مبتدی مقالات

چه زمانی بیت کوین به انقلاب شگرف دی‌فای ملحق خواهد شد؟

در اوایل فوریه، بیش از یک میلیارد دلار دارایی در پروتکل‌های امور مالی غیر‌متمرکز که به اختصار دی‌فای (DeFi) نامیده می‌شوند، موجود بودند. این پروتکل‌ها پلتفرم‌هایی با ابزار‌های مالی پیچیده را برای کاربران ارز‌های دیجیتال فراهم کرده‌اند؛ ابزار‌هایی که تا یکی دو سال پیش در دسترس نبودند. رشد و پذیرش سریع دی‌فای سبب نگرانی‌هایی در مورد آینده این اکوسیستم شده است.

منتقدان و طرفداران بیت کوین منتظر ورود سلطان ارز‌های دیجیتال به بازار دی‌فای هستند. افرادی که مدت زیادی است با بیت کوین آشنایی دارند، به خوبی از محدودیت‌های این ارز دیجیتال مانند سرعت و کارمزد تراکنش‌ها آگاه هستند. همین مشکلات باعث عدم حضور بیت کوین در بازار امور مالی غیر‌متمرکز شده است. البته راه‌حل‌هایی بین زنجیره‌ای برای این کار پیشنهاد شده که نیازمند وساطت اشخاص ثالث هستند و زیاد مورد استقبال قرار نگرفته‌اند.

پروتکل tBTC نیز برای این منظور ایجاد شده است که از پروتکل‌هایی مانند Maker الهام گرفته و به نظر می‌رسد که آینده خوبی داشته باشد. این پروتکل از واریزی‌های مقید برای ایمن کردن بیت کوین بر روی زنجیره‌های دیگر استفاده می‌کند و اطمینان حاصل می‌کند که حفاظت‌کنندگان غیر‌متمرکز انگیزه کافی برای اقدام صادق و مناسب داشته باشند. البته این پروتکل هم محدودیت‌هایی دارد، از جمله اینکه واریزی‌ها باید در اندازه‌های ثابت ۱ بیت کوینی باشند.

دی‌فای زیاد در دسترس کاربران عادی نیست

دی‌فای

بسیاری از کاربران دی‌فای پروژه‌ها و سرمایه‌گذاران هستند و تعداد کمی از کاربران را افراد تشکیل می‌دهند. این امر باعث شده که کارمزد‌ها در این فضا بسیار بالا باشد و در نتیجه کاربران خرد و افراد عادی زیاد نتوانند در این فضا فعالیت کنند. ظهور بیت کوین در فضای امور مالی غیر‌متمرکز سختی‌ها و چالش‌هایی را به دنبال دارد. بعضی از برنامه‌هایی که برای این منظور ایجاد شده‌اند، از غیر‌متمرکز بودن بیت کوین می‌کاهند و بعضی دیگر نیز نیازمند وثیقه‌گذاری‌های قابل ملاحظه‌ای هستند که قطعا برای تمامی کاربران امکان‌پذیر نیست.

ارز دیجیتال صنعت جوانی است و دی‌فای حتی از ارز دیجیتال هم جوان‌تر است. این صنایع هنوز در ابتدای راه هستند و تا پذیرش عام خیلی فاصله دارند. سوالاتی مانند اینکه کدام اقدامات برای سرمایه‌گذاران خوشایند‌تر خواهد بود و یا آیا ابزار‌های مختلف می‌توانند به صورت مسالمت‌آمیز با هم موجود باشند، هنوز جواب داده نشده‌اند. باید منتظر بود و دید که در آینده چه اتفاقی می‌افتد؛ آینده‌ای که واقعا جالب خواهد بود.

نظر شما چیست؟ آیا ورود بیت کوین به بازار امور مالی غیر‌متمرکز می‌تواند با انقلابی عظیم همراه باشد؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا