معرفی توکن SNX ؛ ابزاری برای ترید دارایی‌های ترکیبی بر بستر بلاک چین!

توکن SNX ارز دیجیتالی است که بر بلاک چین اتریوم ساخته شده است. هدف این ارز دیجیتال ایجاد دارایی‌های ترکیبی است و این دارایی‌ها ممکن است ترکیبی از ارز‌های فیات، ارز‌های دیجیتال، طلا، سهام و غیره باشند. مدلی که توکن SNX مورد استفاده قرار می‌دهد، بسیار شبیه مدل مورد استفاده بسیاری از استیبل کوین‌ها است. این ارز دیجیتال به افراد اجازه می‌دهد که دارایی‌های ترکیبی خود را با پشتیبانی توکن SNX ایجاد کنند و از این طریق به پیگیری قیمت دارایی‌های مختلف بپردازند.

SNX یک پروتکل نقدینگی اوراق مشتقه بر روی بلاک چین اتریوم است که صدور و ترید دارایی‌های ترکیبی را امکان‌پذیر می‌کند. توکن SNX یکی از توکن‌های ERC20 است که انعکاس‌دهنده قیمت دارایی‌های خارجی است. این سیستم می‌تواند هر گونه دارایی را که دارای قیمت مشخصی است، پشتیبانی کند و دسترسی روی زنجیره را برای تعداد نامحدودی از دارایی‌های جهان واقع فراهم آورد. این پروتکل گستره‌ای از نما‌های ترید مانند باینری آپشنز (binary options)، قرارداد‌های آتی و غیره را فراهم می‌کند.

Synthetix یک پروتکل صدور دارایی‌های ترکیبی غیر متمرکز است. تامین وثیقه این دارایی‌های ترکیبی توسط توکن SNX صورت می‌گیرد که این توکن‌ها سپس در قرارداد محبوس شده و اجازه صدور دارایی‌های مرکب را می‌دهند.

توکن SNX چگونه کار می‌کند؟

توکن SNX

SNX متشکل از یک سیستم قرارداد هوشمند با مجموعه‌ای از مشوق‌ها برای حفظ قیمت آن است. SNX به عنوان یک وثیقه عمل می‌کند و مقدار متناسبی از آن برای صدور دارایی‌های ترکیبی باید گرو گذاشته شود. سرمایه‌گذاران در این سیستم با درصد متناسبی از کارمزد‌ها پاداش خود را می‌گیرند. این کارمزد‌ها ناشی از فعالیت در این شبکه هستند و در اثر این فعالیت‌ها ایجاد می‌شوند. پس می‌توان گفت که ارزش توکن SNX مستقیما به استفاده از شبکه آن وابسته است.

این مکانیسم به SNX اجازه تبدیل بی دردسر دارایی‌ها به یکدیگر را می‌دهد و مشکل نقدینگی در میان نخواهد بود. راه‌اندازی این ارز دیجیتال بر روی بستر اتریوم اقدامی هوشمندانه است و بسیاری از مشکلات را حل می‌کند. در نتیجه، این شبکه کاربرد‌های زیادی خواهد داشت که از جمله آنها می‌توان به ترید، وامدهی، تصفیه پرداخت‌ها، تجارت الکترونیک و غیره اشاره کرد. SNX در اواخر سال ۲۰۱۷ راه‌اندازی شد و در ابتدا با نام haven بیرون داده شد.

مزیت معامله دارایی‌های ترکیبی در این است که بدون دسترسی به دارایی زیربنایی می‌توان به معامله پرداخت و سریعا این دارایی‌ها را به یکدیگر تبدیل کرد. در اینجا دیگر دردسر انتقال از یک پلتفرم به پلتفرم دیگر موجود نیست و نوعی مقاومت در برابر سانسور هم پدید می‌آید. این مزیت بزرگی است که امکان سرمایه‌گذاری فوری و سریع را فراهم می‌کند.

در شبکه Synthetix دو نوع توکن وجود دارد. یکی از آنها همان توکن اصلی یعنی توکن SNX است و دیگری توکنی است که Synth نامیده می‌شود. این توکن‌های نوع دوم دارایی‌هایی ترکیبی هستند که از طریق این سیستم ایجاد می‌شوند. کار با این سیستم راحت و شفاف است. افراد اقدام به خرید توکن SNX می‌کنند و آن را در کیف پول خود ذخیره می‌کنند. سپس این افراد می‌توانند Synth ایجاد کنند و با استفاده از آن قیمت دارایی‌های دیگر را پیگیری کنند. قیمت Synth از طریق اوراکل‌ها (oracle) تعیین می‌شود که در حال حاضر بسیاری از آنها از طریق مشارکت با چین لینک (Chainlink) فراهم می‌شوند.

چرا دارندگان SNX اقدام به استیکینگ می‌کنند؟

دارندگان توکن SNX به روش‌های مختلفی ترغیب به استیکینگ (staking) توکن‌های خود و صدور دارایی‌های مرکب می‌شوند. یکی از این انگیزه‌ها پاداش‌های مبادله است. این پاداش‌ها زمانی ایجاد می‌شوند که افراد اقدام به مبادله دارایی‌ها می‌کنند. هر معامله مقداری کارمزد مبادله ایجاد می‌کند که به استخر کارمزد فرستاده می‌شود و دارندگان SNX می‌توانند هر هفته سهم خود را از آن بگیرند. یکی دیگر از انگیزه‌ها برای استیکینگ این توکن از سیاست تورمی آن ناشی می‌شود. از مارس ۲۰۱۹ تا آگوست ۲۰۲۳، تعداد کل این توکن‌ها از ۱۰۰۰۰۰۰۰۰ به ۲۶۰۲۶۳۸۱۶ خواهد رسید و نرخ انهدام هفتگی آن نیز ۱.۲۵ درصد خواهد بود. از سپتامبر ۲۰۲۳ به بعد نیز نرخ تورم سالیانه برای همیشه ۲.۵ درصد خواهد بود. توکن‌های SNX به صورت هفتگی و بر اساس سهم بین دارندگان توزیع می‌شود، البته به شرطی که نسبت وثیقه‌گذاری آنها به پایین‌تر از آستانه مورد نظر نرسیده باشد.

چه چیزی Synthetix را متمایز می‌کند؟

مشکل اصلی در این سیستم این است که ارزش Synth صادر شده در تطابق کامل با توکن SNX نیست. حال چه اتفاقی می‌افتد اگر قیمت این دو توکن در بازار در جهت عکس هم باشد و یکی از آنها صعودی و دیگری نزولی باشد؟ چگونه وثیقه در سیستم حفظ خواهد شد؟

البته این شبکه ساخته شده بر بستر اتریوم دارای ویژگی‌های ظریفی است و همچنین نقدینگی زیادی نیز دارد و با توجه به این خصوصیات، اقداماتی برای حل مشکل ذکر شده در حال انجام است و عملکرد این شبکه، علیرغم اینکه قیمت این دو توکن هر چقدر باشد، ادامه پیدا می‌کند.

در این شبکه وثیقه‌گذاری ۷۵۰ درصدی برای صدور synth لازم است. این سبب ایجاد واسطه‌ای سخاوتمند برای توکن‌های در حال گردش می‌شود. صرافی غیر متمرکز Synthetix به افراد زیادی اجازه خرید و فروش توکن SNX می‌دهد و در این میان نیازی به اتکا بر طرفین ثالث نیست.

ارزش همه دارایی‌های ترکیبی در این سیستم در حال حاضر از طریق اوراکل‌ها تعیین می‌شود. اوراکل‌ها قیمت‌های به روز را بر روی زنجیره فراهم می‌کنند. این اوراکل‌ها از الگوریتمی با منابع مختلف استفاده می‌کنند و با تجمیع این منابع می‌توانند ارزش واقعی دارایی‌ها را مشخص کنند. این قیمت‌ها در حال حاضر توسط متصدیان نود مستقل چین لینک و سیستم Synthetix فراهم می‌شود، اما قرار است که در آینده این کار تماما توسط چین لینک انجام شود. چین لینک پروژه موفقی است که امتحان خود را پس داده و خود را اثبات کرده است. طبیعتا مشارکت و همکاری با این پروژه چیزی خوشایند و مایه امیدواری است.

یک سیستم تورمی خاص نیز برای این ارز دیجیتال موجود است و تعداد کل توکن‌های در حال گردش SNX از ۱۰۰ میلیون اولیه تا سال ۲۰۲۴ به حدود ۲۵۰ میلیون خواهد رسید. این تورم در میان صادر‌کنندگان Synth توزیع خواهد شد. البته این بخشی از سیستم اولیه نیست و در ابتدا چنین برنامه‌ای مطرح نبوده است. بعد‌ها مشخص شد که کارمزد‌های صرافی برای انگیزه دادن به صادر‌کنندگان Synth کافی نیست و به همین علت بود که چنین برنامه‌ای ایجاد شد.

محصولات این شبکه

یکی از محصولات این شبکه Synthetix.Exchange است که یک برنامه غیر متمرکز ترید است و از پروتکل Synthetix استفاده می‌کند. کاربرد اصلی این محصول ترید دارایی‌های ترکیبی است. ترید در این صرافی دارای مزیت‌های زیادی به نسبت صرافی‌های متمرکز است. فقدان دفتر سفارش در این صرافی غیر متمرکز به معنی این است که همه ترید‌ها در برابر قرارداد انجام می‌شوند. به دارایی‌ها در این صرافی یک نرخ مبادله تعلق می‌گیرد که این نرخ توسط یک اوراکل فراهم می‌آید و با استفاده از برنامه غیر متمرکز این صرافی تبدیل دارایی‌ها انجام خواهد گرفت. در این حالت، نقدینگی زیادی فراهم خواهد شد و نوعی ترید مصون از اشتباه و خطا بر روی زنجیره انجام می‌شود. این به نوبه خود انقلابی در زمینه مبادله متمرکز دارایی‌ها است و بسیار با مدل سنتی و متمرکز صرافی‌های امروزه تفاوت دارد.

یکی دیگر از محصولات این شبکه Mintr است که به دارندگان توکن SNX اجازه صدور و سوزاندن Synth را می‌دهد و از این طریق نسبت وثیقه مدیریت خواهد شد. به این ترتیب، نوسانات بدهی در شبکه پیگیری می‌شود و اقدامات موثر دیگری نیز از این طریق انجام خواهد شد.

داشبورد (dashboard) یکی دیگر از محصولات این شبکه است. داشبورد یک سطح کاربری عمومی است و بینش لازم را در ارتباط با استاندارد‌های مختلف سیستم فراهم می‌کند. از جمله آنها می‌توان به آمار مربوط به حجم ترید، استیکینگ و غیره اشاره کرد.

زیرساخت فنی

Synthetix پروتکلی برای صدور و ترید دارایی‌های ترکیبی بر بستر اتریوم است. این دارایی‌های ترکیبی توسط توکن SNX وثیقه‌گذاری می‌شوند که این توکن‌ها در یک قرارداد استیکینگ قفل می‌شوند و صدور دارایی‌های ترکیبی از این طریق امکان‌پذیر می‌شود.

هر یک از این دارایی‌های ترکیبی یک توکن ERC20 است که قیمت یک دارایی خارجی را پیگیری می‌کند. به عنوان مثال، هر توکن sUSD قیمت دلار ایالات متحده را پیگیری می‌کند. دارایی‌های ترکیبی زیادی را می‌توان ایجاد کرد و در آنها می‌توان از ارز‌های فیات، ارز‌های دیجیتال، شاخص‌ها، سهام و غیره استفاده کرد.

در واقع این سیستم می‌تواند هر دارایی دارای قیمت اجماعی موجود را از طریق یک اوراکل خارجی پشتیبانی کند. Synthetix شامل زیرساخت قرارداد هوشمند و مجموعه‌ای از انگیزه‌هاست که قیمت Synth از این طریق حفظ می‌شود. این توسط ارزش توکن SNX پشتیبانی می‌شود. همان طور که گفته شد، توکن SNX به عنوان وثیقه عمل می‌کند و استیکینگ مقدار متناسبی از SNX برای صدور Synth لازم است.

استیکر‌های (staker) پشتیبان این سیستم پاداش خود را از طریق کارمزد‌های ناشی از فعالیت در سیستم می‌گیرند که این مکانیسم تبدیل سریع و آسان انواع دارایی‌ها را فراهم می‌کند، کاری که در صرافی‌های غیر متمرکز دیگر به آسانی انجام نمی‌گیرد.

نقشه راه پروژه Synthetix در سال ۲۰۲۰

اقدامات این پروژه در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ قرار بوده که به صورت زیر باشد:

 • راه‌اندازی وثیقه اتریومی (مرحله اول)
 • راه‌اندازی Synthetix.Exchange نسخه دوم
 • بیرون دادن دارایی‌های ترکیبی ارز دیجیتالی جدید
 • راه‌اندازی Wallet Delegation
 • بهبود دادن سطح کاربری Synthetix.Exchange
 • تکمیل مرحله اول و دوم از ProtocolDAO

سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰:

 • بیرون دادن دارایی‌های ترکیبی شاخص سهام مانند NIKKEI و sFTSE
 • بیرون دادن کارمزد‌های متمایز
 • راه‌اندازی مکانیسم نقد شدن
 • راه‌اندازی Synth دارای لوریج
 • بیرون دادن انواع سفارش پیشرفته
 • بیرون دادن به روز رسانی انگیزه‌های ترید

سه ماهه سوم سال ۲۰۲۰:

 • بیرون دادن باینری آپشنز
 • بیرون دادن محصولات آتی مرکب
 • ادغام با چین لینک برای فراهم کردن قیمت آنی و به روز روی زنجیره
 • پیاده‌سازی قرارداد سند شخص ثالث جدید

سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۰:

 • راه‌اندازی optimistic لایه ۲

تیم این پروژه

توکن SNX

این پروژه دارای تیمی حرفه‌ای به رهبری کین وارویک (Kain Warwick) است. کین قبلا از راه‌اندازی این پروژه بزرگترین پلتفرم ارز دیجیتال را در استرالیا ایجاد کرد که این پلتفرم ده‌ها میلیون حجم تراکنش داشت. او علاوه بر این پروژه، یک استارتاپ (startup) دیگر را نیز مدیریت می‌کند که Blueshyft نام دارد و شبکه‌ای متشکل از بیش از ۱۲۰۰ مکان خرده‌فروشی است و تراکنش‌های نقدی را برای سرویس‌های دیجیتال مقدور می‌کند. این شبکه اساسا سیستمی برای تبدیل پول واقعی به پول اسرار‌آمیز اینترنتی است. کین در رهبری این پروژه دارای همکاران برجسته‌ای است که در شکل بالا می‌توانید نام و سمت آنها را مشاهده کنید. مقر پروژه SNX استرالیا است و اعضای تیم نیز اکثرا استرالیایی هستند.

وضعیت حال حاضر توکن SNX

توکن SNX

قیمت توکن SNX در تاریخ این نوشتار و بنا به گزارش سایت CoinMarketCap حدود ۳.۴۲ دلار آمریکا است. قیمت این توکن بر حسب بیت کوین حدود ۰.۰۰۰۳۵ است و قیمت این توکن بر حسب اتریوم نیز حدود ۰.۰۱۲۰۹ است. حجم کل بازار این توکن حدود ۳۰۵.۰۰۲.۸۶۱ دلار ایالات متحده است و حجم بازار این توکن در ۲۴ ساعت گذشته حدود ۲۳.۳۳۹.۳۸۵ دلار آمریکا است. تعداد توکن SNX در حال گردش ۸۹.۱۲۸.۷۰۳ است. این ارز دیجیتال را می‌توان در صرافی‌های برجسته‌ای مانند بایننس (Binance) و پولونیکس (Poloniex) معامله کرد.

ریسک‌های پیش روی Synthetix

ریسک‌های زیادی در معماری حال حاضر Synthetix موجود است؛ زیرا این سیستم هنوز آزمایشی است و سیستم‌های پیچیده نیازمند مشاهدات تجربی و تحلیل تئوری هستند. یکی از این ریسک‌ها همان بدهی ناشی از استیکینگ توکن SNX و صدور دارایی‌های ترکیبی است. این بدهی در معرض نوسان است و مرتبا در داخل سیستم تغییر می‌کند. این ممکن است منجر به خروج از سیستم و آزادسازی توکن SNX شود.

بسیاری از افراد فعال در فضای ارز دیجیتال از چنین نوسانات و خطراتی باخبر هستند و می‌دانند که قیمت ارز‌های دیجیتال تا حدود زیادی وابسته به قیمت بیت کوین و اتریوم است و گاهی ممکن است قیمت SNX هم ناخودآگاه تحت تاثیر قیمت دارایی‌های مذکور قرار بگیرد.

سیستم حال حاضر Synthetix عمدا تا حدودی متمرکز طراحی شده است و دلیل این امر دادن کنترل بیشتر به تیم مهندسی و توسعه است و هدف این است که این افراد به راحتی بتوانند به کار مهندسی و توسعه بپردازند. هر چند که قرار است به مرور از این تمرکز کاسته شود اما باید در نظر داشت که این سیستم در حال حاضر تا حدودی متمرکز است و این نیز ریسک‌های خاص خود را به همراه دارد.

نتیجه‌گیری

Synthetix تا به حال یکی از مفید‌ترین و پیچیده‌ترین پروژه‌هایی بوده است که بر بستر بلاک چین اتریوم ساخته شده است. این سیستم دارای پتانسیل مقاومت در برابر سانسور است و از دارایی‌های ترکیبی در برابر سانسور محافظت می‌کند. در آینده قرار است که به روز رسانی‌ها و بهبود‌هایی در این سیستم ایجاد شود که کاربرد این پلتفرم را بسیار افزایش دهد. حرکت به سمت فرآیند مدیریت غیر متمرکز باعث کاهش ریسک سیستماتیک می‌شود و پایداری دراز مدت این پروژه را امکان‌پذیر می‌کند.

فراموش نکنید که سرمایه‌گذاری در جهان ارز دیجیتال بسیار پر ریسک است و قبل از انجام هر گونه سرمایه‌گذاری باید تحقیق خود را انجام داده و مسئولیت اقدامات خود را بپذیرید. مطالبی که در این نوشتار به اشتراک گذاشته شد، به هیچ وجه توصیه به سرمایه‌گذاری نیستند و نباید از آنها چنین برداشتی کرد.


54321
امتیاز 5 از 3 رای

منبع coinmarketcap synthetix research.binance
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر