اخبار بیت کوین

چرا قیمت بیت کوین با داده‌های مطلوب شاخص تورمی PCE رشد نکرد؟ + تحلیل تکنیکال

همواره گفته می‌شود که کاهش تورم به نفع بازار کریپتو خواهد بود، اما با وجود کاهش شاخص هزینه مصرف شخصی (PCE) که دیروز اعلام شد، قیمت‌ بیت کوین همچنان پایین است. دراین مطلب، علت آن را بررسی خواهیم کرد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، آخرین داده‌های شاخص هزینه‌های مصرف شخصی (PCE) که به عنوان شاخص «ترجیحی» تورم برای فدرال رزرو شناخته می‌شود، در کل مطابق با پیش‌بینی‌ها بود. Core PCE در بعد سال به سال به ۲.۶٪ رسید که کمترین میزان را از مارس ۲۰۲۱ نشان داد. در بعد ماهانه نیز Core PCE با سرعت نسبتا آهسته تنها ۰.۱٪ افزایش یافت که کندترین رشد از نوامبر ۲۰۲۳ است. درآمد شخصی (Personal income) نیز کمی بالاتر از پیش‌بینی‌ها یعنی ۰.۵٪ اعلام شد اما با کاهش مخارج شخصی (Personal spending) یعنی ۰.۲٪ جبران شد. با این حال، اگرچه به نظر می‌رسد تورم ایالات متحده تحت کنترل است، چرا بازار ارزهای دیجیتال واکنش مثبتی نشان نمی‌دهد؟

کاهش نرخ بهره بر درآمد شرکت‌ها و بازارهای املاک و مستغلات تأثیر می‌گذارد

فدرال رزرو آمریکا به دقت بازار کار، تورم و ارزش دلار را رصد می‌کند تا سیاست‌های خود را بر این اساس تنظیم کند. زمانی که روند تورم نزدیک به هدف ۲٪ فدرال رزرو باشد، با تامین سرمایه لازم به بانک‌ها، به ویژه زمانی که اقتصاد نشانه‌هایی از ضعف نشان می‌دهد، فضایی را برای کاهش نرخ بهره و تزریق نقدینگی فراهم می‌کند. این حرکت که به عنوان سیاست انبساطی شناخته می‌شود، انگیزه‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت را کاهش می‌دهد.

جدیدترین ارقام PCE نشان‌دهنده کاهش نرخ تورم در ماه می است. در این دوره، افزایش قیمت‌ها کندترین رشد خود را از مارس ۲۰۲۱ به ثبت رساندند. Core PCE، بدون احتساب هزینه‌های غذا و انرژی است، در ماه می ۲.۶٪ نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافت که مطابق با پیش‌بینی‌های اقتصاددانان بود.

مری دالی (Mary Daly)، رییس فدرال رزرو سانفرانسیسکو در مصاحبه‌ای با CNBC اظهار داشت:

این موضوع نشان‌دهنده آن است که سیاست پولی کار می‌کند و تورم به تدریج در حال کاهش است.

علاوه بر این، دفتر تحلیل اقتصادی ایالات متحده گزارش داد که درآمد شخصی در بعد ماهانه ۰.۵٪ افزایش یافته است و از مقدار پیش‌بینی شده (۰.۴٪) فراتر رفته است. در مقابل، مخارج مصرف‌کننده ۰.۲٪ افزایش یافته که اندکی کمتر از مقدار پیش‌بینی شده (۰.۳٪) است. این دو نیز اثر یکدیگر را تا حدی خنثی کرده‌اند.

در اوایل سال، معامله‌گران بازار حداقل سه کاهش نرخ بهره را پیش‌بینی کرده بودند. با این حال، پیش‌بینی‌های فعلی تنها به دو مورد کاهش یافته که پیش‌بینی می شود در ماه سپتامبر آغاز شود. سیما شاه (Seema Shah)، استراتژیست ارشد جهانی در Principal Asset Management، به CNBC گفت:

کاهش بیشتر تورم، به طور ایده آل با شواهد بیشتری از نرم شدن بازار کار همراه است، تا راه را برای اولین کاهش نرخ در ماه سپتامبر هموار کند.

جدیدترین داده‌های تورم ایالات متحده، همراه با نرخ بیکاری ۴٪ و رشد درآمد شخصی، باعث شد که شاخص S&P 500 در ۲۸ ژوئن (۸ تیر) به بالاترین حد خود برسد. حتی طلا که معمولا به عنوان دارایی پوششی در نظر گرفته می‌شود، در حال حاضر تنها ۵٪ کمتر از بالاترین حد خود از ۲۰ می معامله می‌شود.

طلا (نارنجی) در مقابل شاخص S&P 500 (آبی)
طلا (نارنجی) در مقابل شاخص S&P 500 (آبی)؛ منبع: تریدینگ ویو

زمانی که شاخص قدرت دلار آمریکا قوی می‌شود، ارزهای دیجیتال تمایل به عملکرد ضعیف دارند

از نظر تئوری، ارزهای دیجیتال باید از چشم‌انداز کاهش نرخ بهره و سایر اقدامات انبساطی بهره ببرند. با این حال، موفقیت نسبی استراتژی فدرال رزرو، دلار آمریکا را تقویت کرده است. DXY بالاتر به این معنی است که یورو، پوند و فرانک سوسیس ارزش خود را از دست می‌دهند.

شاخص DXY (نارنجی) در برابر بازدهی اوراق خزانه‌داری ۵ ساله ایالات متحده (آبی)
شاخص DXY (نارنجی) در برابر بازدهی اوراق خزانه‌داری ۵ ساله ایالات متحده (آبی): منبع: تریدینگ ویو

در حال حاضر، DXY در نزدیکی ۱۰۶ قرار دارد که بالاترین سطح آن از نوامبر ۲۰۲۳ است. همچنین، بازدهی اوراق خزانه‌داری پنج ساله ایالات متحده از ۴.۷۲٪ در ۲۵ آوریل به ۴.۳۰٪ کاهش یافته است. این موضوع نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران نسبتا به «فرود نرم» اطمینان دارند؛ یعنی معتقدند تورم بدون خطر ایجاد رکود اقتصادی کاهش می‌یابد. در این حالت، معامله‌گران احتمالا انتظار دارند که بازار سهام همچنان به بالاترین حد خود بدون شوک قابل توجه در بازار املاک و مستغلات ادامه دهد.

این فرضیه توضیح می‌دهد که چرا کاهش تورم تاثیر مثبتی بر بازار ارزهای دیجیتال نداشته است. با این حال، اگر فدرال رزرو سیاست پولی انبساطی را انتخاب کند، هنوز عدم اطمینان در مورد نحوه رفتار اقتصاد و دلار آمریکا وجود دارد. بنابراین، افزایش قیمت بیت کوین و ارزهای دیجیتال در اواخر سال ۲۰۲۴ را نباید رد کرد.

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین

جهش بیت کوین در روز گذشته بخشی از نوسانات درون روند تثبیت قیمت آن است. جالب اینجاست که به نظر می‌رسد این الگو در حال شکل‌گیری یک پرچم سه گوش نزولی است که پتانسیل ادامه نزول پیش رو را در ادامه حرکت نزولی قبلی BTC افزایش می‌دهد.

نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم ۴ ساعته
نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم ۴ ساعته؛ منبع: تریدینگ ویو

زمانی که قیمت به زیر خط روند پایینی می‌رسد و به اندازه ارتفاع روند نزولی قبلی خود کاهش می‌یابد، الگوی پرچم خرسی کامل می‌شود. در صورتی که این الگو در روند قیمت بیت کوین تایید شود، هدف نزولی آن در ماه جولای را به ۵۶٬۲۵۰ دلار می‌رساند که حدود ۸.۵٪ از سطوح قیمت فعلی کمتر است.

پتانسیل بیت کوین برای نزول بیشتر به دلیل دو سطح مقاومت قوی افزایش می‌یابد: میانگین متحرک نمایی ۵۰ دوره‌ای در تایم فریم ۴ ساعته (موج قرمز در نمودار بالا) و خط روند نزولی. که هر دو با خط روند بالایی الگوی پرچم در حدود ۶۲٬۰۰۰ دلار مطابقت دارند.

با این حال، شکست قاطع بالاتر از این گروه مقاومتی می‌تواند الگوی پرچم خرسی را به کلی باطل کند و قیمت BTC را به سمت میانگین متحرک نمایی ۲۰۰ دوره‌ای (موج آبی در نمودار بالا) در حدود ۶۵٬۰۰۰ دلار برساند.

منبع
کوین تلگرافکوین تلگراف

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا