کریپتو کده

پلتفرم Yield Guild Game چیست؟ معرفی شبکه و توکن YGG

در سال ۲۰۲۱ محبوبیت توکن‌های یکتا (NFTs) افزایش قابل توجهی پیدا کرده است. در سه ماهه اول این سال فروش توکن‌های یکتا به بیش از دو میلیارد دلار رسید. این تمام ماجرا نیست و در طرف دیگر، بازار جهانی بازی‌های بلاکچینی داغ و با ورود NFTها به آن، جذاب‌تر شد. Yield Guild Game یا انجمن بازی‌های درآمدزا که در ادامه مقاله آن را با مخفف YGG بیان خواهیم کرد، به‌خوبی این نیاز را حس کرده است که می‌توان با تلفیق این دو بازار به کسب درآمد پایدار کاربران کمک کرد. در این مقاله می‌خواهیم با بررسی نحوه کارکرد این پلتفرم، اهداف و ایده‌ها، تیم گرداننده، پروژه‌هایی که در آن مشارکت داشته است ، نقشه راه و توکن YGG بیشتر با Yield Guild Games آشنا شویم.

پلتفرم Yield Guild Game چیست؟

پلتفرم Yield Guild Game

ییلد گیلد گیم یا انجمن بازی‌های درآمدزا، یک سازمان خودمختار غیرمتمرکز (DAO) است که در سال ۲۰۲۰ تاسیس شد. این DAO محلی برای سرمایه‌گذاری توکن‌های غیرمثلی (NFT) مورد استفاده در دنیای مجازی و بازی‌های مبتنی بر بلاک چین است. کاربران می‌توانند در این پلتفرم NFTهای مورد نیاز بازی‌های مختلف را خریداری یا اجاره کنند و با بازی در پلتفرم‌های مختلف، کسب درآمد کنند. برای مثال در پلتفرم این شبکه کاربران می‌توانند با استفاده از NFTهای اکسی اینفینیتی (Axie Infinity) جهان مجازی و سودآور خود را بسازند.

YGG بر اساس مفهوم اقتصاد مجازی پایدار و توانمندسازی اعضا برای رشد در محیط مجازی، شکل گرفته است. از زمانی که تیم پلتفرم Yield Guild Game به این باور رسید که اقتصادهای مجازی جزئی از اقتصادهای واقعی در سرتاسر جهان هستند و در بعضی موارد از آن‌ها نیز بهتر می‌شوند، در تلاش است که افراد و کاربران را برای ایجاد دارایی‌هایی در متاورس توانمندتر سازند.

بازی‌های متفاوتی می‌توانند وارد این شبکه شوند و از ظرفیت موجود، بهره‌مند شوند. البته بازی‌هایی که قصد مشارکت در این پلتفرم را دارند، باید شرایط زیر را داشته باشند.

  • دارای یک اقتصاد مجازی و توکن بومی باشند.
  • سیستم بازی برای کسب درآمد (Play to Earn) و یک سیستم پاداش‌دهی برای بازیکنان داشته باشد.
  • اقتصاد مجازی مبتنی بر زمین با قابلیت جمع‌آوری یا خریداری داشته باشد.

ایده و اهداف پلتفرم Yield Guild Game چیست؟

هدفی که این پروژه دنبال می‌کند، ساخت بزرگ‌ترین اقتصاد مجازی جهان است. ایده پشت چنین هدفی، اضافه کردن ییلد فارمینگ به دنیای بازی‌های بلاکچینی با ترکیب NFTها و فضای مالی غیر متمرکز (DeFi) است.

تیم YGG معتقد است به مرور زمان، ارزش اقتصاد مجازی از اقتصاد حقیقی پیشی می‌گیرد و به‌همین خاطر باید بستری برای ایجاد درآمد مستمر و پایدار در این حوزه ایجاد کرد. داشتن درآمد پایدار برای هر فرد لازم و ضروری است و شاید در موارد مانند همه‌گیری کرونا، منابع درآمدی افراد با خطر روبه‌رو شوند. هدف بنیان‌گذاران YGG این است که یک جامعه جهانی ایجاد کنند و بازیکنان علاقه‌مند به بازی، برای کسب درآمد به جمع‌اوری پاداش‌های درون بازی و تعامل و رقابت با یکدیگر بپردازند.

پلتفرم YGGچگونه کار می‌کند؟

منبع درآمد اصلی پلتفرم YGG از مالکیت توکن‌های همتا است. اگر چه این پلتفرم قابلیت اجاره آن‌ها را نیز فراهم کرده است. اعضای اتحادیه این دارایی‌ها را اجاره یا خریداری می‌کنند و از آن برای کسب پاداش‌های درون بازی استفاده می‌کنند.

کسانی که عضو اتحادیه نیستند، با اجاره دارایی‌های درون بازی مانند زمین‌های مجازی، به درآمدزایی شبکه کمک می‌کند. هرچه قیمت دارایی‌های درون بازی بیشتر باشد، NFT ها با قیمت بیشتری در بازار فروخته خواهد شد.

طبق اطلاعات موجود در سایت رسمی YGG در حال حاضر کاربران می‌توانند توکن‌های همتا را اجاره یا فارم کنند. با توجه به استاندارد ERC-721 که فعلا در شبکه استفاده می‌شود، اجاره و فارم به صورت متمرکز انجام می‌گیرد؛ به همین خاطر YGG با استفاده از قراردادهای هوشمند، مالکیت NFT ها را اعلام می‌کند و پایگاه اطلاعاتی از آن برای نظارت بر مالکیت و دارایی‌های اجاره رفته ساخته است. کاربران در ازای اجاره توکن‌های غیرمثلی که در مالکیت پلتفرم Yield Guild Game است، توکن این شبکه را دریافت می‌کنند. نکته باید به آن اشاره کنیم این است که، این احتمال وجود دارد NFTها برای بازی‌ها دیگر باشند.

محصولات و خدمات YGG

اصلی‌ترین محصولی که پلتفرم YGG به کاربران خود ارائه می‌دهد، ایجاد بستری برای جذب کاربر بیشتر توسط بازی‌های بلاکچینی و فراهم کردم NFTهای لازم برای بازیگران بازی‌ها است. علاوه بر این YGG صندوق‌هایی را برای استیکینگ ایجاد کرده است که کاربران می‌توانند با توجه به پاداش‌های هرکدام، صندوق‌ها را انتخاب کنند. سیستم استیکینگ YGG گزینه All In On دارد که با توجه به میزان توکن سپرده‌گذاری شده، از هر کدام از صندوق‌ها پاداش دریافت خواهد کرد. هر کدام از صندوق‌ها قوانین متعلق به خودشان مانند مدت زمان بلوکه شدن یا زمان واگذاری پاداش دارند.

پلتفرم Yield Guild Game با چه پروژه‌های دیگری همکاری داشته است؟

از آنجایی که زمان زیادی از شروع به کار YGG نمی‌گذرد، همکاری‌های زیادی با پروژه‌های دیگر نداشته است. در این قسمت به چند همکاری مهم آن اشاره می‌کنیم.

HaloDAO: پلتفرم YGG با همکاری HaloDAO بستری برای کاربران خود فراهم می‌کند که بتوانند سرمایه خود را به‌وسیله استیبل کوین‌ها راحت‌تر نقد کنند. این دو پروژه روی مناطقی مانند سنگاپور و فیلیپین بیشتر متمرکز هستند؛ زیرا تعداد کاربران این مناطق در حال رشد هستند. HaloDAO زیرساخت‌های غیرمترکز لازم را برای پرداخت و تسویه حساب فراهم می‌کند.

B21: بی ۲۱ که یک پلتفرم موبایل برای سرمایه‌گذاری، کسب درآمد و خرج کردن رمز ارز است، در همکاری خود با YGG برای این پلتفرم کارت‌های اعتباری کریپتوی ساخته است که به پشتیبانان اولیه خود بدهد. B21 با ایردراپ ۳۰۰ کارت NFT روی شبکه پالیگان، با YGG همکاری کرده است.

دو بازی Illuvium و ZED RUN نیز برای افزایش تعداد کاربران خود و گسترش فضای Play to Earn (کسب درآمد از راه بازی) با YGG همکاری کرده‌اند.

تیم گرداننده YGG

تیم گرداننده پلتفرم Yield Guild Game

گابی دیزن (Gabby Dizon) مدیر عامل و هم‌بنیان‌گذار، بریل لی (Beryl Li) مدیر ارشد مالی و هم‌بنیان‌گذار پروژه YGG هستند. علاوه بر این دو شخصی با نام مستعار  Owl of Moistness نیز یکی دیگر از هم‌بنیان‌گذاران و مدیر ارشد فناوری این پروژه است.

گابی دیزن از سال ۲۰۰۴ در صنعت بازی موبایل فعالیت داشته و در سال ۲۰۱۸ با بلاک چین آشنا شده است. او در سال ۲۰۱۴ استودیو بازی‌سازی Altitude Games را تاسیس کرد. این استودیو بازی مبتنی بر بلاکچین Battle Racers را در سال ۲۰۱۹ منتشر کرد. دیزن به‌عنوان چهره‌ای شناخته شده در بازی‌های NFT، عضوی فعال در جوامع Axie Infinity و Yearn Finance و عضو هیات مدیره Blockchain Game Alliance، شناخته می‌شود.

بریل لی از سال ۲۰۱۴ وارد حوزه بلاکچین شده است. او که فارغ‌التحصیل از دانشگاه کمبریج است، در کارنامه خود ریاست انجمن کریپتوکارنسی در سال ۲۰۱۶ در کارنامه خود دارد. لی تاسیس و مشاوره چندین شرکت مالی و پروژه مانند CapchainX و Coin.ph را در کارنامه خود دارد.

Owl از سال ۲۰۱۸ با فضای بلاکچین آشنا شده است. او که یک توسعه دهنده به حساب می‌آید، الگوریتم‌های مختلفی برای Axie Infinity نوشته است. همچنین او در زمینه طراحی و نوشتن قراردادهای هوشمند نیز تجربه دارد.

نقشه راه YGG چیست؟

نقشه راهی که پلتفرم YGG در وایت پیپر خود منتشر کرده است، شامل سه مرحله می‌شود. هیچ‌کدام از این مراحل دارای زمان مشخص یا تقریبی نیستند و تنها موارد مورد بررسی ذکر شده است. در مرحله ابتدایی (Phase 1) تیم YGG روی زیرساخت‌ها و جلب مشارکت افراد تمرکز دارد و برنامه‌های توسعه‌ای آن‌ها حول این محور می‌چرخند. 

در گام دوم (Phase 2) پلتفرم YGG شروع به کار بخش‌های مختلف مانند مکانیسم رای‌گیری، اضافه شدن بازی‌ها و غیره را در دستور کار خود قرار داده است. در بخش نهایی و سوم (Phase 3) قرار است قابلیت‌هایی مانند استیکینگ و سیستم وام‌دهی مورد بررسی و عرضه قرار گیرد. گسترش سیستم DAO، اضافه کردن قابلیت وام‌دهی در وبسایت، اضافه کردن توکن‌های پاداش خزانه و سیستم سپرده‌گذاری از جمله مواردی است که در گام آخر سند راه YYG نوشته شده است.

این پروژه در سند خود آورده است که موارد موجود به صورت مستمر مورد بازبینی قرار می‌گیرند و در طول زمان تغییر خواهند کرد.

معرفی توکن YGG

توکن YGG چیست

توکن YGG بر بستر اتریوم و با استاندار ERC-20 عرضه شده است. میزان عرضه کل این توکن یک میلیارد عدد است که تا به الان(۱۵ مهر ۱۴۰۰)  ۶۷٬۹۱۱٬۹۴۸ وارد چرخه بازار شده است. قیمت YGG در زمان نگارش این مقاله ۷.۸۶ دلار و ارزش بازار آن ۵۳۳٬۸۳۱٬۶۰۰ دلار است. با توجه به ارزش بازار این توکن، YGG در جایگاه ۲۲۴ بازار ارزهای دیجیتال قرار دارد.

نحوه توزیع توکن YYG به‌صورت زیر خواهد بود و طبق برآورد تیم پروژه، تا فوریه ۲۰۲۷ (دی ماه ۱۴۰۶) طول خواهد کشید.

  • جامعه: ۴۵۰ میلیون عدد (۴۵ درصد)
  • سرمایه‌گذاران: ۲۴۹٬۱۶۶٬۶۶۶ میلیون عدد (۲۵ درصد)
  • بنیان‌گذاران: ۱۵۰ میلیون عدد (۱۵ درصد)
  • خزانه: ۱۳۳٬۳۳۳٬۳۳۴ میلیون عدد (۱۳ درصد)
  • مشاوران: ۱۷ میلیون و پانصد هزار عدد (۲ درصد)

بیست درصد از توکن‌های سرمایه‌گذاران در آغاز راه‌اندازی شبکه به آن‌ها داده خواهد شد و ۸۰ درصد باقی‌مانده به مدت یک سال بلوکه خواهد شد. پس از اتمام زمان بلوکه شدن، در طی یک سال میزان باقی‌مانده میان آن‌ها تقسیم خواهد شد. البته این زمان‌بندی برای سرمایه‌گذاران ابتدایی یا دوره سید (Seed) است. توکن‌های سرمایه‌گذاران مرحله A به مدت دو سال بلوک خواهد شد و پس از آن در طول سه سال، میان آن‌ها توزیع خواهد شد.

توکن‌های بنیان‌گذاران نیز به مدت دو سال بلوکه و بعد از آن در طول سه سال توزیع خواهد شد. توکن‌های مشاوران نیز یک سال بلوکه و بعد از آن به مدت یک سال بین آن‌ها توزیع خواهد شد.

شبکه YGG با استفاده از قراردادهای هوشمند، توکن‌های پاداش را برای مشارکت‌کنندگان ارسال می‌کند. تصمیم‌گیری درباره تعلق گرفتن پاداش، از طریق سیستم DAO و رای‌گیری پروپوزال‌ها انجام می‌گیرد. 

توکن YGG را از کجا بخریم؟

صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز فراوانی توکن YYG را لیست کرده‌اند و می‌توان از طریق آن‌های این توکن را خرید یا فروخت. از جمله صرافی‌های مطرحی که توکن YYG را لیست کرده‌اند می‌توان به بایننس، هیوبی، کوکوین، اوکی اکس، سوشی سواپ، یونی سواپ و وان اینچ اشاره کرد.

توکن YGG را در چه کیف پولی می‌توان نگهداری کرد؟

از آنجایی که توکن YYG یک توکن ERC20 است، کیف پول‌هایی که از این استاندارد پشتیبانی می‌کنند را می‌توان برای نگهداری این توکن استفاده کرد. از جمله کیف پول‌های نام آشنا، می‌توان از متامسک و تراست ولت نام برد.

جمع بندی

پیدایش بازی‌های جدید و استقبال از حوزه NFT باعث می‌شوند روش‌های کسب درآمد، داغ‌تر و جالب‌تر از قبل شوند. افراد و سازمان‌های متعددی وارد این صنعت شده‌اند و تاثیرات به‌سزایی از خود به‌جای گذاشته‌اند. در این مقاله به بررسی یکی از این نهادها یعنی پلتفرم Yield Guild Game پرداختیم و اهداف و ایده‌‌هایی را که گردانندگان آن دنبال می‌کنند، بررسی کردیم. این پلتفرم با دور هم جمع کردن کاربرانی که می‌خواهند از طریق بازی کسب درآمد کنند، به‌دنبال تسهیل و افزایش درآمدزایی از طریق بازی است.

آیا به نظر شما کسب درآمد از طریق بازی‌های بلاکچینی می‌تواند جایگزین شغل‌ها و درآمدهای ثابت شود؟

منبع
yieldguild

علیرضا جعفری

از خبرنگاری اقتصادی شروع کردم چون درس‌خونده اقتصادم و خیلی به این حوزه علاقه دارم. اقتصاد سنتی زیربنای ماجراست؛ ولی اقتصاد دیجیتال چیزیه که الان دنبالشم، چون الان عصر اقتصاد دیجیتاله؛ برای همین وارد دنیای بلاکچین و کریپتوکارنسی شدم. کمیابی نه فقط تو حوزه اقتصاد و کریپتو، بلکه تو حوزه محتوای غنی کریپتویی هم به‌شدت به‌چشم می‌خوره. یکی از اهدافم انتقال بهترین مطالب به بهترین شکل به کساییه که دنبال محتوای خوب می‌گردن.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا