متوسط مقالات

یلد فارمینگ برای تبدیل شدن به مهره اصلی دیفای به چه چیز نیاز دارد؟

به دنبال چرخه صعودی حوزه کریپتو در سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸، میشه گفت که این صنعت شاهد پیشرفت‌ هایی بوده است. امروزه طیفی از سرویس‌های مالی توسعه یافته توسط کریپتو در دسترس است. از جمله این موارد می‌توان به یلد فارمینگ (yield Farming) دیفای، استیبل کوین‌ها، دارایی‌های ترکیبی، بیمه همتا به همتا، و خدمات وام‌دهی و وام‌گیری شخص به شخص اشاره کرد.

دیفای و برنامه‌های کاربردی آن مانند یلد فارمینگ

دیفای yield farming کلاهبرداری کسب درآمد استخر نقدینگی

برنامه‌های مالی توسعه یافته کریپتویی تحت عنوان دیفای، سرویس‌های مالی متمرکز تثبیت شده فعلی را به چالش می‌کشند به گونه‌ای که فرصت‌های جدید درآمدزایی عمومی‌تر و دست یافتنی‌تر  را برای همگان فراهم می‌آورند.

سرویس‌های مالی در اصل بازارهای چند جانبه هستند که توسط واسطه‌های بانکی هماهنگ می‌شوند. دارایی‌های مالی طرف عرضه و خریداران و وام گیرندگان طرف تقاضا را تشکیل می‌دهند.

در فضای مالی و بانکی کنونی که نرخ بهره پایین است، مردم عادی که پول‌شان را به حساب بانکی واریز می‌کنند دیگر درآمدی از اندوخته‌های حساب بانکی عایدشان نمی‌شود؛ خصوصا که تورم و هزینه‌های واسطه‌گری مورد نیاز برای حفظ وضعیت بانک‌ها نیز باید مد نظر قرار گیرد. از طریق حذف واسطه‌های بانکی رانتی سودجو و به لطف تئوری اقتصادی کریپتو، هدف دیفای ارائه و افزودن جوانبی مثبت به سرویس‌های مالی است.

دیفای دسترسی به و کسب سود از صنعت خدمات مالی را در حد کامل برای همه به طرزی باورنکردنی راحت و آسان می‌سازد. فرصت‌های درآمدزایی برای عرضه کنندگان در مقایسه با سیستم‌های قدیمی و سنتی می‌تواند بسیار پربازده‌تر باشد. دلیل آن این است که مبلغ کمتری از سود حاشیه موجود برای هزینه‌ فرآیند تسویه کاغذی و جبران کردن و مزد دادن به واسطه‌های سودجو استفاده می‌شود. اخیرا این فرصت‌های درآمدزایی بسیار بیشتر شده‌اند و برتری آن‌ها نسبت به صنعت مالی سنتی فقط در همین چند خصیصه اساسی خلاصه نمی‌شود.

ارائه دهندگان خدمات دیفای ( پروتکل‌های بنا شده بر پایه بلاک چین اتریوم ) با هدف ایجاد رشد و توسعه در این حوزه اقدام به صدور توکن‌های دیجیتالی خود و اهدای آن‌ها به کاربران فعلی و همچنین کاربران جدید نموده‌اند.  صاحبان این توکن‌ها اختیار این را خواهند داشت تا در نحوه کارکرد و اداره خدمات ویژه دیفای تصمیم‌گیری نمایند. با توجه به اینکه این توکن‌ها دارای کاربرد واقعی هستند( داشتن این توکن‌ها بسیار شبیه به سهامداری در یک شرکت است) خیلی با ارزش هستند.

معرفی این توکن‌های کاربردی و حاکمیتی ،سبب شده فرصت های درآمدزایی موجود در حوزه کریپتو سقف جدیدی ثبت کند. سرانجام، یک روند جدید را به نام “Yield farming” ایجاد کرده است​​ که برای استراتژی‌های خلاقانه است که در آن کاربران این پروتکل‌ها با روش‌های مبتکرانه مشارکت می‌کنند تا بتوانند هر تعداد از این توکن‌ها را که می‌توانند بدست آورند و سود و بازده دلاری خود را به حداکثر برسانند.

آیا کسب درآمد با Yield Farming دیفای آسان است یا پیچیده؟!

نرخ بهره بیش از ۱۰۰۰ درصد در برخی موارد خیره کننده و باورنکردنی است. اما، واقعاً چند نفر را می‌شناسید از ” یلد فارمینگ”  که “دیفای” ارائه می‌دهد بهره ببرند؟ طبق مطالعه دانشگاه کمبریج ، کمتر از یک درصد از مردم جهان به طور کلی ارز رمزنگاری شده دارند. و علی رغم رشد سریع، فقط ۰.۰۰۲۴ درصد از ثروت جهانی در خدمات مالی غیرمتمرکز (DeFi) وثیقه گذاری شده است. بنابراین، اگر دیفای آینده مالی ما است، پس چرا هنوز تعداد کمی از ما در آن مشارکت داریم؟

مشکلات دیفای و یلد فارمینگ

برای تغییر عادات مالی یک فرد، منطقی و خلاقانه خواهد بود که بپذیریم طرح و پیشنهادات جدید یا باید نسبت به وضعیت موجود ارزشمندتر و مفیدتر و یا کم خطرتر باشند. وقتی در نظر بگیریم که برخی از این فرصت‌های جدید “یلد فارمینگ”  چقدر ارزشمند و مفید هستند ، بازدهی آن‌ها، در نگاه اول،  بسیار جذاب به نظر می‌رسد.

با این حال، هنگامی که شما میانگین مدت زمان سرمایه‌گذاری در حوزه دیفای  برای یک تازه  کار ​​در زمینه‌های آموزش، آزمون و خطا و همچنین خطرات ناشی از انتقال دارایی خود به یک قرارداد هوشمند که هیچ آگاهی در مورد نحوه ارزیابی آن نمی‌داند را در نظر می‌گیرید، بازده و درآمد آن آنقدرها هم زیاد نیست. حتی افراد باتجربه حوزه کریپتو نیز در تلاشند تا این روند را ادامه دهند.

با توجه به اینکه این فضا با حداکثر سرعت ممکن در حال تکامل است، فرصتهای جدید یلد فارمینگ هر روز ظاهر می‌شوند. پیشکسوتان حوزه رمزارزها باید سریع :

  •  ریسک‌های موجود را ارزیابی کنند.
  •  بازدهی مورد انتظار سرمایه گذاری را در مقایسه با پورتفوی موجود خود برآورد نمایند.
  •  برای اطمینان از بهینه سازی نسبت ریسک به ریوارد، سبد سهام خود را مجدداً متعادل نمایند. همه اینها پیچیده، وقت گیر و مستعد خطاهای انسانی است.

تازه اگر افزایش هزینه‌های کارمزد گس لازم برای انجام معامله در شبکه اتریوم را نادیده بگیریم. محدودیت‌های فنی اتریوم، قیمت بسیاری از گروه‌های کاربر بازار هدف را تعیین می‌کند. نتیجه یک حلقه بازخورد منفی است که نابرابری‌های دارایی و درآمد را در دیفای عمیق‌تر می کند، زیرا فرصت‌های جدید درآمدزایی یلد فارمینگ که دیفای ارائه می‌دهد برای کسانی که سرمایه کمتری دارند، غیرقابل دسترسی است.

این چرخه تهدیدی برای دوام حوزه دیفای در بلند مدت است. به طور بالقوه انگیزه‌ مصرف کنندگان و مشاغل جدید را برای شرکت در این بخش تحت تأثیر قرار می‌دهد و پتانسیل و قابلیت اقتصاد رمزارزها را  برای جهانی و همه‌گیر شدن کاهش می‌دهد.

نقطه قوت و جنبه‌ی مثبت دیفای و Yearn Finance

پروتکل yearn.finance و توکن YFI

افزایش برق آسا و خیره کننده Yearn Finance پاسخی سریع به این مشکلات پیچیده در حوزه دیفای از طریق معرفی “yVaults” بوده است.

yVaults با فراهم کردن این امکان به تأمین کنندگان نقدینگی (LP) که دارایی های کریپتویی خود را مستقیماً در یک استخر خاص واریز کنند،کار می‌کند. سپس مشاور روبوی منصوب شده برای yVault ‌ به سرمایه گذاری موجودی استخرها می‌پردازد. این سرمایه گذاری از طریق بهترین فرصت های یلد فارمینگ در دسترس برای رمزارز موردنظر، انجام می‌‌پذیرد. yVaults اساساً استراتژی‌های سرمایه گذاری خودکار را ارائه می‌دهد، و به این ترتیب بسیاری از پیچیدگی‌هایی را که بهینه سازی یلد فارمینگ را دشوار کرده است، کنار می‌زند.

در نتیجه، Yearn Finance به بزرگترین شرکت یلد فارمینگ در حوزه کریپتو تبدیل شده است و توانایی کمک به افراد بیشتری را دارد تا در انواع فعالیت های سرمایه گذاری شرکت کنند. سرمایه‌گذاری‌هایی که زمانی فقط برای کاربران باتجربه‌تر و متمول‌تر در دسترس بود.

یافتن تناسب محصول و بازار

Yearn Finance مطمئناً موانع یلد فارمینگ در انواع دارایی‌های رمزنگاری شده را کاهش داده است. yVaults ابزاری قدرتمند و جدید ایجاد کرده است که به کاربران امکان می‌دهد تا از تلاش برای به حداکثر رساندن بازده و سود دارایی‌های رمزنگاری شده‌ی خود نهایت استفاده را ببرند. و برای این لزومی به نگران بودن در مورد متعادل نگه داشتن پوزیشن‌ها نیست.

بنابراین، آیا بهینه ساز Yearn Finance برای یلد فارمینگ محصول مناسب بازار را پیدا کرده است؟ برای افراد باتجربه‌ی این حوزه که از قبل در مورد کریپتو و چشم انداز دیفای شناخت و آگاهی دارند، مطمئناً چنین به نظر می‌رسد. با این حال، اگر بخواهیم با دقت بررسی کنیم، منصفانه است که بگوییم Yearn فاصله زیادی با جریان اصلی تولید محصول دارد.

ما معتقدیم، به همان اندازه که راه حل Yearn فوق العاده است، برای ارائه خدمات به دو گروه مشتری خاص ساخته نشده است که مسلما بیشترین سهم از کل بازار موجود را تشکیل می‌دهند:

  • دیفای و مبتدیان حوزه رمزارزها
  • سرمایه گذاران سازمانی غیردیفای

برای درک دلیل، بیایید مشکلات را جداگانه بررسی کنیم:

۱. این حوزه برای کاربران خیلی پیچیده است. اگر یک تازه‌ کار حوزه دیفای به سایت Yearn مراجعه کند و تمام این گزینه‌های Vaults ، Earn ، Zap ، APR و Cover را در صفحه اول مشاهده کند، اصلا نمی‌داند از کجا شروع کند. علاوه بر ارائه مجموعه‌ای از محصولات مختلف دیفای به کاربران برای انتخاب، هر یک از آنها به رمزارز خاصی نیاز دارند، به عنوان مثال: ETH، USDT، USDC، Curve و … برای یک مبتدی حوزه رمزارزها، انتخاب ارز مناسب برای واریز و همچنین دلیل انتخاب آن برای افراد تلزه‌کار بخشی از این چالش است. لازمه چنین چیزی این است که کاربران ایده‌ای مرتبط با صعودی یا نزولی  بودن دارایی های رمزنگاری شده اصلی داشته باشند.

۲. هزینه‌های بالای گس هنوز مردم را از این بازار می‌راند. در حالی که Yearn سرمایه گذاری در مجموعه‌ای از پروتکل‌ها و بهره‌‌مندی از مزایای تولید محصول را با سرمایه گذاری در yVault آسان و مقرون به صرفه می‌کند، روند بدست آوردن دارایی‌های رمزنگاری شده لازم، خود یک چالش است چرا که کاربران باید چندین معامله انجام دهند که هنوز هم بسیار هزینه‌بردار است. علاوه بر این، تقسیم نقدینگی در تمام استخرهای مختلف yVault مانع از دستیابی به مزایای کامل بسط دادن هزینه‌های گس در بین تأمین کنندگان سرمایه‌های جمع شده می‌شود.

۳. شفافیت هنوز مستلزم دقت نظر است. Yearn ممکن است برخی از پیچیدگی‌های موجود در تعادل بخشی استراتژی‌های سرمایه گذاری یلد فارمینگ را حذف کند؛ با این حال، شفافیت در مورد خطرات سرمایه گذاری در یک استراتژی خاص را فراهم نمی‌کند. انتظار می‌رود سرمایه گذاران خطرات مالی و فنی را برای خود حسابرسی کنند.

۴. برای تازه کارهای رمزنگاری و همچنین سرمایه‌گذاران سازمانی وارد و با تجربه، این کار وقت گیر است و برای آموزش نیاز به یک چشم آموزش دیده دارد.

۵. سرمایه گذاری‌ها برای ریسک بهینه نشده‌اند. از آنجا که استراتژی‌ها و پروتکل‌های مربوطه که با آنها در تعامل هستند به طور استاندارد تأیید یا امتیازدهی نمی‌شوند، مشخص نیست که آیا استراتژی‌های سرمایه گذاری ارائه شده توسط Yearn بهترین بازده را برای سطح معینی از ریسک ارائه می‌دهند یا خیر. به عنوان یک سرمایه گذار نهادی، تعادل ریسک به ریوارد از اهمیت فوق العاده‌ای برخوردار است. اگر یک استراتژی خاص استفاده شده توسط yVault نتواند نسبت ریسک به ریوارد را ارزیابی کند، سرمایه گذاران قادر نخواهند بود مقدار قابل توجهی از سرمایه خود را به آن استراتژی اختصاص دهند تا از مزایای کامل یلد فارمینگ خودکار و اتومات بهره مند شوند.

۶ .توازن مجدد  ضروری است. Yearn Finance در تعادل بخشی به سبد سهام برای یک استراتژی با یک دارایی خاص، خوب عمل می‌کند. با این حال، آنچه در انجام آن ناموفق است افزودن یک لایه انتزاعی برقراری مجدد تعادل است تا اطمینان حاصل شود که عملکرد تنظیم شده برای ریسک برای تمام استراتژی های موجود بهینه شده است. امروزه انتظار می رود که کاربران “یرن فاینانس” این کار را به صورت دستی مدیریت کنند.

بازار برای یلد فارمینگ به شرکتی مانند WealthFront نیاز دارد

در حالی که Yearn Finance نسبتاً سریع مورد توجه افراد زیادی قرار گرفته است، با توجه به مجموعه پیچیده ای از ویژگی‌هایی که برای کاربران پیشرفته‌تر ارائه می‌شود، توانایی آن برای تبدیل یلد فارمینگ به جریان اصلی همچنان نامشخص است.

با این حال، دیفای و یلد فارمینگ برای اینکه قشرهای تازه‌کار و سرمایه گذاران نهادی منفعل در  حوزه کریپتو را درگیر کند، لایه‌های اضافی انتزاعی لازم است.

در دنیای مالی قدیمی، ارائه دهندگان خدمات سرمایه گذاری خودکار، سرمایه گذاری در طیف گسترده‌ای از استراتژی‌ها را برای افراد عادی بسیار ساده کرده‌اند. اساس این امر بر مبنای قبول ریسک‌های احتمالی موجود بوده است. ثابت شده است که شرکت‌هایی مانند WealthFront ، Betterment و Acorns در جذب سرمایه بلا استفاده موفق عمل نموده‌اند.

از آنجا که یلد فارمینگ واقعاً درهمین چند ماه گذشته ظهور کرده است، امروزه تعداد کمی از صحنه گردانان قصد دارند که رویه کار را به روشی قابل مقایسه با موارد مشابه WealthFront ساده کنند. اگر محصولی از این دست برای پدیده یلد فارمینگ پدیدار شود، می‌تواند موانع سر راه ورود کاربران به این حوزه را کاهش دهد و نیازهای کاربران بازار انبوه را تأمین کند.

معرفی یک wealthfront براي حوزه دیفای

پروژه “APY Finance” پروژه‌ای جدید در این بلوک است که هدف آن انجام نقش Wealthfront در حوزه دیفای است. پروژه ای که قرار است در ماه اکتبر آغاز شود. این پروژه در اوایل سال جاری توسط یک گروه با استعداد از توسعه دهندگان در ETH HackMoney تاسیس شد. APY Finance راهی را به سرمایه گذاران پیشنهاد می کند تا یلد فارمینگ را به روشی مشابه با یرن اتومات کنند.

دستیابی به این مهم در پروژه APY Finance از طریق زیر انجام می‌شود:

  • فقط واریزی استیبل کوین‌ها پذیرش می‌شود: به جای اینکه کاربران مجبور شوند مجموعه ای از ارزهای رمزپایه مختلف را برای سرمایه گذاری در یک یا چند صندوق خریداری کنند، آنها به راحتی می توانند یک سرمایه واحد دراستخر نقدینگی APY Finance انجام دهند. به نوبه خود، مشاور روبی APY کنترل را بدست می گیرد و به طور مستقل سرمایه جمع آوری شده در استخر را در مجموعه‌ای از استراتژی‌ها که ممکن است به ارزهای رمزپایه جایگزین به عنوان دارایی های ورودی نیاز داشته باشند، تقسیم می‌کند، مانند ETH ، renBTC ، USDT و غیره.
  • امتیازدهی و تجزیه و تحلیل ریسک های “یلد فارمینگ” از طرف تامین کنندگان نقدینگی: APY Finance  از یک چارچوب ارزیابی ریسک با الهام از   ConsenSysاستفاده می‌کند. این کار به منظور ارزیابی هر یک از استراتژی‌های سرمایه‌گذاری مورد استفاده می‌باشد تا ریسک قرارداد هوشمند، ریسک مالی و ریسک تمرکزگرایی آن را امتیازدهی نماید. با انجام این کار ، مشاور روبوی APY Finance درجه‌ای از آگاهی را در رابطه با ریسک به دست می‌آورد،  که به او امکان می‌دهد تصمیمات حساب شده‌تری از طرف LPs اتخاذ کند.
  • برقراری توازن مجدد مجموعه استراتژی‌ها به طور مستقل : Yearn Finance فقط به کاربران اجازه می‌دهد تا در صندوق‌ها و خزانه‌های مخصوص ارزهای رمزنگاری شده سرمایه گذاری کنند. یرن فاینانس قابلیت انتقال سرمایه از یک صندوق به صندوق دیگری به روشی خودکار را ندارد. APY Finance قصد دارد این کمبود را از میان بردارد و آن را طریق توازن مجدد خودکار بین تمام استراتژی‌هایی که به طور همزمان به کار رفته می‌شود، انجام دهد.
  • همکاری و تعامل با “یرن فاینانس” و سایر مشاوران روبوی مخصوص استراتژی: یکی از زیبایی‌های دیفای ترکیب پذیری آن است. از آنجا که یرن فاینانس انواع مختلفی از استراتژی‌های سرمایه گذاری برای بهینه سازی بازدهی را ارائه می‌دهد، APY Finance می تواند هر یک از آنها را به مشاور روبوی خود الحاق کند. درصورتیکه سیستم معتقد باشد که بهترین بازده تعدیل شده برای ریسک را برای مجموعه سرمایه ارائه می‌دهد، تقسیم سرمایه به یک یا چند yvaults از نظر تئوری امکان پذیر است.

نتیجه

افراد کارکشته حوزه رمزنگاری ضمن داشتن سهم زیادی در دامن زدن به گمانه‌زنی‌ها، بر این باورند که یلد فارمینگ و دیفای بخشی از گسترش بزرگ و دائمی صنعت آنها است زیرا قدرت جذب سرمایه‌های مالی را دارد. با گسترش بی‌رویه‌ی کمپین‌های استخراج نقدینگی که توسط انواع مختلف پروتکل های جدید و موجود دیفای ارائه شده است، “یرن فاینانس” روشی آسان‌تر را برای کاربران فراهم می‌کند تا چندین جنبه از تلاش‌های “یلد فارمینگ” را اتومات نماید.

با این وجود، با توجه به نیاز به از میان برداشتن  موانع استفاده‌ی کارآمد و ایمن از Yearn Finance، محصولات ارائه شده در واقع فقط به کاربران باهوش‌تر خدمت می‌کنند. تا زمانی که یک محصول جدید ظهور کند که امکان ارایه تسهیلات به سرمایه گذاران تازه کار یا ریسک گریز را در بین ما فراهم کند، من معتقدم بهینه‌سازان بازده‌هی مربوط به استراتژی ارائه شده توسط پروژه‌هایی مانند Yearn Finance برای جذب و حفظ کاربران بازار انبوه تلاش خواهند کرد. دیدگاه من این است که کسانی که سهم بزرگی از بازارهای موجود را به خود اختصاص می‌دهند، کسانی هستند که تجربه‌ای مشابه با WealthFront را ارائه می‌دهند. APY Finance به نظر می‌رسد یک رقیب امیدوار کننده است. من تا آن موقع نظاره‌گر خواهم بود.

منبع
hackernoon

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا