متوسط مقالات

آیا بهبود تجربه کاربری در بلاک چین ، عامل پذیرش گسترده این فناوری خواهد بود؟

فناوری بلاک چین که در مراحل اولیه خود قرار دارد و با مشکلات مقیاس پذیری، پذیرش و شناخت از جانب سازمان ها مواجه است، هرگز به اندازه امروز موضوع بحث های عمومی نبوده است. هنگامی که صبحت از پذیرش می‌شود، گاهی اوقات به تجربه کاربری در محیط های بلاک چین به عنوان یکی از چالش های اصلی اشاره می‌کنیم.

تاکنون پروژه های بلاک چین در حالت توسعه قرار داشتند. این موضوع بدان معنا است که توسعه دهندگان به امید اصلاح مشکل مقیاس پذیری بلاک چین، بر عملکرد و تکامل فناوری خود معطوف بوده اند. هرچند اگر توسعه دهندگان و موسسان، تجربه کاربری خوب را به عنوان سنگ بنای محصول و خدمات خود در نظر بگیرند، مشکل دوم را نیز حل خواهند کرد: مشکل پذیرش گسترده.

اینترنت: شبکه آموزنده

هرچیزی که قابل خواندن و جستجو کردن باشد در اینترنت امکان پذیر است. ما از خواندن کتاب ها به خواندن صفحه های نمایش و جستجو برای اطلاعات صحیح روی آورده ایم. این امر در مقطعی بسیار آسان بود زیرا به کاربران، دسترسی به کتابخانه نامحدودی از اطلاعات متمرکز را می‌داد و وب‌سایت‌هایی که هر روز ایجاد می‌شدند بر اساس راهکارهای واقعی بودند. اما اکنون کاملا مشهود است که اینترنت برای اهداف تراکنش های دیجیتال ایجاد نشده بود، در حالی که هدف بلاک چین، ایجاد شفافیت بین طرفین تراکنش است.

امروزه وبسایت ها و برنامه ها از الگوها و استانداردهای تجربه های کاربری موجود و ثابت استفاده می‌دهند و طول فرایند را کاهش می‌دهند و سردرگمی های احتمالی را نیز از بین می‌برند. بنابراین، هنگام فعالیت های روزانه کاربران، ارتباط های ذهنی و روانی بین آنها ایجاد می‌شود.

بلاک چین: دوران تراکنش ها

در موضوعاتی که اینترنت شکست خورد، بلاک چین با بهبود شفافیت، ایمن سازی تراکنش ها و به لطف وجود غیرمتمرکزسازی در صدد اصلاح بعضی از مسائل بنیادین است. فناوری بلاک چین به کسب و کارهای موجود، روش های کارآمدتر و مقرون به صرفه تری برای تضمین و اطمینان از اعتماد و اعتبار در سراسر شبکه گسترده و چندلایه ارائه خواهد داد.

فناوری موجود در شبکه نتفلیکس برای چه کسی مهم است؟

اگر جهانی را تصور کنیم که بر بستر فناوری بلاک چین رایج اجرا می‌شود و در آن، اکوسیستم های غیرمتمرکز به یکدیگر متصل هستند و به صورت مستقل هم می‌توانند فعال باشند، احتمالا در ذهن شما دستگاه های بسیار پیشرفته و رابط های کاربری مینی‌مالیستی شکل می‌گیرد که بلافاصله به نیاز مشتری واکنش نشان می‌دهند.

اما این آینده احتمالی فقط هنگامی شدنی است که پذیرش به معنای واقعی صورت گیرد و باید شامل تجربه کارآمد، شفاف و کاربرپسندی باشد، زیرا اکنون فاصله بین مردم عادی و طرفداران بلاک چین بسیار زیاد است.

مردم عادی واقعا به خود این فناوری نیاز ندارند، بلکه به پیامدهای این فناوری نیاز دارند. پیامدهایی نظیر آزادی، حریم خصوصی و اعتماد. مردم لزوما نمی‌خواهند متوجه شوند که فراتر از این فناوری ها چه اتفاقی رخ می‌دهد یا از نظر فنی تا چه حد می‌تواند موثر باشد. چه کسی به فناوری موجود در شبکه بیت کوین اهمیت می‌دهد؟

مقایسه فرانت اند و بک اند

تغییر رفتارها و عادت های کاربران امری بسیار دشوار و پیچیده است. ما هنوز در مرحله ای قرار داریم که در صدد توضیح مفهوم بلاک چین یا مزایایی که ارزهای دیجیتال می‌توانند ارائه دهند هستیم.

مردم نیاز به انجام کاری را دارند که قابل لمس باشد. آنها ریسک استفاده از آدرس های ناخوانا و طولانی را نمی‌پذیرند و سعی نمی‌کنند تا واژگان ناشناخته ارز دیجیتال را درک کنند یا یاد بگیرند. باید از این نوع تعاملات حساس اجتناب شود زیرا باعث دشوار شدن ارتباطات می‌شود.

در مقابل، بسیاری از توسعه دهندگان این اشتباه را می‌کنند که روند بک اند آنها باید در روند فرانت اند بازتاب داده شود.

بسیاری از بلاک چین ها و محصولات ارز دیجیتال موجود صرفا به شما کدهایی را به عنوان رابط کاربری نشان می‌دهند، بدون آنکه طرح ها یا فرآیندهای واقعی اینترنتی بازتولید کنند.

به همین دلایل، با در نظر گرفتن این نکته که رابط کاربری، نقطه شروع است، فرانت اند باید باعث جذب کاربران شود.

علاوه بر این، هنگامی که زمان ایجاد برنامه های غیرمتمرکز بر بستر فناوری بلاک چین برسد، شرکت هایی که رویکرد کاربر محور اتخاذ می‌کنند، شرکت های تحسین شده ای خواهند بود. به همین دلیل بعضی از الگوهای شناخته شده باید مدنظر قرار گرفته شود. الگوهایی نظیر:

  • چکیده کردن محتوای فنی
  • اجتناب از شیوه های بیان بک‌اند
  • اجتناب از اطلاعات بلا استفاده و چشم پوشی از نکات غیر ضروری
  • آسوده کردن شرایط پذیرندگان اولیه
  • احترام به الگوها و طرح های تجربه کاربری فعلی دنیای اینترنت
  • استمرار در راهنمایی
  • کاهش زمان های مرده هنگامی تراکنش توسط زنجیره تایید می‌شود. این امر با مطلع کردن کاربر صورت می‌گیرد
  • نشان دادن اقدامات مشخص برای تایید اطلاعات حساس و مراحل آخر.
بلاک چین
کاربران فعال از کلیدهای خصوصی، نمی خواهند با عبارت های سید (Seed) یا آدرس های کیف پول سروکار داشته باشند. این موارد باعث پیچیده تر شدن تراکنش می‌شود که ضروری نیست
بلاک چین 2
نشان دادن اقدامات مشخص برای تایید اطلاعات حساس و مراحل آخر.
بلاک چین 3
اجتناب از شیوه های بیان بک‌اند

به علاوه، بهتر است کاربران فعال از کلیدهای خصوصی، عبارت های سید (Seed) یا آدرس های کیف پول سروکار نداشته باشند. این موارد باعث پیچیده تر شدن تراکنش می‌شود که ضروری نیست و استفاده از آنها نیز خطرات خود را دارد.

در پایان می‌توان گفت هنگامی که مشاهده کنید اکثر اکوسیستم های بلاک چین در صدد ارائه چه چیزی هستند، نمی‌توانید هیجان زده نشوید. هر فناوری جدید با چالش پذیرفته شدن همراه است. توسعه دهندگان و موسسانی که بر اصول طراحی کاربر محور معطوف هستند، بحث برانگیزترین و مفیدترین محصولات و خدمات را ارائه خواهند داد.

اما از اینها گذشته، مقیاس پذیری هم چنان یک مسأله باقی مانده است. در صورتی که این مسأله برطرف شود، تجربه کاربری بهتر و باثبات تری مشاهده خواهیم کرد. سپس سازمان ها به این عرصه وارد خواهند شد و مسیر پذیرش گسترده هموار خواهد شد.

منبع
medium

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا