اخبار خارجی

عدم فعالیت قراردادهای بکت (Bakkt)، پیامدهای آن برای پادشاه ارزهای دیجیتال چیست؟

حجم معاملات در آپشن ها یا اختیار بیت کوین فهرست شده در پلتفرم بکت (bakkt) صرافی بین قاره ای کاملا از بین رفته است، حتی در حالی که اختیارهای CME با سود خوبی مواجه هستند.

طبق اطلاعات بکت (bakkt)، حتی یک قرارداد اختیار بیت کوین نیز طی هفته گذشته در بکت معامله نشد، به طوری که آخرین فعالیت ثبت شده در تاریخ ۱۷ ژانویه بود.

این موضوع در حالی رخ می‌دهد که قیمت بیت کوین به بالاترین سطح خود طی سه ماه گذشته رسیده و نوسان قیمت این ارز دیجیتال افزایش یافته است.

تقاضا برای اختیارها با نوسان افزایش می یابد و انحراف معیار بازگشت سرمایه به عنوان معیار عدم اطمینان استفاده می شود. قراردادهای اختیار حق خرید یا فروش مقدار مشخصی از ارز دیجیتال در تاریخ مورد نظر یا قبل از آن را می‌دهد، اما تعهدی به انجام این کار را نمی‌دهد. اختیار خرید (call option) به دارنده آپشن، حق خرید می‌دهد در حالی که اختیار فروش (put option) به او حق فروش می‌دهد.

بکت اولین قرارداد اختیار قانونگذاری شده بیت کوین را در تاریخ ۹ دسامبر عرضه کرد، در حالی که قراردادهای آتی نقدی و قراردادهای آتی فیزیکی را به ترتیب در ماه نوامبر و سپتامبر ارائه داده بود.

محصول فیزیکی بکت که در تاریخ ۲۴ سپتامبر فعال شده است، استقبال خوبی از جانب بازار دریافت کرد. طبق حساب توییتری Bakkt Volume Bot که معاملات این صرافی را رصد و پیگیری می‌کند، یک ماه پس از عرضه این محصول، حجم معاملات آن چهار برابر شد و به ۴.۸ میلیون دلار رسید. این رشد چشمگیر، بکت را تشویق کرد تا قراردادهای آپشن یا اختیار بیت کوین ارائه دهد.

هرچند تاکنون پذیرش محصولات اختیار بکت، ضعیف بوده است. بکت کمی بیشتر از یک میلیون دلار آپشن طی چهار هفته اول پس از عرضه خود معامله کرده است بزرگترین قرارداد که به ارزش ۵۰۰,۰۰۰ دلار بود طی هفته دوم آغاز شد.

هنگامی که این اعداد را با حجم معاملات ۲.۳ میلیون دلاری روز اول آپشن های CME مقایسه می‌کنیم بسیار ضعیف هستند. فعالیت معاملاتی در بکت، مخصوصا پس از عرضه اختیارها در CME، به تدریج کاهش یافت. CME اختیارهای خود را در تاریخ ۱۳ ژانویه یعنی یک ماه پس از عرضه بکت فهرست کرد. با این حال، CME شاهد حجم معاملات بیشتری است. در حالی که بکت طی هفته گذشته هیچ فعالیت معاملاتی نداشته است، CME تعداد ۵۹ آپشن معامله کرده است.

در حال حاضر به نظر می‌رسد سرمایه گذاران سازمانی CME را به بکت ترجیح می‌دهند. این موضوع جای تعجب ندارد زیرا قراردادهای آتی بیت کوین CME دو سال است که در بین نقدترین محصولات اوراق مشخصه در عرصه ارز دیجیتال است.

در حالی که قراردادهای آتی بکت شاهد ثبت رکورد حجم معاملات ۶۶۰۰ قرارداد در ۱۸ دسامبر بوده است، حجم میانگین روزانه قراردادهای آتی CME در سال ۲۰۱۹، ۶۴۰۰ قرارداد بوده است. این اختلاف زمانی بیشتر به چشم می‌آید که بدانیم هر قرارداد بکت برای یک بیت کوین است، در حالی که حجم قراردادهای آتی CME، پنج بیت کوین است.

باید منتظر ماند و دید که آیا حجم معاملات بکت با افزایش نوسان قیمت قبل از هاوینگ ماه می بیشتر می‌شود یا CME به تسلط خود بر اوراق مشابه ادامه خواهد داد.

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا