداری و مینت شده‌اند را بخرید و پس از اتصال کیف پول ارزهای دیجیتال خود به پلتفرم یت، تنظیمات دیگر آن را مطابق میل خود تغییر دهید. در واقع با خرید NFTهای یت، مالکیت آن به شما منتقل خواهد شد.

در هنگام خرید یت از اپن سی، به آدرس مجموعه و تیک آبی آن توجه کنید.

خرید یات از اوپن سی
خرید یات از اوپن سی

همچنین اگر مایل به اطلاع از نحوه ساخت صفحه یت (Yat Page) پس از خریداری هستید، این ویدیو را مشاهده کنید. برای آگاهی از نحوه لینک کردن یات خود به آدرس URL دلخواه، می‌توانید این ویدیو را تماشا کنید.

جمع‌بندی

پلتفرم یت (Yat)، با استفاده از علاقه افراد به استفاده از اموجی و ترکیب آن با هویت دیجیتال و بروز خصوصیات فردی، محصولی (از لحاظ تجاری) موفق را عرضه کرده است. بررسی‌ها نشان از فروش بیش از ۱۰۰ هزار یت متمایز می‌دهد. اگر چه امکان مینت یت‌ها پس از خریداری به شکل توکن‌های NFT وجود دارد، با این حال تردید‌هایی جدی در خصوص غیرمتمرکز بودن این پلتفرم وجود دارد. به نظر می‌رسد به جز اثر شبکه‌ای و مزیت اولین بودن، بتوان به راحتی محصول این پلتفرم را کپی کرد.

نظر شما در خصوص پلتفرم Yat چیست؟ آیا حاضر هستید آن را خریداری کنید؟ میانه شما با اموجی چطور است؟ دیدگاه‌های خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
Yat

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا