آیا کسب درآمد با Yield Farming دیفای آسان است یا پیچیده؟!

راه‌های متعددی برای کاربران دیفای (Defi) وجود دارد که به واسطه Yield Farming کسب درآمد کنند. اگرچه گفته متخصصان به این سادگی‌ها هم نیست، چرا که این تکنولوژی هنوز جوان است.

طی چند ماه گذشته، Yield Farming یک جهش ژنتیکی ویژه را تجربه کرده، که بخشی از آن به لطف ظهور پروتکل‌های دیفای است. به ساده‌ترین زبان، Yield Farming را می‌توان فرآیندی دانست که در آن کاربران نقدینگی پروتکل‌های دیفای را تامین می‌کنند و به عنوان پاداش، معمولا به صورت توکن پیشنهادی پلتفرم پاداش می‌گیرند.

دیفای و Yield Farming

دیفای yield farming کلاهبرداری کسب درآمد استخر نقدینگی

این مفهوم اولین بار توسط پزوژه کامپوند (Compound) معروف شد که به کاربرانی که توکن‌ها را در پلتفرم ارائه و مبادله می‌کردند، توکن COMP پاداش می‌داد. سودی که ارائه می‌شود معمولا زیاد است و به عنوان انگیزه‌ای برای کاربران جهت تامین نقدینگی راه اندازی مجدد پروتکل‌های دیفای جدید عمل می‌کند.

اگرچه این روش جدید توزیع توکن اخیرا بسیار مورد توجه قرار گرفته است (تا حدودی به دلیل بازده بسیار زیادش)؛ به طوری که تعدادی از پروژه‌ها از آن کپی برداری می‌کنند و حتی برخی پروتکل‌های ناشناخته‌، شروع  به سوءاستفاده از این روش کرده‌اند. چرا که قراردادهای هوشمند Yield Farming متن باز هستند و تعدادی برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز کارآمد وجود دارد که تقریبا توسط هر کسی با تخصص مهندسی لازم قابل کپی برداری است.

با این حال، بابی اونگ (Bobby Ong) مدیرعامل و یکی از بنیانگذاران CoinGecko – یک سیستم ردیابی ارز دیجیتال- معتقد است بازده بالا موقتی است و عملا پایدار نیست. وی همچنین معتقد است که هر چه افراد بیشتری از این فناوری آگاه شوند و شروع به تامین نقدینگی پروتکل‌های مختلف کنند، متوسط عملکرد در نهایت کم می‌شود، پاداش‌ها به شدت کاهش می‌یابد. وی افزود:

ارائه دهندگان نقدینگی توکن‌های بومی پروتکل‌های دیفای پاداش می‌گیرند. برای دریافت سود واقعی در USDT، تامین کننده‌ نقدینگی باید توکن بومی را به USDT بفروشد؛ در نتیجه قیمت توکن را پایین آورده و بیشتر سود می‌کند.

روش‌های مختلف Yield Farming

هنگام بحث در مورد مفهوم Yield Farming، لازم است توجه داشته باشیم که سه راه وجود دارد تا از طریق آن بتوان سود دریافت کرد:

  • بازارهای پول
  • منابع نقدینگی
  • طرح‌های تشویقی

بازارهای پول

به زبان ساده، دارندگان کریپتو می‌توانند از طریق قرض دادن توکن‌‌ها با بازارهای پول غیرمتمرکز مانند کامپوند، میکر (Maker) و آوه (Aave) از دارایی‌های فعلی خود سود کسب کنند. علاوه بر این، پلتفرم‌های مختلف نرخ بازگشت متفاوتی را ارائه می‌دهند. برای مثال Aave هم نرخ بهره متغیر و هم نرخ بهره ثابت به کاربران ارائه می‌دهد؛ کامپوند توکن‌های بومی COMP را به عنوان تشویق به وام‌دهندگان و وام‌گیرندگان ارائه می‌دهد. در حالی است که نرخ ثابت برای وام گیرنده سودآورتر است، وام دهندگان معمولا نرخ متغیر را ترجیح می‌دهند.

در نهایت، یک جنبه‌ی منحصر به فرد در بازارهای پول دیفای این است که وثیقه وام گیرندگان باید بیش از مقدار وامی باشد که گرفته‌اند. معنی این امر این است که فارمرها باید بیش از آنچه در واقع می‌توانند وام بگیرند، پول خود را سپرده‌گذاری کنند تا در نتیجه اگر کوتاهی کردند، وام‌دهندگان دارایی خود را از دست ندهند.

به بیان ساده، ایده استفاده از وام با وثیقه بیشتر، به وام دهنده اجازه می‌دهد تا همواره نسبت وثیقه (Collateralization Ratio) را برای جلوگیری از لیکوئید شدن ثابت نگه دارد.

استخرهای نقدینگی

نقدینگی برای اکثر پروتکل‌های دیفای بسیار مهم است؛ زیرا به آنها امکان می‌دهد تجربه‌ای بدون دردسر را به مشتریان خود ارائه دهند. از دیدگاه مالی، استخرهای نقدینگی در مقایسه با بازارهای پول بازدهی بهتری را به کاربران ارائه می‌دهند. اما در عین حال مملو از خطرات مخصوص به خود هستند.

یکی از نمونه‌های بارز چنین تنظیماتی Uniswap است که یک مارکت میکر (Market Maker) اتوماتیک است و با استفاده از منابع نقدینگی مختلف که هر کدام دو توکن در اختیار دارند، استخرهای نقدینگی مختلفی به کابران می‌دهد. از نظر فنی، هر زمان که بانک جدیدی به وجود می‌آید، شخصی که اولین نقدینگی را تامین می‌کند، کسی است که وظیفه تعیین قیمت اولیه دارایی‌های موجود در استخر را بر عهده دارد. از این رو، واضح است که ارزش اولیه توکن به طور قابل توجهی از قیمت‌های بازار جهانی منحرف شود و یک فرصت بزرگ پیش روی شما قرار می‌گیرد.

همچنین، ارائه دهندگان نقدینگی تشویق می‌شوند تا از طریق توکن‌های پلتفرم‌ بومی، به مقدار معادل و برابر از هر دو توکن در بانک قرار دهند. به طوری که نسبت کلی آنها حتی با افزایش تعداد افرادی که توکن‌ اضافه می‌کنند ثابت بماند.

در حالی که Uniswap از چهارچوب‌هایی که در بالا اشاره شد استفاده می‌کند، پلتفرم‌هایی مانند Curve الگوریتمی متفاوت به کار می‌گیرند که نرخ‌های جذاب‌تر کارمزد و همچنین افت کمتری را در هنگام تبادل توکن به کاربران ارائه می‌دهد. علاوه بر آن Balancer کاربران را قادر می‌سازد مجموعه‌ی نقدینگی ایجاد کنند که می‌تواند همزمان چندین توکن (حداکثر تا هشت عدد) را به صورت همزمان در خود جای دهد.

طرح‌های تشویقی

کسانی که Yield Farming می‌کنند، همچنین این امکان را دارند که بازگشت سرمایه خود را در قالب طرح‌های تشویقی به دست بیاورند. به عنوان مثال، پلتفرم‌های دیفای مانند Synthetix در ازای کار خود به ارائه دهندگان نقدینگی، توکن‌های SNX می‌دهند. به همین منوال، Ampleforth نیز به کاربران اجازه می‌دهد تا برای تلاش‌های خود در زمینه ی نقدینگی توکن‌های بومی AMPL به دست آورند.

سرانجام، از لحاظ میزان سادگی راه اندازی یک Yield Farm به نظر می‌رسد همه چیز به میزان تجربه شخص در زمینه کریپتو و دیفای بر می‌گردد. به عنوان مثال، برخی از استراتژی‌های Yield Farming به شدت پیچیده است و کاربران را به داشتن دانش عمیق و گسترده از پلتفرم‌های مختلف و همچنین درک صحیح از خطرات مالی و فناوری نیازمند می‌کند.

بنابراین، برای کاربران با سطح دانش کمتر روش‌های ساده‌تری برای مشارکت در Yield Farming وجود دارد؛ در درجه‌ی اول از طریق پلتفرم‌هایی مانند Yearn.finance، همه کاری که باید انجام دهید این است که بخشی از کریپتوهای خود مانند اتر (ETH) یا استیبل کوین را پس‌انداز کنید.

مناطق خاکستری

با توجه به شرایط موجود، در حال حاضر پروژه‌های Yield Farming مانند Kimchi و Pickle وجود دارد که ادعا می‌کنند بیش از ۳۰۰۰٪ سود می‌رسانند. بنابراین به نظر می‌رسد تنها کافی است که به این پرسش بپردازیم که چگونه امکان پذیر است؟ و آیا عنصر کلاهبرداری ضمیمه این طرح‌هاست؟

دیفای yield farming کلاهبرداری کسب درآمد استخر نقدینگی

یکی از دلایل وجود چنین بازدهی بالایی این است که توکن‌های حاکمیت مرتبط با پلتفرم‌ها مانند Kimchi بیشتر شبیه سهام هستند – یعنی آنها ادعای سهمی از درآمد آینده پلتفرم را دارند. همچنین وقتی بیشتر پروتکل‌ها بیش از نیمی از ارزش سهام خود – به ارزش صدها میلیون دلار – را به تامین‌کنندگان نقدینگی می‌دهند، جای تعجب ندارد که حداقل در کوتاه مدت می‌توان بازده فوق‌العاده بالایی کسب کرد. کریس مارسزالک Kris marszalek، مدیرعامل Crypto.com -یک پلتفرم پرداخت کریپتو- به کوین تلگراف گفت:

پروژه‌هایی مانند Kimchi و Pickle نژادی متفاوت از پلتفرم‌های سنتی مانند کامپوند یا Curve دارند. تفاوت اساسی در این است که آنها محصولی موجود ندارند که بتواند برای دادن ارزش اقتصادی به خود درآمد تولید کند. از آنجا که این توکن‌ها ارزش ذاتی خود را از وعده‌های درآمد آینده دریافت می‌کنند که ممکن است محقق نشود. پس برای جذب کاربران مجبورند درصد بسیار بیشتری از توکن‌ها را در یک بازه‌ زمانی کوتاه‌تر توزیع کنند.

همچنین جیسون لو (Jason Lau) مدیرعامل صرافی کریپتو OkCoin نیز معتقد است که این درصدهای APY گمراه کننده هستند؛ زیرا این ارقام معمولا با فرض این که برای یک سال پایدار است تولید شده‌اند. وی افزود بازده فعلی ارائه شده توسط پلتفرم‌هایی مانند Katana، Solarite و kimichi براساس ترکیبی از هیجانات کاذب، دسترسی محدود و خطرات پنهان است. او تصریح کرد:

محاسبه‌ واقعی درصدهای سود شفاف نیست و فارمینگ برای هرگونه پاداشی فقط چند روز تا چند هفته ادامه دارد و پروژه‌ها اغلب با گذشت زمان پاداش را کاهش می‌دهند.

خطرات موجود

دیفای yield farming کلاهبرداری کسب درآمد استخر نقدینگی

خطرات عمده‌ای در رابطه با Yield Farming وجود دارد. برای شروع، عملکرد سالانه اکثر این پلتفرم‌ها متناظر با توکن‌‌های پاداش در حال فارم است که به طور کلی به شدت بی‌ثبات هستند. علاوه بر آن هنگامی که فارمینگ آغاز می‌شود، فشار زیادی بر فروش توکن پاداش است و بنابراین اغلب APY آن به سرعت پایین می‌آید.

همچنین مساله ضرر ناگهانی یا واگرایی وجود دارد. که در آن پروژه‌های جدید معمولا به کسانی که نقدینگی خود را به استخرهای نقدینگی مارکت میکر اتوماتیک ارائه می‌دهند، پاداش می‌دهد؛ که به دو دارایی متفاوت نیاز دارند. بنابراین، اگر قیمت یکی از این دو دارایی نسبت به دیگری تغییر کند، این احتمال وجود دارد که کاربران در مقایسه با نگه داشتن توکن‌های اساسی، ضرر و زیان متحمل شوند. جوئل اجرتون (Joel Edgerton) مدیر ارشد صرافی کریپتو bitFlyer USA با ارائه افکار خود در این زمینه به کوین تلگراف گفت:

اصلی‌ترین خطر این است که ممکن است کد نرم افزار مشکل‌دار باشد. ممکن است آن‌گونه که تبلیغ می‌شود عمل نکند یا دستکاری یا هک شود. این پروژه‌ها هنوز بسیار جوان هستند و در طول زمان مقاومت نکرده‌اند یا تحت آزمایش‌های پرفشار قرار نگرفته‌اند. همچنین حتی اگر این پروژه‌ها به دنبال سلطه بر دیفای هستند، اما هنوز هم ایراد وابستگی نقطه‌ای را دارند. مثلا شخصی که کد را نوشته، می‌تواند توکن‌ها را از قبل استخراج کند، قیمت را افزایش دهد، دارایی‌ها را تخلیه کند و با پول ناپدید شود.

از منظر امنیتی، Lau معتقد است که قراردادهای هوشمندی که بیشترین طرح‌های Yield Farming را دارند، اغلب به سرعت انجام می‌شوند و بنابراین بدون حسابرسی باقی می‌مانند. در نتیجه ممکن است این احتمال وجود داشته باشد که این قراردادهای هوشمند مستعد ایجاد حفره‌های امنیتی خاصی باشند؛ چه ناخواسته مانند آنچه که در اولین نسخه توکن YAM مشاهده شده است، چه عمدا توسط سازنده قراردادها.

همچنین، به دلیل پیچیدگی این پروتکل‌ها، حتی پروژه‌هایی مثل bZx که پروتکل‌های امنیتی بالایی دارند، همچنان می‌توانند با مشکلاتی روبه رو شوند. لو اضافه کرد: بسیاری از این پروتکل‌ها در واقع کاملا متمرکز بوده و تنها یک یا چند نفر برای آن تصمیم‌گیری می‌کنند.

Ong‌ همچنین عنوان کرد که توسعه‌دهندگان پروتکل می‌توانند کاربران با سود بالا را در توکن‌های فارم شده – مثلا با یک استخر Uniswap 50/50 شامل اتر- وسوسه کنند و بعد قیمت توکن‌‌های آن‌ها را دامپ کنند. به همین ترتیب او اشاره کرد که توسعه‌دهندگان ممکن است توکن‌های ضبط شده را بدزدند؛ زیرا بسته به برخی قراردادها، گاهی کاربران مجبور هستند که توکن‌ها را به یک قرارداد هوشمند دیگر ارسال کنند. که این امر سرقت را آسان می‌کند. اونگ اضافه کرد:

سود ارائه شده، با قیمت خاصی براساس قیمت توکن بومی ارائه می‌شود. وقتی قیمت توکن بومی کاهش می‌یابد، سود شما نیز به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد و بازدهی را مطابق آنچه در نظر داشتید دریافت نمی‌کنید. حتی ممکن است لایه اولیه دروغ باشد یا اطلاعات با آنچه در قرارداد است متفاوت باشد.


54321
امتیاز 4 از 4 رای

منبع cointelegraph coingecko
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

جدید ترین قدیمی ترین محبوب ترین
salammsosis

سلام
حتما در برنامه هامون قرار میدیم.
ممنون از پیشنهادتون