کریپتو کده

پروتکل سینتتیکس چیست؟ معرفی Synthetix و ارز دیجیتال SNX

به‌کارگیری دارایی‌هایی بازارهای مالی سنتی مانند نفت، طلا، سهام و غیره در بازار رمزارزها یکی از دغدغه‌های کاربران بوده است. پروتکل سینتتیکس (Synthetix) ارتباط بین فضای سنتی یا آف چین را با فضای جدید و غیرمتمرکز یا آنچین برقرار کرده است. این پروتکل دارایی های اساسی – از کالا گرفته تا پول فیات- را توکن می کند، سپس آنها را به عنوان دارایی های مشتقه و ترکیبی منتشر می کند. برای آشنایی بیشتر با سینتتیکس و یافتن اینکه این پروژه چیست و چطور کار می‌کند، در این مقاله با بررسی خدمات و محصولات، تیم گرداننده، نقشه راه، اهداف پروژه و معرفی ارز دیجیتال SNX همراه میهن بلاکچین باشید.

این مقاله در تاریخ ۱۴ فروردین ۱۴۰۱ به‌روزرسانی شد.

پروتکل سینتتیکس چیست؟

سینتتیکس چیست
منبع: academy.binance.com

سینتتیکس یک پروتکل نقدینگی اوراق مشتقه بر روی بلاکچین اتریوم است که صدور و ترید دارایی‌های ترکیبی را امکان‌پذیر می‌کند. یک دارایی ترکیبی می‌تواند متشکل از ارز‌های فیات، ارز‌های دیجیتال، طلا، سهام و غیره باشد. توکن SNX یک توکن ERC20 است که انعکاس‌دهنده قیمت دارایی‌های خارجی است. این سیستم می‌تواند از هر گونه دارایی که دارای قیمت مشخصی است، پشتیبانی کند و دسترسی روی زنجیره را برای تعداد نامحدودی از دارایی‌های جهان واقعی فراهم آورد. این پروتکل گستره‌ای از حالات مختلف معامله مانند باینری آپشنز (Binary Options)، قرارداد‌های آتی و غیره را فراهم می‌کند.

Synthetix یک پروتکل صدور دارایی‌های ترکیبی به صورت غیر متمرکز است که روی دو شبکه اتریوم و آپتیمیزم فعالیت می‌کند. تامین وثیقه این دارایی‌های ترکیبی توسط توکن SNX صورت می‌گیرد. این توکن‌ها در یک قرارداد هوشمند بلوکه می‌شوند و مجوز صدور دارایی‌های مرکب را می‌دهند.

توکن SNX ارز دیجیتالی است که بر بلاک چین اتریوم ساخته شده است. این ارز دیجیتال به افراد اجازه می‌دهد که دارایی‌های ترکیبی خود را با پشتیبانی توکن SNX ایجاد کنند و از این طریق به پیگیری قیمت دارایی‌های مختلف بپردازند.

سینتتیکس به‌دنبال چه هدفی است؟

در ابتدا شبکه Synthetix با نام هاوِن (Havven) شروع به فعالیت کرد. هدف اولیه این شبکه ایجاد استیبل کوینی بود که عملکردی مشابه دلار آمریکا یا یورو داشته باشد. پس از بازطراحی این شرکت و تغییر نام آن به سینتتیکس، هدف آن‌ها نیز تغییر کرد. در برنامه جدید، تیم اجرایی به دنبال این بود که ترکیبی از دارایی شامل ارزهای دیجیتال و کالاها عرضه کند. این دارایی‌ها ممکن است ترکیبی از ارز‌های فیات، ارز‌های دیجیتال، طلا، سهام و غیره باشند. مدل استفاده از ارز SNX، بسیار شبیه مدل استفاده از بسیاری از استیبل کوین‌ها است.

پلتفرم Synthetix چگونه کار می‌کند؟

SNX که مخفف عبارت “Synthetix Network Token” است، متشکل از یک سیستم قرارداد هوشمند با مجموعه‌ای از مشوق‌ها برای حفظ قیمت آن است. SNX به عنوان یک وثیقه عمل می‌کند و مقدار متناسبی از آن برای صدور دارایی‌های ترکیبی باید وثیقه گذاشته شود. سرمایه‌گذاران در این سیستم با یک درصد نسبی از محل کارمزدها پاداش دریافت می‌کنند. این کارمزد‌ها به‌واسطه فعالیت در این شبکه داده می‌شوند؛ بنابراین می‌توان گفت ارزش توکن SNX مستقیما به استفاده از شبکه آن وابسته است.

برای ایجاد دارایی‌های ترکیبی یا Synth Assets افراد باید توکن SNX خریداری و سپس آن را در کیف پول خود نگهداری کنند. قیمت هر دارایی ترکیبی یا هر Synth از طریق اوراکل‌ها (Oracle) تعیین می‌شود که در حال حاضر بسیاری از آنها از طریق مشارکت با چین لینک (Chainlink) فراهم می‌شوند.

زیرساخت فنی

Synthetix پروتکلی برای صدور و ترید دارایی‌های ترکیبی بر بستر اتریوم است. کاربران برای ساخت دارایی‌های ترکیبی باید با توجه به ارزش دارایی که می‌خواهند ایجاد کنند، توکن SNX در قراردادهای استیکینگ قفل کنند. پس از این کار که نوعی وثیقه‌گذاری است، شبکه اجازه صدور دارایی را به کاربر خواهد داد. این دارایی‌های ترکیبی توسط توکن SNX وثیقه‌گذاری می‌شوند که این توکن‌ها در یک قرارداد استیکینگ قفل می‌شوند و صدور دارایی‌های ترکیبی از این طریق امکان‌پذیر می‌شود.

هر یک از این دارایی‌های ترکیبی یک توکن ERC20 است که قیمت‌ آن‌ها متناسب با یک دارایی خارجی تعیین می‌شود. به عنوان مثال، قیمت هر توکن sUSD متناسب قیمت هر دلار ایالات متحده است. دارایی‌های ترکیبی زیادی را می‌توان ایجاد کرد و در آنها می‌توان از ارز‌های فیات، ارز‌های دیجیتال، شاخص‌ها، سهام و غیره استفاده کرد.

قیمت دارایی‌های Synth که از ترکیب دارایی‌های دیگر مانند ارز‌های فیات، ارز‌های دیجیتال، طلا، سهام و غیره ایجاد می‌شود را با استفاده از اوراکل، به‌صورت مستمر بازخوانی و اندازه‌گیری کند. پلتفرم Synthetix برای اینکه بتواند ارزش دارایی‌های ترکیبی یا همان Synth را حفظ کند، از ابزارهایی نظیر کارمزد صرافی، پاداش‌های سپرده‌گذاری و غیره استفاده می‌کند. همان‌طور که گفته شد، برای صدور دارایی‌های ترکیبی، نیاز است مقدار مشخصی توکن SNX استیک یا سپرده‌گذاری شود. در این فرآیند، توکن SNX به عنوان وثیقه عمل می‌کند.

استیکر‌های (staker) پشتیبان این سیستم، پاداش خود را از طریق کارمزد‌های ناشی از فعالیت در سیستم می‌گیرند. این مکانیسم امکان تبدیل سریع و آسان انواع دارایی‌ها را فراهم می‌کند، کاری که در صرافی‌های غیر متمرکز دیگر به آسانی انجام نمی‌گیرد.

چه چیزی Synthetix را متمایز می‌کند؟

در شبکه سینتتیکس برای صدور Synth وثیقه‌گذاری ۷۵۰ درصدی لازم است. این سبب ایجاد واسطه‌ای مناسب برای توکن‌های در حال گردش می‌شود. صرافی غیر متمرکز Synthetix به افراد زیادی اجازه خرید و فروش توکن SNX می‌دهد و در این میان نیازی به اتکا بر فرد ثالث یا واسطه نیست.

ارزش همه دارایی‌های ترکیبی در این سیستم در حال حاضر از طریق اوراکل‌ها تعیین می‌شود. اوراکل‌ها قیمت‌های به روز را بر روی زنجیره فراهم می‌کنند. این اوراکل‌ها از الگوریتمی با منابع مختلف استفاده می‌کنند و با تجمیع این منابع می‌توانند ارزش واقعی دارایی‌ها را مشخص کنند. 

یک سیستم تورمی خاص نیز برای این ارز دیجیتال وجود دارد و تعداد کل توکن‌های SNX در حال گردش از ۱۰۰ میلیون اولیه  به حدود ۲۵۰ میلیون تا سال ۲۰۲۴ (۱۴۰۲) خواهد رسید. این تورم در میان صادر‌کنندگان Synth توزیع خواهد شد. البته این بخشی از سیستم اولیه نیست و در ابتدا چنین برنامه‌ای مطرح نبوده است. بعد‌ها مشخص شد که کارمزد‌های صرافی برای انگیزه دادن به صادر‌کنندگان Synth کافی نیست و به همین علت بود که چنین برنامه‌ای ایجاد شد.

معرفی محصولات Synthetix

پروتکل سینتتیکس دو سرویس استیکینگ و ترید در بازار فیوچرز و پرپچوال دارد. در سرویس استیکینگ کاربران می‌توانند با سپرده‌گذاری توکن‌های خود، توکن sUSD که استیبل کوینی در پروتکل سینتتیکس است، دریافت کنند و از امکاناتش بهره‌مند شوند.

سرویس دیگر Synthetix، ترید در بازار فیوچرز است. این سرویس با استفاده از دو پلتفرم KWENTA و decentrex در اختیار کاربران قرار می‌گیرد.

نقشه راه پروژه Synthetix

در سایت و پلتفرم های انتشار محتوای مربوط به سینتتیکس، نقشه راهی برای سال ۲۰۲۳ نیافتیم. این  پروتکل در بلاگ خود گزارش‌های هفتگی منتشر می‌کند که یکی از آن‌ها مربوط به سال پیش و نقشه راه سال ۲۰۲۲ می‌شود. برنامه و اهداف Synthetix برای سال ۲۰۲۲ در تصویر زیر قابل مشاهده است. 

نقشه راه synthetix
منبع: blog.synthetix.io

نکته‌ای که می‌توانیم درباره برنامه سینتتیکس در سال ۲۰۲۳ بیان کنیم، پیاده‌سازی نسخه سوم این پروتکل است. این ورژن را می‌توان یک بازنویسی کامل از پروتکل Synthetix دانست. تیم اجرایی آن به دنبال این است که سینتتیکس را به یک لایه نقدینگی آنچین تبدیل کند که در فضای دیفای برای دیگر پروژه‌ها به عنوان مرجع استفاده شود.

بنیان‌گذار پلتفرم Synthetix چه کسی است؟

بنیان‌گذار سینتتیکس Kain Warwick
منبع: afr.com

این پروژه دارای تیمی حرفه‌ای به رهبری کین وارویک (Kain Warwick) است. کین قبل از راه‌اندازی این پروژه بزرگترین پلتفرم ارز دیجیتال را در استرالیا ایجاد کرد که حجم تراکنش‌های آن به ده‌ها میلیون معامله رسیده بود. او علاوه بر این پروژه، یک استارتاپ دیگر را نیز مدیریت می‌کند که Blueshyft نام دارد و شبکه‌ای بیش از ۱۲۰۰ مکان خرده‌فروشی را شامل می‌شود و تراکنش‌های نقدی را برای سرویس‌های دیجیتال مقدور می‌کند. این شبکه اساسا سیستمی برای تبدیل پول واقعی به پول اسرار‌آمیز اینترنتی است. دفتر متمرکز پروژه سینتتیکس در استرالیا واقع شده است و اعضای تیم نیز اکثرا استرالیایی هستند.

پروتکل سینتتیکس با چه پروژه‌هایی همکاری داشته است؟

سینتتیکس در مارس ۲۰۱۹ (اسفند ۱۳۹۷) همکاری خود را با چین‌لینک (Chainlink) اعلام کرد. در این همکاری قرار است Synthetix با استفاده از چین لینک که یک شبکه اوراکل است، اطلاعات قیمتی غیرمتمرکز در پلتفرم معاملاتی خود راه‌اندازی کند. با این کار هر فردی می‌تواند برای به‌دست آوردن اطلاعات قیمتی هر کدام از دارایی‌های سینتتیک،‌ یک اوراکل بسازد و راه‌اندازی کند.

پروتکل Synthetix در نوامبر ۲۰۱۹ (آذر ۱۳۹۸) همکاری خود را با تورچین (THORChain) اعلام کرد. این همکاری استراتژیک در راستای تقویت طرفین شکل گرفته است. تورچین یک پروتکل نقدینگی بین زنجیره‌ای (Croos-Chain) است. تور چین امکان مبادله دارایی‌های رمزنگاری شده را با هزینه کم و سرعت بالا، به پشتوانه توکن بومی استیک شده توسط کاربران، فراهم می‌کند. در این همکاری ارز SNX در پلتفرم ASGARDEX که صرافی تورچین است لیست می‌شود و sRUNE در Synthetix.Exchange قرار خواهد گرفت.

معرفی ارز SNX

نمودار قیمت SNX
منبع: TradingView

ارز دیجیتال SNX یک توکن ایجاد شده بر بستر اتریوم با استاندارد ERC-20 است. قیمت SNX در حال حاضر (۱۴ فروردین ۱۴۰۲)  حدود ۲.۶۴ دلار آمریکا است. ارزش بازار این توکن حدود ۹۲۲ میلوین دلار است که از این بابت ارز دیجیتال SNX در رتبه ۵۶ بازار رمز ارزها قرار دارد. عرضه کل توکن SNX برابر است با ۳۱۵ میلیون ۹۹۶ هزار و ۲۱۲ عدد که از این میزان، ۳۱۵ میلیون ۲۷۲ هزار توکن در گردش بازار قرار دارد. بیشترین قیمت SNX مربوط ۲۶ بهمن ۱۳۹۹ می‌شود که تا ۲۸.۵۳ دلار رسید. کمترین قیمت تاریخی ارز دیجیتال سینتتیکس هم در تاریخ ۱۶ دی ۱۳۹۷ به ثبت رسید که تا ۰.۰۳ دلار تنزل یافته بود.

در چه صرافی‌هایی می‌توان ارز SNX خرید و فروش کرد؟

برای خریدوفروش ارز SNX می‌توان از صرافی‌های متمرکزی مانند بایننس، کوین بیس، هیوبی، کوکوین، اوکی اکس و Crypto.com استفاده کرد. دکس‌هایی مانند یونی سواپ (نسخه ۲ و ۳)، سوشی سواپ، اسپوکی سواپ، بالانسر و تورچین نیز امکان سواپ SNX را با دارایی‌های دیگر فراهم کرده‌اند.

چه کیف پول‌‌هایی برای نگهداری ارز SNX مناسب هستند؟

رمز ارز SNX روی شبکه اتریوم عرضه شده است؛ بنابراین کیف پول‌های اتریومی می‌توانند برای نگهداری آن مورد استفاده قرار بگیرند. علاوه‌بر این، کیف پول‌هایی مانند تراست ولت، متامسک، سیف پل، لجر و اتمیک ولت جزء انتخاب‌های متداول کاربران هستند.

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ (FAQ)
  • ارز دیجیتال سینتتیکس (Synthetix) چیست؟
    پروژه سینتتیکس یک پلتفرم غیرمترکز روی شبکه اتریوم است که در این اواخر روی آپتیمیزم نیز فعال شده است. این پروژه به کاربران اجازه می‌دهد در بازار فیوچرز معامله کنند و به دارایی‌های سنتی که در فارکس قابل تبادل است، دسترسی داشته باشند.
  • ارز SNX را می‌توان از کجا خرید و در چه کیف پول‌هایی نگهداری کرد؟
    صرافی‌های متمرکز بایننس، کوین بیس، هیوبی، کوکوین، اوکی اکس و Crypto.com و دکس‌های یونی سواپ (نسخه ۲ و ۳)، سوشی سواپ، اسپوکی سواپ، بالانسر و تورچین. کیف پول‌های اتریومی برای نگهداری ارز سینتتیکس مناسب هستند.

نتیجه‌گیری

پروتکل سینتتیکس قصد دارد به یک لایه نقدینگی برای پروتکل‌های موجود در دیفای تبدیل شود. این پوتکل که در حال حاضر امکان معامله در بازار فیوچرز را برای کاربران فراهم می‌کند، پیچیدگی‌های خاصی را با خود به حوزه کریپتو آورد. در این مقاله توضیح دادیم که پروتکل Synthetix چیست و چگونه کار می‌کند. نظر شما درباره این پروژه و آینده آن چیست؟

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
3 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا